D Vitamini İçeren Besinler

D Vitamini eksikliği yaşıyorsanız D vitamini içeren besinler nelerdir adlı listemizde ihtiyacınız olan tüm besinler içermektedir.5 min


D Vitamini İçeren Besinler
D Vitamini İçeren Besinler

D Vitamini İçeren Sağlıklı Besinler Nelerdir ?

D vitamini, güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuzun ürettiği tek besindir. Bununla birlikte, dünya nüfusunun% 50’si d vitamini kadar yeteri kadar alamayabilir ve dünyada ki insanların % 40’ı D vitamini bakımından yetersizdir. Bunun nedeni kısmen insanların kapalı alanlar’da daha fazla zaman geçirmeleridir. vitamin eksikliği yaşayanlar için  D vitaminini içeren besinler tarafından kendilerini beslemeleri gerekmektedir D vitamini içeren besinler hazırladığımız listemizde…

1. Somon

Somon, popüler bir yağlı balık ve harika D vitamini kaynağıdır. Somonun vahşi veya çiftlikte olması büyük bir fark yaratabilir. Somon omega-3 ve D vitamini içermesiyle zengin bir besin kaynağıdır D vitamini içeren besinler arasında en değerli ve sağlıklı bir besin kaynağıdır. Günlük yemek listenize somonu akşam veya öğle yemeklerinize ekleyebilirseniz D vitamini ve omega-3 vitamini içeren besinler den faydalanabilirsiniz.

2. Ringa balığı ve Sardalye

Ringa balığı dünya çapında yenen bir balıktır. Çiğ, konserve, füme veya salamura olarak servis edilebilir. Bu küçük balık aynı zamanda en iyi D vitamini içeren besinler dendir. zengin vitamin kaynaklarından biridir. Taze balık sizin için hoş değilse, salamura ringa balığı da iyi bir D vitamini kaynağıdır. Bununla birlikte, salamura ringa balığı, bazı insanların çok fazla tükettiği yüksek miktarda sodyum da içerir. Konserve sardalye iyi bir D vitamini içeren besinler kaynağıdır.

3. Morina Karaciğeri Yağı

Morina karaciğeri yağı popüler bir takviyedir. Balıktan hoşlanmıyorsanız, morina karaciğeri yağı almak, diğer kaynaklarda bulunmayan belirli besinleri elde etmek için anahtar olabilir. Mükemmel bir D vitamini içeren besinler arasında yer alan morino karaciğer yağı A vitaminini yüksek miktarlarda bulundurabilir. Ayrıca, morina karaciğeri yağı, birçok insanın eksik olduğu omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir .

4. Konserve Ton balığı

Birçok kişi , lezzeti ve kolay saklama yöntemleri nedeniyle konserveli ton balığının tadına bayılır d vitamini içeren besinler bakımından da zengindir. Aynı zamanda taze balık almaktan daha ucuzdur. Konserve d vitamini ve omega-3 içeren besinler bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda iyi bir niasin ve K vitamini kaynağıdır. Ne yazık ki, konserve ton balığı, birçok balık türünde bulunan bir toksin olan metilmercury içerir. Vücudunuzda birikirse, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kullanmadan önce doktorunuza danışın

5. Yumurta sarısı

Balık yemeyen insanlar, deniz ürünlerinin tek D vitamini kaynağı olmadığını bilmelidirler. Tüm yumurtalar , iyi besleyici bir gıda kadar iyi bir D vitaminini içeren besinler kaynağıdır. Bir yumurtadaki proteinin çoğu beyazda bulunurken, yağ, vitaminler ve mineraller çoğunlukla yumurta sarısında bulunur. Yumurta sarısındaki D vitamini seviyeleri güneşe maruz kalmaya ve tavuk yeminin D vitamini içeriğine bağlıdır. Aynı yem verildiğinde, güneş ışığında dışarıda dolaşan merada yetiştirilen tavuklar 3-4 kat daha yüksek seviyeli yumurtalar üretir. Ek olarak, D vitaminin açısından zenginleştirilmiş yem verilen tavukların yumurtalarında yumurta sarısı başına 6.000 IU D vitamini bulunabilir. Bu DV’nin 7 katı2. Dışarıda yetiştirilen veya D vitamini bakımından yüksek pazarlanan tavuklardan yumurta seçmek günlük gereksinimlerinizi karşılamak için harika bir yol olabilir.

6. Mantarlar

Müstahkem gıdalar hariç, mantarlar D vitamininin tek iyi bitki kaynağıdır. İnsanlar gibi, mantarlar da UV ışığına maruz kaldıklarında bu vitamini sentezleyebilirler bu yüzden D vitaminini içeren besinler arasında yer almaktadırlar. Mantarlar D2 vitamini üretirken, hayvanlar D3 vitamini üretir. D2 vitamini, kandaki D vitamini seviyelerini yükseltmeye yardımcı olsa da, D3 vitamini kadar etkili olmayabilir. Öte yandan, ticari olarak yetiştirilen mantarlar genellikle karanlıkta yetiştirilir ve çok az D2 içerir. Bununla birlikte, bazı markalar ultraviyole (UV ışığı) ile mantarları yetiştirebilir mantarları seçerken dikkatli olun ve danışarak seçin.

7. Güçlendirilmiş gıdalar

Doğal D vitamini kaynakları, özellikle vejeteryansanız veya balıktan hoşlanmıyorsanız, sınırlıdır. D vitaminini içeren besinler doğal olarak D vitaminini içermeyen bazı gıda ürünleri bu besinle takviye edilir.

İhtiyacınız olan vitaminler Nelerdir Öğrenmek İçin 

İnek Sütü

En yaygın olarak tüketilen süt tipi olan inek sütü doğal olarak kalsiyum, fosfor ve riboflavin gibi birçok besin maddesi için iyi bir kaynaktır. Bazı ülkelerde, inek sütü D vitamini ile takviye edilir. Genellikle inek sütü insan sağlığına pek çok faydası vardır çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren inek sütü içmeye teşvik ederek büyütürseniz kemik yapılarına faydalı olacaktır D vitaminini içeren besinler arasında balık yemeyi sevmeyenler için vazgeçilmez bir besindir.

Soya Sütü

D vitamini neredeyse sadece hayvansal ürünlerde bulunduğundan, vejetaryenler ve veganlar özellikle yeterince alamama riski taşırlar. Bu nedenle, soya sütü gibi bitki bazlı süt ikameleri genellikle bu besin maddesi ve genellikle inek sütünde bulunan diğer vitamin ve minerallerle takviye edilir. Soya sütü günlük kahve molasına çıktığınızda içebileceğiniz bir D vitaminini içeren besinler arasında yer almaktadır.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir Adlı Makalemiz İlginizi Çekebilir

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir