SPOR

Göbek Eritme

Özellikle erkeklerde balkon gibi terimler kullanılarak yapılan espriler bazı durumlarda çok sinir bozucu hallere kadar gitse de dikkat edilmesi gereken yapılan bu espriler değil bölgesel kiloların yaratacağı sağlık sorunları olmalıdır.

Göbek Eritme Nasıl Olur?

Hem kadınların hem erkeklerin en önemli bölgesel kilo sorunlarından biri göbek eritme gelmektedir. Özellikle erkeklerde balkon gibi terimler kullanılarak yapılan espriler bazı durumlarda çok sinir bozucu hallere kadar gitse de dikkat edilmesi gereken yapılan bu espriler değil bölgesel kiloların yaratacağı sağlık sorunları olmalıdır. Peki göbek nasıl eritilir, nasıl düzleşir?

Öncelikle göbek, kişinin vücudunda meydana gelen yağlanmanın etkisi ile ortaya çıkar. Kişinin göbek eritme ihtiyacı hissetmesi ise o bölgede genişlemenin olması ile fark edilir. Genellikle obezitenin  sinsiliği şişmanlayana yani iş işten geçene kadar fark edilmemesidir. Alınan fazla kaloriler, belli bölgelerde vücudun yağ depolamasına neden oluyor. Bu durumda direkt olarak zayıflamak için göbek eritmenin nasıl olacağı soruları soruluyor. Elbette kilo vermeden geçen bu yol, ilk olarak kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi ile olabilir. Aksi halde yağlanmaya meyilli olan bölgelerde kalınlaşma başlayacaktır. Beslenme düzeninin dışında, bu bölgede inatçı yağların da erimesi için yapmanız gereken egzersizler olacak. Düzenli bir şekilde egzersiz yaparak aynı zamanda beslenme düzeniniz ile bu egzersizlerin birlikte olmasını da destekleyerek, direkt olarak göbeğin erimesini sağlamış olacaksınız.

Göbek Eritmede Diyet

Yapmanız gerekenlerde arasında beslenme düzeni var. Diyetle göbek eritmek adı altında size sunulan öneriler, göbeğiniziz erimesini sağlayabilir. Beslenme düzeninin tamamen kilo vermek üzerine kurulması önerilir. Bunun için sunulan diyet programları var. Kişiye özel diyetlerin olması, cinsiyet durumuna göre diyetin şekillenmesi gibi pek çok durum aslında kilo verilmesini hızlandırabiliyor. Kalori yakılmasının arttırılması ile kişinin göbeğinin erimesi kilo anlamında destekleniyor.

Diyet Çeşitleri;

Çok sayıda diyet listesi, kalori yakılmasını hızlandırmak üzere programlanmıştır. Bunun için mutlaka kişinin kilo vermesini hızlandıracağı şekilde hareket ederek, kilo vermeyi kolaylaştırması önemlidir. Peki, hangi diyet çeşitleri ile diyet yapılabilir? Önerilen çoğu zaman kişiye özel diyetlerdir. Sizin için yapılan incelemeleri varsa hastalığınızın kontrol altında alınması ile diyetin gerçekleşmesi önemlidir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak siz de diyet yapabilirsiniz. Diyetin amacı tamamen kalori hesabı üzerinden, günlük alınan kalorinin yakılan kaloriden az olması ile vücudun yağlardan kurtulmasıdır. Bunun sağlanması durumunda herhangi bir sorun yaşanmadan, kilo verilmesi mümkün olabilir.

Diyet Uygulaması;

Nasıl bir diyetin seçilecek olmasından ziyade, direkt olarak diyet uygulamasının doğru olması da önem arz eder. Oluşturulan programın çok yeterli bir program olmasını sağladınız. Peki, bu programın sizin için ne derece uygulanabilir? Önemli olan düzenli bir şekilde uygulayarak, kilo verilmesinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Bunu başarmak adına diyetisyen ile iletişim halinde olmak önemlidir. Diyet programının ne kadar yeterli olduğu, yapılan düzenli kontroller sonucunda tespit edilecektir. Değerlendirmelerin yapılması, uygulamanın sizin için avantajlı bir hale dönüşmesi gibi dikkat etmeniz gereken hususları göz önünde bulundurmanız öneriliyor.

Diyet Avantajları;

Göbek eritme diyetin avantajı inatçı yağların vücuttan atılmasını hızlandırmada etkili olabilir. Elbette fazla olan kiloların eşit bir şekilde vücuttan gitmesini sağlamak diyet ile mümkündür. Fakat kişinin diğer vücut bölgelerine göre daha çok göbek bölgesinde konumlanmış olan kilonun giderilmesi için gereken yapılmalıdır. Bu durumda direkt olarak avantaj sağlanacak ve fazla olan kiloların ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Göbek Eritmede Egzersiz

Doğal şekilde kilo vermek, göbek yağlarından kurtulmak; elbette egzersiz yapmadan olmaz. Bölgede yakılmayan yağların egzersiz ile yakılmaya uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bu da onların ısıtılarak egzersiz ile ortadan kalkmasını desteklemek anlamına geliyor. Peki, nasıl egzersizler yapılacak? Bu bölge için karın çalışmak son derece önemli. Yapmanız gereken çok sayıda egzersiz olabilir. Dikkat etmeniz gerekenler ise aşağıda verilmiştir.

Düzenli egzersiz;

Yağların erimesini sağlamak açısından dikkat edilmesi gereken düzenli şekilde egzersizlerin gerçekleşmesidir. Yani belirlenmiş olan programlar dahilinde çalışmak, yağların yakılmasını hızlandırmak açısından önem taşır. Haftalık olarak belirlenen programlar ile göbek yağlarından kurtulmak üzere spor yapabilirsiniz. Kardio yapılmasının yanı sıra, bu bölge için egzersizlerin yapılması, kısa süre içinde kilo verilmesini hızlandırmak açısından son derece önemli olacaktır.

Doğru egzersizler;

Yapılacak olan sporun doğru egzersiz seçimleri ile olması da önemlidir. Göbek eriten hareketler adı altında; mekik, ters mekik, karın çalışmak gibi pek çok seçenek olduğunu göreceksiniz. Bu hareketlerin uygulamasının da düzgün olması için gayret göstermelisiniz. Düzenli şekilde ve en doğru biçimi ile yapılan egzersizler, mümkün olduğunca göbekte ki erimenin hızlanmasını sağlayacaktır.

Göbek Eritmede Ek Gıda

Zaman zaman göbek erimesi için ek gıdaların sunulduğunu da görebilirsiniz. Farklı çok sayıda gıda, direkt olarak göbeğin erimesini hızlandıracağı yönünde sizlere sunulur. Bunun için yapılması gereken doktor önerisi alarak ya da doktordan bilgi alarak kullanılmasını sağlamaktır.

Yoğurt Kürü;

İlk olarak göbekteki yağların erimesini hızlandıracak olan öneriler arasında yoğurt kürü yer alıyor. Gece yatmadan önce biraz pul biber ile karıştırılmış olan yoğurt kürünün tüketilmesi ile karın bölgesinde ki yağların erimesinin hızlandırılması ön görülüyor. Düzenli olarak tüketildiğinde iyi gelebilir. Yağların erimesine faydalı olabilir.

Yeşil Çay;

Göbek erimesine katkısı olduğu söylenen yeşil çay da bu bölgede yoğunlaşmış olan yağların erimesini sağlamak açısından avantajlı olabilir. İnatçı olan yağların erimesini hızlandırmak açısından düzenli şekilde çay tüketiminin olması önemlidir. Bunun kontrolünü sağlayarak, yağların erimesi yönünde gereken özeni gösterebilirsiniz.

Sunulan her öneri için faydalı olma ihtimali belirtiliyor. Ancak, doktor kontrolünde göbek eritme yöntemleri kapsamında en doğru şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Bilgi alarak, doktorunuzun ek gıda tavsiyeleri, egzersiz önerileri ön planda olmalıdır. Kısa sürede göbeğiniz eriyebilir.

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap