İsilik

2 min


İsilik

İsilik

Bir çeşit cilt rahatsızlığı olan isilik ortamda bulunan sıcaklığın artmasıyla her yaştan kişilerde görülür. Yaz aylarında sıcaklık ve nem yüksek olduğu için oldukça fazla isilik vakalarına rastlanır. Daha çok çocuk ve yeni doğmuş bebeklerde görülür. Bu pembe ve kırmızı renkli kabartılar vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkar. Bu bölgeler karın, sırt, göğüs, karın, boyun, kol ve bacaklar olmak üzere vücudun daha çok kıvrımlı bölgelerinde görülür. Aşırı terleme ve sıcak nedeniyle oluşan isilik ciltteki gözenekleri kapatarak ter bezi kanalları tıkar ve bu şekilde ortaya çıkar.

İsilik Nedir?

Tıptaki ismi miliaria olan isilik yaz aylarında sıcak ve buna bağlı gelişen terleme sonrası vücudun daha çok kıvrımlı bölgelerinde görülen kırmızı veya pembe renkli kabartılardır. Korkulacak kadar tehlikesi bulunmayan bu cilt rahatsızlığı her yaştan insanda ortaya çıkabilir ama çocuk ve bebeklerde daha fazla görülür. Bebeklerin aileleri tarafından sıkıca giydirilmesi isilik oluşumuna sebep olabilir. Yetişkinler de ise terleme, yeteri kadar duş almama, hijyen kurallarına uyulmaması durumunda görülür.

İsilik Oluşumunu Önlemenin Yolları

Genelde alın ve göz kapaklarında, dirsek ve diz kapağının iç bölgelerinde, kol ve bacaklarda, burun etrafı, sırt, göbek, popo ve göğüs bölgelerinde görülür. Üç ila dört gün müdahale edilmeden kendiliğinden geçme potansiyeline sahip olan bu cilt rahatsızlığı yanma, kaşınma, ve diğer şikayetlerin sürmesi yahut enfeksiyon durumunun devamı durumunda hastaların mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmeleri gerekir. İsiliğin tipine göre serinletici krem veya losyonlar hastaların şikayetlerinin giderilmesine ve sağlığının stabil duruma getirilmesine yardımcı olur. İsilik kişisel hijyene dikkat edildiği müddetçe kolayca engellenebilir duruma getirilir.

İsilik Nasıl Geçer?

Yaz aylarında karşılaşılan bu hastalığın dermatologlar tarafından basitçe bir çözümü kişisel hijyen dikkatinden geçer. Ilık duş almak, Soğuk kompres uygulamak, vücudu serin tutmak, terli kıyafetleri hemen değiştirmek ve terletmeyen pamuklu kıyafetler tercih etmek ve sıcak ortamlardan uzak durmak isiliğin üç ile dört gün içerisinde kendiliğinden geçmesine yardımcı olan etkenlerdir.

Duş alırken cildin yüzeyini tahriş edecek lif, kese, sabunluk gibi nesneler kullanılmamalı ve duştan sonra vücut iyice kurulanmalıdır. Doktor tavsiyesine göre cildinizi serinleten ve nem dengesini koruyan kremler tercih edilebilir veyahut temiz deniz suyuna girmek kapana ter bezlerini ve cilt gözeneklerini açacağından ötürü isiliğin yok olmasına sebep olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir