D Vitamini ve Covid-19 İlişkisi

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
D vitamini ve Covid-19

D vitamini yağda çözünebilen ve vücudumuzda bir çok kritik rol oynayan bir vitamindir.

D vitaminin bağışıklık sistemi için önemli oluşu birçok araştırmacıda D vitamini ve Covid-19 arasında ilişki olup olmadığı sorusunu gündeme getirmiştir.

Araştırmacılar vücuttaki normal d vitamini seviyesini güçlü bir bağışıklık sistemi ile ilişkilendirmiş ve genel olarak solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlayabileceğini görüşündedirler.

Bu makale, D vitamininin bağışıklık sağlığını nasıl etkilediğini ve bu besin ile takviye etmenin solunum koşullarına karşı korunmaya nasıl yardımcı olabileceğini açıklamaktadır.

D Vitamini ve Covid-19 İlişkisi | 22 Nisan 2024
D Vitamini İçeren Besinler

D Vitaminin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkisi

D vitamini, vücudunuzun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunma sağlayan bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için gerekli bir vitamindir.

Bu vitamin, kişide güçlü bir bağışıklık oluşmasında kritik bir rol oynar. Hem antiinflamatuar hem de immün düzenleyici özelliklere sahip olup ve bağışıklık sistemi savunma mekanizmaları için çok önemlidir (1).

D vitamininin, vücudunuzu patojenlere karşı koruyan; T hücreleri ve makrofajlar da dahil olmak üzere bağışıklıkta görevli hücrelerin işlevini artırdığı bilinmektedir (2).

Bu vitamin bağışıklık işlevi için o kadar önemlidir ki, düşük D vitamini seviyeleri; enfeksiyona, hastalığa ve bağışıklık ile ilgili bozukluklarla  ilişkilendirilmiştir (3).

Örneğin, düşük D vitamini seviyesi; tüberküloz, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), viral ve bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları gibi solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski ile ilişkilidir (4, 5, 6, 7.

D vitamini eksikliği; vücudunuzun solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşma yeteneğinin etkilenmesine neden olan, bozulan akciğer fonksiyonuyla ilişkilendirilmiştir (8, 9).

D Vitamini ve Covid-19 İlişkisi | 22 Nisan 2024
D vitamini Takviyesi Covid-19 Tedavisinde Ne kadar Etkili?

D Vitamini ve Covid-19 Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

D vitaminin bağışıklık sistemi üzerindeki güçlü etkisi akıllara Covid-19 tedavisinde bir araç olup olamayacağı sorusunu getirmiştir. “D vitamini ve Covid-19 arasında bir bağlantı var mıdır?” sorusuna yanıt bulabilmek için çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya da devam etmektedir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, Covid-19 nedeni ile hastanede yatan kişilerde en az 30 ng / mL’lik 25-hidroksivitamin D düzeyinin, olumsuz klinik sonuçların ve ölüm olasılığının azaltılmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Covid-19’u olan 235 hastanın hastane verileri analiz edilmiştir. 40 yaşın üzerindeki hastalarda, yeterli D vitamini düzeyine sahip olanların, D vitamini eksikliği olan hastalara kıyasla, bilinç kaybı, hipoksi ve ölüm gibi olumsuz sonuçlara sahip olma olasılığının % 51,5 daha düşük olduğu görülmüştür. (10).

Başka bir çalışma, D vitamini eksikliğinin bağışıklık fonksiyonuna zarar verebileceğini ve solunum yolu hastalıkları geliştirme riskini artırabileceğini göstermiştir (11 ).

Çalışmalar, D vitamini takviyelerinin bağışıklık tepkisini artırabileceğini ve genel olarak solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

14 ülkeden 11.321 kişiyi içeren yakın tarihli bir incelemede, kişinin D vitamini seviyesi düşük veya normal düzeyde olsa bile D vitamini takviyesi tedavisinin akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını göstermiştir. Genel olarak çalışma, D vitamini takviyelerinin en az bir akut solunum yolu enfeksiyonu geliştirme riskini % 12 azalttığını göstermiştir. Koruyucu etki, D vitamini seviyesi düşük olanlarda çok daha fazladır (12).

Başka bir çalışmada, D vitamini takviyelerinin küçük dozlarda günlük veya haftalık olarak alındığında akut solunum yolu enfeksiyonu riskine karşı korunmada en etkili olduğunu ve daha büyük, geniş aralıklı dozlarda alındığında daha az etkili olduğunu sonucuna varılmıştır (13).

D vitamini takviyesinin, COVID-19 gibi solunum yolu hastalıkları geliştirme riski en yüksek olan yaşlı yetişkinlerde ölüm oranını azalttığı da gösterilmiştir (14).

Şu anda, COVID-19’lu kişilerde D vitamini desteğinin (200.000 IU’ya kadar olan dozajlarda) etkilerini araştıran çok sayıda klinik çalışma bulunmaktadır (15 , 16).

Bu alandaki araştırmalar devam etse de, tek başına D vitamini almanın hastayı COVID-19 geliştirmekten koruyamayacağını bilmek önemlidir. Bununla birlikte, D vitamini eksikliği, bağışıklık fonksiyonuna zarar vererek genel enfeksiyona ve hastalığa yatkınlığınızı artırabilir.

Bu, özellikle COVID-19 ile ilgili ciddi komplikasyonlar geliştirme riski en yüksek olan yaşlı bireyler olmak üzere birçok insanın D vitamini eksikliği olduğu göz önüne alındığında endişe vericidi bir durumdur (17).

Bu nedenlerden dolayı, doktorunuzun bu önemli besin maddesinde eksikliğiniz olup olmadığını belirlemek için D vitamini seviyenizi test etmesi gerekmektedir.

Kan seviyenize bağlı olarak, günde 1.000–4.000 IU D vitamini takviyesi, çoğu insan için tipik olarak yeterlidir. Bununla birlikte, Kanda düşük D vitamini seviyesine sahip olanlar, seviyelerini optimum bir aralığa çıkarmak için genellikle çok daha yüksek dozlara ihtiyaç duyacaklardır (18).

Sonuç

D vitamini, güçlü bir bağışıklık sisteminde görev almak dahil olmak üzere vücudumuzda birçok önemli rol oynar.

Bilimsel araştırmalar, D vitamini takviyesinin, özellikle vitamin eksikliği olanlar arasında solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

Son araştırmalar, yeterli D vitamini seviyelerinin, COVID-19 hastalarının olumsuz sonuçlardan kaçınmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu araştırmalar D vitamini ve Covid-19 arasındaki ilişkiyi güçlendiren niteliktedir.

Yine de, D vitamini takviyesi almanın, koronavirüse yakalanmanın bir sonucu olarak COVID-19 geliştirme riskinizi azaltıp azaltmadığını bilmiyoruz.

Genel bağışıklık tepkinizi güçlendirmek için D vitamini takviyesi hakkında doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Kabakulak

Kabakulak

Kabakulak Tıpta adı parotidis epidemica olarak geçen ve

Takip Et