Gebelik ve Vücut Ağırlığı

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

Gebelik ve Vücut Ağırlığı Nedir?

İnfertilite yani halk arasındaki adıyla kısırlık; doğurganlık çağındaki evli kadınların yaklaşık %9’unu etkiliyor. Her iki eş için de beslenme ve sağlıklı bir vücut ağırlığı, fertilite yani doğurganlık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmektedir. Bireylerin sağlıklı vücut ağırlıklarında olmaları önemlidir.

Gebelik planlayan kadının olması gerekenden zayıf olduğu durumda vücudunun besin ögesi gereksinimlerini karşılayamadığını söylemek mümkündür. Gebelik durumunda vücudun besin ögesi ihtiyaçları artmaktadır. Gebelik öncesi zayıf olan bir kadının halihazırda kendi vücut gereksinimlerini karşılayamıyorken gebelikle artan gereksinimleri karşılaması olanaksızdır. Bu şekilde gerçekleşecek gebelik sürecinde komplikasyonların görülmesi olası olacaktır. Aynı zamanda bebeğin gelişimi için de gerekli besin ögeleri yetersiz olduğu için gelişimsel problemler yaşanabilir ve bunun sonuçları ne yazık ki bebek ölümlerine kadar gidebilmektedir.

Diğer yandan gebelik planlayan kadının fazla kilolu ya da obez olması durumunda genelde bu fazla kiloların sebebinin besleyiciliği olmayan sağlıksız kalori alımlarıyla ilgili olduğunu gözlemlemekteyiz. Yani obez olan kadınlar için de besin ögesi yetersizliklerinin mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Bu yetersizliklerin sebep olacağı problemler dışında fazla kilolu veya obez kadınların gebelik sürecinde gestasyonel diyabet, preeklampsi gibi hastalıklarla karşılaşma ihtimali daha yüksektir. Aynı zamanda bebek için de iri bebek olma durumu, doğum sırasında defektler söz konusu olabilir. Ne yazık ki bu durumlar da bebek ölümlerine kadar ilerleyebilir. Obez annelerin bebeklerinin de doğduktan sonra ileriki yaşlarda obez olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Baba adayının vücut ağırlığının da olması gereken aralıkta olması sperm kalitesi açısından önemlidir. Gebelik planlayan çiftlerin vücut ağırlığının sağlıklı aralıkta olması;

  • gebeliğin gerçekleşebilmesi için,
  • gebelikte yaşanabilecek problemlerin önüne geçilebilmesi için ve
  • bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için önemlidir.

Gebelik planlayan anne adayı; gebelik oluşmadan önce vücudunun ihtiyaçlarını karşılayarak sağlığını en optimal noktaya getirmeye çalışmalıdır. Bebeğinin 9 ay boyunca anne karnında sağlıklı gelişmesi için hatta doğduktan sonrasında devam eden büyüme – gelişme süreçlerinin de sağlıklı olması için anne adayı vücudunda eksik olan besin ögelerini öncelikle besinlerle sonrasında gerekli görülürse takviyelerle karşılayarak gebeliğe hazırlanmalıdır.

Dyt. Gül ERBEK

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Şok Diyet Listesi

Şok Diyet

Şok diyet ile zayıflamaya hazır mısınız? Kısa sürede

Hiperhidroz: Aşırı Terleme

Hiperhidroz

Hiperhidroz, hava sıcaklığı veya egzersizle ilgili olmayan sürekli

A Vitamini

A Vitamini

A Vitamini, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hayati

Takip Et