Connect with us

DİYET

Kürek Yapanlar İçin Diyet

Kürek Yapanlar İçin Diyet Programları Nelerdir ? Sporcuların Sağlıklı beslenmeleri için işte hazırladığımız Kürek Yapanlar İçin Diyet Programları….

Kürek Yapanlar İçin Diyet

Kürek Yapanlar İçin Diyet Programları

Kürek Yapanlar İçin Diyet Programları Spor yapan bireylerin yapılan spor çeşidine göre beslenmesi çok önemlidir. Spor yaparken uygulanan diyet programı sporcunun aldığı enerji miktarını, performansını, sakatlanma riskini ve vücut bileşimini etkiler. Sporcu beslenmesinde karbonhidrat oranı %55-60’a (Kürek gibi dayanıklılık sporlarında %70), protein oranı ‘e, yağ oranı ise %30’a kadar çıkabilir. Protein kas onarımı ve gelişimi için, yağ ise elzem aminoasitlerin alınması için gereklidir. Beslenme ile yeterli protein alan sporcunun dışarıdan protein tozu gibi bir desteğe ihtiyacı yoktur.

Fazla alınan proteinin böbrek için yük oluşturabileceği unutulmamalıdır. Çok enerji harcanan sporlarda enerji alımını desteklemek için daha fazla yağ alımına gerek duyulabilir. Alınması gereken fazla yağ badem, fındık, ceviz gibi faydalı yağ kaynaklarından tercih edilmelidir. Vücut suyu eksik olan sporcularda performans bozuklukları görülebilir. Sporcu idrar renginden kendi vücut suyu hakkında fikir sahibi olabilir. İdrar renginin olabildiğince açık renkli olması gerekmektedir. Sporcu beslenmesinin uzmanlar tarafından antrenman zamanları göz önünde bulundurularak hazırlanması ve o program dahilinde uygulanması gerekmektedir.

Kürek Antrenmanı Öncesi Beslenme

Kürek Yapanlar İçin Diyet Programları Kürek sporu dayanıklılık gerektiren bir spor çeşididir. Dayanıklılık gerektiren ve uzun süren spor çeşitlerinde glikojen depolarının antrenman veya müsabaka öncesi dolmuş olması gerekmektedir. Bu sebeple antrenman veya müsabakadan 2-3 saat önce pirinç pilavı, makarna, haşlanmış patates gibi karbonhidrat ağırlıklı, posa ve yağ içeriği az olan, sindirim sisteminde rahatsızlıklara neden olmayacak yiyeceklerle öğün planlanmalıdır. Sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

Kürek Antremanı Sırasında Beslenme

1 saatten fazla süren, çok fazla ter ile sıvı kaybedilen kürek gibi sporlarda aktivite sırasında 30-60 g karbonhidrat içeren içecekler ile sıvı desteği sağlanmalıdır. Alınan su ve/veya sıvı 15 dakika Aralıklarla 150-300 ml kadar olmalıdır.

Antrenman Veya Müsabaka Sonrasında Beslenme

Antrenman veya müsabaka sonrası kaybedilen sıvı hemen yerine konmalıdır. Bu sıvı miktarı yapılan spor öncesi ve sonrası ölçülen sporcunun ağırlığı karşılaştırılarak bulunabilir. Aktivite sonrasında protein ve karbonhidrat içeren bir öğün tüketilmesi tavsiye edilir. Protein aktivite sırasında kaslarda meydana gelen harabiyetin onarımı için, karbonhidrat ise boşalan glikojen depolarının yerine konması için önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Futbolcular İçin Diyet Programı

 

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir