Connect with us

DİYET

Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti Nedir ? Ender Saraç Diyeti İle zayıflama yöntemini hiç denediniz mi ? Ender Saraç Diyeti ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak için hazırladığımız listeye göz atın…

Published

on

Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti

Ender Saraç Diyeti Fazla kilo problemine karşı çözüm arayanlar için özellikle hazırlanmış olan diyet listeleri konusunda birbirinden farklı seçenekler bulunmaktadır.

Ender Saraç Diyeti, Doğru tercihler yapmak isteyenler için Ender Saraç diyeti birbirinden farklı şekillerde hazırlanmış olan listeler üzerinden tercih yapılmasını sağlamaktadır. Son dönemde özellikle sağlıklı yaşam ve zayıflama konusunda adından sıklıkla söz edilmekte olan isimlerden biridir. Ekranlarda sık görmeye alışık olduğumuz Ender Saraç tarafından hazırlanmış olan diyet listeleri sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin farklı seçenekleri değerlendirmesini sağlamaktadır.

Ender Saraç Diyeti Nedir?

Fazla kilo problemi ile uğraşanların Ender Saraç diyeti nedir ve nasıl uygulanır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı içeriklerle hazırlanmış olan diyet listeleri bulunmaktadır. Kilo problemi yaşayanlar sağlıklı bir şekilde zayıflamak için hazırlanmış olan listeler üzerinden uygulama yapabilirler. Her bünyeye uygun şekilde tercih edilebilecek seçenekler bulunmaktadır.

Doğal ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler için birebir listelere uygun şekilde hareket edilmesi durumunda istenildiği gibi sağlıklı bir şekilde zayıflanabilir.

Ender Saraç Diyeti Nasıl Uygulanır?                      

Özel olarak hazırlanmış olan Ender Saraç diyeti nasıl uygulanır? Diye düşünenler için her gün verilen öğünlere göre hareket edilmesi gerekir. Sabah, öğle ve akşam olarak hazırlanmış olan listelerde ara öğünler bulunmaktadır. Her öğünde tüketmeniz gereken besinler belirtilmektedir. Bu sayede belirlenen süre zarfında uygulanacak olan liste üzerinden belirlenmiş olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde zayıflamak için spor önemlidir. Yeterli kalori alınması, bol miktarda su tüketilmesi ve düzenli spor yapılması vücutta istediğiniz gibi sıkılaşma ve zayıflama etkisi sağlar.

Ender Saraç Diyeti Zararları

Hazırlanan listelerin detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Özellikle farklı hastalıkları olanlar için dikkatli olunması gerekir. Sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmeniz için tüketmiş olduğunuz besinlere dikkat etmeniz gerekir. Detaylı şekilde hazırlanmış olan listeleri birebir uygulamanız gereken diyeti belirlemektedir. Diyet yaparken özellikle Ender Saraç diyeti zararları var mıdır yok mudur? Diyeti uygulayacak olanlar için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Diyetlerin belirlenen süre içerisinde uygulanması önemlidir. Devamlı olarak aynı diyetlerin uygulanması sağlık açısından problem yaşamasına neden olabilir.

Ender Saraç Diyeti Yorumları

Diyeti uygulamadan önce Ender Saraç diyeti yorumları incelenmesi özellikle daha önce diyeti uygulamış olanlar için elde edilen deneyimler hakkında bilgi alınmasını sağlar. Olumlu ya da olumsuz şekilde yapılmış olan yorumlar daha fazla bilgi sahibi olunmasını sağlar. Daha önce belirlenen farklı diyetler üzerinden uygulama yapmış olan kişiler tarafından yapılan yorumları incelenmesi özellikle diyet sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara ve aynı zamanda uygulama sonrasında elde edilecek olan sonuca dair bilgi alınmasını sağlamaktadır.

Ender Saraç Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet yaparak zayıflamak isteyenler için özellikle Ender Saraç diyetinde dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Bu nedenle diyet yaparken sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin bu hususlara dikkat etmesi gerekir.

  • Sabahları erken kalkılması ve güne erken başlanması metabolizmanın hızını artırarak daha fazla yağ yakılmasını sağlar. Aynı zamanda kahvaltı öncesinde 15 dakika egzersiz yapılması gün boyu daha enerjik hissedilmesini sağlar.
  • Proteinli gıdalarla birlikte karbonhidratlı gıdaların ayrılması gerekir. Balık, etli, tavuk, yumurta ve peynir özellikle yüksek protein içeriğine sahip olan gıdalardır. Bunun yanı sıra makarna, pilav, ekmek, meyve, hamur işleri ve pirinç karbonhidrat içeriğine sahip olan besinlerdir. Tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekir.
  • Gün içerisinde en az 45 dakika bisiklete binilmesi ya da yürüyerek hareket edilmesi gerekir. Egzersiz özellikle zayıflama konusunda önemli hususlardan biridir.
  • Öğünlerini düzenli şekilde yapılması gerekir. Özellikle insülin direncini önlemek için düzenli şekilde belirlenen saatlerde beslenilmesi gerekir.

Ender Saraç Diyet Listesi

Daha fit bir görünüme sahip olmak isteyenler için sağlıklı zayıflama konusunda tercih edilecek olan Ender Saraç diyet listesi her bünyeye uygun şekilde tercih yapılmasını sağlar.

Ender Saraç Patates Diyeti 

7 gün süreyle uygulanacak olan patates diyeti özellikle Ender Saraç tarafından hazırlanmış olan diyet listeleri arasında yer almaktadır. Tek gıda tüketimi ile hazırlanmış olan bir diyet listesidir.

İlk üç gün; sabah 2, öğle 2 ve akşam 3 orta boy haşlanmış patates tüketilmesi gerekir.

4. Gün

Sabah; bir elma ve iki mandalina,

Öğlen; iki orta boy haşlanmış patates,

Akşam; iki adet haşlanmış tavuk but ya da ızgara, bir tatlı kaşığı sıvıyağ eklenerek hazırlanmış olan yeşil salata tüketilmelidir.

5. Gün 

Sabah; 1 elma ile 2 adet mandalina,

Öğlen; 1 elma ile 2 adet mandalina,

Akşam; iki porsiyon bonfile et ya da balık ile karışık salata tüketilmelidir.

6. Gün 

Sabah; 1 elma ve 2 adet mandalina,

Öğlen; 1 elma ve 2 adet mandalina,

Akşam; iki porsiyon bonfile et ya da balık ile karışık salata tüketilmelidir.

7. Gün 

Sabah; 1 elma ile 2 adet mandalina,

Öğlen; 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ile hazırlanmış patates salatası,

Akşam; yağsız tavada üç yumurta ve yanına yeşil salata tüketilmelidir.

Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olacak olan bu diyet sayesinde bir hafta içerisinde 5 kg vermek mümkün olabilir.

Ender Saraç Yumurta Diyeti

Yumurta özellikle yüksek protein içeriğine sahip olması nedeniyle diyetlerde tercih edilmektedir. Şok diyet listesi için Ender Saraç tarafından hazırlanmış olan yumurta diyeti kısa süre içerisinde kolayca kilo vermek isteyenlerin tercihi olabilir.

Diyet listesinde bir hafta boyunca kahvaltılarda bir dilim ince kepek ekmeği, bir dilim ince peynir ve şekersiz yeşil çay tüketilmelidir.

1. Gün 

Öğlen; iki adet haşlanmış yumurta ile birlikte söğüş salatası,

Akşam; ekmek içi olmadan hazırlanmış olan beş adet ızgara köfte ile birlikte yeşil salata tüketilmelidir.

2. Gün 

Öğlen; bir bardak tuzsuz ayranla birlikte bir adet simit,

Akşam; 150 gr haşlanmış tavukla birlikte limonu yeşil salata tüketilmelidir.

3. Gün 

Öğlen; bir kase yoğurt, bir dilim kepek ekmeği ve yeşil salata,

Akşam noktada, 200 gr ızgara da hazırlanmış olan et ile birlikte yeşil salata tüketilmelidir.

4. Gün 

Öğlen; bir adet orta boy patates ile hazırlanmış olan salata,

Akşam; beş adet pirzola ve yeşil salata tüketilmelidir.

5. Gün 

Öğlen; iki adet yumurta kullanılarak hazırlanacak olan menemen ile birlikte salata,

Akşam; altı kaşık yağsız haşlanmış makarna ile birlikte bir kase yoğurt tüketilmelidir.

6. Gün 

Öğlen; iki adet haşlanmış yumurta ile birlikte yeşil salata,

Akşam; bir kase sebze çorbasıyla birlikte bir kase yoğurt tüketilmelidir.

7. Gün 

Öğlen; iki dilim peynir, iki yumurtayı ile hazırlanacak olan yağsız omlet ve söğüş salata,

Akşam; 150 gr tavuk şişle birlikte yeşil salata tüketilmelidir.

Metabolizmanın hızlandırılmasını sağlayacak olan bu diyet aynı zamanda ödem atılmasını sağlar. Bu sayede 7 gün içerisinde 5-8 kg kadar verilebilir.

Ender Saraç Kimdir?

Ender Saraç Diyeti, 1959 yılında İzmir’de dünyaya gelmiş olan Ender Saraç kimdir? Özellikle televizyonda görenler için merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bornova Anadolu lisesinde eğitim aldıktan sonra Ege tıp fakültesini kazanarak burada eğitimine devam etmiştir. Daha sonrasında Erzurum’un ispir ilçesinde görev almıştır. Askerliğini Çorluda alay tabibi olarak yapmıştır. Aile hekimliği ihtisasını İzmir’de tamamlamıştır.

1990 yılından günümüze kadar Ayurveda Çalışmalarına devam etmektedir. Saraç, İzmir’den İstanbul’a ilk geldiği yıllarda Nükhet Duru ile birlikte Üniform sağlık ve estetik merkezinde görev almıştır. Daha sonrasında gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ile Türkiye’de özellikle ilk doğal tıp ve estetik merkezi olarak bilinen Hay Sağlık merkezini 1994 yılında açmıştır. Aralıksız şekilde devam et demiş olduğu çalışmalar ile merkezi geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk olarak kurulmuş ve Ulus’ta bulunan doğal arınma merkezi Doğa Arınma Merkezinin kurucuları arasında yer almaktadır.

Doğal ve sağlıklı yaşamla ilgili olarak hazırlanmış olan Türkiye’nin ilk Türkçe kitabı Ayurveda kitabını kısa süre önce Doğan yayıncılıktan 14. baskısını yaparak en çok satan kitaplar arasında yer almasını sağlamıştır. Aynı zamanda televizyon programları, seminerler, yazılı basın röportajları, paneller ve konferanslar gibi çeşitli çalışmalarda yer almıştır. Bir dönem kurmuş olduğu Doğal Tıp Derneğinin halen genel başkanlığını yapmaktadır.

Ender Saraç kendi kliniğinde görevini devam ettirmektedir. Hazırlamış olduğu diyet listeleri özellikle günümüzde zayıflamak isteyenler için tercih edilmektedir. Çoğu işadamı, politika veya sanat dalında çalışmakta olan tanınmış isimler koruyucu hekimlik almaktadır. Sağlık Bakanlığından onaylı olarak akupunktur sertifikası mevcuttur.

Ender Saraç Diyeti, 20 yıldan daha uzun bir süredir vejetaryen olarak hayatını sürdürmektedir. 2002 yılında ikinci kitabı olan Ayurveda Sağlıklı Zayıflama kitabını piyasaya sunmuştur. Türkiye’de özellikle 21. baskısını gerçekleştirerek en çok satan kitaplar arasında yer almıştır. Ender Saraç Türkiye’de ilk diplomalı astrologlardan biridir. Sağlık ve astroloji alanında özel olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.

Sağlıklı ve doğal yaşamın yanı sıra özellikle doğal tıp alanında Dr. Ender Saraç ruhsal gelişim spiritüel teknikler ve pozitif enerji teknikleri üzerine de yapmış olduğu çalışmalar ile yoğun ilgi görmektedir. Çeşitli kanallarda düzenlenmekte olan programlarda dönem dönem yer alarak sağlıklı ve doğal yaşam için çalışmalarını sürdürmektedir. Vatan gazetesinde yazarlık yapmaktadır. Sağlık yazılarıyla özellikle bilgi almak isteyenler için içerikler hazırlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Gürkan Kubilay Diyeti

 

103 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİYET

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Yol

Published

on

Vücudumuz kandaki şekeri hücrelere yeteri kadar iletemediği zaman kan şekeri yükselir. Bu durum kontrol edilmediğinde, diyabete kadar gidebilir.

2009’da yapılan Türk populasyon araştırmasına göre Türkiye’deki diyabet öncesi bireylerin oranı %28,7 iken %13,7’si ise diyabet teşhisi almıştır.

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Seçenek

1. Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi insülin duyarlılığını da arttırır. İnsülin duyarlılığının artması kandaki glikozun hücrelere daha iyi taşınması demektir. Egzersiz kasların enerji olarak kandaki glikozun kullanılmasına ve kasların kasılmasına yardımcı olur.

Eğer kan şekerinin kontrolünde sorun yaşıyorsanız, düzenli olarak kan şekerinizi ölçmeniz gerekir. Yapılan egzersize göre kan şekerinin aldığı seviyeyi bilmek de önemlidir. Ağırlık kaldırmak, tempolu yürüyüş, koşma, bisiklete binme, yüzme yapılabilecek egzersizler arasındadır.

2. Karbonhidrat Alımını Kontrol Altına Almak

Vücudumuz karbonhidratı yapı taşları olan glikoza kadar parçalar daha sonra insülin hormonu yardımıyla parçalanan glikoz kanla hücrelere girer. Çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde veya insülin hormonunun çalışmasında bir sorun olduğunda bu süreç sekmeye uğrar ve kandaki glikoz seviyesi yükselir.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA) besin değişimi ve karbonhidrat sayımı ile karbonhidrat alımının kontrol edilebileceğini söylemiştir. Bazı çalışmalar bu yöntemlerin öğünleri doğru bir şekilde planlamada yardımcı olarak kan glikoz seviyesini olumlu yönce etkileyeceğini söylemiştir. Yapılan çalışmalar düşük karbonhidratlı bir beslenme programının kan şekerinin düşmesinde ve ani kan şekeri düşüşlerinin önlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Dahası düşük karbonhidratlı beslenme  kan şekerini uzun vadede kontrol altında tutmaktadır.

3. Lif Alımını Arttırmak

Lif karbonhidrat sindirimini ve glikozun emilimini yavaşlatır. Bu nedenle kan şekerini kademeli bir şekilde yükseltir. Buna ek olarak tüketilen lifin türü de bu yükselmede etkilidir.

İki tip lif türü vardır, çözülebilen ve çözülemeyen lif. İkisi de önemli olmakla birlikte, çözülemeyen lifin kan şekerinin düşürülmesi üzerinde etkisi vardır. Ek olarak lif bakımından zengin diyet kan şekeri kontrolünü ve sağlayarak Tip-1 diyabetle mücadelede etkilidir.

Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller ve tam tahıllar lif bakımından zengin besinlerdir.  Günlük alınması gereken lif miktarı kadınlar için 25 g, erkekler için 38 g’dır.

4. Su İçmek

Gün içerisinde yeteri kadar su içmek, kan glikoz seviyesini sağlıklı sınırlarda tutmaya yardımcı olur. Ek olarak vücudun susuz kalmasını engelleyerek, üre ile birlikte kandaki fazla glikozun böbreklerden atılmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak su içmek kanı sulandırır, kandaki glikoz seviyesini düşürerek diyabet riskini azaltır.

Sıvı almak için yapacağınız en iyi tercih sudur. Şekerli ve gazlı içecekler vücudunuzun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi kan şekerinin de yükselmesine neden olmaktadır.

5. Porsiyon Kontrolü Yapmak

Porsiyon kontrolü kalori alımında ve buna bağlı olarak kilo vermede etkilidir. Vücut ağırlığını kontrol altında tutmak kan şekerini olması gereken seviyeye getirip, Tip-2 diyabet riskini azaltır.

Porsiyon kontrolü yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Porsiyonları ölçün,
  • Daha küçük tabaklar kullanın,
  • Açık büfe restaurantlardan uzak durun,
  • Etiket okuma alışkanlığı kazanın ve yediklerinizin porsiyonlarını kontrol edin,
  • Beslenme günlüğü tutun.
  • Besinleri iyice çiğneyerek tüketin,

6. Glisemik İndeksi Düşük Besinler Seçmek

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren besinlere karşı vücudun kan şekeri yanıtını gösterir. Karbonhidratın miktarı ve çeşidi kan glikoz seviyesinin nasıl etkileyeceğini belirler. Glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmek Tip-1 ve Tip-2 diyabet hastalarında uzun vadede kan glikoz seviyesi düşürür.

Besinlerin glisemik indeksi ne kadar önemli olsa da tüketilen karbonhidratın miktarı da önemlidir.

Glisemik indeksi düşük olan besinler; deniz ürünleri, et, yumurta, yulaf, arpa, baklagiller, bazı sebzeler (lahana, karnabahar, brokoli, enginar, kereviz, patlıcan, kabak, biber, salatalık, domates, marul, kuru soğan, taze yeşil fasulye, turp, yer elması, çiğ havuç vb.), bazı meyveler ( kiraz, vişne, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut, çilek, böğürtlen, karadut vb.)

7. Stresi Kontrol Altına Almak

Stres kan glikoz seviyenizi etkileyebilir. Glukangon ve kortizol gibi hormonlar stres esnasında salgılanır. Bu hormonlar kan glikoz seviyesini arttırır.

Yapılan bir çalışmaya göre egzersiz, dinlenme ve meditasyon anlamlı bir şekilde stresi azaltarak kan glikoz seviyesini düşürür. Egzersiz ve yoga gibi rahatlatan metotlar kronik diyabet hastalarında stresi azaltarak insülinin salgılanma sorununu azaltır.

8. Kan Şekerinin Ölçümünü Yapmak

Kontrol altında olan, düzen içindedir.

Kan glikozunu düzenli bir şekilde ölçmek, kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Örneğin, bu kontrolleri yapmak öğünlerde ve ilaçlarla düzenleme yapmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun belli besinlere karşı verdiği tepki öğrenilmiş olur. Bu nedenle her gün kan şekeriniz ölçüp bir günlük tutmak yararlı olacaktır.

9. Yeteri Kadar Uyumak

Yeteri kadar uyumak vücudun sağlıklı olması için gereklidir. Yeteri kadar uyumamak ve yorgunluk da kan glikoz seviyesinde ve insülin duyarlılığında bozulmalara neden olmaktadır.

Uykusuzluk büyüme hormonunun salımını azaltır ve kortizol seviyesini arttırır. Bu iki hormon da kan glikozunun kontrolünde önemli rol oynar.

Dahası, iyi bir uyku önemlidir. Her gece yeteri kadar uykumuzu almamız gerekir.

10. Krom ve Magnezyumdan Zengin Beslenmek

Kan şekerinin yüksekliği ve diyabet aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliğiyle de ilişkilendirilir.

Krom karbonhidrat ve yağ metabolizmasıyla ilişkilidir. Kan glikoz seviyesini kontrol eder ve krom eksikliği karbonhidrat toleransına yol açabilir.

Diyabet hastalarıyla yapılan iki çalışma, kromun uzun vadede kan glikozu üzerinde etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak başka bir çalışmada aynı sonuçlar bulunamamıştır.

Yumurta sarısı, tam buğday ürünler, kahve, kabuklu yemişler, brokoli ve et kromdan zengin besinlerdir.

Magnezyum da kan glikoz seviyesinde olumlu etkileri vardır ve magnezyum eksikliği diyabet riskinin artmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre magnezyum kullananların %47’sinin diyabete yakalanma riski daha azdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, balık, bitter çikolata, muz, avokado ve baklagiller magnezyumdan zengindir.

11. Elma Sirkesi Tüketmek

Elma sirkesinin birçok yararı vardır.  karaciğerden glikoz üretimini azaltarak veya glikozun hücrelere girişini arttırarak kan glikozunun düşmesine yardımcı olur. Çalışmalara göre sirke vücudun glikoza karşı yanıtını etkiler ve insülin duyarlılığını geliştirir.

Elma sirkesini beslenme programınıza adapte etmenin en güzel yolu salatalara sos olarak 2 tatlı kaşığı eklemek ile olabilir.

Ancak kan şekerini düşürmek için bir ilaç kullanıyorsanız en doğru olan doktorunuza danışmaktır.

12. Tarçın Tüketmek

Tarçının bilinen birçok yararı vardır. Bunlardan bir tanesi hücresel seviyede insülin direncini azaltarak insülin duyarlılığını arttırır. Çalışmalar tarçının kan şekerini %29 oranında düşürdüğünü göstermektedir.

Tarçın karbonhidratların sindirim yolunda parçalanmasını yavaşlatarak yemekten sonra kan glikozunun yükselmesini kontrol altına alır. Tarçının insülin üzerinde de daha yavaş da olsa benzer bir etkisi vardır.

Tarçının etkili dozu günde 1-6 gram veya 1/2-2 çay kaşığıdır.

Ancak tarçının çok fazla kullanılması tehlikeli olabilir. Dikkatli

13. Çemen Tohumu Tüketmek

Çemen tohumu çok iyi bir çözünebilen lif kaynağıdır ve kan glikozunu kontrol etmede etkilidir.

Yapılan çalışmalarda çemen tohumunun diyabetiklerde kan şekerini düşürmede etkili olduğunu gösterilmektedir. Aynı zamanda açlık glikozunun düşürülmesinde ve glikoz toleransının gelişmesinde yardımcıdır.

Çemen tohumu kolaylıkla ev yapımı hamur işlerine katılabilir ve diyabetin tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda çemen tohumu unu yapılabilir veya çaylara eklenebilir.

Çemen tohumu diyabetlilerin rahatlıkla kullanabildiği bir ottur. Günlük 2*5 g tüketilmesi önerilir.

14. Kilo Vermek

Sağlıklı bir kiloda olmak tüm hastalıkların en başarılı tedavi yöntemlerindendir. Kilo kontrolü kan şekerini düzene sokar ve diyabete yakalanma riskini azaltır.

Vücut ağırlığındaki %7’lik kayıp diyabete yakalanma riskini %58 oranında azaltır ve ilaçlardan daha etkili bir yöntemdir. Dahası bu düşüş senelerce korunabilir.

Diyabet riski için en önemli faktörlerden biri ve belki de en önemlisi bel kalınlığıdır. Kadınlarda 88,9 cm ve üzeri, erkeklerde ise 101,6 cm ve üzeri insülin direnci gelişiminde, kan şekeri yüksekliği ve tip-2 diyabete yakalanma riski ile ilişkilidir.

Bel kalınlığının istenilen düzeyde olması vücut ağırlığından daha önemlidir.

65 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 3 / 5. Oy Sayısı: 4

Devamını Göster

Popüler Makaleler