Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

MİNERALLER

Magnezyum

Published

on

Magnezyum

Magnezyum Nedir?

Magnezyum vitamini olarakta bilinmesine karşın aslında vücudunuzun düzgün çalışması için hayati bir öneme sahip ve vücudumuzda en çok bulunan 4 mineraldir. Vücudumuzun üretmediği bir mineral olduğundan dolayı omega 3 gibi mutlaka dışarıdan almamız gerekmektedir.

Magnezyum eksikliği şeklinde başlayan cümlelerin, kas ağrılarından sinir sistemi bozukluklarına kadar pek çok konuya değindiğini duymuşuzdur. Çoğu zaman kalsiyum veya bilindik vitaminlerden söz edilir ve bunların faydalarından bahsedilir. Şüphesiz kalsiyum çok faydalı bir bileşendir. Ancak kalsiyumun vücut tarafından sağlıklı bir şekilde emilebilmesi için yeterli magnezyuma ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra vücudun enerji üretebilmesi ve hem protein, hem de yağları sentezleyebilmesi için magnezyum kullanması gerekmektedir.

Vücudumuz Neden Magnezyuma İhtiyaç Duyar?

Vücudumuzda bulunan yüzlerce enzim vardır. Bu enzimlerin fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerji için yeterli magnezyuma ihtiyaç vardır. İşte neden magnezyuma ihtiyacımız var sorusunun diğer yanıtları,

 • Damar koyuluğunu, kan basıncını, kan ve nöron dolaşımını stabilize edilebilmesi,
 • Vücut içinde var olan elektrik sinyallerinin net bir şekilde verilebilmesi için,
 • Kasların fonksiyonlarını yeterince yerine getirebilmesi için,
 • Hücrelerin bölünmesi ve gelişmesi için gerekli olan proteinlerin sentezlenebilmesi için,
 • Sağlıklı kemiklerin oluşabilmesi için,
 • Ruh halini düzenleyen serotonin hormonunun salgılanabilmesi için,
 • Bazen ‘tatlı krizi’ olarak adlandırdığımız durumlar söz konusu olabilir. Aslında bu durumların alında yatan neden, düşen magnezyum oranının vücudu uyarması da olabilir. Bu durumda bir dilim bitter çikolata hem krizinizi önleyecek, hem de magnezyum miktarınızı artıracaktır.
 • Zaman zaman enerjinizin çekildiğini ve parmağınızı kaldıracak gücünüzün olmadığını düşünebilirsiniz. Bu durumun sürekliliği halinde magnezyum eksikliğinden söz edilebilir.

Kısacası magnezyum eksikliği depresyon ve kemik erimesi gibi en bilindik komplikasyonları ortaya çıkarmaktadır. Uzmanlar magnezyumu benzine benzetmektedir. Magnezyum eksikliği, benzinsiz bir aracı kullanmaya çalışmaktır.

Magnezyum Eksikliği

Ne yazık ki bu denli önemli olmasına karşın, ülkemizdeki insanların yaklaşık yüzde 75’i magnezyum eksikliğinden yakınmaktadır. Elbette bunun temelinde yanlış beslenme alışkanlıkları bulunuyor. Özellikle tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerin az tüketilmesi magnezyum eksikliğinin temelinde yatan gerçek. Ayrıca besinlerin üretimi sırasında kullanılan kimyasal gübreler de yine magnezyum eksikliğine neden olmaktadır.

Magnezyumun Azaldığını Nasıl Anlarız?

Bazı belirtiler aslında kişinin magnezyum oranının düştüğünü anlaması için bir işarettir. İşte vücudumuzun magnezyuma ihtiyacı olduğunun birkaç kanıtı,

 • Eğer astım sorununuz var ise magnezyum takviyesine ihtiyacınız olabilir. Çünkü magnezyum alan kişilerin, geçmişe göre çok daha iyi nefes alabildiği gözlemlenmiştir,
 • Eğer sürekli bir uyuşukluk hali hâkim ise magnezyuma ihtiyacınız olabilir,
 • Migren neredeyse çağımızın hastalıklarından biri. Magnezyum eksikliği kasların gerilmesine yol açar ki bu da migren ağrılarının temelini oluşturur.
 • Sık sık bacaklarımızın tutulduğundan şikâyet edebiliriz. Aslında bunun da bilimsel kanıtı magnezyum eksikliğinden geçmektedir.

