Connect with us

SAĞLIKLI YAŞAM

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Published

on

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları

Hindistan Cevizi Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Elektrolit, vitamin ve mineral konsantrasyonlarıyla bilinen Hindistan cevizi suyu dünyaya yayıldı. Yoga stüdyolarından otomatlara kadar tropik içeceği hemen her yerde satın alabilirsiniz. Hindistan cevizi suyu yeşil Hindistan cevizi içindeki berrak sıvıdan yapılır. Olgun bir Hindistan cevizin içindeki su ve etten yapılan Hindistan cevizi sütü ile karıştırılmamalıdır. Hindistan cevizi suyunun yüzde 95’inden fazlası sudur. Popülerlikteki son patlamasına rağmen, Hindistan cevizi suyu yüzyıllar boyunca dünyadaki tropik bölgelerde tüketilmektedir. Geleneksel Ayurveda tıbbında, Hindistan cevizi suyu faydaları sindirime, idrara çıkmaya ve hatta meni üretimine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca geleneksel olarak dehidrasyonu tedavi etmek için kullanılmıştır ve tropik bölgelerde tören hediyesi olarak verilmiştir. Mucize bir tedavi olmasa da, birçok sağlık yararı vardır.

1. Doğal Spor İçeceği

Hindistan cevizi suyunun doğal elektrolitleri, Gatorade gibi geleneksel spor içecekleri için sağlam bir uyum sağlar. İlave şeker, gıda boyası veya yapay tatlandırıcılar olmadan yapılan birçok insan, daha doğal bir performans içeceği olarak Hindistan cevizi suyuna ulaşır.

Araştırmalar, Hindistan cevizi suyu faydaları sizi nemli tutmak ve koşudan sonra sıvıları yenilemeye yardımcı olmak için geleneksel bir spor içeceği kadar iyi performans gösterebileceğini göstermiştir . Bununla birlikte, Hindistan cevizi suyunun ter ile kaybettiğiniz ana elektrolit, çoğu sporun içeceğinden daha az sodyum içerir. Ayrıca, dayanıklılık performansı için tasarlanan birçok içeceğe göre daha az karbonhidrat içerir . Bu, uzun bir egzersiz süresi için (90 dakikadan fazla) size yeterli enerji vermeyebileceği anlamına gelir, ancak daha sonra rehidrasyon yapmanıza yardımcı olacaktır.

Hindistan cevizi suyu egzersizden sonra su veya geleneksel spor içeceklerinden daha iyi rehidrasyon yapmanıza yardımcı olmasa da, bir çalışma bulantıya veya mide rahatsızlığına neden olmadan yeterince içmenin daha kolay olduğunu buldu . Araştırmacılar Hindistan cevizi suyu faydaları arasında ayrıca uygun hidrasyonu önledikleri ve gereksiz kaloriler ekledikleri için Hindistan cevizi suyundan ilave şekerlerle kaçınılmasını öneriyorlar .

2. Düşük Kalorili

Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre, bir bardakta sadece 45 kalori bulunan hindistan cevizi suyu, gazlı içecekler veya meyve suyu gibi yüksek kalorili içeceklerin yerine geçer . Hindistan cevizi suyu, çoğu meyve suyundan daha az şeker ve karbonhidrat içerir. Ayrıca sodyum ve potasyum gibi daha fazla mineral ve elektrolit içerir . Bununla birlikte, gündelik yudumlama için, hala sıfır kalorili su ile rekabet edemez.

3. Potasyum

Hindistan cevizi suyu, çoğu spor içeceğinin 10 katından fazla potasyum içerir. 8 onsluk bir Hindistan cevizi suyu bir muz kadar potasyum ile doludur . Amerikalıların çoğu potasyum için günlük önerilerin altında kalmaktadır. Bardak başına 405 mg’da, Hindistan cevizi suyundaki potasyum krampları önlemenize yardımcı olabilir .

Potasyum, özellikle egzersiz sırasında vücutta sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi suyunda sodyumdan daha fazla potasyum olduğundan, potasyum sodyumun kan basıncı üzerindeki etkisini dengelemeye ve hatta muhtemelen düşürmeye yardımcı olabilir .

4. Kalsiyum ve Magnezyum

Hindistan cevizi suyu faydaları arasında yer alan kalsiyum, güçlü kemikler ve dişlerden daha fazlası için hayati önem taşır. Kasların kasılmasına ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. Egzersiz yaparken kaslarınız kemiklerinizi çeker ve hafifçe parçalara ayırır. Vücudunuz düzeldikçe, kemikleriniz güçlenmek ve onarım için kalsiyum kullanır. Hindistan cevizi suyu faydaları arasında yer alan magnezyum , kasılma ve gevşemeye yardımcı olmak için kalsiyum ve potasyumu kaslara taşımaya yardımcı olur. Ayrıca enerji üretimine yardımcı olur ve organ işlevini destekler. Sert bir egzersiz sizi magnezyum da tükenmiş ve kramplara, huzursuz kaslara ve spazmlara eğilimli bırakabilir.

Hindistan cevizi suyu diğer spor içeceklerinden veya meyve sularından daha fazla kalsiyum ve magnezyum içermekle birlikte, her iki mineral için de konsantre bir kaynak değildir. Hindistan cevizi suyu, önerilen miktarda hem kalsiyum hem de magnezyumun yüzde 5’inden azını içerir.

Hemen Bakın: Bitkisel Protein Kaynakları

5. Antioksidanlar

Hindistan cevizi suyu , tüm nemlendirici faydalarına ek olarak, oksidatif stresi ve egzersizle oluşturulan serbest mikropları nötralize etmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir . En yüksek antioksidan seviyelerini elde etmek için taze hindistan cevizi suyu arayın. İşlenmiş ve ısı ile pastörize edilmiş Hindistan cevizi suyu faydaları son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre daha az antioksidanı var.

6. Amino Asitler

Amino asitler dokuları onarmak için gereklidir ve proteinin yapı taşlarıdır. Hindistan cevizi suyu inek sütünden daha fazla alanin, arginin, sistein ve serin içerir . Bu bir var ana kaynağı arasında arjinin , strese (zor egzersiz kaynaklanan stres gibi) vücuda yardımcı olan bir amino asit. Arginin ayrıca kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

7. Sitokininler

Bitkilerin büyümesine yardımcı olan sitokininler olarak da bilinen hormonlar, Hindistan cevizi suyu faydaları arasında yer alır. Bu bileşiklerin antiaging ve kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğuna inanılmaktadır . Bununla birlikte, bugüne kadar hiçbir büyük çalışma, Hindistan cevizi suyu faydaları arasında kanseri ortadan kaldırdığını göstermiştir .

8. Kan Basıncını Düşürebilir

Hindistan cevizi suyu kan basıncını kontrol etmek için harika olabilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerde yapılan küçük bir çalışmada, Hindistan cevizi suyu faydaları, katılımcıların% 71’inde sistolik kan basıncını (daha yüksek bir tansiyon okuması) geliştirdi

Ek olarak, Hindistan cevizi suyu 8 ons (240 mi) içinde 600 mg’lık etkileyici bir potasyum içerir. Potasyumun yüksek veya normal tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Dahası, bir hayvan çalışması, Hindistan cevizi suyunun anti-trombotik aktiviteye sahip olduğunu buldu, bu da kan pıhtılarının oluşumunu önleyebileceği anlamına geliyor.

9. Diyabete Karşı Faydaları Olabilir

Araştırmalar, Hindistan cevizi suyu faydaları arasında kan şekeri seviyelerini düşürebildiğini ve diyabetik hayvanlarda diğer sağlık belirtililerini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, Hindistan cevizi suyu ile tedavi edilen diyabetik sıçanlar, kontrol grubuna göre daha iyi kan şekeri seviyelerini korudu.

Aynı çalışma, Hindistan cevizi suyu verilen sıçanların hemoglobin A1c seviyelerinin daha düşük olduğunu ve uzun süreli kan şekeri kontrolünün iyi olduğunu gösterdi.

Başka bir çalışma, diyabetli sıçanlara Hindistan cevizi suyu sağlamanın kan şekeri seviyelerinde iyileşmelere ve oksidatif stres belirteçlerinden azalmaya yol açtığını fark etti.

İlginizi Çekebilir: Dengeli Beslenme

39 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan / 5. Oy Sayısı:

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Advertisement
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİYET

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Yol

Published

on

Vücudumuz kandaki şekeri hücrelere yeteri kadar iletemediği zaman kan şekeri yükselir. Bu durum kontrol edilmediğinde, diyabete kadar gidebilir.

2009’da yapılan Türk populasyon araştırmasına göre Türkiye’deki diyabet öncesi bireylerin oranı %28,7 iken %13,7’si ise diyabet teşhisi almıştır.

Kan Şekeri Düşüren 14 Doğal Seçenek

1. Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli egzersiz yapmak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi insülin duyarlılığını da arttırır. İnsülin duyarlılığının artması kandaki glikozun hücrelere daha iyi taşınması demektir. Egzersiz kasların enerji olarak kandaki glikozun kullanılmasına ve kasların kasılmasına yardımcı olur.

Eğer kan şekerinin kontrolünde sorun yaşıyorsanız, düzenli olarak kan şekerinizi ölçmeniz gerekir. Yapılan egzersize göre kan şekerinin aldığı seviyeyi bilmek de önemlidir. Ağırlık kaldırmak, tempolu yürüyüş, koşma, bisiklete binme, yüzme yapılabilecek egzersizler arasındadır.

2. Karbonhidrat Alımını Kontrol Altına Almak

Vücudumuz karbonhidratı yapı taşları olan glikoza kadar parçalar daha sonra insülin hormonu yardımıyla parçalanan glikoz kanla hücrelere girer. Çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde veya insülin hormonunun çalışmasında bir sorun olduğunda bu süreç sekmeye uğrar ve kandaki glikoz seviyesi yükselir.

Amerikan Diyabet Derneği (ADA) besin değişimi ve karbonhidrat sayımı ile karbonhidrat alımının kontrol edilebileceğini söylemiştir. Bazı çalışmalar bu yöntemlerin öğünleri doğru bir şekilde planlamada yardımcı olarak kan glikoz seviyesini olumlu yönce etkileyeceğini söylemiştir. Yapılan çalışmalar düşük karbonhidratlı bir beslenme programının kan şekerinin düşmesinde ve ani kan şekeri düşüşlerinin önlenmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Dahası düşük karbonhidratlı beslenme  kan şekerini uzun vadede kontrol altında tutmaktadır.

3. Lif Alımını Arttırmak

Lif karbonhidrat sindirimini ve glikozun emilimini yavaşlatır. Bu nedenle kan şekerini kademeli bir şekilde yükseltir. Buna ek olarak tüketilen lifin türü de bu yükselmede etkilidir.

İki tip lif türü vardır, çözülebilen ve çözülemeyen lif. İkisi de önemli olmakla birlikte, çözülemeyen lifin kan şekerinin düşürülmesi üzerinde etkisi vardır. Ek olarak lif bakımından zengin diyet kan şekeri kontrolünü ve sağlayarak Tip-1 diyabetle mücadelede etkilidir.

Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller ve tam tahıllar lif bakımından zengin besinlerdir.  Günlük alınması gereken lif miktarı kadınlar için 25 g, erkekler için 38 g’dır.

4. Su İçmek

Gün içerisinde yeteri kadar su içmek, kan glikoz seviyesini sağlıklı sınırlarda tutmaya yardımcı olur. Ek olarak vücudun susuz kalmasını engelleyerek, üre ile birlikte kandaki fazla glikozun böbreklerden atılmasına yardımcı olur.

Düzenli olarak su içmek kanı sulandırır, kandaki glikoz seviyesini düşürerek diyabet riskini azaltır.

Sıvı almak için yapacağınız en iyi tercih sudur. Şekerli ve gazlı içecekler vücudunuzun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi kan şekerinin de yükselmesine neden olmaktadır.

5. Porsiyon Kontrolü Yapmak

Porsiyon kontrolü kalori alımında ve buna bağlı olarak kilo vermede etkilidir. Vücut ağırlığını kontrol altında tutmak kan şekerini olması gereken seviyeye getirip, Tip-2 diyabet riskini azaltır.

Porsiyon kontrolü yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Porsiyonları ölçün,
  • Daha küçük tabaklar kullanın,
  • Açık büfe restaurantlardan uzak durun,
  • Etiket okuma alışkanlığı kazanın ve yediklerinizin porsiyonlarını kontrol edin,
  • Beslenme günlüğü tutun.
  • Besinleri iyice çiğneyerek tüketin,

6. Glisemik İndeksi Düşük Besinler Seçmek

Glisemik indeks, karbonhidrat içeren besinlere karşı vücudun kan şekeri yanıtını gösterir. Karbonhidratın miktarı ve çeşidi kan glikoz seviyesinin nasıl etkileyeceğini belirler. Glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmek Tip-1 ve Tip-2 diyabet hastalarında uzun vadede kan glikoz seviyesi düşürür.

Besinlerin glisemik indeksi ne kadar önemli olsa da tüketilen karbonhidratın miktarı da önemlidir.

Glisemik indeksi düşük olan besinler; deniz ürünleri, et, yumurta, yulaf, arpa, baklagiller, bazı sebzeler (lahana, karnabahar, brokoli, enginar, kereviz, patlıcan, kabak, biber, salatalık, domates, marul, kuru soğan, taze yeşil fasulye, turp, yer elması, çiğ havuç vb.), bazı meyveler ( kiraz, vişne, erik, greyfurt, şeftali, elma, armut, çilek, böğürtlen, karadut vb.)

7. Stresi Kontrol Altına Almak

Stres kan glikoz seviyenizi etkileyebilir. Glukangon ve kortizol gibi hormonlar stres esnasında salgılanır. Bu hormonlar kan glikoz seviyesini arttırır.

Yapılan bir çalışmaya göre egzersiz, dinlenme ve meditasyon anlamlı bir şekilde stresi azaltarak kan glikoz seviyesini düşürür. Egzersiz ve yoga gibi rahatlatan metotlar kronik diyabet hastalarında stresi azaltarak insülinin salgılanma sorununu azaltır.

8. Kan Şekerinin Ölçümünü Yapmak

Kontrol altında olan, düzen içindedir.

Kan glikozunu düzenli bir şekilde ölçmek, kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Örneğin, bu kontrolleri yapmak öğünlerde ve ilaçlarla düzenleme yapmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun belli besinlere karşı verdiği tepki öğrenilmiş olur. Bu nedenle her gün kan şekeriniz ölçüp bir günlük tutmak yararlı olacaktır.

9. Yeteri Kadar Uyumak

Yeteri kadar uyumak vücudun sağlıklı olması için gereklidir. Yeteri kadar uyumamak ve yorgunluk da kan glikoz seviyesinde ve insülin duyarlılığında bozulmalara neden olmaktadır.

Uykusuzluk büyüme hormonunun salımını azaltır ve kortizol seviyesini arttırır. Bu iki hormon da kan glikozunun kontrolünde önemli rol oynar.

Dahası, iyi bir uyku önemlidir. Her gece yeteri kadar uykumuzu almamız gerekir.

10. Krom ve Magnezyumdan Zengin Beslenmek

Kan şekerinin yüksekliği ve diyabet aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliğiyle de ilişkilendirilir.

Krom karbonhidrat ve yağ metabolizmasıyla ilişkilidir. Kan glikoz seviyesini kontrol eder ve krom eksikliği karbonhidrat toleransına yol açabilir.

Diyabet hastalarıyla yapılan iki çalışma, kromun uzun vadede kan glikozu üzerinde etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ancak başka bir çalışmada aynı sonuçlar bulunamamıştır.

Yumurta sarısı, tam buğday ürünler, kahve, kabuklu yemişler, brokoli ve et kromdan zengin besinlerdir.

Magnezyum da kan glikoz seviyesinde olumlu etkileri vardır ve magnezyum eksikliği diyabet riskinin artmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Yapılan bir çalışmaya göre magnezyum kullananların %47’sinin diyabete yakalanma riski daha azdır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, balık, bitter çikolata, muz, avokado ve baklagiller magnezyumdan zengindir.

11. Elma Sirkesi Tüketmek

Elma sirkesinin birçok yararı vardır.  karaciğerden glikoz üretimini azaltarak veya glikozun hücrelere girişini arttırarak kan glikozunun düşmesine yardımcı olur. Çalışmalara göre sirke vücudun glikoza karşı yanıtını etkiler ve insülin duyarlılığını geliştirir.

Elma sirkesini beslenme programınıza adapte etmenin en güzel yolu salatalara sos olarak 2 tatlı kaşığı eklemek ile olabilir.

Ancak kan şekerini düşürmek için bir ilaç kullanıyorsanız en doğru olan doktorunuza danışmaktır.

12. Tarçın Tüketmek

Tarçının bilinen birçok yararı vardır. Bunlardan bir tanesi hücresel seviyede insülin direncini azaltarak insülin duyarlılığını arttırır. Çalışmalar tarçının kan şekerini %29 oranında düşürdüğünü göstermektedir.

Tarçın karbonhidratların sindirim yolunda parçalanmasını yavaşlatarak yemekten sonra kan glikozunun yükselmesini kontrol altına alır. Tarçının insülin üzerinde de daha yavaş da olsa benzer bir etkisi vardır.

Tarçının etkili dozu günde 1-6 gram veya 1/2-2 çay kaşığıdır.

Ancak tarçının çok fazla kullanılması tehlikeli olabilir. Dikkatli

13. Çemen Tohumu Tüketmek

Çemen tohumu çok iyi bir çözünebilen lif kaynağıdır ve kan glikozunu kontrol etmede etkilidir.

Yapılan çalışmalarda çemen tohumunun diyabetiklerde kan şekerini düşürmede etkili olduğunu gösterilmektedir. Aynı zamanda açlık glikozunun düşürülmesinde ve glikoz toleransının gelişmesinde yardımcıdır.

Çemen tohumu kolaylıkla ev yapımı hamur işlerine katılabilir ve diyabetin tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda çemen tohumu unu yapılabilir veya çaylara eklenebilir.

Çemen tohumu diyabetlilerin rahatlıkla kullanabildiği bir ottur. Günlük 2*5 g tüketilmesi önerilir.

14. Kilo Vermek

Sağlıklı bir kiloda olmak tüm hastalıkların en başarılı tedavi yöntemlerindendir. Kilo kontrolü kan şekerini düzene sokar ve diyabete yakalanma riskini azaltır.

Vücut ağırlığındaki %7’lik kayıp diyabete yakalanma riskini %58 oranında azaltır ve ilaçlardan daha etkili bir yöntemdir. Dahası bu düşüş senelerce korunabilir.

Diyabet riski için en önemli faktörlerden biri ve belki de en önemlisi bel kalınlığıdır. Kadınlarda 88,9 cm ve üzeri, erkeklerde ise 101,6 cm ve üzeri insülin direnci gelişiminde, kan şekeri yüksekliği ve tip-2 diyabete yakalanma riski ile ilişkilidir.

Bel kalınlığının istenilen düzeyde olması vücut ağırlığından daha önemlidir.

64 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 3 / 5. Oy Sayısı: 4

Devamını Göster

Popüler Makaleler