SAĞLIKLI YAŞAM

İnsan Vücudu Çalışma Şekli

İnsan Vücudu Çalışma Şekli

İnsan vücudu birçok sistemden oluşur. Bu sistemlerden bazıları, sindirim sistemi hareket sistemi, solunum sistemi, sinir sistemi, boşaltım sistemi, dolaşım sistemi, solunum sistemidir.

Sindirim Sitemi

Sindirim sistemleri insan vücudunda ağız, yutkunma, mide gibi organlar sindirim sistemine dahildir. Ağız yoluyla yediğimiz yemeklerde vücudun besin ihtiyacı karşılanır. Yutkunma yolları ile mide organına gider. Ve bur da yiyecekler mide içindeki özsuyu ile yiyecekleri eritir ve boşaltım sistemine gönderir.

Sinir Sistemi

Beyin, Omurilik, Omurilik Soğanı, beyincik gibi organlar sinir sistemine bağlıdır. Bu sistem insan vücudunun en önemli sistemi diyebiliriz. Çünkü beyin insan vücudunun en önemli organıdır. Bilincimiz, düşünmemiz, anlamamız, dengemizi, hisleri algılamamızı, acı, tatlı, zor, kolay bu ve birçok hissi anlamamızı beyin organı sağlar. Omurilik bütün sinir sistemini beyinle ortaklaşa paylaşıyor diyebiliriz.

Boşaltım Sistemi

Böbrek, İdrar yolları, gibi organlar bu sisteme dahildir. Mideden gelen sıvıları idrar yolları yardımıyla böbreklere yönlendirir. İnsan vücudunda iki adet böbrek bulunur. Mesane dediğimiz organ diğer adıyla idrar kesesi idrarı vücuttan atmadan önce idrarı depoladığı bölgedir.

Hareket Sistemi

Kemikler, kaslar, eklemler hareket sistemine dahildirler. Kemikler ve kaslar insan vücudunu hareket etmesini sağlayan ana organlardır. İnsanlar doğdun da 300’den fazla kemik ile doğarlar. Ancak zaman geçtikçe bu sayı 206 sayısına kadar düşer.

Solunum Sistemi

Akciğer, solunum yolları organlar solunum sistemine bağlıdır. Her nefes alışımızda vücutta kaslara oksijen gitmesini sağlayan sistemdir. Burun da solunum sistemine bağlı bir organdır. Ağız, gırtlak, bunlarda sindirim sistemine bağlı olduğu gibi solunum sistemine de bağlı organlardır.

Dolaşım Sistemi

Kalp, damarlar, kan’ dan organları dolaşım sistemi organlarıdır. Kalp vücuda komple bir şekilde kan pompalar ve kan damarları sayesinde diğer organlara ulaştırılır. Kanın vücutta büyük görevleri vardır. Kalp’ in yaptığı pompalama sonucu kan vücuda yayılır ve vücudun ısısını belli bir sıcaklıkta ve dengede tutmasını sağlar.

Toparlamak gerekirse insan vücudu o kadar mükemmel bir sistem ki örnek vermek gerekirse herkes (yani bütün organlar) bir işin ucundan tutmuş diyebiliriz. Bütün sistemler birbiriyle bağlantılı ve biri olmadan diğerleri hiçbir işe yaramıyor aslında.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap