Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir?

Biberiye, yaygın olarak bilinen bitkisel ilaçlardan biridir. Avrupa, Asya ve Amerika'da yüzyıllarca bir çok hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Günümüzde, tıbbi araştırmalar bu iddialarının çoğunu desteklemektedir.
Biberiye Çayı

Biberiye

Biberiye, yaygın olarak bilinen bitkisel ilaçlardan biridir. Avrupa, Asya ve Amerika’da yüzyıllarca bir çok hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Günümüzde, tıbbi araştırmalar bu iddialarının çoğunu desteklemektedir.

Biberiye çayı içmek, bağışıklık sağlığını artırmak için harika bir yoldur: Ayrıca lezzetlidir! Biberiye çayı, canlandırıcı, keyifli bir çam tadı ve aromatik bir koku sunar.

Biberiye Çayı

Biberiye çayı nedir? Kuru biberiye çayı, taze biberiye çayı gibi çeşitleri ne ifade ediyor? Sağlığa faydaları nelerdir?

Çay olarak tüketilen bu bitki, içeriği sayesinde faydalı olabilir. Çok sayıda faydası olduğu iddia edilen bu bitki çayı için düzenli ve dengeli tüketimin olması öneriliyor. Bakıldığında farklı etkileri ile sağlık problemlerini ortadan kaldırmayı destekleyebileceği sonucu çıkıyor.

Bu çay Botanik adı Rosmarinus officinalis olarak bilinen biberiye bitkisinin yapraklarından yapılmaktadır. Biberiye bitkisi, Akdeniz bölgesine özgü yeşil bir çalılıktır. Biberiye çalısı, lavanta, kekik, fesleğen ve adaçayı da içeren nane ailesine aittir. Yaprakları biberiye esansiyel yağı, biberiye özü ve biberiye çayı yapmak için kullanılır.

Biberiye çayı bitkisel bir çaydır ve vitamin, demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Bitki genellikle mutfak yemeklerinde ve uçucu yağların yapımında kullanılır. Biberiye, popüler bir bahçe bitkisi yapan çok yıllık bir bitkidir. Bahçenizden biberiye yaprağı kullanarak çayı demleyebilirsiniz.

Antik çağda, biberiye çayı saç dökülmesinden sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar her şeyi tedavi etmek için kullanıldı. Bugün araştırmalar biberiye çayının, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzıyla birleştirildiğinde sağlığa yararlı olabileceğini göstermektedir.

Biberiye çayı doğal olarak kafeinsizdir ve gün boyu tüketilebilir. Bu çay aynı zamanda duyuları canlandıran keskin, hoş kokulu çam kokusuna sahiptir.

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye çayının düzenli tüketiminin farklı etkileri olabilir. İlk olarak en sık duyulan hafızanın güçlenmesini sağladığı yönünde. Ayrıca diğer pek çok bitki çayı gibi sindirimi hızlandırması ve sindirim problemini ortadan kaldırabileceği yönünde etki edebilir. Cilt hastalıklarının tedavi edilmesi gibi farklı pek çok alanda etkisinin olabileceği söyleniyor.

Hastalıklara iyi gelebileceği yönünde de bilgiler edinebilir. Anksiyetenin azalmasına faydalı olabilir. Karaciğer fonksiyonları azalan kişilerde ise fonksiyonların geri kazanılması yönünde, iyileştirilmesi yönünde bir etki olabilir. Saçların güçlenmesi yönünde de faydaları sayılabilir. Hazımsızlık, demans, kronik ağrı, tansiyon, depresyon, adet sancısı gibi durumların ortadan kalkmasında etkili olabilir.

Cilt Problemleri İlişkisi

Cilt problemleri olan kişilere önerilen bitki çayları arasında biberiye var. Biberiye çayının antioksidan etkisi sayesinde cilt görünümünün güzelleşmesi sağlanabilir. Cildin parlak olmasında, sağlıklın gözükmesinde destekleyici olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar, biberiye çayının önemli bir cilt sorunu olan egzamaya faydalı olduğu sonucunun çıkarılmasını sağlamıştır. Bu durumda egzama problemi olan kişilerin tedaviye ek olarak çay tüketimini gerçekleştirmesi önerilebilir. Buna benzer cilt sorunlarının ortadan kalkması konusunda biberiye çayının etkili olması sağlanabilir.

Kan Dolaşımı İlişkisi

Vücuda faydası kapsamında araştırma yaptığınızda, karşınıza çıkacak olanlar arasında dolaşım sistemi için de faydalı olabileceği sonucu çıkıyor. Dolaşım sistemi için uyarısı olduğundan, kanın vücutta dolaşımını hızlandırabilir. Aspirin özeliği gösterdiğinden, antikoagülan özelliği sayesinde kişinin dolaşım sisteminin güçlenmesine etki edebilir. Çayın içilmesi ile kan dolaşımının hızlanması sağlanabilir. Hücreler için daha fazla oksijen taşınması kişinin vücudunun kendini onarması konusunda da etkili olmasını sağlayabilir. Sizin için sunulan bu seçeneklere göre çayın tüketiminin dengeli ve düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemi İlişkisi

Sindirime yardımcı olabileceği söylenen biberiye çayı, spazm önleyici bir etki yaratabilir. Anti – spazmatik etkisi sayesinde, özellikle hazımsızlık konusunda faydalı olabilir. Kabızlık, şişkinlik gibi sorunları olan kişilerde sindirim sisteminin düzelmesi konusunda olumlu sonuçlar yaratabilir. Sindirim sisteminde bağırsak iltihabı sorunu olması durumunda, bu iltihabın iyileşmesine de faydalı olabilir. Sindirim sisteminin sağlığını korumak açısından etki gösterebilir.

Kanser İlişkisi

Kanser oluşumunu tetikleyen serbest radikaller var. Bu radikallerin etkisini azaltması yönü de biliniyor. Sonucunda ise biberiyenin kansere etkisi kapsamında, bu radikallerin etkisini azaltması faydası ile olumlu bir etki sonucu çıkıyor. Serbest radikalleri etkisiz hale getiren çok sayıda antioksidan biberiye çayının kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği yönünde sonuç çıkarılabilir. Kanser çeşitleri kapsamında bir sonuç çıkarılması istenirse ise alınan bilgilere göre özellikle göğüs kanseri konusunda faydalı olabileceği sonucu çıkıyor. Bunun dışında diğer kanser çeşitlerinde de yavaşlatma gibi bir faydası olabilir.

Kronik Ağrılar

Büyük ölçüde içerik bakımından aspirine yakın. Bu durumda kronik olan ağrıların iyileşmesini desteklemek açısından bir faydası olduğu sonucu çıkabilir. Ağrı giderici özelliğini dikkate alarak, varsa aspirinin sahip olduğu bileşenlerin de etkisi ile ameliyat ve yaralanma kaynaklı problemlerde kronik ağrıları gidermek için faydalı olabileceği sonucu çıkıyor. Kronik ağrılar ve diğer ağrı sorunları için tüketilebilir.

Saç ve Saç Derisi İlişkisi

Saç bakımı için çok sayıda kişinin biberiye bitkisi kullandığı biliniyor. Çayının ise saça etkisi genel olarak içilerek değil, çaya sürülerektir. Saçlarınızın diplerine uygulanması, direkt olarak bu çay ile saçların ıslatılması ile etkinin ortaya çıkması bekleniyor. Demlenmiş ve soğutulmuş olmak üzere uygulamanın gerçekleşmesi önerilir. Saç derisinde olan kuruluk, kepeklenme olabilir. Dökülme gibi bir problem de olabilir. Bunların ortadan kalkması açısından biberiye çayının faydalı olması sağlanabilir.

Anti bakteriyel özelliği saç derisinin temizlenmesini de sağlayacaktır. Bunun dışında saç derisinin sağlıklı olması, kepek problemine faydalı olması gibi sonuçların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Karaciğer Fonksiyonları İlişkisi

Karaciğerin sağlığını ve işlevini arttırmada faydalı olabileceği söyleniyor. Bu çayının idrar söktürücü özelliği olması, vücudun temizlenmesini sağlayacak olduğundan karaciğer için de faydalı olabileceği düşünülüyor. Vücudun temizlenmesi, vücutta enfeksiyon riski varsa ortadan kalkması gibi durumların sağlanması mümkün. Karaciğerin daha iyi şekilde çalışması açısından çayın düzenli olarak tüketilmesi avantajlı olabilir.

Strese Etkisi

Sinirleri yatıştırma, depresyona iyi gelme gibi etkileri olabiliyor. Biberiye çayının en önemli etkisinin, en popüler etkisinin rahatlatmak olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak biberiye çayının faydaları kapsamında sayılabilecek olan stresi azaltma etkisi, depresyonda olan kişilere de önerilerek, etkisini gösteriyor.

Biberiye Çayı Yan Etkileri

Alerjiler

Biberiye bitkisine veya aynı ailedeki başka bir bitkiye alerjiniz varsa biberiye çayından kaçının. Aspirin veya salisilat ilaçlarına alerjisi olan kişilerde biberiye çayına alerjiler de gelişebilir. Dikkatli kullanın ve burun akıntısı, kaşıntılı boğaz veya solunum zorluğu da dahil olmak üzere herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi yaşarsanız hemen kullanmayı bırakın.

Hamilelik

Hamileyseniz veya emziriyorsanız biberiye çayı kullanmadan önce bir doktora danışın. Biberiye çayı içindeki bileşikler adet dönemlerine neden olabilir ve düşük ve komplikasyon riskini artırabilir. Biberiye çayı da yüksek miktarlarda tüketildiğinde uterus kanamasına neden olabilir.

Nöbet riski

Biberiye yaprağının epilepsi de dahil olmak üzere belirli koşulları daha da kötüleştirebilecek anti-enflamatuar ve antinosiseptif özellikleri vardır. İlaç kullanıyorsanız veya ciddi sağlık problemleriniz varsa, bitkisel çay içmeden önce mutlaka bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Biberiye Çayı Demlenir?

Etkisi sayılan bu çay nasıl yapılacak? Biberiye çayını yapmak için birkaç dal biberiye yeterlidir. Sıcak su ve bal ile ya da buna benzer doğal tatlandırıcılar ile tercih edebilirsiniz. Biberiye çayı nasıl demlenir sorusuna verilen yanıt sayesinde çayı demleyebilirsiniz. Bitkinin hem yaprağını hem de dallarını kullanmanız faydalı olacaktır.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Malzemeler:
1 çay kaşığı biberiye yaprağı (taze veya kurutulmuş)
1 bardak kayanmış su
Bal veya şeker gibi 1 çay kaşığı tatlandırıcı (İSTEĞE BAĞLI)

Kaynar suya içine 1 çay kaşığı biberiye atarak 5-6 dakika demleyiniz. İsterseniz tatlandırıcı veya 1 çay kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Kaynaklar;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4749867/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4227022/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18063331
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5426768/

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Kinoa

Kinoa, son yıllarda sağlıklı beslenme dünyasında neden bu

Diyet Zayiflama

Diyet Zayıflama

Beslenme yanlışları nedeniyle diyet zayıflama kelimeleri insanların kafasını

A Vitamini

A Vitamini

A Vitamini, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hayati

Ganglion

Ganglion El ve el bileğinde gelişip büyüyen yapılara

Takip Et