SAĞLIKLI YAŞAM

Yeşil Çay Faydaları

Yeşil Çay İçmenin Faydaları nelerdir öğrenmek için her şey hazırladığımız yazımızda...

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biridir. Yeşil çayın vücuda faydalı olmasının nedeni, içeriğinde yüksek oranda bulunan antioksidanlar olduğu düşünülmektedir. Yeşil çayın sağlığa faydaları arasında, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olmak ve kanser türlerine yakalanma riskini azaltmak bulunmaktadır.

1. Yeşil Çay Sağlığa Faydalı Biyoaktif Bileşikler İçerir

Yeşil çayın yapraklarında yeşil çayın en son tüketilecek halini alana kadar bu yapraklarda birçok yararlı birleşik toplanır. Yeşil çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi etkileri olan polifenoller açısından zengindir.

Yeşil çayın %30’u polifenollerden oluşur ve bir polifenol türü olan EGCG adı verilen bir kateşin içerir.  Kateşinler, hücre hasarını önlemeye ve diğer fayda sağlayan doğal antioksidanlar içermektedir. Bu maddeler vücutta serbest radikallerin oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasara karşı koruyabilir. Bu serbest radikallerin yaşlanmada ve birçok hastalığın oluşumunda rol oynadığı bilinmektedir.

Yeşil çayın bileşiminde bulunan EGCG (Epigallokateşin Galat) içeriğindeki en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için çalışılmıştır ve yeşil çayın bu kadar güçlü tıbbi özelliklere sahip olmasının ana nedenlerinden biri olabilir. Ayrıca yeşil çay sağlık için önemli olan az miktarda mineral içermektedir.

Yeşil çay seçerken kaliteli bir yeşil çay markası seçmeye çalışın, çünkü daha düşük kaliteli markalardan bazıları aşırı miktarda florür içerebilir.

İlginizi Çekebilir: Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

2. Yeşil Çayın İçerisindeki Bileşikler Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan daha fazlasını yapar, aynı zamanda sizi daha zinde tutar ve daha odaklanmış hale getirebilir. Yeşil çayın uyarıcı bir içerik olmasındaki en önemli etken kafeindir. Kahve kadar kafein içermese de gergin bir his oluşturmadan beyin fonksiyonlarının uyarılmasını sağlar. Kafeinin beyine yaptığı şey Adenozin denen nörotransmitteri bloklayarak inhibe etmektir. Bu şekilde, aslında nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunu arttırır.

Kafeinin etkileri ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır ve bu çalışmalar kafeinin beyin fonksiyonları üzerine etkisi, ruh halinin iyileştirilmesi, uyanıklık, reaksiyon süresi ve hafızaya etkileri üzerine yapılmıştır. Bununla birlikte, yeşil çay kafeinden daha fazlasını içeririr. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilen L-theanine amino asidini içerir. Yeşil çay faydaları üzerine yapılan çalışmalar, kafein ve L-teaninin sinerjistik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. İkisinin kombinasyonu özellikle beyin fonksiyonlarını iyileştirmede güçlüdür.

3. Yeşil Çay Yağ Yakımını ve Fiziksel Performansı Artırır

Herhangi bir yağ yakma takviyesi için içerik listesine bakarsanız, yeşil çayın orada olma ihtimali vardır. Bunun nedeni , insan kontrollü çalışmalarda da görüldüğü gibi yeşil çayın yağ yakımını ve metabolik hızı arttırma özelliğine sahip olmasındandır. 10 sağlıklı erkekte yapılan bir çalışmada, yeşil çayın enerji tüketimini % 4 arttırdığı görülmüştür. Başka bir çalışma, yağ oksidasyonunun % 17 oranında arttığı sonucuna varılmış, bu da yeşil çayın seçici olarak yağ yakımını artırabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, yeşil çayın faydaları üzerinde yapılan bazı çalışmalar sonucunda metabolizma hızında herhangi bir artış görülmemiştir, bu nedenle etkiler bireye bağlı olabilir.

Kafeinin kendisinin de, yağ asitlerini yağ hücrelerinden taşıyarak enerji için kullanıma elverişli hale getirerek fiziksel performansı arttırma özelliği vardır. İki ayrı inceleme çalışmasında kafeinin fiziksel performansı ortalama % 11-12 oranında artırdığı gösterilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Yağ Yakan Çay 

4. Yeşil Çay’daki Antioksidanlar Bazı Kanser Türlerine Yakalanama Riskinizi Azaltabilir

Kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak  büyümesine neden olur. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Oksidatif hasarın kanserin vücutta yayılmasına katkıda bulunduğu ve antioksidanların koruyucu bir etkiye sahip olabileceği bilinmektedir.

Yeşil çay güçlü bir antioksidan olarak etkili bir kaynaktır, bu nedenle kansere yakalanma riskini azaltır:

  • Meme kanseri: Gözlemsel çalışmaların meta-analizi, daha fazla yeşil çay tüketen kadınlarda, kadınlar arasında en yaygın kanser türü olan meme kanserinin gelişme riski % 20-30 daha düşük olduğunu bulmuştur.
  • Prostat kanseri: Yapılan bir çalışmada, yeşil çay içen erkeklerin, erkeklerde en sık görülen kanser olan prostat kanseri geliştirme riskinin % 48 daha düşük olduğunu bulmuştur.
  • Kolorektal kanser: 29 çalışmanın analizi sonucunda, yeşil çay içenlerin kolorektal kanser geliştirme olasılığının % 42’ye kadar daha az olduğunu gösterdi.

Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çay içenlerin çeşitli kanser türlerini geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Ancak, bu etkileri doğrulamak için daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

5. Yeşil Çay Yaşlılıkta Beyninizi Koruyabilir, Alzheimer ve Parkinson Riskini Azaltabilir

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlılık yıllarınızda ki hafızanızı da koruyabilir. Alzheimer hastalığı, insanlarda en sık görülen nörodejeneratif hastalık ve demansın önde gelen nedenidir. Parkinson hastalığı ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölümü sonucunda meydana gelir.

Yapılan birçok çalışma yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin test tüpleri ve hayvan deneyleri çalışmalarında nöronlar üzerindeki koruyucu etkileri üzerinde durulmuş ve Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının riskini potansiyel olarak düşürdüğünü göstermiştir.

6. Yeşil Çay Bakterileri Öldürerek Diş Sağlığını İyileştirip, Enfeksiyon Riskini Azaltır

Yeşil çaydaki kateşinlerin başka biyolojik etkileri vardır. Yeşil çay faydaları ile ilgili bazı çalışmalar, bakterileri öldürebildiklerini ve grip virüsü gibi virüsleri inhibe edebildiklerini ve enfeksiyon riskini azalttığını göstermektedir. Streptococcus mutans, ağızdaki birincil zararlı bakterilerdir. Plak oluşumuna, dişlerde boşluklara ve diş çürüğünün oluşumuna neden olur. Çalışmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin Streptococcus mutans’ın büyümesini inhibe edebileceğini göstermektedir. Yeşil çay tüketimi, gelişmiş diş sağlığı ve daha düşük çürük riski ile ilişkilidir. Çoklu çalışmalar ayrıca yeşil çayın  ağız kokusunu azaltabileceğini göstermektedir.

7. Yeşil Çay Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltabilir

Tip 2 diyabet, son birkaç on yılda salgın oranlara ulaşan ve şimdi dünya çapında yaklaşık 400 milyon kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık, insülin direnci bağlamında yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı veya insülin üretememeyi içerir. Yeşil çay faydaları konusunda yapılan yapılan çalışmalar, yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini azaltabildiğini gösteriyor.

8. Yeşil Çay, Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Kalp hastalığı ve inme dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar dünyada ileri gelen ölüm nedenlerindendir. Yeşil çay faydaları ile ilgili araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar, yeşil çayın faydalarının bu hastalıklar için bazı ana risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir. Buna toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseritler düzeylerinde iyileşmeler dahildir.

Yeşil çay LDL parçaçıklarını oksidasyondan koruyarak kalp hastalıklarını önlemede önemli olan kandaki antioksidan kapasitesini arttırır. Risk faktörleri üzerindeki olumlu etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içenlerin % 31’e kadar daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduklarını görmek şaşırtıcı değildir.

9. Yeşil Çay Kilo Vermenize ve Obezite Riskinizi Azaltmanıza Yardımcı Olabilir

Yeşil çayın faydalarının kısa vadede metabolik hızı artırabileceği göz önüne alındığında, kilo vermenize yardımcı olabileceği mantıklıdır. Çeşitli çalışmalar, yeşil çayın faydaları konusunda özellikle karın bölgesinde biriken vücut yağında azalmaya yol açtığını göstermektedir.

Bu çalışmalardan biri 240 erkek ve kadında 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmadır. Bu çalışmada, yeşil çay grubunda vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve karın yağında anlamlı bir azalma görülmüştür.

Bununla birlikte, bazı çalışmalarda ise yeşil çay ile kilo kaybında istatistiksel olarak önemli bir artış göstermemektedir, bu nedenle yeşil çayın zayıflamaya olan etkileri üzerinde kesin sonuçlara varılmamalıdır.

10. Yeşil Çay Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Tabii ki, hepimiz bir gün öleceğiz bu kaçınılmaz bir son. Ancak yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalıklara ve kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğu görüldüğünden bu kişilerin daha uzun yaşaması olasıdır.

40.530 Japon yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, daha fazla yeşil çay içenlerin ( günde 5 veya daha fazla bardak) 11 yıllık bir süre içinde ölme olasılığı daha azdır sonucuna ulaşılmıştır.

 

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap