Virüsünden Koruyan Çaylar

Virüslerden ve hastalıklardan korunmak için basit bir yöntem olan virüslerden koruyan çaylar listemize göz atarak virüslerden koruyan çaylar içebilirsiniz..7 min


Virüslerden Koruyan Çaylar
Virüslerden Koruyan Çaylar

Virüslerden ve Hastalıklardan Koruyan 10 Sağlıklı Çay

Sıcak çay genellikle boğaz ağrısı , ateş ve öksürüğün evde tedavisi için ilk tercihtir . Bununla birlikte, bazı bitkisel ve gerçek çaylar, soğuk algınlığı veya griple mücadelede daha fazla fayda sağlayabilir. Her ikisine de yüzlerce farklı virüs neden olur, benzer belirtiler gösterir. Soğuk algınlığının aksine, grip genellikle diğer ağrı ve ağrılarla ve yüksek ateşle ilişkilidir. Virüslerden koruyan çaylar hakkında her şey hazırladığımız yazımızda.

1. İzlanda yosun çayı

Boğaz ağrısı için en iyi çaylardan biri İzlanda yosunu. Kuzey ülkelerinde bulunan acı ama etkili bir liken infüzyonu. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının ilk belirtilerinden biri olduğundan, çoğu zaman en tatsız olanıdır. İzlanda yosunu, anında rahatlama sağlayan boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek müsilaj içerir [1] .

2. Papatya Çayı

Papatya çayı solunum problemleriyle baş etmede yardımcı olabilir. Virüslerden koruyan çaylar arasında yer alan papatya çayı üzerine yapılan çalışmalar, papatya çayının antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu ve soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Virüslerden koruyan çaylar üzerine çalışan çalışmalar da uyku sorunu yaşayan bir grup, iki hafta boyunca papatya çayı içti, uyku kalitesinin artmasına ve daha az depresyon belirtisine yol açtı. Uykusuzluğu olan 34 hastada yapılan bir başka çalışmada, gece boyunca uyanma, uykuya dalma süresi ve günde iki kez papatya özü aldıktan sonra gündüz işleyişinde marjinal iyileşmeler bulundu. Dahası, papatya çayı sadece uyku yardımı olarak yararlı olmayabilir. Ayrıca antibakteriyel, antienflamatuar ve karaciğer koruyucu etkilere sahip olduğuna inanılmaktadır virüslerden koruyan çaylar arasında yer alan papatya bulunması kolay bir bitkidir.

Papatya çayı en çok sakinleştirici etkileri ile bilinir ve sıklıkla bir uyku yardımcısı olarak kullanılır. Virüslerden koruyan çaylar üzerine yapılan iki çalışma, papatya çayı veya ekstraktının insanlarda uyku problemleri üzerindeki etkilerini incelemiştir.  Virüslerden koruyan çaylar üzerine yapılan bir çalışma, papatya çayının adet öncesi sendrom semptomlarını azalttığını, tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir başka çalışmada ise kan şekeri, insülin ve kan lipit düzeylerinde iyileşmeler olduğunu gördü

3. Zencefil Çayı

Zencefil çayı, sağlıklı, hastalıklarla mücadele eden antioksidanların bir yumrukunu içeren baharatlı ve lezzetli bir içecektir. Yüzlerce yıldır zencefil birçok sağlık durumu için doğal bir ev ilacı olarak kullanılmaktadır. Bal ve limon ile birlikte, bu antioksidan açısından zengin infüzyon, semptomları hafifletmeye ve grip ve soğuk virüslere karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir. Taze zencefili kaynatıp birkaç dakika soğumaya bıraktıktan sonra hem bal hem de limon ekleyerek zencefil çayı yapabilirsiniz.

Virüslerden koruyan çaylar ilgili önemli bir detay daha, iltihapla savaşmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini uyarır, ancak bulantı için etkili bir ilaç olarak bilinir

Virüslerden koruyan çaylar ile ilgili çalışmalar sürekli olarak zencefilin özellikle hamileliğin erken döneminde mide bulantısını hafifletmede etkili olduğunu bulsa da, kanser tedavileri ve hareket hastalığından kaynaklanan bulantıyı da hafifletebilir. Kanıtlar ayrıca zencefilin mide ülserlerini önlemeye ve hazımsızlık veya kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir

Zencefil ayrıca dismenore veya dönem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir dizi çalışma, zencefil kapsüllerinin menstrüasyonla ilişkili ağrıyı azalttığını bulmuştur. Aslında, iki çalışma zencefili, ağrıyı hafifletmede ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kadar etkili bulmuştur

Son olarak, bazı çalışmalar zencefilin diyabetli insanlar için sağlık yararları sunabileceğini düşündürmektedir, ancak kanıtlar tutarlı değildir. Bu çalışmalar, zencefil takviyelerinin kan şekeri kontrolüne ve kan lipit seviyelerine yardımcı olduğunu bulmuştur

4. Nane Çayı

Nane çayları dünyada en çok kullanılan bitki çaylarından biridir. Taze, keskin ve lezzetli nane çayı sadece yapması değil, nane bitkisinin büyümesi de kolaydır. Nane çayındaki mentol dekonjestan olarak çalışır ve öksürükten rahatlama sağlayabilir. Nefes almayı kolaylaştırarak akciğerlerden mukusun gevşemesine ve ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. Sindirim sistemi sağlığını desteklemek için en popüler şekilde kullanılırken, antioksidan, antikanser, antibakteriyel ve antiviral özelliklere de sahiptir.

Virüslerden koruyan çaylar arasında yer alan nane çayının bu etkilerin çoğu insanlarda incelenmemiştir, bu nedenle sağlık yararlarına yol açıp açamayacaklarını bilmek mümkün değildir. Bununla birlikte, birkaç çalışma nane sindirim sistemi üzerindeki yararlı etkilerini doğrulamıştır. Çeşitli çalışmalar, genellikle diğer bitkileri de içeren nane yağı preparatlarının hazımsızlık, bulantı ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Virüslerden koruyan çaylar arasında yer alan nane çayı üzerine yapılan çalışmalar da elde edilen kanıtlar ayrıca nane yağının bağırsaklarda, yemek borusunda ve kolondaki rahatlatıcı spazmlarda etkili olduğunu göstermektedir. Nane çayı geleneksel olarak sindirim sisteminin rahatsızlığını gidermek için kullanılır. Araştırmalar, nane yağının bulantı, kramp, spazm ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

5. Rooibos Çayı

Rooibos , Güney Afrika’dan gelen bir bitkisel çaydır. Rooibos veya kırmızı çalı bitkisinin yapraklarından yapılır. Afrika kırmızı çalı bitkisel çayının en iyi faydaları, anti-viral, anti-enflamatuar ve antioksidan aktivitesidir. Diğer büyük yararların yanı sıra, çalışmalar rooibos’un tip A ve B grip virüslerini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.Bu çayın diğer çeşnilerle iyi karışan hafif tatlı, dünyevi bir tadı vardır. Kafein içermediğinden tüm yaş grupları için uygundur, bu nedenle genellikle gerçek çay yerine harika bir alternatif olarak kabul edilir.

6. Ekinezya Çayı

Solunum hastalıklarına karşı oldukça etkili olan ekinezya grip ve soğuk algınlığı virüslerinin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Enfeksiyonun erken evrelerinde öksürük ve diğer grip semptomlarını tedavi etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için ev ilacı olarak popülerdir. Çalışmalar, ekinezya sıcak içeceklerinin çok az olumsuz yan etkisi olan kendi kendine tedaviler için uygun olabileceğini göstermiştir [9] .

7. Meyan Kökü Çayı

Tüm sağlıklı çayların acı olduğu söylense de meyan kökü bir istisnadır. Araştırmalar meyan kökü, kuş gribi de dahil olmak üzere tip A grip virüsleriyle mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir. A ve B tipi virüslerin mevsimsel enfeksiyonlara neden olduğu bilinmektedir ve salgın tehlikesi oluşturabilir. Grip için potansiyel olarak etkili olmasına rağmen, meyan kökü soğuk algınlığı ile başa çıkmak için etkili olmayabilir.

8. Guava Çayı

Virüslerden koruyan çaylar arasında yer alan guava çayı tip A grip büyümesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu çay, enfeksiyonun ilk aşamalarında virüslerin inhibe edilmesinde ve salgın, hızlı grip yayılmasının önlenmesinde yardımcı olabilir.

9. Yeşil Çayı

Yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve soğuk algınlığı ve gribin uzak tutulmasına yardımcı olabilir. Japonya’da yapılan randomize kontrollü bir çalışma, yeşil çaydaki kateşinlerin ve teaninin gribi önlemede etkili olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, yeşil çaydan faydalanmak için, deneme 5 ay boyunca sürdüğü için, ara sıra bir fincan yeterli olmayabilir. İyi bir ikame de kateşinler açısından zengin beyaz çaydır.

10. Mürver Çayı

Hastalıklardan koruyabilen bir çay olan mürver, yararları ile dolu lezzetli çay ve meyve şurupları yapmak için kullanılan çiçekli bir bitkidir. Diğerleri arasında, grip ve soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, 4 gün boyunca semptomların süresini azaltmada yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek bir fayda olarak, mürver, herpes simpleksinin tedavisinde de etkili olabilir, genellikle soğuk algınlığı ile tetiklenir.

İlginizi Çekebilir: Papatya Çayı


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir