Elma, birçok yararından dolayı en popüler meyvelerden biridir. Araştırma destekli birçok faydası olan son derece sağlıklı bir meyvedir. Elma ulaşılabilmesi ve tüketilebilmesi kolay bir meyvedir, elma yemenin faydaları hakkında her şey hazırladığımız yazımızda..

1. Elma Besleyicidir

Orta boy bir elma – yaklaşık 7,6 cm (3 inç) çapında – 1.5 porsiyon meyveye eşittir. 2.000 kalorilik bir diyette günde iki porsiyon meyve tavsiye edilir.

Bir orta boy elma – 182 gram – aşağıdaki besin ögelerini içerir:

  • Kalori: 95 kkal
  • Karbonhidrat: 25 gram
  • Lif: 4 gram
  • C Vitamini: Referans Günlük Alımın% 14’ü (RDI)
  • Potasyum: RDI’nın% 6’sı
  • K Vitamini: RDI’nın% 5’i

Dahası, 1 porsiyon elma manganez, bakır ve A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri için RDI’nın% 2-4’ünü sağlar. Elma ayrıca zengin bir polifenol kaynağıdır. Elmayı kabuklu olarak tüketmek, kabuklu kısım lifin yarısını ve polifenollerin çoğunu içerdiği için, daha faydalıdır. Elma iyi bir lif ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca çok sayıda sağlık yararına sahip polifenolleri içerir.

2. Elma Kilo Kaybı İçin İyi Olabilir

Elma lif ve su bakımından zengindir, elma yemenin faydalarından önemli olan iki özelliktir. Elma yemenin faydaları üzerine yapılan bir çalışmada, yemekten önce elma dilimleri yiyen insanlar, elma püresi, elma suyu veya elma ürünü tüketmeyenlerden daha dolgun hissettiklerini belirtmişlerdir. Elma yemenin faydaları üzerine yapılan aynı çalışmada, yemeğe elma dilimleri ile başlayanlar, başlamayanlardan ortalama 200 daha az kalori yediler.

50 kilolu kadında yapılan 10 haftalık bir çalışmada, elma yiyen katılımcılar, benzer kalorili ve lif içeriğine sahip yulaf kurabiyeleri yiyenlere kıyasla ortalama 1 kg kaybetmiş ve toplamda daha az kalori tüketmişlerdir.

Elma yemenin faydaları üzerine çalışan araştırmacılar, elmanın enerji bakımından yoğun olmasa da lifli yapısı sayesinde midede daha uzun süre kalıp  hacim sağladığını düşünmüşlerdir. Ayrıca, içindeki bazı doğal bileşikler kilo kaybını sağlayabilmektedir.

Obez farelerde yapılan bir araştırma, öğütülmüş elma ve elma suyu konsantresi verilenlerin daha fazla kilo verdiğini ve kontrol grubuna göre daha düşük “kötü” LDL kolesterol, trigliserit ve toplam kolesterol seviyelerine sahip olduğu bulmuştur. Elma, çeşitli şekillerde kilo kaybına yardımcı olabilir. Ayrıca yüksek lif içeriği nedeniyle özellikle doygunluk hissi vermektedir.

3. Elmalar Kalbiniz İçin İyi Olabilir

Elma tüketenlerin kalp damar hastalıklarına yakalanma olasılığı daha düşüktür. Bunun bir nedeni, elmaların kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilecek çözünebilir lif içermesi olabilir. Ayrıca çoğu elmanın kabuğunda yoğunlaşan, antioksidan etkileri olan polifenoller içerir.

Bu polifenollerden biri, kan basıncını düşürebilen flavonoid olan epikateşindir. Çalışmaların analizi sonucu, yüksek flavonoid alımının% 20 daha düşük inme riskiyle bağlantılı olduğu bulmuştur. Flavonoidler kan basıncını düşürerek, LDL oksidasyonunu azaltarak ve antioksidanlar gibi davranarak kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

4. Daha Düşük Diyabet Riskine Bağlılar

Birçok çalışma, elma tüketiminin daha düşük tip 2 diyabet riskiyle ilişkilendirmiştir.

Büyük bir çalışmada, günde bir elma yiyenlerin, hiç elma yemeyenlere kıyasla % 28 daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir. Haftada sadece birkaç elma yemek bile benzer koruyucu etkilere sahiptir.

Elmadaki polifenollerin pankreasdaki beta hücrelerine doku hasarının önlenmesinde yardımcı olması mümkündür. Beta hücreleri vücudunuzda insülin üretir ve genellikle tip 2 diyabetli kişilerde hasarlıdır.

Elma yemek daha düşük tip 2 diyabet riski ile bağlantılıdır. Bu muhtemelen polifenollerin antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır.

5. Prebiyotik Etkileri Olan ve İyi Bağırsak Bakterilerini Teşvik Eder

Elmalar, prebiyotik görevi gören bir lif türü olan pektin içerir . Pektin prebiyotik özelliği sayesinde bağırsaklarımızdaki iyi bakterileri besler.

İnce bağırsaklar sindirim sırasında lif emmez. Lifler bunun yerine, iyi bakterilerin büyümesini teşvik edem kalın bağırsağa gider. Ayrıca vücudunuzda dolaşan diğer yararlı bileşiklere dönüşür. Elma yemenin faydaları üzerine yapılan yeni araştırmalar, elmanın obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına karşı koruyucu etkilerinin bazılarının nedenin bu olabileceğini düşündürmektedir. Elmadaki lif türü iyi bakterileri besler ve obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabetten korunmalarının nedeni olabilir.

6. Elmadaki Besin Ögeleri Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Test tüpü çalışmaları elmada bulunan bitkisel bileşikler ve düşük kanser riski arasında bir bağlantı göstermiştir. Ek olarak, kadınlarda yapılan bir çalışma, elma yemenin kanserden daha düşük ölüm oranları ile bağlantılı olduğunu bildirmiştir. Bilim adamları, antioksidan ve antienflamatuar etkilerinin potansiyel kanser önleyici etkilerinden sorumlu olabileceğine inanıyorlardır.

Elma, kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek doğal olarak oluşan birkaç bileşiğe sahiptir. Gözlemsel çalışmalar bu bileşikleri daha düşük kansere yakalanma ve kanserden dolayı meydana gelen ölüm riskiyle bağlanmıştır.

7. Elma Astımla Mücadeleye Yardımcı Olabilecek Bileşikler İçerir

Antioksidan zengini elmalar akciğerlerinizi oksidatif hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

68.000’den fazla kadında yapılan büyük bir çalışma, en fazla elmayı yiyenlerin en düşük astım riskine sahip olduğunu bulmuştur. Günde büyük bir elmanın yaklaşık % 15’ini yemenin, %10 daha düşük astım riski ile ilişkilendirmiştir.

Elma kabuğu, bağışıklık sistemini düzenlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoid kuersetin içerir . Bunlar astımı ve alerjik reaksiyonları etkilemenin iki yoludur. Elma, bağışıklık tepkilerini düzenlemeye ve astıma karşı korumaya yardımcı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar bileşikler içerir.

8. Elma Kemik Sağlığına İyi Gelebilir

Elma yemenin faydaları kemik sağlığının bir göstergesi olan daha yüksek kemik yoğunluğuna bağlıdır . Elma yemenin faydaları üzerine çalışan araştırmacılar, meyvelerdeki antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin kemik yoğunluğunu ve gücünü arttırmaya yardımcı olabileceğine inanıyorlar. Elma yemenin faydaları ile ilgili bazı çalışmalar, elmanın özellikle kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

Elma yemenin faydaları üzerine yapılan bir çalışmada, kadınlar taze elma, soyulmuş elma, elma püresi veya elma ürünü içermeyen bir yemek yemişlerdir. Elma yiyenler kontrol gruplarına göre  daha az kalsiyum kaybetmişlerdir. Elmadaki antioksidan ve antienflamatuar bileşikler kemik sağlığını geliştirebilir. Dahası, meyve yemek yaşlandıkça kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir.

9. Elma Ağrı Kesicilerin Neden Olduğu Mide Yaralanmasına Karşı Koruyabilir

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) olarak bilinen ağrı kesici sınıfı, mide zarına zarar verebilir.

Test tüpleri ve sıçanlarda yapılan bir araştırma, dondurularak kurutulmuş elma özütünün mide hücrelerini ağrı kesicilerden kaynaklanan yaralanmalardan korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Elmada bulunan iki bitki bileşiğin, klorojenik asit ve kateşin, özellikle yararlı olduğu düşünülmektedir. Bu yararı doğrulamak için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır. Elma, mide zarını ağrı kesicilerden kaynaklanan yaralanmalardan korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir.

10. Elma Beyninizi Korumanıza Yardımcı Olabilir

Elma yemenin faydaları ile ilgili yapılan çoğu araştırma elma kabuğuna ve içerisine odaklanır. Bununla birlikte, elma suyunun yaşa bağlı zihinsel gerilemeyi engellemek için faydaları olabilir .

Elma yemenin faydaları üzerine yapılan hayvan çalışmalarında meyve suyu konsantresi, beyin dokusunda zararlı reaktif oksijen türlerini (ROS) azaltmış ve bilişsel fonksiyon kaybını en aza indirmiştir.

Elma suyu, yaşla birlikte azalabilen bir nörotransmitter olan asetilkolinin korunmasına yardımcı olabilir. Düşük asetilkolin seviyeleri Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilir, yaşlı sıçanları elma ile besleyen araştırmacılar, sıçanların hafızasının genç sıçanların seviyesine geri yüklendiğini bulmuşlardır. Elma yemenin faydaları ile ilgili elma, elma suyu ile aynı bileşikleri içerir ve meyve yemek her zaman daha sağlıklı bir seçimdir.