Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

DİYET

Murat Topoğlu Diyeti

Published

on

1 Haftalık Dr. Murat Topoğlu Diyeti

Murat Topoğlu

Son günlerde çok fazla konuşulan Murat Topoğlu diyeti pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kilolarından rahatsız olan ve daha fazla fit görünmek isteyenler çok farklı diyet yöntemleri denemektedir. Ancak bu diyetlerin bazılarından olumlu sonuçlar alınsa da sağlık bakımından tehlikeler bulundurabilir. Dr. Murat Topoğlu tarafından sunulan diyet programları tam bir uzmanlık gözetiminde çok daha güvenilir bir kilo verme yöntemi olmaktadır.

Murat Topoğlu Diyeti Nedir?

Murat Topoğlu diyeti nedir diye merak edenlerin sayısı çok fazla olmaktadır. Uzun yıllar diyet yöntemleri üzerinde çalışmalar yapan Dr. Murat Topoğlu fazla kilo sorunu yaşayan herkesin daha güven içinde kilo vermesi için en uygun yöntemleri sunmaktadır. Uzman doktor uzun süren çalışmalar sonrasında sunduğu diyet programları ile en sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Kişilerin kilolarına, bünyelerine ve sağlık durumlarına göre diyet programları düzenlenmektedir. Ülkemizin pek ok farklı illerinde uygulanan Murat Topoğlu diyetleri ile kilo veren kişi sayısı artmaktadır. Diyet uygulanırken her besin grubuna yer verilmektedir ve diyeti uygulayan kişiler diyet süresinde kesinlikle açlık hissi duymazlar. Bu neden ile Murat Topoğlu diyeti uygulamak diğer düşük oranda kalorili diyet yöntemlerine göre çok daha basit ve kolay olmaktadır.

Murat Topoğlu Diyeti Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda çok popüler bir hal alan ve kilolu olanlar ya da fit kalmak isteyenler tarafından çok fazla tercih edilen Murat Topoğlu diyeti nasıl uygulanır konusunda çok fazla sorular sorulmaktadır. Doktor Murat Topoğlu gözetimi altında düzenlenen diyet programları genel olarak kilo vermek isteyen kişilerin özelliklerine ya da sağlık durumlarına göre belirlenmektedir. Haftalık ya da aylık olarak farklı diyet programlarının bulunduğu diyette her türlü besin maddelerine yer verilmektedir. Böylece herkes diyet yaparken tüm besin maddelerinde faydalanacak ve vücudun gerekli olan ihtiyaçları en doğru şekilde alınacaktır.

Murat Topoğlu Diyeti Zararları

Pek çok farklı diyet yöntemleri bulunmaktadır. Bu diyet yöntemlerinin farklı zararları bulunabilir. Ancak Murat Topoğlu diyeti zararları yapılan yorumlarda pek fazla karşılanmamaktadır. Doktor Murat Topoğlu’nun sunmuş olduğu diyet yöntemlerinde her hangi bir zarar bulunmamaktadır. Uzman doktorun yıllardır biriktirmiş olduğu deneyim ve bilgi sayesinde hazırladığı tüm diyet programları hem kilo vermede büyük faydaları bulunmakta hem de hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bu neden ile doktorun uygulamış olduğu diyet listeleri ile güven içinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Diyet programlarının içerisinde yer alan metabolizmayı hızlandırıcı çaylar ile bağışıklık sistemi güçlenecek ve daha zinde olunacaktır.

Murat Topoğlu Diyeti Yorumları

Günümüzde özellikle bayanlar farklı kişilerin değişik diyet yöntemlerini uygulamaktadır. Bu diyet yöntemlerinden en fazla tercih edilen Murat Topoğlu diyeti yorumları son derece olumlu olmaktadır. Kilo vermek için Murat Topoğlu’nun diyet programlarını seçen kişiler tarafından hep olumlu yorumlar gelirken olumsuz bir yorum ile karşılaşılmamıştır. Özellikle bayanların uyguladığı göbek eriten diyeti sayesinde karın bölgesinde bulunan yağların erişmesi ve bölge üzerinde sıkılaşma sağlaması yönünden her zaman olumlu sonuçlar vermiştir. Ayrıca bu diyet yorgunluk ya da bitkinlik duygularının önüne geçmektedir.

Murat Topoğlu Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm diyet yöntemlerinde olduğu Murat Topoğlu diyetinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bunların başında sıcak su içildiğinde metabolizmayı hızlandırıp fazla kilo verdiği doğru olmamakla beraber bağırsakların az çalışması durumunda sabahları 2 ya da 3 tane kuru kayısı ile birlikte ılık su içilmesi gerekir. Sabahları sıcak suyun içine limon sıkılıp içildiği zaman zayıflamak mümkün değildir.

Yemek aralarında su içmek zayıflamanın durdurmaz. Zayıflama kremleri kilo verdirmez. Kilo vermeye başlanıldığında az su içmek yanlış bir davranıştır. Diyet süresince her hafta kilo verilmez. Bazı dönemler diyete devam edilse bile metabolizma hızı yavaşladığı için kilo verilmeyebilir. Bayanların adet dönemi sırasında 3 gün ve adet bittikten sonra 2 gün sonrasına kadar vücutta suyun barındırması durumuna göre kilo verilmeyebilir. Diyet mutlaka sebze, meyve tüketilmeli ve kabukları soyulmalıdır.

Alınan enerji harcanan enerjiye eşit olursa kilo alma ya da verme işlemi olmaz. Diyet sırasında sık ve az yemek çok önemlidir. Böylece aç kalmaz ve diğer kalorili yiyeceklerden uzak durursunuz. Kilo vermek için tercih edilen diyet programında kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Günün her zamanında tartılmak doğru değildir. Çünkü tartılmak stresi artırır ve metabolizmayı durma noktasına getirebilir.

Diyet yaparken fazla su içmek doğru olmaz. Sebzeleri az su içinde pişirmek gerekir ve sularının kesinlikle dökmemek çok önemli bir noktadır. Sütlü tatlı tercihinde şeker tatlının ateşten almaya yakınken eklenmesi çok doğru olacaktır. Salata yemek için hazırladıktan hemen sonra yenmelidir. Makarna, kuru baklagiller gibi ürünler az su içinde pişirilmeli ve asla suyu dökülmemelidir. Taze meyve sularını bekletmeden içilmesi gerekir. Yoğurdun suyu dökülmemelidir. Yoğurt suyu folik asitten bakımından çok zengin olmaktadır ve yeşil renkli su kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.

Diyet yapan kişilerin hepsi haftada bir gün çok fazla abartmadan ödül vermek kilo vermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca haftada bir defa sütlü ya da meyveli tatlı 1 kase tüketilebilir. Diyet yaparken 2 ya da 1 dilim kepekli veya tam tahıllı tercihe göre ekmek yenilmelidir.

Piyasada yer alan adı zayıflama çayı olan bilinmedik ürünlerin kilo verdirdiği doğru değildir. Özellikle kilosu fazla olan şişman çocukların aşağılık kompleksi çok daha çabuk gelişebilir. Bu durum hm derslerinde hem de sosyal yaşamında olumsuz olarak etkilemektedir. Tombul çocuk sağlıklıdır düşüncesi çok yanlış olup kilo almaya neden olan yiyeceklerden ve fazla yemekten uzak durulması gerekmektedir.

1 Haftalık Dr. Murat Topoğlu Diyeti

SABAH:

 • 1 dilim kepekli, tam tahıl veya yulaf çavdar ekmeği
 • 2 dilim yarım yağlı beyaz veya lor peynir (60 – 80 gr)
 • 3 tatlı kaşığı reçel, pekmez veya bal (istenirse)
 • 1 adet domates veya salatalık
 • 3–4 adet zeytin

ÖĞLE:

 • Salata (domates, salatalık, marul, maydanoz, havuç, roka, semizotu, gerekirse çiğ ıspanak ve karnabahar salatası).
 • Yoğurt her türlü olabilir (süzme, kaymaklı prebiyotik ), yoğurdun light olması şart değildir. Veya
 • Çorba + salata, hazır veya ekspres çorba, yağsız hazırlanmış tarhana çorbası, yağı alınmış et veya tavuk suyuna yapılan sebzeli şehriye (bir çorba kaşığı dolusu kuru tel şehriye konulmalı)

AKŞAM:

 • Et (kırmızı et, tavuk, balık) 100 – 150 gr çiğ olarak tartılmalı. Kesinlikle yağda kızartılmamalıdır (haşlama, buğulama, fırın, közleme, ızgara yapılmalıdır) veya Sebze (patates ve bezelye hariç) bir tabak ve hiç yağ konmadan haşlama veya ızgara olarak tüketilmelidir. (örnek, 3 adet patlıcan közlemesi, domatesli biberli mantar sote)

Bunların yanında salata ve yoğurt yenilebilir.

Buna ek olarak günün her hangi bir zaman diliminde 2 porsiyon meyve eklenmeli ( 1 porsiyon = 1 greyfurt büyüklüğünde ) , küçük meyveler bir avuç dolusu ölçüde ( çilek,  vb ), kavun karpuz ise bir ince dilim olarak yenmeli.

Günde 2 – 3 litre su içilmeli,  tüketilecek olan çay ve kahve bu miktarın dışındadır.

Bitki çayları, çay, kahve şekersiz içilmelidir (istenirse tatlandırıcı kullanılabilir)

Spor ve yürüyüş verilmeli.(haftada 3–4 kez en az 45–60 dakika)

Verilen bu liste haftalık olduğundan haftanın her günü düzenli olarak tüketilmesi sonucunda olumlu sonuçlar alınmaktadır. Buna ek olarak günün istediğiniz her hangi saatinde 2 porsiyon meyve ve küçük meyveler ise bir avuç dolusu yenmelidir. Ayrıca kavun ve karpuz gibi meyveler ince bir dilim halinde yenilmelidir. Murat Topoğlu diyet listesi genel olarak yapılan diyet programlarına gör daha farklı olmaktadır. Yapılan her diyet listesinde haftada 3 ya da 4 defa spor yapılması gerekir.

Murat Topoğlu Kimdir?

Türkiye’nin tanıdığı ve güvenilir diyet yöntemleri ile çok fazla kişi tarafından takip edilen Murat Topoğlu kimdir soruna en doğru yanıtları bulalım. Doktor Murat Topoğlu 1960 yılında Nevşehir Avanos ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta okul ve liseyi Avanos da okumuştur. 1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra aynı yıl içinde ilk akupunktur çalışmalarına İsviçre de başlamıştır.

1985 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından göre verilmesi ile Sri- Lanka Kolombo’daki akupunktur akademisinde öğrenim görmüştür. Daha sonra Danimarka Kopenhang şehrinde yapılan 4. Avrupa Akupunktur ve Doğal Tıp Kongresine katıldı. Her geçen gün daha fazla bilgiye sahip olan Murat Topoğlu 1988 yılında akupunktur tedavisi alanında Çin’e master yapmak için gitti. Ardından Pekin Şangay ve Hong- Kong da bu alanda çalışmalar yaptıktan sonra incelmelerine Filipin de devam etti.

Ardından aynı konu üzerinde Amerika da çalışmalar yaptır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından Paris’te düzenlenen 2. Dünya Akupunktur Kongresine 5 ile 8 Aralık 1990 yılında davet edilen uzman doktor Obesite ve Akupunkturla tedavisi konulu bir bildiri sunmuştur. 1992 yılında 25 ile 28 Haziran tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte de düzenlenen Dünya Kongresinde Migrenin Akupunktur ile tedavisi konusu üzerinde bir bildiri de burada sunmuştur.

Son yıllarda çok hızlı bir şekilde gelişen tıbbi ve estetik Mezoterapi ile selülit, yağların azaltılması ve lokal şişmanlık üzerine Barselona ve Paris de eğitim yapmıştır. 3. Dünya akupunktur kongresinde bildir sunmak için Japonya Kyoto şehrine gitmiştir. 1994 yılında Türkiye de düzenlenen Uluslararası Akupunktur Sempozyumuna Genel Sekreterlik yapmıştır. Amerika da New York şehrinde 20 Eylül 1996 yılında düzenlenen kongrede Obesite ve Akupunktur konusunda konuşmalar yaptı. 1997 yılında Ekim ve Kasım ayları arasında Çin de yapılan Dünya Akupunktur Dernekleri Federasyonu’nun kongresinde katılımcı olarak hazır bulunmuştur.

Yaşamı boyunca akupunktur üzerine bilgilerini paylaşan Murat Topoğlu 2000 yılında Fransa Lyon da yapılan Kulak Akupunkturu kongresine katılmıştır. Yeditepe Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde açılmış olan Akupunktur Kursunda bulunan tıp doktorlarına eğitim vermiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından Medikal Estetik Uygulama Sertifikasına 2005 yılında sahip olmuştur. Ayrıca 1992 ile 2005 yılları arasında Akupunktur Derneğinin Genel Sekreterliği görevini başarılıyla yürütmüştür.

Dr. Murat Topoğlu Şişli de bulunan Akupunktur Tedavi Kliniği’nin sahibi olup hala hastalarına burada en güvenli şekilde hizmet vermektedir. 20014 tarihinden itibaren Türkiye Akupunktur Derneği başkanı seçilmiş ve başkanlığa hala devam etmektedir. 2014 ile 2017 yılları arasında pek çok ülkede düzenlenen WFAS kongrelerine katılmış ve buralarda sunumlar yapmıştır.

2017 yılında Aralık ayında Pekin de yapılan WFAS Dünya Kongresine katılan Murat Topoğlu kongrede 2019 WFAS Dünya Kongresinin Türkiye de yapılması kararını onaylatmıştır. Dr. Murat Topoğlu evli ve iki tane çocuğu vardır. Bunların yanı sıra uzman doktor çok Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

 

616 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 4 / 5. Oy Sayısı: 3

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİYET

Fonksiyonel Besinler Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Son yıllarda fonksiyonel besinlerin sağlık üzerine olumlu etkileri üzerinde daha fazla durulmaktadır.Nutrosötik olarak da bilinen fonksiyonel besinler besin ögesi bakımından zengin olduğu gibi sağlık için de birçok yararı vardır. Örneğin, hastalıklara karşı koruyucudur, vitamin, mineral eksikliğini önler ve büyüme ve gelişmeyi destekler.Bu makalede fonksiyonel besinlerin tanımından, yararlarından ve kullanım alanlarından bahsedilmektedir.

Published

on

Fonksiyonel Besinler Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Bilmeniz Gereken Sağlıklı Fonksiyonel Besinler

Son yıllarda fonksiyonel besinlerin sağlık üzerine olumlu etkileri üzerinde daha fazla durulmaktadır. Nutrosötik olarak da bilinen fonksiyonel besinler besin ögesi bakımından zengin olduğu gibi sağlık için de birçok yararı vardır. Örneğin, hastalıklara karşı koruyucudur, vitamin mineral eksikliğini önler ve büyüme ve gelişmeyi destekler bu makalede fonksiyonel besinler tanımından, yararlarından ve kullanım alanlarından bahsedilmektedir.

Fonksiyonel Besinler nedir?

Fonksiyonel besinler besin içeriklerinin zengin olmasının ötesinde sağlığı iyileştirme özelliği de taşır. Bazı tipleri sadece besin ögesi veya sağlığı olumlu yönde etkileyecek farklı ögeler içerir.

Fonksiyonel besin konsepti devletin genel populasyonun sağlığını olumlu yönde etkilemek adına besinlerin kanıtlanmış faydalarını onaylamasıyla birlikte  1980’lerde Japonya’da ortaya çıkmıştır.

Bazı fonksiyonel besinler vitamin, mineral, probiyotik veya lifle gıda takviyesi içermektedir. Sebze, meyve, kuru yemiş ve tahıllar gibi besin ögesinden zengin gıdalar fonksiyonel besin olarak kabul edilir.

Örneğin yulaf, beta-glukan denilen inflamasyonu azaltan, bağışıklık sistemini ve kalp sağlığını güçlendiren bir lif içermektedir. Buna benzer olarak meyveler ve sebzeler hastalıklara karşı koruyucu etkileri olan antioksidanlar bakımından zengindir.

ZAYIFLATAN MEYVE VE SEBZELER LİSTESİ HEMEN TIKLAYIN

Fonksiyonel Besinlere Örnekler

Fonksiyonel besinler iki kategoride incelenir; geleneksel ve takviye edilmiş.

Geleneksel besinler doğaldır, Örneğin tam tahıl besinler vücut için gerekli olan vitamin, mineral, antioksidan ve kalbe yararlı yağ içeriği bakımından zengindir.

Ancak takviye edilmiş besinler vitamin, mineral, probiyotik veya lif gibi insan sağlığını olumlu yönde etkileyen ögelerle zenginleştirilmiştir.

Geleneksel besinlere örnek vermek gerekirse;

 • Meyveler:  Elma, portakal, muz, armut, şeftali, kivi, üzüm
 • Sebzeler: Brokoli, karnabahar, marul, ıspanak, kabak
 • Kuruyemişler: Badem, fıstık, kaju, ceviz
 • Tohumlar: Chia tohumu, keten tohumu, balkabağı tohumu, kenevir tohumu
 • Kurubaklagiller: Kurufasulye, nohut, mercimek
 • Tam Tahıllar: Yulaf, arpa, karabuğday, kuskus
 • Deniz Ürünleri: Somon, sardalya, ançüvez, orkinos, morina balığı
 • Fermente Besinler: Kefir, lahana turşusu, sirke
 • Otlar ve Baharatlar: Zerdeçal, kimyon, zencefil, kırmızı biber
 • İçecekler: Kahve, yeşil çay, siyah çay

Takviye edilmiş besinlere örnek vermek gerekirse;

 • C vitamini eklenmiş meyve suları
 • Kalsiyum ve d vitamini takviye edilmiş sütler ve yoğurtlar
 • Hayvansal sütlere alternatif kalsiyum takviyeli badem, pirinç, hindistan cevizi ve ceviz sütü
 • B vitamini eklenmiş ekmek ve makarnalar
 • B vitamini ve kalsiyum eklenmiş kahvaltılık gevrekleri ve granolalar
 • Omega-3 takviye edilmiş yumurtalar

Potansiyel Yararları

Fonksiyonel besinler birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmektedir.

Besin Ögesi Eksiklerini Önleyebilir

Fonksiyonel besinler vitamin, mineral, sağlıklı yağlar ve liflerden gibi önemli besin ögeleri bakımından zengindir.

Beslenme programınıza fonksiyonel besinleri eklemek besin ögesi eksikliğine karşı sizi korur. Örneğin demirden zenginleştirilmiş unların kullanılmasıyla birlikte, çocuklarda anemi neredeyse yarı yarıya azalmıştır.

Takviye edilmiş besinler; raşitizm, guatr ve doğuştan gelen eksiklikler gibi besin ögesi eksiklerinin önlenmesinde rol oynar.

Hastalıklara Karşı Koruyabilir

Fonksiyonel besinler hastalıklara karşı koruyucu olan önemli besin ögelerini içerir. Birçoğu özellikle antioksidan bakımından zengindir. Bu moleküller serbest radikaller ismi verilen zararlı maddeleri yok ederek, hücre hasarı ve kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi bazı kronik hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

Bazı fonksiyonel gıdalar omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, bu tip sağlıklı yağlar inflamasyonun azaltılmasında, beyin fonksiyonlarının gelişmesinde ve sağlığın korunmasında rol oynar.

Bazı fonksiyonel besinler ise lif içermektedir ve lifler diyabet, obezite, kalp damar hastalıkları ve inmeye karşı kan şekerinin kontrolünü sağlayarak sağlığı olumlu yönde etkiler. Lifler ayrıca divertikülit, mide ülseri, hemoroid ve reflü gibi sindirim bozukluklarının önlenmesinde etkilidir.

Büyüme ve Gelişmeye Yardımcı Olabilir

Bazı besin ögeleri bebeklerde ve çocuklarda doğru büyüme ve gelişmeyi sağlamak için önemlidir.

Sağlıklı bir diyetin parçası olarak besin ögelerinden zengin fonksiyonel besinler beslenmeyi seçeneklendirmek adına önemlidir. Ek olarak beslenme ve büyümeyi destekleyen takviye edilmiş besinleri tüketmek önemlidir.

Örneğin gevrekler, tahıllar ve unlar genellikle anne karnındaki bebek için önemli olan folik asit gibi B vitaminleri bakımından zenginleştirilir.

Folik asit seviyelerinin düşük olması, beyni, omur iliği ve omurgayı etkileyen nöral tüp defekti  hastalığının riskini arttırabilir. Folik asit kullanımının artması nöral tüp defekti hastalığının %50-70 oranında azalmasına yardımcı olur.

Omega-3 yağ asitleri, demir, çinko, kalsiyum ve B12 vitamini gibi diğer besin ögeleri fonksiyonel besinlerde bulunarak büyüme ve gelişmede önemli rol oynar.

Kullanımı

İyi bir şekilde hazırlanmış sağlıklı bir beslenme programı meyve, sebze, tam tahıl ve kuru baklagiller gibi kompleks karbonhidratlar bakımından zengin olmalıdır.

Bu besinler sadece vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamakla kalmaz genel sağlığı da olumlu yönde etkiler.

Değişimler yapılmış, takviye edilmiş fonksiyonel besinler dengeli bir beslenmeye uygundur. Aslında beslenme programında oluşan her türlü boşluğu doldurabilirler. vitamin, mineral, lif, kalp sağlığını koruyan yağlar veya probiyotikler gibi önemli besin ögelerinin alımını sağlayarak sağlığı olumlu yönde geliştirir.

Sonuç

Fonksiyonel besinler birçok sağlık yararı olan besin kategorisindedir. Sadece besin ögesi eksikliklerini tamamlamakta kalmaz, hastalıklara karşı koruyucudur ve büyüme ve gelişmeyi destekler.

Ek olarak takviye edilmiş besinleri tüketmek; beslenmede çeşitliliğe gitmek besin ögesi eksikliklerini tamamlamak ve daha sağlıklı olmak için gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Yemeniz Gereken Sağlıklı Kuruyemişler HEMEN TIKLAYIN

 

29 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler