Kemoterapi Sırasında Yenmesi Gereken Besinler

Kemoterapi Sırasında Yenmesi Gereken Besinler Nelerdir ? Kemoterapi hastalarının sağlıklarını koruması için yenmesi gereken besinler hazırladığımız listede.5 min


Kemoterapi Sırasında Yenmesi Gereken Besinler
Kemoterapi Sırasında Yenmesi Gereken Besinler

Kemoterapi Alan Hastaların Yemesi Gereken Sağlıklı Besinler

Kemoterapi, vücudunuzdaki kanser hücrelerine karşı kullanılan bir ilaçtır kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engeller ve Tümorun vücutta ki varlığına engel olur. Kemoterapi sırasında yenmesi gereken besinler size Ağız kuruluğu, tat değişiklikleri, bulantı ve halsizlik gibi semptomları atlatmaya yardımcı olabilir. Vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için kanser tedavisi sırasında sağlıklı ve dengeli bir diyet yemeği önemlidir. Lezzeti hafif, midenizde kolay sindirilebilen sağlıklı besinlerdir.

1. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, kemoterapi sırasında vücudunuza yardımcı olabilecek birçok besin maddesini sağlar. Bol miktarda karbonhidrat, protein ve antioksidanların yanı sıra çoğundan daha sağlıklı yağlara sahiptir. Ayrıca bağırsaklarınızda ki iyi bakterileri besleyen bir tür çözünen lif olan beta glukanı nedeniyle bağırsaklarınızı düzenlemenize yardımcı olur.

Nötr tadı ve kremsi dokusu, ağız kuruluğu veya ağızda yaralar gibi genel kemo yan etkileri yaşıyorsanız yulaf ezmesi özellikle sağlığınız için faydalıdır. Avokado veya yumurta ile birlikte lezzetli yulaf ezmesi yapabilirsiniz, ancak meyve, akçaağaç şurubu ve fındık ortak eklentileri vardır . Eğer mide bulantısı veya ağızda yaralar varsa, sade veya az miktarda tuzla yiyin.

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

2. Avokado

Eğer iştahınız yoksa avokado, gerekli kalorileri ve besinleri sağlayabilir. Bu kremsi, yeşil meyve, HDL (iyi) kolesterolü yükseltirken LDL (kötü) kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilecek sağlıklı tekli doymamış yağda özellikle yüksektir. Ayrıca, günlük değerin% 27’sini (DV). Avokado lifi bağırsaktaki dost bakterileri besler. Avokado, ağız kuruluğu, kabızlık, ağızda ya da kilo kaybı yaşarsanız harika bir seçenektir. Avokadoyu salatalarınıza, yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Avokadoları dilimlemeden önce soyulmamış avokadoları yıkadığınız dan emin olun, çünkü cildi gıda zehirlenmesine neden olabilecek ortak bir bakteri olan Listeria’yı taşıyabilir.

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

3. Yumurta

Yorgunluk kemoterapinin sık görülen bir yan etkisidir. Kemoterapi sırasında yenmesi gereken besinler den yumurta yorgunluğa karşı size fayda sağlayabilir. Yumurta, kemoterapi sırasında yenmesi gereken besinleri içerisinde içerisinde barındırdığı prtoeinlerle sağlığınıza yarar sağlar. Yağ vücudunuza enerji sağlarken, protein özellikle kemoterapi sırasında önemli olan kas kütlesinin korunmasına ve oluşturulmasına yardımcı olur.

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

4. Et suyu

Kemoterapi sırasında tat değişiklikleri normaldir ve suyun farklı tadı olduğu söylenir. Bu durumlarda, et suyu sizi sağlıklı tutmak için mükemmel bir alternatiftir. Et suyu sebzeler, otlar ve eğer istenirse et veya kümes hayvanları ve kemiklerle kaynatmak suretiyle yapılır .

Bu işlem sırasında, elektrolitler sıvının içine salınır. Sodyum, potasyum, klorür ve kalsiyum gibi besinleri içeren bu yüklü parçacıklar vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlar. Kusma, ter ya da ishal yoluyla elektrolit kaybediyorsanız, et suyunu yutmak yararlı olabilir.

İştahlıysanız, et suyunuza tavuk, soya peyniri veya sebzeler ekleyebilirsiniz . Ağız yaralarınız varsa, bu karışımı püre haline getirmek daha kolay sindirilmesine yardımcı olur.

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

5. Badem ve Diğerleri

Kemoterapi sırasında, kendinizi pek çok randevunun içinde ve dışında bulabilirsiniz, böylece atıştırmalıklar işe yarayabilir.

Hareket halindeyken badem ve kaju fıstığı gibi fındıklar değil, aynı zamanda bol miktarda protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içerirler. Bu mineraller vücuttaki en güçlü antioksidanlardan bazıları olan süperoksit dismutazları oluşturur. Antioksidanlar hücrelerinize zarar verenlere engel olurlar

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

6. Kabak çekirdeği

Fındık gibi kabak çekirdeği , Doktor randevularınız arasında atıştırmak için mükemmeldir.

İnflamasyonla mücadelede yardımcı olabilecek E vitamini gibi yağ, protein ve antioksidanlar bakımından zengindirler. Tatlı ve tuzlu bir bükülme için, kabak çekirdeği, kurutulmuş kızılcık ve diğer kuru meyveler, tohumlar ve fındıkları birleştirerek kendi karışımınızı yapabilirsiniz

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

7. Brokoli ve Sebzeler

Lahana, brokoli, karnabahar ve lahana gibi potalı sebzeler etkileyici bir beslenme profiline sahiptir. Özellikle brokoli önemli miktarda C vitamini sunar. Bu vitamin, bağışıklık sisteminiz için hayati öneme sahiptir. Dahası, beyin sağlığını iyileştirdiği düşünülen bir bitki bileşiği olan sülforaphane içerir . Araştırmalar, sülforaphanın, iltihabı azaltarak ve hücreleri kemoterapi sırasında yenmesi gereken besinler den olduğunu belirtmiştir özellikle önemli olan beyin hasarlarından koruyarak beyin sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir.

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

8. Balık

Deniz mahsullerinden hoşlanıyorsanız, kemoterapi sırasında yenmesi gereken besinler den balık, haftada iki porsiyon balık yemek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni protein ve omega-3 yağ asitleri sağlamasıdır. Beyin sağlığını destekler ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, bol miktarda protein ve balık gibi sağlıklı, yağ açısından zengin besinler yemek, tedavi sırasında sağlıksız kilo kaybını önlemenize yardımcı olabilir. Somon, uskumru, albacore orkinos ve sardalya bu yağlarda özellikle yüksektir. Somon ve ringa balığı gibi daha yağlı balıklar , kemik ve bağışıklık sağlığı için gerekli olan zengin bir D vitamini kaynağıdır.

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

9. Ekmek ve Kraker

İshal veya mide bulantısı yaşıyorsanız, beyaz ekmek veya krakerler iyi bir seçimdir, çünkü genellikle sindirimi kolaydır. Ekstra besin sağlayan tam tahıllı versiyonlar, mideniz için idealdir. Tuzlu kraker veya tuzlar, ishal veya kusmayla kaybedilen sodyumun yenilenmesinde özellikle yararlıdır. Kemoterapi sırasında yenmesi gereken besinler den ekmek veya kraker İshal veya mide bulantısı varsa, beyaz ekmek ve krakerler yardımcı olabilir.

Yemeden Önce Doktorunuza Danışın

İlginizi Çekebilir: Yaygın Kanser Türleri


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir