Murat Topoğlu Diyeti

10 min


1 Haftalık Dr. Murat Topoğlu Diyeti
1 Haftalık Dr. Murat Topoğlu Diyeti

Murat Topoğlu

Son günlerde çok fazla konuşulan Murat Topoğlu diyeti pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kilolarından rahatsız olan ve daha fazla fit görünmek isteyenler çok farklı diyet yöntemleri denemektedir. Ancak bu diyetlerin bazılarından olumlu sonuçlar alınsa da sağlık bakımından tehlikeler bulundurabilir. Dr. Murat Topoğlu tarafından sunulan diyet programları tam bir uzmanlık gözetiminde çok daha güvenilir bir kilo verme yöntemi olmaktadır.

Murat Topoğlu Diyeti Nedir?

Murat Topoğlu diyeti nedir diye merak edenlerin sayısı çok fazla olmaktadır. Uzun yıllar diyet yöntemleri üzerinde çalışmalar yapan Dr. Murat Topoğlu fazla kilo sorunu yaşayan herkesin daha güven içinde kilo vermesi için en uygun yöntemleri sunmaktadır. Uzman doktor uzun süren çalışmalar sonrasında sunduğu diyet programları ile en sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Kişilerin kilolarına, bünyelerine ve sağlık durumlarına göre diyet programları düzenlenmektedir. Ülkemizin pek ok farklı illerinde uygulanan Murat Topoğlu diyetleri ile kilo veren kişi sayısı artmaktadır. Diyet uygulanırken her besin grubuna yer verilmektedir ve diyeti uygulayan kişiler diyet süresinde kesinlikle açlık hissi duymazlar. Bu neden ile Murat Topoğlu diyeti uygulamak diğer düşük oranda kalorili diyet yöntemlerine göre çok daha basit ve kolay olmaktadır.

Murat Topoğlu Diyeti Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda çok popüler bir hal alan ve kilolu olanlar ya da fit kalmak isteyenler tarafından çok fazla tercih edilen Murat Topoğlu diyeti nasıl uygulanır konusunda çok fazla sorular sorulmaktadır. Doktor Murat Topoğlu gözetimi altında düzenlenen diyet programları genel olarak kilo vermek isteyen kişilerin özelliklerine ya da sağlık durumlarına göre belirlenmektedir. Haftalık ya da aylık olarak farklı diyet programlarının bulunduğu diyette her türlü besin maddelerine yer verilmektedir. Böylece herkes diyet yaparken tüm besin maddelerinde faydalanacak ve vücudun gerekli olan ihtiyaçları en doğru şekilde alınacaktır.

Murat Topoğlu Diyeti Zararları

Pek çok farklı diyet yöntemleri bulunmaktadır. Bu diyet yöntemlerinin farklı zararları bulunabilir. Ancak Murat Topoğlu diyeti zararları yapılan yorumlarda pek fazla karşılanmamaktadır. Doktor Murat Topoğlu’nun sunmuş olduğu diyet yöntemlerinde her hangi bir zarar bulunmamaktadır. Uzman doktorun yıllardır biriktirmiş olduğu deneyim ve bilgi sayesinde hazırladığı tüm diyet programları hem kilo vermede büyük faydaları bulunmakta hem de hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bu neden ile doktorun uygulamış olduğu diyet listeleri ile güven içinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Diyet programlarının içerisinde yer alan metabolizmayı hızlandırıcı çaylar ile bağışıklık sistemi güçlenecek ve daha zinde olunacaktır.

Murat Topoğlu Diyeti Yorumları

Günümüzde özellikle bayanlar farklı kişilerin değişik diyet yöntemlerini uygulamaktadır. Bu diyet yöntemlerinden en fazla tercih edilen Murat Topoğlu diyeti yorumları son derece olumlu olmaktadır. Kilo vermek için Murat Topoğlu’nun diyet programlarını seçen kişiler tarafından hep olumlu yorumlar gelirken olumsuz bir yorum ile karşılaşılmamıştır. Özellikle bayanların uyguladığı göbek eriten diyeti sayesinde karın bölgesinde bulunan yağların erişmesi ve bölge üzerinde sıkılaşma sağlaması yönünden her zaman olumlu sonuçlar vermiştir. Ayrıca bu diyet yorgunluk ya da bitkinlik duygularının önüne geçmektedir.

Murat Topoğlu Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm diyet yöntemlerinde olduğu Murat Topoğlu diyetinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bunların başında sıcak su içildiğinde metabolizmayı hızlandırıp fazla kilo verdiği doğru olmamakla beraber bağırsakların az çalışması durumunda sabahları 2 ya da 3 tane kuru kayısı ile birlikte ılık su içilmesi gerekir. Sabahları sıcak suyun içine limon sıkılıp içildiği zaman zayıflamak mümkün değildir.

Yemek aralarında su içmek zayıflamanın durdurmaz. Zayıflama kremleri kilo verdirmez. Kilo vermeye başlanıldığında az su içmek yanlış bir davranıştır. Diyet süresince her hafta kilo verilmez. Bazı dönemler diyete devam edilse bile metabolizma hızı yavaşladığı için kilo verilmeyebilir. Bayanların adet dönemi sırasında 3 gün ve adet bittikten sonra 2 gün sonrasına kadar vücutta suyun barındırması durumuna göre kilo verilmeyebilir. Diyet mutlaka sebze, meyve tüketilmeli ve kabukları soyulmalıdır.

Alınan enerji harcanan enerjiye eşit olursa kilo alma ya da verme işlemi olmaz. Diyet sırasında sık ve az yemek çok önemlidir. Böylece aç kalmaz ve diğer kalorili yiyeceklerden uzak durursunuz. Kilo vermek için tercih edilen diyet programında kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Günün her zamanında tartılmak doğru değildir. Çünkü tartılmak stresi artırır ve metabolizmayı durma noktasına getirebilir.

Diyet yaparken fazla su içmek doğru olmaz. Sebzeleri az su içinde pişirmek gerekir ve sularının kesinlikle dökmemek çok önemli bir noktadır. Sütlü tatlı tercihinde şeker tatlının ateşten almaya yakınken eklenmesi çok doğru olacaktır. Salata yemek için hazırladıktan hemen sonra yenmelidir. Makarna, kuru baklagiller gibi ürünler az su içinde pişirilmeli ve asla suyu dökülmemelidir. Taze meyve sularını bekletmeden içilmesi gerekir. Yoğurdun suyu dökülmemelidir. Yoğurt suyu folik asitten bakımından çok zengin olmaktadır ve yeşil renkli su kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

Diyet yapan kişilerin hepsi haftada bir gün çok fazla abartmadan ödül vermek kilo vermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca haftada bir defa sütlü ya da meyveli tatlı 1 kase tüketilebilir. Diyet yaparken 2 ya da 1 dilim kepekli veya tam tahıllı tercihe göre ekmek yenilmelidir.

Piyasada yer alan adı zayıflama çayı olan bilinmedik ürünlerin kilo verdirdiği doğru değildir. Özellikle kilosu fazla olan şişman çocukların aşağılık kompleksi çok daha çabuk gelişebilir. Bu durum hm derslerinde hem de sosyal yaşamında olumsuz olarak etkilemektedir. Tombul çocuk sağlıklıdır düşüncesi çok yanlış olup kilo almaya neden olan yiyeceklerden ve fazla yemekten uzak durulması gerekmektedir.

1 Haftalık Dr. Murat Topoğlu Diyeti

SABAH:

  • 1 dilim kepekli, tam tahıl veya yulaf çavdar ekmeği
  • 2 dilim yarım yağlı beyaz veya lor peynir (60 – 80 gr)
  • 3 tatlı kaşığı reçel, pekmez veya bal (istenirse)
  • 1 adet domates veya salatalık
  • 3–4 adet zeytin

ÖĞLE:

  • Salata (domates, salatalık, marul, maydanoz, havuç, roka, semizotu, gerekirse çiğ ıspanak ve karnabahar salatası).
  • Yoğurt her türlü olabilir (süzme, kaymaklı prebiyotik ), yoğurdun light olması şart değildir. Veya
  • Çorba + salata, hazır veya ekspres çorba, yağsız hazırlanmış tarhana çorbası, yağı alınmış et veya tavuk suyuna yapılan sebzeli şehriye (bir çorba kaşığı dolusu kuru tel şehriye konulmalı)

AKŞAM:

  • Et (kırmızı et, tavuk, balık) 100 – 150 gr çiğ olarak tartılmalı. Kesinlikle yağda kızartılmamalıdır (haşlama, buğulama, fırın, közleme, ızgara yapılmalıdır) veya Sebze (patates ve bezelye hariç) bir tabak ve hiç yağ konmadan haşlama veya ızgara olarak tüketilmelidir. (örnek, 3 adet patlıcan közlemesi, domatesli biberli mantar sote)

Bunların yanında salata ve yoğurt yenilebilir.

Buna ek olarak günün her hangi bir zaman diliminde 2 porsiyon meyve eklenmeli ( 1 porsiyon = 1 greyfurt büyüklüğünde ) , küçük meyveler bir avuç dolusu ölçüde ( çilek,  vb ), kavun karpuz ise bir ince dilim olarak yenmeli.

Günde 2 – 3 litre su içilmeli,  tüketilecek olan çay ve kahve bu miktarın dışındadır.

Bitki çayları, çay, kahve şekersiz içilmelidir (istenirse tatlandırıcı kullanılabilir)

Spor ve yürüyüş verilmeli.(haftada 3–4 kez en az 45–60 dakika)

Verilen bu liste haftalık olduğundan haftanın her günü düzenli olarak tüketilmesi sonucunda olumlu sonuçlar alınmaktadır. Buna ek olarak günün istediğiniz her hangi saatinde 2 porsiyon meyve ve küçük meyveler ise bir avuç dolusu yenmelidir. Ayrıca kavun ve karpuz gibi meyveler ince bir dilim halinde yenilmelidir. Murat Topoğlu diyet listesi genel olarak yapılan diyet programlarına gör daha farklı olmaktadır. Yapılan her diyet listesinde haftada 3 ya da 4 defa spor yapılması gerekir.

Murat Topoğlu Kimdir?

Türkiye’nin tanıdığı ve güvenilir diyet yöntemleri ile çok fazla kişi tarafından takip edilen Murat Topoğlu kimdir soruna en doğru yanıtları bulalım. Doktor Murat Topoğlu 1960 yılında Nevşehir Avanos ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta okul ve liseyi Avanos da okumuştur. 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra aynı yıl içinde ilk akupunktur çalışmalarına İsviçre de başlamıştır.

1985 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından göre verilmesi ile Sri- Lanka Kolombo’daki akupunktur akademisinde öğrenim görmüştür. Daha sonra Danimarka Kopenhang şehrinde yapılan 4. Avrupa Akupunktur ve Doğal Tıp Kongresine katıldı. Her geçen gün daha fazla bilgiye sahip olan Murat Topoğlu 1988 yılında akupunktur tedavisi alanında Çin’e master yapmak için gitti. Ardından Pekin Şangay ve Hong- Kong da bu alanda çalışmalar yaptıktan sonra incelmelerine Filipin de devam etti.

Ardından aynı konu üzerinde Amerika da çalışmalar yaptır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Paris’te düzenlenen 2. Dünya Akupunktur Kongresine 5 ile 8 Aralık 1990 yılında davet edilen uzman doktor Obesite ve Akupunkturla tedavisi konulu bir bildiri sunmuştur. 1992 yılında 25 ile 28 Haziran tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte de düzenlenen Dünya Kongresinde Migrenin Akupunktur ile tedavisi konusu üzerinde bir bildiri de burada sunmuştur.

Son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişen tıbbi ve estetik Mezoterapi ile selülit, yağların azaltılması ve lokal şişmanlık üzerine Barselona ve Paris de eğitim yapmıştır. 3. Dünya akupunktur kongresinde bildir sunmak için Japonya Kyoto şehrine gitmiştir. 1994 yılında Türkiye de düzenlenen Uluslararası Akupunktur Sempozyumuna Genel Sekreterlik yapmıştır. Amerika da New York şehrinde 20 Eylül 1996 yılında düzenlenen kongrede Obesite ve Akupunktur konusunda konuşmalar yaptı. 1997 yılında Ekim ve Kasım ayları arasında Çin de yapılan Dünya Akupunktur Dernekleri Federasyonu’nun kongresinde katılımcı olarak hazır bulunmuştur.

Yaşamı boyunca akupunktur üzerine bilgilerini paylaşan Murat Topoğlu 2000 yılında Fransa Lyon da yapılan Kulak Akupunkturu kongresine katılmıştır. Yeditepe Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde açılmış olan Akupunktur Kursunda bulunan tıp doktorlarına eğitim vermiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından Medikal Estetik Uygulama Sertifikasına 2005 yılında sahip olmuştur. Ayrıca 1992 ile 2005 yılları arasında Akupunktur Derneğinin Genel Sekreterliği görevini başarılıyla yürütmüştür.

Dr. Murat Topoğlu Şişli de bulunan Akupunktur Tedavi Kliniği’nin sahibi olup hala hastalarına burada en güvenli şekilde hizmet vermektedir. 20014 tarihinden itibaren Türkiye Akupunktur Derneği başkanı seçilmiş ve başkanlığa hala devam etmektedir. 2014 ile 2017 yılları arasında pek çok ülkede düzenlenen WFAS kongrelerine katılmış ve buralarda sunumlar yapmıştır.

2017 yılında Aralık ayında Pekin de yapılan WFAS Dünya Kongresine katılan Murat Topoğlu kongrede 2019 WFAS Dünya Kongresinin Türkiye de yapılması kararını onaylatmıştır. Dr. Murat Topoğlu evli ve iki tane çocuğu vardır. Bunların yanı sıra uzman doktor çok Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir