Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır?

3 min


Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır
Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır

Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır?

Çakallı menemeni samsunun kavaklı ilçesinde yapılmaktadır. Yöresel bir yemek haline gelen ve herkes tarafından lezzetli olduğu kabul edilen çakallı menemeni nasıl yapılır veya püf noktaları nelerdir sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. Çakallı menemeni doyurucu olması ve lezzetli olmasının yanında protein ve lif bakımından zengin olması onu çekici kılmakta ve diğer menemen tariflerinden farklı olmasını sağlamaktadır. Çakallı menemeni içerisinde bulunan malzemeler diğer menemen tariflerinden farklıdır çakallı menemeni nasıl yapılır? Merak ediyorsanız her şey hazırladığımız yazımızda.

Çakallı Menemeni Tarifi

 • 2 Domates
 • 2 Biber
 • 3 Tane yumurta sarısı
 • 2 Yemek kaşığı kadar tereyağı
 • 50 kg tel peyniri ya da kaşar peyniri de olabilir imkanlarınıza bağlı olarak değişik yöntemler uygulayabilirsiniz.
 • 1 çay kaşığı kadar kırmızı toz biber (tepeleme şeklinde uygulayınız)
Çakalli Menemeni Nasil Yapilir
Çakalli Menemeni Nasil Yapilir

Çakallı Menemeni Yapılış Tarifi

 1. Önce Biberleri yıkayıp doğrayın
 2. Biberleri yıkayıp doğradıktan sonra domateslerin kabuklarını soyup küçük küçük doğrayın
 3. Domatesleri doğradıktan sonra tavaya tereyağı ekleyiniz erittikten sonra biber ilave edin
 4. Biber ilave edildikten sonra kaynamakta ve erimiş olan domatesleri patates ezicisi ile birlikte ezin
 5. Domatesler kıvamlı bir şekilde pişene kadar pişirmeye devam etmelisiniz.
 6. Daha sonra kırmızı toz biber ilave ederek karıştırmalısınız
 7. Karıştırdıktan sonra peynirleri tel tel bölerek menemene ekleyebilir ve peynirler eriyene dek karıştırabilirsiniz.
 8. Buraya kadar doğru bir şekilde tarifi uyguladıktan sonra son olarak menemene ilave yumurta sarısını ekleyebilirsiniz. Tuz’da ekleyerek karıştırıp yumurtalar piştikten sonra ocaktan alabilirsiniz afiyet olsun.

Çakallı menemeni diğer menemenlerden oldukça farklıdır içerisindeki peynirler ve domateslerin küçük küçük olması onu oldukça lezzetli ve can çektiren bir yemek haline getirmeyi ihmal etmeyin. Yöresel bir yemek olan çakallı menemeni protein ve lif bakımından zengin olması ve lezzetiyle beğeninizi kazanacaktır. Menemen nasıl yapılır adlı yazımızdan faydalandığınız için teşekkür ederiz beğendiyseniz yazımızı paylaşabilirsiniz.

Menemen Yemeği Tarihçesi

Menemen yemeği Türkiye’nin yöresel bir yemeği olduğu kabul edilmektedir ama bu topraklarda daha öncede varolan bir yemek olan menemen Osmanlı devletinin bu topraklarda olduğu yıllarda yapılmakta ve o zamanın da beğenilen ve lezzetli bir yemeği olmuştur.

Menemen yemeği Girit Türkleri tarafından keşfedilmiştir tarım faaliyetleriyle geçinimi sağlayan Giritli köylüler elde ettikleri bitkiler ve tarımdan elde edilen malzemelerle yaptıkları menemen yemeği ortaya çıkmıştır. Giritliler topladıkları ot ve bitkileri kullanarak kaynamış su dökerek yumurta ekleyip menemen tarzı bir yemek yapmışlardır. Giritli Türklerin yaptığı menemen yemeği İzmir halkı tarafından öğrenilmiş ve menemen yemeğine farklı bir tarif uygulamışlardır. Menemen yemeğini İzmir halkına öğreten Giritliler menemen halkından da domatesli etli yemekleri öğrenmişlerdir. Bu karşılıklı etkileşim sayesinde ortaya yumurtalı ve domatesli menemen ortaya çıkmış ve günümüze kadar menemenin yapılış tarifi herkes tarafından farklı yöntemler kullanılarak yapılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir