Krup Hastalığı Nedir?

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
Krup Hastalığı Nedir?

Krup Hastalığı Nedir?

Krup, akut laringotrakeit olarak da adlandırılır. Alt ve üst solunum yollarında görülen bir hastalıktır Özellikle nefes almada güçlük, gırtlakta şişme, hırıltılı öksürük eşlik eder, ses kısıklaşır.

Krup, 6 aydan 7 yaşına kadar olan çocuklarda bulunan bir hastalıktır, yetişkinlerde krup çok nadirdir ve solunum yolundaki difteri ile ilişkilidir. Difteri, gerçek krup olarak adlandırılır. Krup bulaşıcı mı? Evet. Krup tedavi edilmez ise gırtlaktan gelen virüs aşağıya inip akciğerlere ulaştığında pulmoner krupa dönüşebilir. Böyle bir hastalığın sonucu ölümcüldür.

Semptomları

Krupun semptomları, soğuk algınlığı ile neredeyse aynıdır. Virüs mukozanın ödemine neden olur, ciğerler daralır, nefes almak zorlaşır, hırıltılı bir öksürük belirir. Bu semptomlar geceleri daha kötü, gündüzleri daha seyrek görülür.

Vücut ısısı yükselir (her zaman değil), ses kısıklaşır, nefes alırken hırıltılı solunum görülür, özellikle solunum yapılırken, geceleri yoğunlaşan hırıltılı bir öksürük görülür. Hastalığın başlangıcında çocuklarda nefes almak hızlanır ve derinleşir.

Nedenleri

Krupun nedenlerinden biri virüslerdir, ancak nedeni alerji olan spazmodik krup denilen krup türü de vardır. Sonbaharda krup hastalığının nedeni bir parainfluenza virüsü, ilkbahar ya da kışın kızamık veya grip virüsü, bir solunum sinsitiyal virüsü olabilir. Hastalık, kontamine nesnelerle ve havadaki damlacıkların iletimi yoluyla yayılır.

Teşhis

Krup; larinksin muayenesi ile bronşları ve akciğerleri dinleyerek teşhis edilir. Difteri grubu, bademcik kazıma testi ile teşhis edilir. Yanlış ve gerçek krup teşhisi için laboratuvar ve endoskopik yöntemler en etkili yöntemler olarak kabul edilir.

Krup Dereceleri

Kruplar darlık derecelerine göre gruplara ayrılırlar:

  • Kompanse darlık (nefes darlığı yok, mikro dolaşım semptomları, afoni (kısık ses veya tam yokluğu, solunum ekzikozu)
  • Alt kompanse darlık
  • Dekompanse stenoz veya kompanse olmayan krup (nefes darlığı varlığı, hipoksinin laboratuvar semptomları, balgam çıkarma yok, kompanse stenoz ile mevcut olmayan tüm işaretler var)
  • Stenozun son aşamasındaki krup grubu.

Tedavi

Yukarıda açıklanan semptomlardan dolayı krupdan şüpheleniyorsanız, yetişkinler ve çocuklar kesinlikle yeterli tedavi için bir doktordan yardım almalıdır. Krup’a zamanında etkili yardım, bu hastalığın herhangi bir türünü kısa sürede vücut için en az tahribatla tedavi edebilecektir.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Takip Et