İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI YAŞAM

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Kendinizi sürekli, güçsüz, enerjisi az, uykusuz, yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Özellikle ilk bahar ve son baharın ilk haftalarında bir çok kişinin başına gelen bu problemler bahar yorgunluğunun belirtilerindendir.

Bahar Yorgunluğu

Kendinizi sürekli, güçsüz, enerjisi az, uykusuz, yorgun ve bitkin mi hissediyorsunuz? Özellikle ilk bahar ve son baharın ilk haftalarında bir çok kişinin başına gelen bu problemler bahar yorgunluğunun belirtilerindendir. Bu durum iş ve aile yaşamına kadar insanları her yönüyle etkileyen sıkıcı bir durumdur. Peki Bahar Yorgunluğu Nedir?  Mevsim geçişlerinde havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonların sayısı atmaktadır ve bu durum insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkilere sebep olur. Havadaki pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması ise insanın kendini daha yorgun, keyifsiz ve halsiz hissetmesine sebep olur. Normal şartlarda bu dönemlerde insan vücudu kendini korumak için aktif olmasını sağlayacak hormonlar salgılamasına rağmen, eğer vitamin eksikliği ve beslenme bozukluğu varsa, vücut yeteri kadar hormon salgılayamaz ve yorgunluk hissi artar. Bahar yorgunluğu dediğimiz olay tam olarak budur.

Bahar yorgunluğu bahar mevsimlerinin ilk haftalarında görülen bir durumdur. Eğer yorgunluk hissi çok uzun süre devam ediyorsa farklı bir sağlık sorununuz olabilir ve bunun altında yatan nedenin mutlaka araştırılması gerekmektedir.

Bahar Yorgunluğu İçin Hangi Vitaminleri Almalısınız?

Bahar aylarında özellikle vitamin, mineral ve antioksidanların önemi çok fazla artmaktadır. Peki bahar yorgunluğu için hangi vitaminleri almalısınız?

  • Bahar aylarında artan stres hissini azaltmak için B Grubu vitaminleri yönünden zengin gıdaları mutlaka tüketmeliyiz.
  • Antioksidanlar vücudumuz için zararlı toksinlerin vücudumuzda birikmesini ve vücuttan atılmasını sağlar. Antioksidan olarak dünyanın en güçlü antioksidanları astaksantin, sumak, Karanfil, C vitamini, E vitamini, A vitamini, selenyum ve çinko gibi besin öğelerini sayabiliriz.
  • Güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalıdır. Özellikle bahar aylarında kahvaltıyı hayatınızdan eksik etmeyin.
  • Günün diğer öğünlerinde aşırı yağlı yemeklerden uzak durup özellikle mevsim sebzeleri tercih edilmelidir.
  • Günlük su tüketiminizi arttırmaya çalışmalısınız.
  • Kahve, kola, kakao gibi kafein içeren içecekler yerine metabolizmayı hızlandırıcı ve rahatlatıcı bitki çaylarını tercih edin.

Yaşamın hızı, iş hayatı ve farklı sebepler ile ister istemez kişilerin kendilerine ayırdığı zaman maalesef azalmaktadır. Bununla paralel olarak yemeklerde tercih edilen hazır gıdalar, hibrit tohumlardan üretilen sebzeler insanın gıdalardan alması gereken vitamin, mineral ve antioksidanları da yeteri kadar alamamasına sebep olmaktadır.

Peki vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve antioksidanları nasıl alacağız?

En iyi ve hızlı çözüm gıda takviyeleridir. Bu durumda ise yüzlerce farklı gıda takviyesi arasında bir ürün öne çıkıyor. İçinde K2 dahil 14 vitamin, insan vücudunun ihtiyacı olan 13 mineralin bulunduğu, dünyanın en güçlü antioksidanları da dahil 16 antioksidanın tek softjelde birleştiği Naturbes Vitasmin. Naturbes markasının diğer spesifik ürünleri gibi Türkiye’de üretilmektedir. Naturbes Vitasmin insan vücudunun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve antioksidanları tek kapsülde birleştirerek vitamin eksikliğinden doğan bir çok semptomun önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

 

1960 doğumlu Dr. Murat TOPOĞLU, 1984 Dokuz Eylül Tıp Fakültesi mezunudur. Günümüzde İstanbul Şişli'de bulunan kliniğinde akupunktur ve alternatif tıp tedavileri uygulamaktadır. Ayrıca Akupunktur Derneği Onursal Başkanı'dır.

Benzer Makaleler