Magnezyum Eksikliği Hangi Sağlık Sorunlarını Ortaya Çıkarır?

Magnezyum eksikliği pek çok soruna ya neden olur, ya da temelini hazırlar. Ancak magnezyum eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar için küçük bir liste yapılacak olur ise,

 • Anksiyete bozuklukları
 • Astım
 • Diyabet
 • Kabızlık
 • İnsomnia
 • Kalp Hastalıkları
 • Hipertansiyon
 • Osteoporoz

Anksiyete bozuklukları: Stres ve sinir hormonlarını kontrol eden magnezyum, yeterli bulunmaması durumunda depresyon ve anksiyete gibi sorunlara neden olmaktadır.

Astım: Magnezyum, akciğerde bulunan bronşiyal kaslarını rahatlatır. Bu da astım riskini önleyen önemli bir faktördür.

Diyabet: İnsülinin hücrelere geçmesine bu mineral yardımcı olmaktadır. Eksik olması durumunda insülin dokularda birikerek tahribata yol açar.

Kabızlık: Bağırsak hareketlerini düzenleyici bir etkisi bulunmaktadır. Eksik olması durumunda kabızlığa yol açar.

İnsomnia: Uyku düzenini de sağlayan seratonin hormonu magnezyum tarafından düzenlenmektedir.

Kalp hastalıkları: Ritim bozukluklarını önleyen magnezyum aynı zamanda kalp krizi riskini de minimize eder.

Hipertansiyon: Kan damarlarında meydana gelen daralmayı onarır ve kan basıncını düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bu özelliği sayesinde tansiyon riskini azaltır.

Osteoporoz: Bu aslında kalsiyum‘un vücut tarafından kullanılamaması durumudur. Kalsiyumun kullanılabilmesi için magnezyuma ihtiyaç vardır. Vücuttaki magnezyum depolarının boş olması kalsiyumun da bir işe yaramayacağının bir göstergesidir.

Magnezyumun İnsan Sağlığı Açısından Önemi

Aslında magnezyum, sağlıklı bir bireyse kesinlikle yeterli miktarlarda olması gereken bir mineraldir. İnsanların işlerine yeterli derecede yoğunlaşabilmesi, insan ilişkilerinin sağlıklı kurulabilmesi, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir üreme sistemi için magnezyum büyük önem taşımaktadır. Özellikle böbrek ve idrar yollarında, hayatımızı felç edebilen kum sorunu dahi magnezyum eksikliğinin baş göstergelerindendir.

Çoğu insan yalnızca duyduğu ve internetten araştırdığı diyetler ile zayıflamaya çalışıyor. Hâlbuki her insanın zayıflamak için uygulaması gereken diyet aynı değildir. Bu kulaktan dolma bilgiler ile yapılan diyetler ciddi derecede vücuttaki magnezyum depolarının boşalmasına neden olabilmektedir. Sağlıklı bir zayıflama için işiye en uygun diyet listesi kullanılmalıdır.

Magnezyum İçeren Gıdalar

Magnezyum kaynakları arasında baklagiller, fındık, tohumlar ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur. Et ve balıkta daha küçük miktarlar bulunur. Tam tahıllı ve organik besinlerde bol miktarda magnezyum bulunmaktadır. En çok varek olarak da bilinen deniz alginde magnezyum bulunmaktadır.

 • 100 gram deniz algininde yaklaşık olarak 760 mg,
 • 100 gram buğday kepeğinde 490 mg,
 • 100 gram buğday tohumunda 336 mg,
 • Bademde 270 mg,
 • Melasta 258 mg,
 • Yer fıstığında 175 mg,
 • Pişmiş fasulyede 37 mg,
 • Yeşil lahanada ise 57 mg oranında magnezyum bulunmaktadır.

Kısaca sıralamak gerekir ise,

 • Meyve grubunda en çok magnezyum avokado, muz, kayısı ve şeftalide,
 • Baklagiller grubunda en çok magnezyum fasulye ve mercimekte,
 • Koyu yapraklı sebze grubunda en çok magnezyum pazı ve ıspanakta,
 • Tatlı grubunda en çok magnezyum bitter çikolatada,
 • Sebze grubunda en çok magnezyum kabak ve patateste bulunmaktadır.

Magnezyumu takviye gıdalardan almak da mümkündür. Aslında işlenmiş gıdalarda, başta var olan magnezyumun yaklaşık yüzde 90’ı yok olmaktadır. Örneğin buğdaydan un elde edilirken buğdayın içindeki, pekmezi şekere dönüştürürken pekmezin içindeki magnezyum oranı 90 – 98 oranında kaybolur. Ayrıca alkolün de vücuttaki magnezyum miktarını azalttığı unutulmamalıdır. Görüleceği üzere magnezyumun bulunduğu gıdalar daha çok işlem görmemiş, organik gıdalardır.

291 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 4.5 / 5. Oy Sayısı: 2

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MİNERALLER

Kalsiyum

Çocukların gelişimde sıklıkla duyduğumuz kalsiyum, aslında tüm hayatımız boyunca ve tüm yaş gruplarında önemli olan bir element mineraldir.

Published

on

Kalsiyum Nedir?

Kalsiyum Nedir?

Çocukların gelişimde sıklıkla duyduğumuz kalsiyum, aslında tüm hayatımız boyunca ve tüm yaş gruplarında önemli olan bir element mineraldir. İsmi Latincede “kireç” anlamına gelen “calx” sözcüğünden gelmektedir. 

Diş ve kemik sağlığının en önemli destekçisi olan kalsiyum anne karnından itibaren ihtiyaç duyulan bir destektir. Ca olarak sembolize edilen ve kireçten gelen kalsiyum, magnezyum, çinko, flor, sodyum gibi vücutta son derece önemli mineralleri de kapsar.  Toprak alkali bir metal olarak vücutta en fazla bulunan elementtir. En çok kemik ve dişlerde, geri kalanı  vücut sıvıları ve yumuşak dokularda bulunan kalsiyum, insan vücudunda yaklaşık 1.2 kilo oranında bulunur. Vücut dokularında da biriken kalsiyum, besinlerden karşılanır.

Teknik olarak Kalsiyum (Ca), kimyasal elementtir, periyodik tablonun 2. Grubunun (IIa) alkali toprak metallerinden biridir. İnsan vücudundaki en bol metalik element ve Dünya’nın kabuğunda en bol bulunan beşinci elementtir. İlk defa 1808’de Lumphru Davy tarafından kalsiyum hidroksitten elektroliz yoluyla elde edilmiştir.
Teknik Özellikleri
Atomik numara :20
Atom ağırlığı :40,078
Erime noktası :842 ° C (1,548 ° F)
Kaynama noktası :1.484 ° C (2.703 ° F)
Spesifik yer çekimi :1,55 (20 ° C veya 68 ° F)
Paslanma durumu :2
Elektron düzenlenişi :2 2 2 2 6 3 2 3 6 4 2

Oluşumu, Özellikleri Ve Kullanımları

Besinlerden aldığımız kalsiyum, %30-40 oranında vücut tarafından emilir. C vitamini ve D vitamini de yeterliyse en iyi biçimde vücuda katılır. Kalsiyumun faydaları sadece kemik ve diş sağlığı için yeterli değildir. Her insanın ihtiyaç duyduğu kalsiyum oranı değişiklik gösterir. Bebeklik döneminde ve yaşlılık döneminde ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarı birbirinden farklıdır.

Her canlının yaşamı boyunca bedenininde dengeli olması gereken bu elementler sağlıklı beslenme düzeniyle eksiksiz olarak bulunur. Dengenin şaşması yani sağlıksız yaşam koşulları bu sorunları beraberinde getirdiğinde birçok hastalığa neden olur, birçok şikayete yol açarlar.

Kalsiyumun Faydaları ve Görevleri Nedir?

Vücuttaki hemen hemen tüm kalsiyum kemiklerde ve dişlerdedir. İskelet kanda ve başka yerlerde ihtiyaç duyulan kalsiyum için bir rezervuar görevi görür. Kemik büyümesi ve kalfikasyon için çocukluk ve ergenlik döneminde, yeterli kalsiyum alımı kritik öneme sahiptir. Çocukluk döneminde ve özellikle de ergenlik sırasında düşük kalsiyum alımı, osteoporoz daha sonra yaşamda, azalmış kemik kütlesi ile karakterize bir hastalıktır . Kemikler yoğunluğunu kaybettikçe kırılgan hale gelir ve normal zorlamalara dayanamaz; Elde edilen kırıklar, özellikle kalçada, yetersizlik ve hatta ölüme neden olabilir. Osteoporoz, gelişmiş toplumlarda ise özellikle kadınlarda postmenopozal yaygındır. Yaşam boyu yeterli kalsiyum alımı sağlayarak ve düzenli ağırlık egzersizlerine katılarak hastalık riski azaltılabilir. Post menopoz sonrası yıllarda yeterli miktarda kalsiyum alımı, kemik koruyucu ilaçlar kadar olmasa da, kemik kaybını yavaşlatıyor gibi görünmektedir.

 • Kemik ve diş sağlığı konusunda önemlidir. Dişlerin ve kemiklerin sağlam olması için, yetişkin bir insan ortalama 1000 mg kalsiyum tüketmelidir.
 • Kemik erimesi ve kanser oluşumunu önler.
 • Sırt ağrısına iyi gelir. Posdürün düzgün olmasına yardımcı olur.
 • Daha hareketli olmaya yardımcı olur.
 • Yapısal bütünlüğü ve metabolik işlevleri düzenler.
 • Kan basıncı ve pıhtılaşmasının normal düzeyde kalmasına yardımcı olur.
 • Kalp kaslarının düzenli çalışması ve sağlamlığı konusunda destek sağlar.
 • Sinir sisteminin çalışması için görev yapar, membranlar arası iletişimde görevlidir.
 • Gebelikte süt salınımına yardımcı olur.
 • Preeklamsi ve hipertansiyonu önler.
 • Östrojen hormonunun azalmasından sonra kemik kırığı riskini azaltır.
 • Kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi sorunlara karşı önleyicidir.
 • Metabolizmayı düzenler, metabolizmada görev alır.
 • Lizin ve arginin gibi aminoasitlerin emilimini arttırır.
 • Yaşlılık döneminde ve ergenlik dönemindeki kişilerin kemiklerinin kırılmasını önler. Günde iki bardak süt ya da ayran içilmesi önemlidir.

Normal bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 800-1000 mg’dir. Bunun gebelik, emzirme ve yaşlılık dönemlerinde oranı değişmektedir.

 • Yaşlılarda 1200
 • Gebelerde 1300
 • 18 yaş altında 1300
 • Bebeklerde ise 400-800 mg arasında değişiklik göstermektedir.

Emziren kadınlarda da kalsiyum ihtiyacı fazladır. Bu yüzden günlük alınması gereken miktardan 300 mg daha fazla alınması gerekir.

Kalsiyum Emilimi Nasıl Artabilir?

Eğer vücudunuzda D vitamini depolarınız boşalmışsa kalsiyum emilimi de olmayacaktır. C ve D vitaminleri, fosfor kalsiyum emiliminde son derece önemlidir. Süt ürünlerinde kalsiyum emiliminin daha fazla olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, fosfor dengesinin ayarlanması kalsiyum emiliminin arttırılması için destek verecektir.

Çok fazla posa içeren besinlerin tüketilmesi, çinko ve alüminyum alımının artması, menopoz sonrası dönem ve D vitamini yetersizliğinin olması, kalsiyum emiliminin azalmasına neden olur.  Hayvansal kaynaklardan alacağınız kalsiyumun bitkisel kaynaklara göre emiliminin daha fazla olacağını unutmayınız.

Kalsiyum Eksikliği

Kan kalsiyum seviyesi düştüğünde paratiroid uyarılır ve kemiklerden kalsiyum çekilir. Kalsiyum eksikliği osteoporoz, raşitizm, tetani gibi önemli hastalıklara neden olmaktadır. Hipokalsemi adı verilen kalsiyum eksikliği durumunda hormonal bozukluklar, D vitamini eksikliği,fosfor eksikliği, kronik ve hormonal bozukluklar, hatta ölümcül etkiler bile görülebilir. Vücuttaki kalsiyum oranının 1.0mmol/l altına düşmesi durumunda hipokalsemi durumundan söz edilebilir. İlaçla tedavi edilen bu durum, kemiklerin yıkımına neden olmadan kontrol altına alınmalıdır. Östrojen eksikliğinde kemik yıkımının hızlanması ve D vitaminin azalması söz konusu olabilir. Ayrıca gereğinden fazla protein alımı da kalsiyum atımını arttırır. Fazla kullanılan ve yemekle temas eden aliminyum kaplarda emilimin azalmasına neden olmaktadır.

Kalsiyum eksikliği belirtileri;

 • Uyuşukluk
 • Kas kasılması ve spazmlar
 • D vitamini eksikliği
 • Depresyon
 • Düşük tansiyon
 • Paratiroid hormonda azalma

Çay, kahve ve tuzu çok tüketen kişilerde kalsiyum eksikliğinin sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Yeşil sebzelerin bazıları da kalsiyum emilimini azaltmaktadır. 3-4 fincan dan fazla tüketilmemesi gereken çay ve kahve kullanımında aşırıya kaçmak olumsuz etkiye neden olabilir.

Kalsiyum Fazlalığı

Kalsiyum eksikliği gibi kalsiyum fazlalığı da bir sorundur. Günde iki gramdan fazla alınan kalsiyum kalsifikasyon adı verilen böbrek taşına neden olur. Aynı zamana yumuşak dokular da bu nedenle zarar görür. Kalsiyumun plazmada 1.5 mmol/l üzerinde olması, hiperkalsemi adını alan soruna neden olur. Kas sağlığı için çok önemli olan bu durum, ilaçla tedavi edilebilir. Ayrıc fazla kalsiyum alımının kalp krizini tetiklediği ortaya çıkmıştır.

Çok sinsi biçimde ilerleyen kalsiyum fazlalığı, kol ve bacaklarda ağrılar ve bitkinlikler ile kendini belli edebilir. Böbrek kumu dökülmesinin ve taş düşürülmesinin de en önemli nedeni bu sorundur.

Kalsiyum İçeren Besinler

En iyi kalsiyum kaynakları süt ve süt ürünleridir. Sonrasında pekmez, susam, fındık, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagiller kalsiyum içerir. Yumurta, turunçgiller ve tahıllarda ise çok az kalsiyum bulunur.

Süt, kefir, çökelek, ayran, yoğurt gibi süt ürünleri en güçlü kalsiyum kaynakları arasındadır. Kemik suyu kullanılarak yapılan yemekler kalsiyum açısından zengin olur. Özellikle yaşlıların çok iyi kalsiyum tüketmeleri gerekir. Kemiğin yapısı osteoporoz döneminde daha zayıf hale gelir. Bu da kemik kırılmaları riskinin artmasına neden olur.

Fiziksel aktivite, gençlerin kemik yapısını güçlendirir. Bu yüzden egzersiz her yaştan insan için son derece önemlidir.

Laktoz intoleransı Olanlar Ne Yapmalı?

Laktoz intoleransı olan kişiler kalsiyum ihtiyaçlarını süt ürünlerinden karşılayamazlar. Bu durumda süt ürünlerinin laktozsuz olan çeşitlerinin tercih edilmesi gerekir. Doktora danışarak kalsiyum takviyesi konusunda bilinçli tüketim yapılması son derece önemli. Diyetisyeninize danışarakta bitkisel içeriklerle ilgili porsiyon bilgisi almalısınız. Çünkü kalsiyum eksikliği dişlerinizin dökülmesine, kemiklerinizin kırılmasına vb. birçok soruna neden olabilir. Doğru bir beslenme düzeni ve takviyeyle laktoz intoleransı olanların da kalsiyum almaları sağlanır. Tabi ki doktorunuza danışmadan hiçbir kalsiyum takviyesini almamanız gerekir.

231 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 0 / 5. Oy Sayısı: 0

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler