Vitamin
ANTİOKSİDANLAR

Zeaksantin

Zeaksantin

Zeaksantin Nedir?

Göz sağlığı üzerindeki etkisi ile ön plana çıkan zeaksantin ile sağlıklı gözlere kavuşabilir; göz sağlığınızı koruyabilir ve iyileştirebilirsiniz. Lutein gibi gözümüzün içindeki makula tabasında da bulunan bir maddedir ve özellikle ultraviyole ışıklara karşı gözlerimi korumaktadır.

Zeaksantin nedir diye merak ediyorsanız zeaksantin, içerisindeki bileşikler ile gözünüzün bir parçası olan bileşenlerin sağlanması ile gözlerinizi adeta besleyen ve böylelikle sağlıklı gözlere kavuşmanızı sağlayan bir bileşendir.

Naturbes-Omega

Naturbes Omega İçinde Omega 3-5-6-7-9 ve 11 (Cod Liver Oil) Bulunmaktadır. Naturbes Omega Sadece Eczanelerde Satılır.

Zeaksantin Kullanımına Neden İhtiyaç Duyulur?

Zeaksantin kullanıma ihtiyaç duyulma nedenleri arasında göz sağlığının korunması ve iyileştirilmesi yer almaktadır. Her gün gözlerimizin yaşadığımız ortamdaki gün ışığı, toz, bilgisayar ekranına uzun süre bakma gibi gerginliklere maruz kalması göz sağlığı ve görüş yeteneği konusunda birtakım endişe ve sorunları beraberinde getirecektir.

Eğer göz üzerindeki olumsuz faktörler kontrol edilmezse kalıcı körlüğe kadar varabilecek kademeli ciddi değişiklikler oluşabilecektir. Bu değişimleri yaşamamak için gözlerin sağlığını koruyacak takviyelerin alınması gerekecektir.

Protelan Reklam

Protelan Kalorisi Kısıtlanmış Öğün Yerini Alan Gıda - Zayıflama Ürünü

Zeaksantin içerisindeki besinler ile gözlerinizin beslenmesini ve böylelikle gün içerisindeki olumsuz faktörlerden daha az etkilenerek göz sağlığınızı muhafaza etmenizi sağlayacaktır.

Zeaksantin Kullanımının Faydaları

Zeaksantin faydaları aşağıdaki gibidir:

Göz İçin Besin Kaynağı Sağlar

Göz sağlığını korumak ve iyileştirmek için en iyi takviyelerden birisi zeaksantin takviyesi olacaktır. Gözün bir parçası olan bileşikleri temin etmesi ile zeaksantin iyi bir vizyona kavuşmanız için önemli bir rol üstlenecek ve gözünüzün beslenerek sağlığını muhafaza etmesi ve dış faktörlerin olumsuz etkilerinden korunmasını sağlayacaktır.

Görme Yeteneğini Geliştirir

Gözün retina tabakasında bulunan zeaksantin pigment molekülü görme yeteneğini geliştirerek devamını sağlayan özelliğe sahiptir. Dolayısıyla makula dejenerasyonunu önleme ve katarağı engelleme gibi yeteneklere sahiptir.

Yaşa Bağlı Göz Hastalıklarının Gelişmesini Önler

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalardan elde edilen verilerin ışığında zeaksantin yararları arasında aynı zamanda yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının gelişmesini önleyici rolü yer almaktadır. Zeaksantin göz dokusunda yer alan karotenoid olması sebebiyle antioksidan özellik göstermekte ve antioksidan özelliği ile yaşlanma belirtilerinin gelişmesi ve ilerlemesini yavaşlatıcı özellik göstermektedir. Bu özelliği ile yaşa bağlı olarak ilerleyen dönemlerde oluşabilecek göz rahatsızlıklarının önlenmesinde büyük rol üstlenmektedir.

Glokomu Önler ve Tedavi Eder

Zeaksantin takviyesi aynı zaman glokomun önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabilecek bir bileşendir. Oftalmalogia dergisinde 2003 yılında yayınlanan bir yazıda zeaksantinin bu etkisi üzerinde durulmuştur.

Sarı Nokta Hastalığına Karşı Koruma Sağlar

Dr. Murray ve ekibinin Manchester Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi kurumu altında yürüttükleri bilimsel çalışma ışığında zeaksantin düzeyleri ölçülerek makular pigment seviyesindeki düşmenin görme bozukluğu ile ilişkisi olup olmadığının incelenmesi sağlanmıştır. Araştırma sonucunda makular pigment eksikliği durumunda bu pigment eksikliğinin zeaksantin yönünden zengin besin ya da zeaksantin takviyesi ile giderilip giderilemeyeceğini incelemiş ve araştırma sonucunda zeaksantin yönünden zengin besinler tüketildiğinde ya da zeaksantin takviyesi alındığında sarı nokta hastalığına karşı koruma sağladığını tespit etmiştir.

Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Zeaksantin düzeyi aynı zamanda otomatik olarak kalp hastalıkları ile de bağlantılıdır. Zeaksantin seviyesindeki düşüş arterlerin bloklanmasına sebep olarak kalp damarı, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına nede olabilmektedir. Zeaksantin serbest radikalleri etkisizleştirerek arterlerin bloklanmasının önüne geçmede ve kalp sağlığının muhafaza edilmesinde etkili olmaktadır.

Yüksek Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Zeaksantin özellikleri arasında en önemli özelliklerinden birisi içerik olarak yüksek oranda antioksidan içermesidir. İçerisinde bulunan yüksek oranda antioksidan başta yaşlanma, hastalıklara karşı koruma ve serbest radikallerin zararlarını engelleme gibi konularda yardımcı olmaktadır. Böylelikle gözün sağlığı korunurken aynı zamanda sağlığına zarar verebilecek etmenler de antioksidanlar aracılığı ile def edilmekte ve ultra koruma sağlanmaktadır.

Cildi Korur

Son yıllarda yapılan araştırmalar zeaksantin kullanımının cilt üzerindeki yararlı etkilerini ortaya koymuştur. Başta antioksidan etkisi nedeniyle zeaksantin cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruyacaktır. Aynı zamanda deri hücrelerinin erken yaşlanma ve ultraviyole ışınları sonucu oluşması tetiklenecek tümörlere karşı da korunmasını sağlayacaktır. Özellikle hassas bir cildiniz varsa zeaksantin cildinizin korunmasını sağlayacak antioksidan özellikleri ile cildinizin en az zarar görmesini sağlayacaktır.

Kataraktın Oluşmasını Önler

Katarakt ister yaşa bağlı olarak ilerleyen dönemde oluşsun ister yaşa bağlı olmayan sebeplerle oluşsun bu durumun önüne geçilmesi için zeaksantin kullanımı size yardımcı olacaktır. Göz sağlığının korunmasını sağlayan ve görme yeteneğini geliştiren zeaksantin ile katarakt oluşumunu önleme konusunda destek alabilirsiniz.

Zeaksantin İçeren Besinler

  • Lahana
  • Ispanak
  • Kara lahana
  • Şalgam
  • Mısır
  • Brokoli
Yorumları Oku ve Sende Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vitasmin Enerjiniz Hic Bitmesin
To Top