Fil Hastalığı Nedir ? Fil Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?


Fil Hastalığı Nedir ? Fil Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?
Fil Hastalığı Nedir ? Fil Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Fil Hastalığı Nedir ?

Lenfödem Olarak Da Geçen Dokularda Protein İçerikli Sıvıların Birikme Tablosu: Fil Hastalığı

Lenf sistemlerinde herhangi bir nedene bağlı olarak görülen hasarlar nedeniyle zamanla doku içine veya doku dışına protein içerikli sıvı birikir. Tıp literatüründe lenfödem olarak isimlendirilen bu durum halk arasında fil hastalığı olarak geçmektedir.

Fil hastalığı birçok organda ve dokuda meydana gelse de yaygın olarak baş, boyun, göğüs ve diğer iç organlarda meydana gelmektedir. Fil hastalığı oluşumlarına göre 2 grupta incelenebilir.

Lenf damarlarında meydana gelen gelişim bozukluğuyla ortaya çıkan fil hastalığı tablosuna primer lenfödem adı verilmektedir. Bu fil hastalığı türü oldukça nadir görülmektedir. Milroy, tarda ve meige lenfödem türleri en sık görülen primer lenfödem türleridir.

Sekonder lenfödem tablosu ise bir hastalığa bağlı olarak değil de ameliyat, enfeksiyon gelişimi ve radyasyona maruz kalma gibi nedenlerle lenf damarlarında veya lenf nodüllerinde meydana gelen hasarlar sonucunda oluşmaktadır.

Sekonder lenfödem tablosu daha yaygın görülen bir hastalık olduğu için lenfödeme neden olan risk faktörlerinin de detaylı bilmek gerekmektedir.

Bazı hastalıklarda lenf bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması gerekmektedir. Alınan lenf bezlerinden sonra bölgede zamanla protein açısından zengin sıvı birikimi görülür. Bu durum genellikle meme kanseri olan hastalarda koltuk altındaki lenflerin alınması sonucu görülmektedir.

Radyasyon tedavisi alan kanserli hastalarda radyasyon zamanla lenf dokusunda hasarlara neden olabilmektedir. Bu da zamanla doku boşluklarında sıvı birikmesine neden olur ve fil hastalığı gelişir.

Bütün bunların yanı sıra lenf nodüllerinin çevresinde meydana gelen kanser oluşumları ve enfeksiyonlar da fil hastalığına neden olmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak gelişen fil hastalığı sivrisineklerden dolaşıma geçen parazitler sonucunda görülmektedir.

Fil Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Fil hastalığında görülen tüm belirti ve bulgular her hastada benzerlik göstermektedir. Etkilediği bölgeye ve dokuya göre farklılık gösterse de uzmandoktorlara göre en yaygın görülen belirtiler şu şekildedir;

  1. Başlangıçta bacaklarda ve üreme organlarında sonra diğer organlarda görülen şişlik
  2. Vücutta sık sık görülen enfeksiyonlar
  3. Derinin sertleşmesi ve kalınlaşması
  4. Şişliğin görüldüğü dokularda sıcaklık artışı ve kırmızı renk değişiklikleri
  5. Şişliğin görüldüğü noktalarda görülen şiddetli ağrı
  6. Fil hastalığına yakalanan kişiler bacaklarındaki ağırlık sebebiyle zamanla hareket edemez hale gelebilirler

Bu belirtilerin tamamı hastalığın konumuna ve kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Fil Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Lenf sistemi lenf damarları, lenf bezleri ve lenf dolaşım sıvısından meydana gelen bir sistemdir.  Bu lenf sisteminin başlıca görevleri bağışıklıkta rol almak ve dolaşımdan ayrılıp dokuların arasında biriken fazla dolaşım sıvısını tekrar dolaşıma göndermektedir.

Genellikle bir tıkanıklık veya lenf sistemindeki yetersizlik sebebiyle lenf sistemi bu fazla sıvıları dolaşıma geri veremez ve burada birikmeye başlar. Herhangi bir nedene bağlı olarak gelişen bu durum sonucunda zamanla ödem oluşur ve fil hastalığı yani lenfödem oluşur. Bu hastalığa genel olarak ameliyatın, radyasyona maruz kalmanın, tümörlü hücrelerin ve enfeksiyonların neden olduğu düşünülmektedir.

Fil hastalığı her ne kadar lenfödem olarak tanımlanırsa da sivrisineklerin dolaşıma boşalttığı parazit larvaları sonucunda da fileryazise adı verilen bir fil hastalığı görülebilmektedir. Bu parazitler sivrisinekler aracılığıyla önce dolaşım sistemine ardından lenf sistemine yerleşir ve burada tıkanıklığa neden olarak ödem oluşumunu tetikler.

Fil Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

Fil hastalığında spesifik bir tedavi yoktur yani uygulanan tüm tedavi yöntemleri hastalığın altında yatan nedene göre ve belirtilere göre değişiklik göstermektedir.

Fil hastalığı tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi yöntemi dekonjestan tedavisidir. Bu tedavi yöntemi lenf sistemi drenajı, bandaj uygulamaları kompresyon ve kompresyon giysileri yöntemlerini kapsamaktadır.

Lenf sistemi drenajında ödemin oluştuğu bölgeye masaj yapılır. Buradaki asıl amaç lenfödemin oluştuğu bölgedeki damarların sinirlerini uyararak kasılmasını ve kan akışını sağlamaktır. Birkaç gün boyunda en az yarım saat uygulanan bu tedavi yöntemi ile ilerlemeyen hastalarda iyileşme sağlanabilmektedir.

Fil hastalığı tedavisinde kullanılan en önemli yöntem bandaj uygulamalarıdır. Kurallara uygun olarak yapılan bandajlar ile lenfödem oluşan bölgeye basınç uygulanır ve dolaşım sisteminin akışı tetiklenir.  Bu uygulamalar kalp ve damar cerrahisi hastaneleri doktorları tarafından kontrol edilmelidir çünkü herhangi bir damar tıkanıklığı, derin ven trombozu ya da selüllit gibi hastalıklarda bu uygulamanın yapılmaması gerekmektedir.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir