Connect with us

SAĞLIKLI YAŞAM

Avasküler Nekroz

Avasküler nekroz (AVN) nedir? Avasküler nekroz AVN olarak kısaltılan bu hastalığın detayları nedir? Bu makalede sizler için merak ettiğiniz detaylar veriliyor. 

Published

on

Avasküler Nekroz

Avasküler Nekroz Nedir?

Avasküler nekroz (AVN) nedir? Avasküler nekroz AVN olarak kısaltılan bu hastalığın detayları nedir? Bu makalede sizler için merak ettiğiniz detaylar veriliyor. İlk olarak 1738 yılında tanımlanmış olan Avasküler nekroz Alexander Munro tarafından tanımlanmıştır. Hastalığın femur kemiğinde ki oluşan deformasyon sebebi ile ortaya çıktığının anlaşılması ise 19 yy’da olmuştur.

Avasküler Nekroz Nasıl Bir Hastalıktır?

Hastalık nasıl bir hastalık? Belirtileri neler? İlk olarak femur denen üst bacak kemiğinin baş kısmında meydana gelen ve sinsi bir şeklide ilerleyen hastalık olduğunu bilmelisiniz. Femur kemiğinde bir deformasyon yaşanır ve sonrasında ileri seviyelerinde kişinin yaşamsal faaliyetlerini büyük ölçüde kısıtlar. İlk olarak kasıkta bir sızı duyulur. Çok şiddetli ağrılar olmaz. Sonrasında büyüyen ağrılar ile kişinin yaşamsal faaliyetlerinin kısıtlanması sonucu doğar.

Femur kemiği yapısı;

Femur kemiğinde gelişen bu hastalık, ilerleyen dönemlerde kişinin hareket alanını kısıtlayacaktır. Genel olarak bakıldığında femur kemiğinin yapısı dar bir yapıdır. Dokusu az miktarda kan dolaşımına izin verir. Bu alanın daralması ile femur kemiğinin baş kısmında geriye dönüşü olmayan bir dejenerasyon meydana gelebilir. Kan dolaşımını neredeyse tamamen kısıtlayacak bir hal alabilir.

Genel kemik yapısı;

Kemik dokusunun genel özelliği, devamlı olarak yıkılarak kendini yeniden yapılandıran bir özelliği olmasıdır. Bu yapım sürecinde sağlıklı bir ilerleme olmaması, dolaşımın iyi olmaması sonucunu doğurur. Ancak yapım aşaması olumlu sonuçlanırsa, bu durumda bölgede dolaşım iyi bir şekilde gerçekleşir.

Bölgesel dolaşım ve kanlanma sorunu;

Kemikte yaşanan bölgesel dolaşım sorunu, direkt olarak kanlanma problemine de neden olacaktır. Avüsküler nekroz etkisi ile bölgede uyuşma ya da ağrı olabilir. Kan dolaşımı olmadığından, kemik dokunun yeniden yapım süreci de sekteye uğrayarak hastalığın ilerleyen evreye geçmesine neden olabilir. Yakılan kemik doku üzerine artık yeni bir doku inşa edilemez hale gelir. Bu da sonucunda kemik dokuda kayıpların yaşanması demektir.

Avasküler Nekroz Etkileri

Kemikte bu şekilde bir sorun yaşanması durumunda, femur başında yapısal bozukluk gözlemlenmeye başlar. Bu durum bir tür kemik erimesi olarak da nitelenebilir. Kemiğin küresel yapısı bozulduğundan, çökmeler oluşabilir. İlerleyen safhalarda ise kireçlenmeye eşil eden şiddetli ağrıların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

 • Bölgesel Kemik Erimesi: O bölgede Avüsküler nekroz ortaya çıkması durumunda, bölgesel olarak kemik erimesi sonucu çıkabilir. Gözlemlenebilecek etkiler arasında bölgesel olarak kemikte erime gibi durumların meydana gelmesi söz konusu olacaktır.
 • Bölgede Çökme: Kemik yapısının zarar görmesi sebebi ile etki olarak o bölgede çökme söz konusu olabiliyor. Bu durumda direkt olarak bölgede yaşanan çökmenin nedeninin araştırılması için doktor ile iletişime geçme söz konusu olabilir. Bu aşamada yaşanan hastalığın ne olduğu ortaya çıkabilir.
 • Kireçlenme: Kemik yapısında yaşanan bu dolaşım yetersizliği kireçlenmeye de neden olacaktır. Avüsküler nekroz belirtileri kapsamında ilk olarak görülecek olan belirtiler arasında kireçlenme olabilir. Kireçlenmenin etkisi ile bölgede deformasyonlar da artabilir.

Yukarıda verilen etkiler ile bu şeklide bir rahatsızlığın ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Ancak bakıldığında bu hastalıkta ağrı ile de teşhisin konması sağlanabilir. Tamamen kişinin mevcut durumuna göre ve doktor incelemesine göre ne zaman teşhis edileceği belli olacaktır. Hızlı ve güvenli teşhis konması açısından uzman desteği alınması avantajlı olacaktır.

Avesküler Nekroz Tedavi Edilir mi?

Merak edilenler arasında avüsküler nekroz tedavisi var mı sorusunun yanıtı vardır. Dayanılmaz ağrıların olduğu bu hastalıkta tedavi, ilaç ile başlayacaktır. Teşhisin konulmasından sonra Avüsküler nekroz hangi aşamada ise ona uygun şeklide tedavinin başlamadı, ilaçların kullanılması önerilebilir.

Bifosfonat Grubu İlaçlar;

Tedavide kullanılan ilaçlar bifosfonat ilaçlarıdır. Hastalığın ilaç tedavisine cevap verdiğini söylemek zor olacaktır. Genel olarak bu hastalıkta ilaç tedavilerinin yanıt vermesi mümkün olamayabiliyor. Ancak bu durumun nedeni hastalığın ne zaman teşhis edilmiş olduğu ile de alakalı bir durumdur.

Ameliyat;

İlaç tedavisi dışında hastalık için bir diğer seçenek ile ameliyat olacak. Genel olarak kalça cerrahisinde en çok ameliyat talep eden grubun Avüsküler nekroz hastası olanlar olduğu biliniyor. Ameliyat yapılabiliyor; ancak sonrasında yine bu hastalık üzerinden kemik problemlerinin yaşanmasının önüne geçilemeyebiliyor. Bu sebeple mutlaka kişilerin doktorları ile iletişime geçmesi, çözümü için kişisel problemler üzerinden çözüm bulunması gerektiği öneriliyor.

Avasküler Nekroz Diğer Tedavi Yöntemleri

İlaçla ya da ameliyat ile tedavinin dışında önerilen diğer tedavi yöntemleri olabilir. Bu yöntemler ile Avüsküler nekroz tedavisi yapılmaya başlanır. Ne kadar cevap verileceği ya da ne kadar zaman alacağı tamamen kişinin kendi durumu ile alakalıdır. Bu sebeple doktorunuzun bildirmiş olduğu aşamalar çok daha doğru şekilde yanıt verecektir.

 • Ozonterapi: Tedavide kullanılan alternatifler kan dolaşımının düzenlenmesi içindir. Olumlu etki ise mikro dolaşım bozukluğunun bun yöntem ile iyileştirilme ihtimalinin olmasıdır.
 • Akupuntur: Bağışıklık sisteminin düzenlenerek, direkt olarak tedavinin onarıcı şekilde etki etmesi sağlanabilir. Bu hastalığın en zorlayıcı semptomları ile şiddetli ağrıların azalması sağlanabilir.
 • Bitkisel Tedaviler: Önerilen diğer bir tedavi yöntemi ile bitkisel tedavi yöntemleridir. Kan dolaşımını arttıoran antioksidanlar bitkisel tedavinin etkisi ile artabilir. Geven otu olarak bilinen astragalus ve ginseng gibi bitkiler ile tedaviye destek olunabilir.

Avüsküler nekroz tedavisi için bitkisel ya da diğer tedavi yöntemleri bir arada tercih edilebilir. Ağıların azalması bu şekilde mümkün olabilir.

 

112 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİYET

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Yol

Published

on

Vücudumuz kandaki şekeri hücrelere yeteri kadar iletemediği zaman kan şekeri yükselir. Bu durum kontrol edilmediğinde, diyabete kadar gidebilir.

2009’da yapılan Türk populasyon araştırmasına göre Türkiye’deki diyabet öncesi bireylerin oranı %28,7 iken %13,7’si ise diyabet teşhisi almıştır.

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Seçenek

1. Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi insülin duyarlılığını da arttırır. İnsülin duyarlılığının artması kandaki glikozun hücrelere daha iyi taşınması demektir. Egzersiz kasların enerji olarak kandaki glikozun kullanılmasına ve kasların kasılmasına yardımcı olur.

Eğer kan şekerinin kontrolünde sorun yaşıyorsanız, düzenli olarak kan şekerinizi ölçmeniz gerekir. Yapılan egzersize göre kan şekerinin aldığı seviyeyi bilmek de önemlidir. Ağırlık kaldırmak, tempolu yürüyüş, koşma, bisiklete binme, yüzme yapılabilecek egzersizler arasındadır.

2. Karbonhidrat Alımını Kontrol Altına Almak

Vücudumuz karbonhidratı yapı taşları olan glikoza kadar parçalar daha sonra insülin hormonu yardımıyla parçalanan glikoz kanla hücrelere girer. Çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde veya insülin hormonunun çalışmasında bir sorun olduğunda bu süreç sekmeye uğrar ve kandaki glikoz seviyesi yükselir.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA) besin değişimi ve karbonhidrat sayımı ile karbonhidrat alımının kontrol edilebileceğini söylemiştir. Bazı çalışmalar bu yöntemlerin öğünleri doğru bir şekilde planlamada yardımcı olarak kan glikoz seviyesini olumlu yönce etkileyeceğini söylemiştir. Yapılan çalışmalar düşük karbonhidratlı bir beslenme programının kan şekerinin düşmesinde ve ani kan şekeri düşüşlerinin önlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Dahası düşük karbonhidratlı beslenme  kan şekerini uzun vadede kontrol altında tutmaktadır.

3. Lif Alımını Arttırmak

Lif karbonhidrat sindirimini ve glikozun emilimini yavaşlatır. Bu nedenle kan şekerini kademeli bir şekilde yükseltir. Buna ek olarak tüketilen lifin türü de bu yükselmede etkilidir.

İki tip lif türü vardır, çözülebilen ve çözülemeyen lif. İkisi de önemli olmakla birlikte, çözülemeyen lifin kan şekerinin düşürülmesi üzerinde etkisi vardır. Ek olarak lif bakımından zengin diyet kan şekeri kontrolünü ve sağlayarak Tip-1 diyabetle mücadelede etkilidir.

Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller ve tam tahıllar lif bakımından zengin besinlerdir.  Günlük alınması gereken lif miktarı kadınlar için 25 g, erkekler için 38 g’dır.

4. Su İçmek

Gün içerisinde yeteri kadar su içmek, kan glikoz seviyesini sağlıklı sınırlarda tutmaya yardımcı olur. Ek olarak vücudun susuz kalmasını engelleyerek, üre ile birlikte kandaki fazla glikozun böbreklerden atılmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak su içmek kanı sulandırır, kandaki glikoz seviyesini düşürerek diyabet riskini azaltır.

Sıvı almak için yapacağınız en iyi tercih sudur. Şekerli ve gazlı içecekler vücudunuzun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi kan şekerinin de yükselmesine neden olmaktadır.

5. Porsiyon Kontrolü Yapmak

Porsiyon kontrolü kalori alımında ve buna bağlı olarak kilo vermede etkilidir. Vücut ağırlığını kontrol altında tutmak kan şekerini olması gereken seviyeye getirip, Tip-2 diyabet riskini azaltır.

Porsiyon kontrolü yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Porsiyonları ölçün,
 • Daha küçük tabaklar kullanın,
 • Açık büfe restaurantlardan uzak durun,
 • Etiket okuma alışkanlığı kazanın ve yediklerinizin porsiyonlarını kontrol edin,
 • Beslenme günlüğü tutun.
 • Besinleri iyice çiğneyerek tüketin,

6. Glisemik İndeksi Düşük Besinler Seçmek

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren besinlere karşı vücudun kan şekeri yanıtını gösterir. Karbonhidratın miktarı ve çeşidi kan glikoz seviyesinin nasıl etkileyeceğini belirler. Glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmek Tip-1 ve Tip-2 diyabet hastalarında uzun vadede kan glikoz seviyesi düşürür.

Besinlerin glisemik indeksi ne kadar önemli olsa da tüketilen karbonhidratın miktarı da önemlidir.

Glisemik indeksi düşük olan besinler; deniz ürünleri, et, yumurta, yulaf, arpa, baklagiller, bazı sebzeler (lahana, karnabahar, brokoli, enginar, kereviz, patlıcan, kabak, biber, salatalık, domates, marul, kuru soğan, taze yeşil fasulye, turp, yer elması, çiğ havuç vb.), bazı meyveler ( kiraz, vişne, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut, çilek, böğürtlen, karadut vb.)

7. Stresi Kontrol Altına Almak

Stres kan glikoz seviyenizi etkileyebilir. Glukangon ve kortizol gibi hormonlar stres esnasında salgılanır. Bu hormonlar kan glikoz seviyesini arttırır.

Yapılan bir çalışmaya göre egzersiz, dinlenme ve meditasyon anlamlı bir şekilde stresi azaltarak kan glikoz seviyesini düşürür. Egzersiz ve yoga gibi rahatlatan metotlar kronik diyabet hastalarında stresi azaltarak insülinin salgılanma sorununu azaltır.

8. Kan Şekerinin Ölçümünü Yapmak

Kontrol altında olan, düzen içindedir.

Kan glikozunu düzenli bir şekilde ölçmek, kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Örneğin, bu kontrolleri yapmak öğünlerde ve ilaçlarla düzenleme yapmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun belli besinlere karşı verdiği tepki öğrenilmiş olur. Bu nedenle her gün kan şekeriniz ölçüp bir günlük tutmak yararlı olacaktır.

9. Yeteri Kadar Uyumak

Yeteri kadar uyumak vücudun sağlıklı olması için gereklidir. Yeteri kadar uyumamak ve yorgunluk da kan glikoz seviyesinde ve insülin duyarlılığında bozulmalara neden olmaktadır.

Uykusuzluk büyüme hormonunun salımını azaltır ve kortizol seviyesini arttırır. Bu iki hormon da kan glikozunun kontrolünde önemli rol oynar.

Dahası, iyi bir uyku önemlidir. Her gece yeteri kadar uykumuzu almamız gerekir.

10. Krom ve Magnezyumdan Zengin Beslenmek

Kan şekerinin yüksekliği ve diyabet aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliğiyle de ilişkilendirilir.

Krom karbonhidrat ve yağ metabolizmasıyla ilişkilidir. Kan glikoz seviyesini kontrol eder ve krom eksikliği karbonhidrat toleransına yol açabilir.

Diyabet hastalarıyla yapılan iki çalışma, kromun uzun vadede kan glikozu üzerinde etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak başka bir çalışmada aynı sonuçlar bulunamamıştır.

Yumurta sarısı, tam buğday ürünler, kahve, kabuklu yemişler, brokoli ve et kromdan zengin besinlerdir.

Magnezyum da kan glikoz seviyesinde olumlu etkileri vardır ve magnezyum eksikliği diyabet riskinin artmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre magnezyum kullananların %47’sinin diyabete yakalanma riski daha azdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, balık, bitter çikolata, muz, avokado ve baklagiller magnezyumdan zengindir.

11. Elma Sirkesi Tüketmek

Elma sirkesinin birçok yararı vardır.  karaciğerden glikoz üretimini azaltarak veya glikozun hücrelere girişini arttırarak kan glikozunun düşmesine yardımcı olur. Çalışmalara göre sirke vücudun glikoza karşı yanıtını etkiler ve insülin duyarlılığını geliştirir.

Elma sirkesini beslenme programınıza adapte etmenin en güzel yolu salatalara sos olarak 2 tatlı kaşığı eklemek ile olabilir.

Ancak kan şekerini düşürmek için bir ilaç kullanıyorsanız en doğru olan doktorunuza danışmaktır.

12. Tarçın Tüketmek

Tarçının bilinen birçok yararı vardır. Bunlardan bir tanesi hücresel seviyede insülin direncini azaltarak insülin duyarlılığını arttırır. Çalışmalar tarçının kan şekerini %29 oranında düşürdüğünü göstermektedir.

Tarçın karbonhidratların sindirim yolunda parçalanmasını yavaşlatarak yemekten sonra kan glikozunun yükselmesini kontrol altına alır. Tarçının insülin üzerinde de daha yavaş da olsa benzer bir etkisi vardır.

Tarçının etkili dozu günde 1-6 gram veya 1/2-2 çay kaşığıdır.

Ancak tarçının çok fazla kullanılması tehlikeli olabilir. Dikkatli

13. Çemen Tohumu Tüketmek

Çemen tohumu çok iyi bir çözünebilen lif kaynağıdır ve kan glikozunu kontrol etmede etkilidir.

Yapılan çalışmalarda çemen tohumunun diyabetiklerde kan şekerini düşürmede etkili olduğunu gösterilmektedir. Aynı zamanda açlık glikozunun düşürülmesinde ve glikoz toleransının gelişmesinde yardımcıdır.

Çemen tohumu kolaylıkla ev yapımı hamur işlerine katılabilir ve diyabetin tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda çemen tohumu unu yapılabilir veya çaylara eklenebilir.

Çemen tohumu diyabetlilerin rahatlıkla kullanabildiği bir ottur. Günlük 2*5 g tüketilmesi önerilir.

14. Kilo Vermek

Sağlıklı bir kiloda olmak tüm hastalıkların en başarılı tedavi yöntemlerindendir. Kilo kontrolü kan şekerini düzene sokar ve diyabete yakalanma riskini azaltır.

Vücut ağırlığındaki %7’lik kayıp diyabete yakalanma riskini %58 oranında azaltır ve ilaçlardan daha etkili bir yöntemdir. Dahası bu düşüş senelerce korunabilir.

Diyabet riski için en önemli faktörlerden biri ve belki de en önemlisi bel kalınlığıdır. Kadınlarda 88,9 cm ve üzeri, erkeklerde ise 101,6 cm ve üzeri insülin direnci gelişiminde, kan şekeri yüksekliği ve tip-2 diyabete yakalanma riski ile ilişkilidir.

Bel kalınlığının istenilen düzeyde olması vücut ağırlığından daha önemlidir.

59 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 3 / 5. Oy Sayısı: 4

Devamını Göster

Popüler Makaleler