Sağlıklı Meyveler Nelerdir ?

Sağlıklı Meyveler Nelerdir ? Meyveler içerisinde barındırdığı sağlıklı vitaminlerle insan sağlığına yararlıdır sağlıklı meyveler hakkında her şey listemizde8 min


Sağlıklı Meyveler Nelerdir
Sağlıklı Meyveler Nelerdir

İnsan Sağlığına Faydalı Olan Meyveler Nelerdir ?

Düzenli meyve yemek insan sağlığını koruyabilir. Meyvelerin insan sağlığına vitamin ve benzeri besinleri alması açısından çok faydası vardır. İnsan sağlığına faydası olan sağlıklı meyveler nelerdir bunu bilmek ve bu meyveleri tüketmek size sağlığınıza fayda sağlayacaktır hastalıklarınıza, gün içerisinde ki ruh hallerinize kilo vermenize vitamin eksikliklerinizi gidermenizde yararlı olacaktır işte sağlıklı meyveler nelerdir adlı listemiz.

1. Greyfurt

Greyfurt, en sağlıklı narenciye meyvelerinden biridir. İyi bir vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra, kilo vermeye yardımcı olması ve insülin direncini azaltması ile bilinir. Örneğin, 91 kişiden oluşan bir çalışmada, yemeklerden önce yarım taze greyfurt yiyenlerin, yemek yiyenlere kıyasla (1.3 kg) daha kilo verdikleri görülmüştür. Aynı çalışmada greyfurt grubu insülin seviyelerinde anlamlı bir azalma ve insülin direncinde azalma göstermiştir
Ayrıca greyfurt yemenin kolesterol seviyesini düşürdüğü ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

2. Ananas

Tropikal meyveler arasında, ananas bir beslenme süperstarıdır. C Vitamini içeren ananas ayrıca, anti-enflamatuar özellikleri ve protein sindirimi için bilinen bir enzimler karışımı olan bromelain içerir. Hayvan üzerinde ki çalışmalar, bromelainin kanser ve tümör büyümesine karşı korunmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

3. Avokado

Avokado diğer meyvelerden farklıdır. Meyvelerin çoğu karbonhidrat açısından yüksektir, avokado karbonhidratı düşüktür ve çoğunlukla sağlıklı yağlardan oluşur. Avokadodaki yağın çoğunluğu, azaltılmış inflamasyon ve daha iyi kalp sağlığı ile bağlantılı tekli doymamış bir yağ olan oleik aside sahiptir. Sağlıklı yağlara ek olarak avokado, potasyum, lif ve magnezyuma sahiptir. Avokado, her ikisi de kalp sağlığını geliştirme konusundaki rolleriyle iyi bilinen sağlıklı yağlar ve potasyum bakımından zengindir.

 

4. Yaban mersini

Yaban mersini, vitamin açısından güçlüdür ve insan sağlığına yararları vardır. Özellikle lif, C vitamini, K vitamini ve manganez bakımından yüksek olan etkileyici bir beslenme değerlerine sahiptir. Yaban mersini de antioksidanlarda olağanüstü yüksektir. Aslında, en sık tüketilen meyvelerin en yüksek antioksidan içerdiğine inanılmaktadır. Yaban mersini içindeki antioksidanlar kalp hastalığı, diyabet ve Alzheimer gibi kronik durumlar riskini azaltabilir. Yaban mersini de bağışıklık sistemi üzerindeki güçlü etkileri için bilinir.

Bir araştırma düzenli olarak yaban mersini yemenin vücutta ki zararlı virüsleri engelleyebileceğini düşünmektedir. Bunlar oksidatif strese ve viral enfeksiyonlara karşı korunmanıza yardımcı olur.

Ek olarak, yaban mersini içindeki antioksidanlar beyniniz üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, yaban mersini yemenin yaşlı erişkinlerde hafızayı geliştirdiğini gösterilmiştir.

5. Elma

Elma en popüler meyveler arasındadır ve aynı zamanda inanılmaz besin değerlerine sahiptir. Sağlıklı meyveler nelerdir sorusuna verilebilecek en güzel cevap elmadır, elma ulaşılması ve tüketilmesi kolay, insan sağlığına faydalı olan bir meyvedir. Yüksek miktarda lif, C vitamini, potasyum ve K vitamini içerirler. Ayrıca bazı B vitaminleri de sağlayabilirler. Araştırmalar, almalardaki antioksidanların kalp sağlığını artırabileceğini ve tip 2 diyabet, kanser ve Alzheimer riskini azaltabileceğini göstermektedir. Elmanın göze çarpan bir diğer sağlık yararı da pektin içeriği. Pektin, bağırsaklarınızda ki iyi bakterileri besleyen ve sindirim ve metabolik sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olan prebiyotik bir elyaftır.

6. Kirazlar

Sağlıklı meyveler den kiraz besinler açısından zengin, özellikle potasyum, lif ve C vitamini içerir. Antosiyaninler ve karotenoidler dahil, iltihabı azaltan ve çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek antioksidanlar içerirler. Kirazların bir diğer etkileyici yararı da melatonin içerir. Melatonin, uyku zamanı geldiğinde beyninizi harekete geçiren hormondur. Uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bir çalışma, vişne suyundaki melatonin içeriğinin uyku süresini ve kalitesini arttırdığı sonucuna varmıştır.

7. Yenidünya

Yenidünyalar, Eriobotrya japonica ağacının küçük, yüksek besleyici meyveleridir . Çeşitliliklerine bağlı olarak sarı, turuncu veya kırmızı renklerdedir. Sağlıklı meyveler nelerdir listesinde Yenidünyalar özellikle karotenoidler bakımından zengindir sağlığı iyileştirici özelliklere sahip bitki pigmentleri. Örneğin, karotenoid bakımından zengin bir diyet yemek kalp hastalıklarına ve bazı yaygın kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu tatlı, sağlıklı narenciye meyveleri çiğ olarak yenebilir veya hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere dahil edilebilir. Yenidünya yiyecekler bazı özel marketlerde bulunabilir.

8. Muzlar

Muz vitaminler ve mineraller bakımından zengindir ve sağladığı çok az sağlık yararı vardır. Potasyumun yüksek olduğu iyi bilinmektedir. Bir orta boy muz, bu mineral için RDI’nın% 12’sini sağlar. Sağlıklı meyveler nelerdir listesini hazırlarken muzun içeriğinden de bahsetmemiz gerek. Muzların eşsiz özelliklerinden biri de karbonhidrat yapılarıdır. Yeşil, olgunlaşmamış muzlardaki karbonhidratlar büyük oranda dirençli nişastadan oluşur ve bu da kan şekeri kontrolünü iyileştirir ve kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Muzlar ayrıca kan şekeri kontrolünü ve sindirim sağlığını iyileştirebilecek pektin içerir. Yüksek karbonhidrat değeri yüksek olduğundan sporcular tarafından en çok tüketilen sağlıklı meyvelerdendir.

9. Portakallar

Portakallar, dünyanın en popüler ve besleyici meyvelerinden biridir, Sağlıklı meyveler nelerdir listesine eklemenin en önemli nedeni içerisinde barındırdığı insan sağlığının ihtiyacı olan vitaminlerdir. Orta boy bir portakal yemek önemli miktarda C vitamini ve potasyum sağlayacaktır. Ayrıca, tiamin ve folat gibi iyi bir B vitamini kaynağıdır. Portakaldaki bitki bileşikleri sağlık yararlarının çoğundan sorumludur. Bunlar flavonoidleri, karotenoidleri ve sitrik asidi içerir.Örneğin, sitrik asit böbrek taşı riskini azaltabilir.

10. Böğürtlen

Böğürtlen, vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla dolu, inanılmaz derecede sağlıklı bir meyvedir. Etkileyici miktarda C vitamini, K vitamini ve manganez sağlarlar. Böğürtlendeki antioksidanların, iltihaplanmayı ve atardamarların yaşlanmasını azalttığı gösterilmiştir. Her iki etki kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

11. Zeytinler

Sağlıklı meyveler nelerdir listesinde görüldüğünde sizi şaşırtan zeytin, iyi bir E vitamini, demir, bakır ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca, kalp hastalıklarını ve karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabilecek ve ayrıca anti-enflamatuar etkilere sahip birçok antioksidan sağlarlar. Avokadolara benzer şekilde, zeytinler kalp sağlığı ve kanser önleme için çeşitli faydalar sağlayabilen oleik asit içerir. Ek olarak, hayvan çalışmaları, zeytinlerde bulunan bazı bitki bileşiklerinin osteoporoz riskini azalttığı ile ilişkilendirmiş tir.

12. Karpuz

Karpuz A ve C vitaminlerinde yüksektir. Likopen, karotenoidler ve cucurbitacin E de dahil olmak üzere bazı önemli antioksidanlar açısından zengindir. Bazı karpuz antioksidanları, kanser riskini önleyebileceği düşünülmektedir.

Likopen alımı, sindirim sistemi kanserleri riskinin azalmasıyla bağlantılı iken, cucurbitacin E tümör büyümesini engelleyebilir. Likopen bakımından zengin besinler tüketmek, kolesterolü ve kan basıncını düşürme kabiliyetleri nedeniyle kalp sağlığını da artırabilir. Bütün meyveler arasında karpuz en fazla nemlendirenler den biridir. %92 sudan oluşur ve bu durum daha fazla hissetmenize yardımcı olur.

13. Limonlar

Limonlar yüksek C vitamini içeriği ile bilinen çok sağlıklı bir narenciye meyvesidir. Kan yağlarını ve kan basıncını düşürme potansiyeli nedeniyle kalp sağlığını arttırmada özellikle yardımcı olabilirler. Sağlıklı meyveler nelerdir listesinde limon hayatınızın her anında ulaşabileceğiniz hem içecek hemde sos olarak kullanabileceğiniz vitamin değeri yüksek bir meyvedir. Hayvan çalışmalarından elde edilen bulgulara dayanarak, araştırmacılar ayrıca limonlardaki bitki bileşiklerinin kilo alımını önlemeye yardımcı olabileceğini önerdiler. Diğer çalışmalar limon suyundaki sitrik asidin böbrek taşlarını tedavi etme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir

14. Çilek

Çilekler çok besleyicidir. C vitamini, manganez, folat ve potasyum içeriği sayesinde sağlıklı meyveler nelerdir listesinde hak ettikleri yeri hemen alırlar. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, çilekler nispeten düşük bir glisemik indekse sahiptir. Onları yemek, kan şekeri artışına neden olmamalıdır. Diğer meyvelere benzer şekilde, çilekler kronik hastalık riskinizi azaltabilecek yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir.

15. Nar

Narlar, yiyebileceğiniz en sağlıklı meyveler nelerdir listesi arasında yer almaktadır. Sadece besinler yemek olarak değil, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan güçlü bitki bileşikleri de içerirler. Nardaki antioksidan seviyelerinin yeşil çay ve kırmızı şarabınkinden üç kat daha fazla olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar ayrıca narların anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Narların çok çeşitli sağlık yararları var. Antioksidanlar ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan ve hastalıkları önleyen diğer bitki bileşikleri bakımından inanılmaz derecede yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Uyku Getiren Çaylar

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir