Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

ZAYIFLAMA ÇAYI

Biberiye Çayı

Published

on

Biberiye Çayı

Biberiye

Biberiye, yaygın olarak bilinen bitkisel ilaçlardan biridir. Avrupa, Asya ve Amerika’da yüzyıllarca bir çok hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. Günümüzde, tıbbi araştırmalar bu iddialarının çoğunu desteklemektedir.

Biberiye çayı içmek, bağışıklık sağlığını artırmak için harika bir yoldur: Ayrıca lezzetlidir! Biberiye çayı, canlandırıcı, keyifli bir çam tadı ve aromatik bir koku sunar.

Biberiye Çayı

Biberiye çayı nedir? Kuru biberiye çayı, taze biberiye çayı gibi çeşitleri ne ifade ediyor? Sağlığa faydaları nelerdir?

Çay olarak tüketilen bu bitki, içeriği sayesinde faydalı olabilir. Çok sayıda faydası olduğu iddia edilen bu bitki çayı için düzenli ve dengeli tüketimin olması öneriliyor. Bakıldığında farklı etkileri ile sağlık problemlerini ortadan kaldırmayı destekleyebileceği sonucu çıkıyor.

Bu çay Botanik adı Rosmarinus officinalis olarak bilinen biberiye bitkisinin yapraklarından yapılmaktadır. Biberiye bitkisi, Akdeniz bölgesine özgü yeşil bir çalılıktır. Biberiye çalısı, lavanta, kekik, fesleğen ve adaçayı da içeren nane ailesine aittir. Yaprakları biberiye esansiyel yağı, biberiye özü ve biberiye çayı yapmak için kullanılır.

Biberiye çayı bitkisel bir çaydır ve vitamin, demir ve kalsiyum bakımından zengindir. Bitki genellikle mutfak yemeklerinde ve uçucu yağların yapımında kullanılır. Biberiye, popüler bir bahçe bitkisi yapan çok yıllık bir bitkidir. Bahçenizden biberiye yaprağı kullanarak çayı demleyebilirsiniz.

Antik çağda, biberiye çayı saç dökülmesinden sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar her şeyi tedavi etmek için kullanıldı. Bugün araştırmalar biberiye çayının, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzıyla birleştirildiğinde sağlığa yararlı olabileceğini göstermektedir.

Biberiye çayı doğal olarak kafeinsizdir ve gün boyu tüketilebilir. Bu çay aynı zamanda duyuları canlandıran keskin, hoş kokulu çam kokusuna sahiptir.

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye çayının düzenli tüketiminin farklı etkileri olabilir. İlk olarak en sık duyulan hafızanın güçlenmesini sağladığı yönünde. Ayrıca diğer pek çok bitki çayı gibi sindirimi hızlandırması ve sindirim problemini ortadan kaldırabileceği yönünde etki edebilir. Cilt hastalıklarının tedavi edilmesi gibi farklı pek çok alanda etkisinin olabileceği söyleniyor.

Hastalıklara iyi gelebileceği yönünde de bilgiler edinebilir. Anksiyetenin azalmasına faydalı olabilir. Karaciğer fonksiyonları azalan kişilerde ise fonksiyonların geri kazanılması yönünde, iyileştirilmesi yönünde bir etki olabilir. Saçların güçlenmesi yönünde de faydaları sayılabilir. Hazımsızlık, demans, kronik ağrı, tansiyon, depresyon, adet sancısı gibi durumların ortadan kalkmasında etkili olabilir.

Cilt Problemleri İlişkisi

Cilt problemleri olan kişilere önerilen bitki çayları arasında biberiye var. Biberiye çayının antioksidan etkisi sayesinde cilt görünümünün güzelleşmesi sağlanabilir. Cildin parlak olmasında, sağlıklın gözükmesinde destekleyici olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar, biberiye çayının önemli bir cilt sorunu olan egzamaya faydalı olduğu sonucunun çıkarılmasını sağlamıştır. Bu durumda egzama problemi olan kişilerin tedaviye ek olarak çay tüketimini gerçekleştirmesi önerilebilir. Buna benzer cilt sorunlarının ortadan kalkması konusunda biberiye çayının etkili olması sağlanabilir.

Kan Dolaşımı İlişkisi

Vücuda faydası kapsamında araştırma yaptığınızda, karşınıza çıkacak olanlar arasında dolaşım sistemi için de faydalı olabileceği sonucu çıkıyor. Dolaşım sistemi için uyarısı olduğundan, kanın vücutta dolaşımını hızlandırabilir. Aspirin özeliği gösterdiğinden, antikoagülan özelliği sayesinde kişinin dolaşım sisteminin güçlenmesine etki edebilir. Çayın içilmesi ile kan dolaşımının hızlanması sağlanabilir. Hücreler için daha fazla oksijen taşınması kişinin vücudunun kendini onarması konusunda da etkili olmasını sağlayabilir. Sizin için sunulan bu seçeneklere göre çayın tüketiminin dengeli ve düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemi İlişkisi

Sindirime yardımcı olabileceği söylenen biberiye çayı, spazm önleyici bir etki yaratabilir. Anti – spazmatik etkisi sayesinde, özellikle hazımsızlık konusunda faydalı olabilir. Kabızlık, şişkinlik gibi sorunları olan kişilerde sindirim sisteminin düzelmesi konusunda olumlu sonuçlar yaratabilir. Sindirim sisteminde bağırsak iltihabı sorunu olması durumunda, bu iltihabın iyileşmesine de faydalı olabilir. Sindirim sisteminin sağlığını korumak açısından etki gösterebilir.

Kanser İlişkisi

Kanser oluşumunu tetikleyen serbest radikaller var. Bu radikallerin etkisini azaltması yönü de biliniyor. Sonucunda ise biberiyenin kansere etkisi kapsamında, bu radikallerin etkisini azaltması faydası ile olumlu bir etki sonucu çıkıyor. Serbest radikalleri etkisiz hale getiren çok sayıda antioksidan biberiye çayının kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği yönünde sonuç çıkarılabilir. Kanser çeşitleri kapsamında bir sonuç çıkarılması istenirse ise alınan bilgilere göre özellikle göğüs kanseri konusunda faydalı olabileceği sonucu çıkıyor. Bunun dışında diğer kanser çeşitlerinde de yavaşlatma gibi bir faydası olabilir.

Kronik Ağrılar

Büyük ölçüde içerik bakımından aspirine yakın. Bu durumda kronik olan ağrıların iyileşmesini desteklemek açısından bir faydası olduğu sonucu çıkabilir. Ağrı giderici özelliğini dikkate alarak, varsa aspirinin sahip olduğu bileşenlerin de etkisi ile ameliyat ve yaralanma kaynaklı problemlerde kronik ağrıları gidermek için faydalı olabileceği sonucu çıkıyor. Kronik ağrılar ve diğer ağrı sorunları için tüketilebilir.

Saç ve Saç Derisi İlişkisi

Saç bakımı için çok sayıda kişinin biberiye bitkisi kullandığı biliniyor. Çayının ise saça etkisi genel olarak içilerek değil, çaya sürülerektir. Saçlarınızın diplerine uygulanması, direkt olarak bu çay ile saçların ıslatılması ile etkinin ortaya çıkması bekleniyor. Demlenmiş ve soğutulmuş olmak üzere uygulamanın gerçekleşmesi önerilir. Saç derisinde olan kuruluk, kepeklenme olabilir. Dökülme gibi bir problem de olabilir. Bunların ortadan kalkması açısından biberiye çayının faydalı olması sağlanabilir.

Anti bakteriyel özelliği saç derisinin temizlenmesini de sağlayacaktır. Bunun dışında saç derisinin sağlıklı olması, kepek problemine faydalı olması gibi sonuçların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Karaciğer Fonksiyonları İlişkisi

Karaciğerin sağlığını ve işlevini arttırmada faydalı olabileceği söyleniyor. Bu çayının idrar söktürücü özelliği olması, vücudun temizlenmesini sağlayacak olduğundan karaciğer için de faydalı olabileceği düşünülüyor. Vücudun temizlenmesi, vücutta enfeksiyon riski varsa ortadan kalkması gibi durumların sağlanması mümkün. Karaciğerin daha iyi şekilde çalışması açısından çayın düzenli olarak tüketilmesi avantajlı olabilir.

Strese Etkisi

Sinirleri yatıştırma, depresyona iyi gelme gibi etkileri olabiliyor. Biberiye çayının en önemli etkisinin, en popüler etkisinin rahatlatmak olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak biberiye çayının faydaları kapsamında sayılabilecek olan stresi azaltma etkisi, depresyonda olan kişilere de önerilerek, etkisini gösteriyor.

Biberiye Çayı Yan Etkileri

Alerjiler

Biberiye bitkisine veya aynı ailedeki başka bir bitkiye alerjiniz varsa biberiye çayından kaçının. Aspirin veya salisilat ilaçlarına alerjisi olan kişilerde biberiye çayına alerjiler de gelişebilir. Dikkatli kullanın ve burun akıntısı, kaşıntılı boğaz veya solunum zorluğu da dahil olmak üzere herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi yaşarsanız hemen kullanmayı bırakın.

Hamilelik

Hamileyseniz veya emziriyorsanız biberiye çayı kullanmadan önce bir doktora danışın. Biberiye çayı içindeki bileşikler adet dönemlerine neden olabilir ve düşük ve komplikasyon riskini artırabilir. Biberiye çayı da yüksek miktarlarda tüketildiğinde uterus kanamasına neden olabilir.

Nöbet riski

Biberiye yaprağının epilepsi de dahil olmak üzere belirli koşulları daha da kötüleştirebilecek anti-enflamatuar ve antinosiseptif özellikleri vardır. İlaç kullanıyorsanız veya ciddi sağlık problemleriniz varsa, bitkisel çay içmeden önce mutlaka bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Biberiye Çayı Demlenir?

Etkisi sayılan bu çay nasıl yapılacak? Biberiye çayını yapmak için birkaç dal biberiye yeterlidir. Sıcak su ve bal ile ya da buna benzer doğal tatlandırıcılar ile tercih edebilirsiniz. Biberiye çayı nasıl demlenir sorusuna verilen yanıt sayesinde çayı demleyebilirsiniz. Bitkinin hem yaprağını hem de dallarını kullanmanız faydalı olacaktır.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Malzemeler:
1 çay kaşığı biberiye yaprağı (taze veya kurutulmuş)
1 bardak kayanmış su
Bal veya şeker gibi 1 çay kaşığı tatlandırıcı (İSTEĞE BAĞLI)

Kaynar suya içine 1 çay kaşığı biberiye atarak 5-6 dakika demleyiniz. İsterseniz tatlandırıcı veya 1 çay kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Kaynaklar;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4749867/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4227022/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18063331
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5426768/

191 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ZAYIFLAMA ÇAYI

Kilo Verdiren Yağ Yakan En Etkili 7 Çay – Zayıflama Çayları

Published

on

Zayıflama Çayları

Zayıflamak İçin Çay

Bir çok kişiden ay canım kilo aldım, ne yesem yarıyor, su içsem şişiyorum vs vs gibi cümleler duymuşsunuzdur. Aslında şöyle bir gerçek var ki insan vücudu dikkat edilmediği durumda kilo almaya çok müsait ve gerçekten bazı bünyeler su içse yarıyor. İşte özellikle bu tarz kişiler diyetlerine destek olması açısından zayıflamak için çay tüketmektedir. Bizde bu konuyu biraz araştırdık ve en çok tercih edilen zayıflama çayları listesini çıkardır. İşte zayıflamaya yardımcı 7 çay

Çaylara geçmeden önce belirtmekte fayda var ki dikkat etmeden tükettiğiniz yiyeceklerin üzerine içeceğiniz zayıflama çayları pek faydalı olmayacaktır. Zayıflama çayları uygulanan diyet listelerine destek olmak için tüketilmelidir ve çok fazla tüketim faydadan çok zarar verebilir.

Zayıflamak İçin Çay

Bitki çaylarının vücuda olan etkisi çok konuşuluyor. Popüler olan ise zayıflamak için çay tercih edildiği. Kilo vermenin kolaylaştığı…

Peki, çay içerek zayıflamak mümkün mü? Hangi çaylar zayıflamak için avantajlı olacaktır? Evet, sizin için sunulan zayıflamak için çay önerileri var. İçerikleri inceleyerek, bu alanda değerlendirmenizi yaparak dilerseniz uzman desteği alarak zayıflamaya çay ile destek olabilirsiniz. İşte çay çeşitleri…

1- Maydanoz Çayı

Zayıflamak isteyen kişilerin zayıflamasına destek olması açısından ilk önerilenler arasında maydanoz çayı geliyor. Bu çayın içeriği, vücutta ki ödemi atmak için idealdir. Genel olarak maydanoz söktürücü olarak da ifade edilir. Vücutta ki ödemi, regl olmama sorununu ortadan kaldırabilir. Kilo vermek isteyen kişiler ise vücudun bu anlamda kendini rahatlatması açısından maydanoz çayını tüketebilir.

Nasıl yapılır?

Zayıflamak isteyen ve iyi geleceğini düşünen çay için yapmanız gereken, yarım demet maydanozu blender ile küçük parçalara ayırmak. Ardından bir bardak su ile demleyerek içebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu çaya limon damlatarak, daha etkili bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Faydalı olduğu söylenen bu çayı deneyebilirsiniz. Zayıflamak isteyen kişilerde çayın etkisi olabilir. Daha hızlı ve kolay şekilde zayıflamanın gerçekleşmesi mümkün olabilir.

2- Tarçın Çayı

Özellikle kilo vermek isteyenlerin gün içinde bir iki kere tükettiği çay çeşitleri arasında tarçın çayı da var. Bu çayın termojenik etkisi olduğundan, vücut sıcaklığı yükselecektir. Bu da kalori yakılması, yağ yakılması konusunda etkili olabilir. Fazla kalorilerin ortadan kalkması için tarçın çayının tercih edilmesi mümkün olabilir. Ayrıca kan şekerini dengeleme özelliği de var. Bunun için bit çaylarının tercih edildiği sağlıklı kilo vermek açısından önemlidir.

Demlemiş olduğunuz bitki çayında tarçın kullanmanız, direkt olarak kuru tarçın ile çayın demlenmesini sağlamanız da mümkün. Çayı demleyerek gün içinde 1 ya da 2 bardak içebilirsiniz. Zayıflamanıza faydalı olabilir.

3 -Pu – Erh Çay

Adını belki de ilk defa duyduğunuz puerh çayı da var. Bu çay tüketiminde yapılan araştırmalara göre yağ hücrelerini küçültme – azaltma gibi bir etkinin olduğu sonucu çıkarılmıştır. Çayın bu etkisi sayesinde, kişinin vücudunda yağ hücrelerinin azalmasına destek olabiliyor. Çayı tercih ederek, zayıflamaya olumlu etkisi görülebilir.

Genel anlamda vücuttan atılmasını istediğiniz yağ hücreleri, inatçı olduğunda zayıflama zorlaşır. Bu şeklide hücrelere olan küçültme etkisi avantajlı şekilde zayıflama sağlayabiliyor. Zayıflamanın hızlı ve güvenli olmasını sağlamak açısından önerilen sağlıklı çayları tercih etmek avantajlı olabilir. Değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

4- Beyaz Çay

Zayıflamak için çay içen kişiler, aynı zamanda beyaz çayın da etkisinden faydalanabilir. Çoğu zaman beyaz çay, diyetisyenler tarafından da önerilebiliyor. Popüler olan bu çayın etkisi, vücutta kalori yakılmasını hızlandırmanın ötesinde, boşaltım sistemine de olumlu etkisi olacağıdır. Bakıldığında kişinin beyaz çay tüketimini sağlayarak, zayıflamaya olumlu etki yaratması söz konusu olabiliyor.

Nasıl yapılır?

Beyaz çayın yapılması, direkt olarak normal demleme gibi olabilir. Kuru olan beyaz çayın demlenmesi ile çay tüketilebiliyor. Bakıldığında sizin için sunulan bu çayda, zayıflamanın etkisi görülebilir. Düzenli tüketim önerilecektir. Bunun için yapmanız gereken gün içinde iki bardak çay içmektir. Dilediğiniz gibi çay tüketimini dengeli hale getirip, çay içebilirsiniz.

5- Mate Çayı

Metabolizmayı hızlandırma özelliği ile bilinen mate çayı zayıflamak isteyenlere sunulan öneriler arasında yerini almıştır. Bakıldığında bu çayı tercih edilenlerde metabolizma hızının artması gibi bir fayda ortaya çıkabiliyor. Bu durumda kişinin gün içinde yaktığı kalorinin artması sağlanabiliyor.

Çay tüketiminin göstereceği düşünülen diğer bir faydası ise fazla suyun da vücuttan atılmasıdır. Bu durum aynı zamanda varsa vücutta ki şişkinliğin vücuttan atılmasını da sağlayabilir. Kişinin sağlıklı şekilde kilo vermesini destekleyecek olan pek çok özellik sayesinde, zayıflama mümkün olabilir.

6- Yaban Mersini Çayı

Yaban mersini çayının tüketimi yemeklerden önce olmalıdır. Kişinin açken vücuduna besin girecek olmasına uygun bir hal almasını sağlar. Bu durumda yaban mersini çayının gün içinde bir bardak içilmesi faydalı olarak gösterilir. Yemek sırasında aşırı yemekten uzak durmak açısından kan şekerini dengeleyen bu çayı tercih edebilirsiniz.

Yaban mersini çayı nasıl yapılır?

Yaban mersini çayının doğal şeklide yapılması için satılan paketler var. Demleyerek direkt olarak zayıflamak için çay çeşitleri arasında yer alan bu çayı tercih edebilirsiniz. Düzenli şeklide tüketmenizin zayıflamaya etkisi olabilir. Sizin için mümkün olduğunca sağlıklı bir etki yaratması sağlanabilir.

7- Biberiye Çayı

Diyet yaparken ihtiyaç duyulan mineral ve vitaminler olacak. Kişinin vücudunun aynı zamanda dirençli olması açısından, direkt olarak çay tüketimi ön plana çıkacak. Sizin için uygun şeklide sunulan biberiye çayı düzenli şekilde içilebilir. Biberiye çayının demlenmesi diğer çaylar gibi son derece kolay olabilir. Zayıflamak istiyorum diyen kişilerin içmesi gereken çaylar arasında göreceğiniz, öneriler listesinde olan çaylardandır.

Biberiye çayı içilmesi kişinin vücudunun metabolizma olarak hız kazanmasını da sağlayacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak direkt olarak zayıflamak adına adımınızı atabilirsiniz. Verilen zayıflama çayları içinden sizin için uygun olanı doktor kontrolünde de seçebilirsiniz. Bazı durumlarda çay tüketimini doktorlar da önerebilir. Sağlıklı olması sebebi ile yeşil çayların hayatımızda yer alması önemlidir. Zayıflamaya da etkisi olabileceği söylenen bu çayların tüketimini düzenli şekilde yapmanız önerilir.

Çay içerek zayıflamaya siz de destek olabilirsiniz…

 

1.066 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 3.8 / 5. Oy Sayısı: 5

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler