SAĞLIKLI YAŞAM

Tansiyon Düşüren Yiyecekler Nelerdir ?

Tansiyonu Düşüren Gıdalar Nelerdir ?

İnsanların sağlığının en önemli ihtiyacı doğru besinlerle beslenmekten geçmektedir. yaşadığımız hastalıklara karşı ihtiyacımız olan besinler bulunmaktadır bu besinler pek çok hastalık durumunda sağlığımıza yardımcı olmaktadır tansiyon düşüren yiyecekler yüksek tansiyona sahip hastalar için çözüm yolu olabilir. Yüksek Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, arter duvarlarınıza karşı kan basıncını ifade eder. Zamanla, yüksek tansiyon, kalp hastalığı , böbrek hastalığı , felç ve diğer sorunlara yol açan kan damarı hasarına neden olabilir . Hipertansiyon bazen sessiz katil olarak adlandırılır, çünkü hiçbir belirti üretmez ve yıllarca fark edilmeden ve tedavi edilmeden geçebilir

Yüksek Tansiyon Düşüren Yiyecekler Listesi

Yüksek tansiyon insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. tansiyon düşüren yiyecekler bu durumda insan sağlığının yardımına koşmaktadır bu yiyecekler sadece tansiyon düşürmekte değil insan sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir tansiyon düşüren yiyecekler listesinde yer alan besinleri diyet listenize eklemeye özen gösterirseniz daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

1. Yapraklı Yeşillikler

Potasyum, böbreklerinizin idrar yoluyla daha fazla sodyumdan kurtulmasına yardımcı olur. Bu da kan basıncınızı düşürür. Yüksek tansiyonu düşüren yiyecekler arasında yer alan yapraklı yeşillikler içerisinde barındırdığı besin değerleri sayesinde sağlıklı bir yaşam sürmenize de yardımcı olabilir.

Potasyum açısından zengin yapraklı yeşillikler şunları içerir:

  • Marul
  • Roka
  • Süs lahanası
  • Şalgam
  • Kara lahana
  • Ispanak
  • Pancar yaprağı
  • Pazı

2. Meyveler

Meyveler, özellikle yaban mersini, flavonoid adı verilen doğal bileşikler bakımından zengindir. Tansiyon düşüren yiyecekler üzerine yapılan bir çalışma , bu bileşiklerin tüketilmesinin hipertansiyonu önleyebileceğini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu. Yaban mersini, ahududu ve çilekleri beslenme düzeninize ekleyebilirsiniz bu sayede tansiyon düşürücü yiyecekler arasında yer alan meyvelerden beslenmek hem keyifli hemde sizin sağlığınıza faydalı olabilir

3. Kırmızı Pancar

Pancarlar, kan damarlarınızı açmanıza ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilecek nitrik oksit bakımından yüksektir. Tansiyon düşüren yiyecekler üzerine yapılan araştırmalar da araştırmacılar pancar suyundaki nitratların araştırma katılımcılarının kan basıncını sadece 24 saat içinde düşürdüğünü buldular. Kendi pancarınızı meyve suyu yapabilir veya tüm kökü pişirip yiyebilirsiniz.

4. Yağsız Süt ve Yoğurt

Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Bunlar, kan basıncını düşürmek için beslenme planının önemli unsurlarıdır. Süt sevmiyorsanız yoğurt da tercih edebilirsiniz.

Tansiyon düşüren yiyecekler üzerine yapılan araştırmalar da araştırmacılar, yoğurt tüketen insanların tansiyon hastalıklarına daha az yakalandığını söylemektedirler. Tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan yoğurt,süt gibi besinler den daha fazla faydalanmak için içerisine badem,fındık, gibi besin değeri yüksek yiyecekler ekleyebilirsiniz.

5. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, kan basıncınızı düşürmek için yüksek lifli, az yağlı ve düşük sodyumlu bir yol için beslenme planı uygulanabilir. Tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan yulaf ezmesi kahvaltıda yiyilebilir yulaf ezmesi ile kahvaltı yapmak sizi gün boyunca enerjik kalmanızı sağlayabilir.

6. Muz

Potasyum açısından zengin yiyecekler yemek, takviye ilaçlar almaktan daha iyidir. Potasyum açısından zengin bir katkı için bir muzu tahıl veya yulaf ezmesine dilimleyin. Hızlı bir kahvaltı yapmak istiyorsanız muz bu konuda faydalı olabilir tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan muz besin değeri bakımından da oldukça zengindir. Tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan muz diğer besinlere göre daha fazla tercih edilmektedir salata ve yemeklerinize ekleyebilirsiniz sağlıklı beslenmenizde yardımcı olabilir.

7. Omega-3’lü Somon, Uskumru

Balıklar yağsız protein için mükemmel bir kaynaktır. Uskumru ve somon gibi yağlı balıklar, kan basıncını düşürebilen, iltihabı azaltabilen ve trigliseritleri azaltabilmektedir. Somonlar omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Bu balık kaynaklarına ek olarak, alabalık D vitamini içerir. Tansiyon düşüren yiyecekler arasında d vitamini içeren yiyeceklerden beslenmek faydalı olabilir.

8. Tohumlar

Tuzsuz tohumlar potasyum, magnezyum ve kan basıncını düşürdüğü bilinen diğer mineraller bakımından zengindir. Yemekler arasında atıştırmalık olarak ¼ bardak ayçiçeği , kabak veya kabak çekirdeğinin tadını çıkarabilirsiniz. tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan tohumlu besinler sahip oldukları lezzetli tad bakımından beslemenizi kolaylaştırmaktadır.

Tansiyon düşüren yiyecekler
Tansiyon düşüren yiyecekler

9. Sarımsak ve Otlar

Sarımsak, vücuttaki nitrik oksit miktarını artırarak hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Nitrik oksit, kan basıncını azaltmak için vazodilatasyonun veya arterlerin genişlemesinin desteklenmesine yardımcı olur.

Günlük diyetinize lezzetli otlar ve baharatlar eklemek de tuz alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Örnekleri otlar ve baharatlar ekleyebilirsiniz dahil fesleğen , tarçın , kekik , biberiye ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan bu baharatlar da yemeğinizin lezzetini arttırabilir ve size lezzetli bir yemek hazırlamanız içinde faydalı olabilir.

10. Bitter çikolata

Tansiyon düşüren yiyecekler üzerine yapılan bir çalışma da bitter çikolatanın yüksek tansiyon hastalıklardan koruyabilir olduğunu düşünmektedir. tansiyon düşüren yiyecekler üzerine yapılan çalışma da, günde 100 grama kadar bitter çikolatanın daha düşük CVD riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

Bitter çikolata yüzde 60’tan fazla kakao katı içerir ve normal çikolatanınkin den daha az şekere sahiptir. Yoğurtlara bitter çikolata ekleyebilir veya sağlıklı bir tatlı olarak çilek, yaban mersini veya ahududu gibi meyvelerle yiyebilirsiniz.

11. Antep Fıstığı

Antep fıstığı , periferik vasküler direnci veya kan damarı sıkılaşmasını ve kalp hızını azaltarak kan basıncını düşürmenin sağlıklı bir yoludur. tansiyon düşüren yiyecekler üzerine yapılan bir çalışma da günde bir porsiyon antep fıstığı içeren bir diyetin kan basıncını azaltmaya yardımcı olduğunu buldum.

12. Zeytinyağı

Zeytinyağı sağlıklı bir yağ örneğidir. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek iltihapla mücadele bileşikleri olan polifenoller içerir. Zeytinyağı, DASH diyetinin bir parçası olarak günlük iki ila üç porsiyon yağınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan zeytinyağı yaptığınız yemeklere ekleyebilir ve daha lezzetli yemekler yapabilrsiniz.

13. Narlar

Nar, çiğ veya meyve suyu olarak tadını çıkarabileceğiniz sağlıklı bir meyvedir. Bir çalışma, dört hafta boyunca günde bir kez bir bardak nar suyu içmenin, kısa vadede kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu sonucuna vardı. Tansiyon düşüren yiyecekler arasında yer alan nar besin değeri açısında gerçekten de çok değerli bir meyvedir ancak narı tek başına yemenin dışında salatalarınıza yemeklerinize ekleyebilir daha lezzetli tatlılar da yapabilirsiniz. Nar suyu sağlıklı bir kahvaltı ile lezzetlidir. Eklenen şekerler sağlık yararlarını olumsuz etkileyebileceğinden, marketten satın alınan meyve sularındaki şeker içeriğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap