Omega 11

Omega 11, dünyada pek bilinmeyen fakat bulunduktan sonra bilimsel araştırmaları arttırılmış bir omega yağ asitidir.  İçinde yüksek oranda A vitami ile E vitamini bulunur.
Omega 11

Omega 11 Nedir?

Omega 11, dünyada pek bilinmeyen fakat bulunduktan sonra bilimsel araştırmaları arttırılmış bir omega yağ asitidir.  İçinde yüksek oranda A vitami ile E vitamini bulunur. Balık yağlarının sağlığa faydalı olduğu kalp, damar ve beyin sağlığı açısından düzenli olarak alınması gerektiği bir çok bilim adamı tarafından söylenmektedir.

Omega-3 yağ asidi, en bilinen balık yağıdır. Araştırmacılar Omega-11 yağ asidi ile zenginleştirilmiş balık yağı üzerinde çalışarak, bunun kardiyovasküler sağlık üzerine etkisini anlamaya çalışıyorlar. Yapılan ilk bilimsel çalışmalarda denekler üzerindeki pozitif etkilerin görülmesi üzerine çalışmalar hızlandırılmıştır. (Omega 11 (Cod Liver Oil) eczanelerde satılmaktadır. Tüm omega yağ asitlerini ve Omega 11 içeren Naturbes Omega seçkin eczanelerde bulunmaktadır. Güncel omega 11 fiyatları için size en yakın eczaneye uğrayabilirsiniz.

LC MUFA (Uzun zincirli, tekli doymamış yağ asidi)
Omega 11 Eikosenoik asittir. (Gadoleik Asit)
(20: 1 (Omega) n-11) Gadoleik asit

20 karbonlu 1933 yılında Japon bilim adamı Takano M tarafından tarif edilmiştir.

Omega 11 Yağ Asidiyle zenginleştirilmiş Balık Yağının Lipoprotein Metabolizması Üzerine Yetişkinlerde Etkisi dünyada araştırılmaya başlanmış şimdi de FAZ 2 ye gelmiştir. Bilimsel Çalışma Linki: (https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03043365)

Bu çalışmada Omega 11 ile zenginleştirilmiş balık yağının Lipoprotein metabolizmasına etkisi araştırılıyor. Sonuçlar şimdiden oldukça yüz güldürücü. Yani özet olarak kalp ve damar hastalıklarında faydası araştırılıyor.

Omega 11 Nerelerde Bulunur?

Cod (Morina balığı) karaciğeri yağı,  Atlantik ringa balığı, kıvırcık balık, uskumru balığı, ringa balığı ve saury (kürek) balığı

Naturbes Omega içindeki omega 11 kaynağı olarak cod liver oil (Morina Balığı Karaciğer Yağı) kullanılmıştır. Bazı insanlar morina karaciğer yağı ciltlerinde oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırmak için kullanmaktadır. Ağız yoluyla uygun dozlarda alındığında, morina karaciğeri yağı yüksek trigliseritlerin (bir tür kan yağı) azaltılmasına, düşük tansiyonun yüksek olmasına ve diyabetle ilgili bazı böbrek hastalık semptomlarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Yüksek kolesterolü düşürmek veya artrit ağrısını azaltmak gibi etkileri bilinmektedir.

Omega 11 yağı ve diğer balık yağlarının diyabetli kişilerde kan şekerini artırabileceği konusunda bazı endişeler olmuştur. Ancak bu endişeyi destekleyen güçlü bir araştırma yoktur.
Yüksek tansiyon: Omega 11 yağı tansiyonu düşürür ve yüksek tansiyon için ilaçlarla birlikte kullanıldığında kan basıncının çok düşük olmasına neden olabilir. Yüksek tansiyon ilaçları alıyorsanız morina karaciğeri yağı kullanırken dikkatli olunmasında fayda vardır.

Omega 11 Bilimsel Detaylı Açıklama

Serum kolesterol, kardiyovasküler hastalık riskine bağlı olarak değişen VLDL, LDL ve HDL gibi lipoproteinler ile taşınır. Örneğin LDL proatrojenik iken HDL kardiyo-koruyucudır. Bu çalışma, insanlarda LCMUFA desteğinin, kardiyovasküler hastalık riskine göre lipoprotein lipid profilini olumlu yönde değiştireceği hipotezini doğrulayacaktır. Ek olarak, lipoprotein bileşimi ve işlevi ile ilgili diğer parametreleri ve daha önce omega-3 yağ asitleri ile takviye tarafından etkilendiği gösterilmiş olan koagülasyon ve iltihaplanma ile ilgili diğer biyobelirteçleri de değerlendirecektir.

Omega 11 klinik araştırma projesi, LCMUFA ile zenginleştirilmiş bir balık yağının lipoprotein metabolizması üzerindeki etkisini araştıran pilot, randomize, çift kör, çapraz bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Denekler, 8-8 haftalık bir yıkama süresiyle, 8-8 hafta boyunca oleik asit, bir tekli doymamış yağ asidi (C18: 1) veya Saury balıklarından (LCMUFA bakımından zengin) üretilen balık yağı takviyesi ile zenginleştirilmiş kontrol balık yağı almışlardır.

Omega 11 | 3 Haziran 2024
20 karbonlu 1933 yılında Japon bilim adamı Takano M tarafından tarif edilmiştir.

Morina Balığı Karaciğer Yağı

Morina karaciğeri yağının günlük beslenmenize eklenmesi kolaydır. Fakat tek başına alınan aşırı morina karaciğeri yağı zararlı olabileceğinden, önerilen miktarları aşamamak gerekir.

Morina karaciğeri yağı, mide ve bağırsaktaki ülserlerin tedavisine yardımcı olabilir. Tedavi amaçlı kullanım için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Morina karaciğeri yağındaki Omega-3 yağ asitleri ve D vitamini, anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Naturbes Omega içindeki D Vitamini seviyesi hamilelerin kullanımına uygundur.

Morina karaciğeri yağı, glokom ve yaşa bağlı maküla dejenerasyonu gibi enflamatuar göz hastalıklarının da görme kaybına karşı koruyabilen büyük bir Omega-3 ve A vitamini kaynağıdır.

Morina karaciğeri yağının iltihabı azaltma kabiliyeti sayesinde, romatoid artritli hastalarda eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Morina karaciğeri yağı, güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunmasında yardımcı olan D vitamini açısından zengindir. Kaliteli güneş ışıklarından uzak yaşayan insanlar için özellikle önemlidir.

Morina karaciğeri yağındaki omega-3 yağ asitleri, kronik inflamasyonu destekleyen proteinlerin baskılanmasına yardımcı olabilir. Morina karaciğeri yağı, her ikisi de antioksidan özelliklere sahip olan A ve D vitaminleri için de büyük bir kaynaktır.

Bir tatlı kaşığı (5 ml) morina karaciğeri yağı aşağıdakileri sağlar

Kalori: 40
Yağ: 4.5 gram
Omega-3 yağ asitleri: 890 mg
Tekli doymamış yağ: 2.1 gram
Doymuş yağ: 1 gram
Çoklu doymamış yağ: 1 gram
A vitamini: Yetişkinlerin alması gereken günlük ihtiyacın % 90’ını karşılar.
D vitamini: Yetişkinlerin alması gereken günlük ihtiyacın % 113’ünü karşılar.

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Takip Et