İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI YAŞAM

Çocuk ve Bebeklere Meyve Suyu İçirilmeli Mi?

Meyve Suyu bir zamanlar dengeli bir kahvaltının temel taşı olmasına rağmen bir çok ebeveyn için artık endişe verici bir besin haline gelmeye başladı.

Çocuğuma Meyve Suyu Vermeli Miyim?

Meyve Suyu bir zamanlar dengeli bir kahvaltının temel taşı olmasına rağmen bir çok ebeveyn için artık endişe verici bir besin haline gelmeye başladı. Özellikle hazır meyve sularının meyve oranlarının düşüklüğü, aşırı şeker ve kalori bu endişelerin artmasında oldukça etkilidir. Peki çocuğuma meyve suyu vermeli miyim? İşte anne babaların çok sık sormaya başladığı bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Şimdiden söylemekte fayda var ki pek iç açıcı cevaplar bulamadık.

Amerika’da 2017 yılında Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) yaptığı bir açıklamada “1 yaşını doldurmamış bebeklere verilen meyve sularının bebeğe hiç bir faydasının olmadığını” söylemiştir. Bu açıklama sonrası bir çok anne baba bebekleri için meyve suyu almayı durdurmuştur. Aynı açıklamada 1 yaşından büyük çocuklar içinse kilo alma ve diş çürümesi risklerinin artmasına sebep olabileceği, bu sebeple tüketiminin sınırlandırılması gerektiği vurgulanmıştır.

Meyve Suyu Gerçekten Sorun Mu?

Şeker ve kalori tüketimini sınırlamak çocuklar için önemli olmakla birlikte, New-York Presbiteryen Morgan Stanley Çocuk Hastanesinde çocuk doktoru olan Dr. Wanda Abreu, sorunun daha çok hangi meyvenin suyunun içildiği ile alakalı olduğunu söylüyor. Yalnız hangi meyve olursa olsun suyunu içmektense meyvenin kendisinin yenilmesinin daha iyi olacağını da ekliyor. Peki Neden?

Meyve suyu, aslında meyvede bulunan vitamin, mineral ve doğal şekerleri içeriyor. Fakat meyvenin sindirime faydalı olan, doyurucu liflerini içermiyor. (Meyve liflerinin doyurucu özelliği meyvenin diyet listelerinde ara öğün olarak yerini almasının sebeplerinden biridir.) Bu lifler sıkılan meyvenin posası ile kalıp genelde çöpe atılıyor.

Bir diğer sorunda meyve sularının kan dolaşımına karışmasının oldukça hızlı olmasıdır. Yani kan dolaşımına kısa sürede yüksek oranda şeker saldırı olmasına sebep veriyor. Yani bir bardak elma suyunu bir dikişte içilebilir ancak aynı elmayı 3-4 dakikada tüketebilirsiniz.

Ayrıca, küçük çocuklar bütün gün bir şişe veya biberondan meyve suyu içerse, diş boşlukları şekerlerle kaplanmaktadır. Bu küçük yaşta diş çürüklerinin oluşumuna öncülük edebilecek bir sorundur.

Colorado Çocuk Hastanesinde bir pediatri beslenme uzmanı olan Dr. Matt Haemer, çocuklara eğer taze meyve yedirme imkanınız yoksa meyve suyu içirmek yerine dondurulmuş veya şekersiz meyve konserve türlerini yedirmeyi önermektedir.

Sonuç

Çocuklar meyveyi hiç mi su halinde tüketmeyecek yani içmeyecek mi? Tabi ki de ara sıra meyve suyu içmeleri gerekmektedir. Anne baba olarak dikkat edilmesi gereke içilen suyun taze sıkılmış veya %100 meyveden üretilmiş olması olacaktır. Çocukları özellikle kokteyl olarak satılan karışık hazır ürünlerden uzak tutmak faydalı olacak gibi gözüküyor.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Benzer Makaleler