Avasküler Nekroz

Avasküler nekroz (AVN) nedir? Avasküler nekroz AVN olarak kısaltılan bu hastalığın detayları nedir? Bu makalede sizler için merak ettiğiniz detaylar veriliyor. 6 min


Avasküler Nekroz
Avasküler Nekroz

Avasküler Nekroz Nedir?

Avasküler nekroz (AVN) nedir? Avasküler nekroz AVN olarak kısaltılan bu hastalığın detayları nedir? Bu makalede sizler için merak ettiğiniz detaylar veriliyor. İlk olarak 1738 yılında tanımlanmış olan Avasküler nekroz Alexander Munro tarafından tanımlanmıştır. Hastalığın femur kemiğinde ki oluşan deformasyon sebebi ile ortaya çıktığının anlaşılması ise 19 yy’da olmuştur.

Avasküler Nekroz Nasıl Bir Hastalıktır?

Hastalık nasıl bir hastalık? Belirtileri neler? İlk olarak femur denen üst bacak kemiğinin baş kısmında meydana gelen ve sinsi bir şeklide ilerleyen hastalık olduğunu bilmelisiniz. Femur kemiğinde bir deformasyon yaşanır ve sonrasında ileri seviyelerinde kişinin yaşamsal faaliyetlerini büyük ölçüde kısıtlar. İlk olarak kasıkta bir sızı duyulur. Çok şiddetli ağrılar olmaz. Sonrasında büyüyen ağrılar ile kişinin yaşamsal faaliyetlerinin kısıtlanması sonucu doğar.

Femur kemiği yapısı;

Femur kemiğinde gelişen bu hastalık, ilerleyen dönemlerde kişinin hareket alanını kısıtlayacaktır. Genel olarak bakıldığında femur kemiğinin yapısı dar bir yapıdır. Dokusu az miktarda kan dolaşımına izin verir. Bu alanın daralması ile femur kemiğinin baş kısmında geriye dönüşü olmayan bir dejenerasyon meydana gelebilir. Kan dolaşımını neredeyse tamamen kısıtlayacak bir hal alabilir.

Genel kemik yapısı;

Kemik dokusunun genel özelliği, devamlı olarak yıkılarak kendini yeniden yapılandıran bir özelliği olmasıdır. Bu yapım sürecinde sağlıklı bir ilerleme olmaması, dolaşımın iyi olmaması sonucunu doğurur. Ancak yapım aşaması olumlu sonuçlanırsa, bu durumda bölgede dolaşım iyi bir şekilde gerçekleşir.

Bölgesel dolaşım ve kanlanma sorunu;

Kemikte yaşanan bölgesel dolaşım sorunu, direkt olarak kanlanma problemine de neden olacaktır. Avüsküler nekroz etkisi ile bölgede uyuşma ya da ağrı olabilir. Kan dolaşımı olmadığından, kemik dokunun yeniden yapım süreci de sekteye uğrayarak hastalığın ilerleyen evreye geçmesine neden olabilir. Yakılan kemik doku üzerine artık yeni bir doku inşa edilemez hale gelir. Bu da sonucunda kemik dokuda kayıpların yaşanması demektir.

Avasküler Nekroz Etkileri

Kemikte bu şekilde bir sorun yaşanması durumunda, femur başında yapısal bozukluk gözlemlenmeye başlar. Bu durum bir tür kemik erimesi olarak da nitelenebilir. Kemiğin küresel yapısı bozulduğundan, çökmeler oluşabilir. İlerleyen safhalarda ise kireçlenmeye eşil eden şiddetli ağrıların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

  • Bölgesel Kemik Erimesi: O bölgede Avüsküler nekroz ortaya çıkması durumunda, bölgesel olarak kemik erimesi sonucu çıkabilir. Gözlemlenebilecek etkiler arasında bölgesel olarak kemikte erime gibi durumların meydana gelmesi söz konusu olacaktır.
  • Bölgede Çökme: Kemik yapısının zarar görmesi sebebi ile etki olarak o bölgede çökme söz konusu olabiliyor. Bu durumda direkt olarak bölgede yaşanan çökmenin nedeninin araştırılması için doktor ile iletişime geçme söz konusu olabilir. Bu aşamada yaşanan hastalığın ne olduğu ortaya çıkabilir.
  • Kireçlenme: Kemik yapısında yaşanan bu dolaşım yetersizliği kireçlenmeye de neden olacaktır. Avüsküler nekroz belirtileri kapsamında ilk olarak görülecek olan belirtiler arasında kireçlenme olabilir. Kireçlenmenin etkisi ile bölgede deformasyonlar da artabilir.

Yukarıda verilen etkiler ile bu şeklide bir rahatsızlığın ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Ancak bakıldığında bu hastalıkta ağrı ile de teşhisin konması sağlanabilir. Tamamen kişinin mevcut durumuna göre ve doktor incelemesine göre ne zaman teşhis edileceği belli olacaktır. Hızlı ve güvenli teşhis konması açısından uzman desteği alınması avantajlı olacaktır.

Avesküler Nekroz Tedavi Edilir mi?

Merak edilenler arasında avüsküler nekroz tedavisi var mı sorusunun yanıtı vardır. Dayanılmaz ağrıların olduğu bu hastalıkta tedavi, ilaç ile başlayacaktır. Teşhisin konulmasından sonra Avüsküler nekroz hangi aşamada ise ona uygun şeklide tedavinin başlamadı, ilaçların kullanılması önerilebilir.

Bifosfonat Grubu İlaçlar;

Tedavide kullanılan ilaçlar bifosfonat ilaçlarıdır. Hastalığın ilaç tedavisine cevap verdiğini söylemek zor olacaktır. Genel olarak bu hastalıkta ilaç tedavilerinin yanıt vermesi mümkün olamayabiliyor. Ancak bu durumun nedeni hastalığın ne zaman teşhis edilmiş olduğu ile de alakalı bir durumdur.

Ameliyat;

İlaç tedavisi dışında hastalık için bir diğer seçenek ile ameliyat olacak. Genel olarak kalça cerrahisinde en çok ameliyat talep eden grubun Avüsküler nekroz hastası olanlar olduğu biliniyor. Ameliyat yapılabiliyor; ancak sonrasında yine bu hastalık üzerinden kemik problemlerinin yaşanmasının önüne geçilemeyebiliyor. Bu sebeple mutlaka kişilerin doktorları ile iletişime geçmesi, çözümü için kişisel problemler üzerinden çözüm bulunması gerektiği öneriliyor.

Avasküler Nekroz Diğer Tedavi Yöntemleri

İlaçla ya da ameliyat ile tedavinin dışında önerilen diğer tedavi yöntemleri olabilir. Bu yöntemler ile Avüsküler nekroz tedavisi yapılmaya başlanır. Ne kadar cevap verileceği ya da ne kadar zaman alacağı tamamen kişinin kendi durumu ile alakalıdır. Bu sebeple doktorunuzun bildirmiş olduğu aşamalar çok daha doğru şekilde yanıt verecektir.

  • Ozonterapi: Tedavide kullanılan alternatifler kan dolaşımının düzenlenmesi içindir. Olumlu etki ise mikro dolaşım bozukluğunun bun yöntem ile iyileştirilme ihtimalinin olmasıdır.
  • Akupuntur: Bağışıklık sisteminin düzenlenerek, direkt olarak tedavinin onarıcı şekilde etki etmesi sağlanabilir. Bu hastalığın en zorlayıcı semptomları ile şiddetli ağrıların azalması sağlanabilir.
  • Bitkisel Tedaviler: Önerilen diğer bir tedavi yöntemi ile bitkisel tedavi yöntemleridir. Kan dolaşımını arttıoran antioksidanlar bitkisel tedavinin etkisi ile artabilir. Geven otu olarak bilinen astragalus ve ginseng gibi bitkiler ile tedaviye destek olunabilir.

Avüsküler nekroz tedavisi için bitkisel ya da diğer tedavi yöntemleri bir arada tercih edilebilir. Ağıların azalması bu şekilde mümkün olabilir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir