Silika (Silisyum Dioksit)

2 min


Silika (Silisyum Dioksit)
Silika (Silisyum Dioksit)

Silika (Silisyum Dioksit) Nedir?

Silica yada silika canlıların sistemlerinde önemli olan birçok yaşamsal faaliyetin dengelenmesi için gereklidir. Silika (Silisyum Dioksit) yaşamsal önem taşıyan bir mineraldir. Kolejinin elastikiyetini artırır.

Konuşma sırasında silisyum olarak da geçen silika atkuyruğu olarak bilinen bitkiden yapılan bir ekstredir, bir bitki özüdür. İnsan sağlığı açısından ele alındığında silikanın ciltte, saçta, tırnaklarda, kemiklerde, kıkırdak dokuda ve eklem zarlarında bulunan bir madde olduğunu görmekteyiz.

Silika ve İnsan Vücudu

Maden ve inşaat sektörleri ile çevre sorunlarından öte silikanın faydaları nelerdir sorusunun esas yanıtı insan vücudundaki öneminde yatmaktadır. Damar açılmasına yardımcı olan silika örneğin kafa derisine daha çok kan gitmesini sağlar ve saç büyümesine yardımcı olur, saçlar daha sağlıklı hale gelir. Ayrıca kemik yoğunluğunu sağlayan kalsiyumun emilmesini kolaylaştırır. Kemik ve iskelet yapısının sağlıklı olması için elzemdir. Tırnaklar silika ile güçlenir. Bu paragrafta bahsedilen silika artık vegetal silika denilen ve at kuyruğu ekstresi olarak geçen otsu bitkinin özüdür. Saç, cilt ve tırnak bakımında sıklıkta bahsedilen bu madde kozmetik sektöründe çoklukla kullanılmaktadır.

Silika (Silisyum Dioksit) Faydaları

  • Bağ dokusunu ve kemikleri güçlendirir.
  • Saç, tırnak ve cilt için çok yararlıdır.
  • Eklemler için çok faydalıdır.
  • Vitamin D, Glukozamin ve Kalsiyumun vücuttaki faydalarını arttırır.
  • Alüminyum zehirlenmesini azaltır.
  • Mukozanın onarılmasına yardımcı olur.
  • Damar tıkanmasının önlenmesine yardımcı olur.

Silika (Silisyum Dioksit) Hangi Gıdalarda Bulunur?

Elma, tahıllar, lahana, fındık, havuç, soğan, salatalık, bal kabağı, balık, yulaf, badem, portakal

Günlük Silika Tüketimi Ne Kadardır?

Silikanın yani silisyumun günlük alım miktarı hakkında tavsiye edilen bir miktar yok. 30 miligramlık bir rakamın yeterli olduğu düşünülüyor. Kolajen dokunun yapısı içinde gördüğümüz silika sağlıklı bir iskelet sistemi için vazgeçilmez bir mineral. Bu yüzden sodalardan farklı olan doğal maden sularını bol bol için.

İşin içine endüstriyel kullanım girdiği zaman çimento fabrikası tozu veya ölümcül silikozis hastalığı ile birlikte konuşulan silikanın insan vücudu içindeki yeri çok daha masum görünmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir