Romatizma Bitkisel Tedavi

Romatizma Bitkisel Tedavi Nedir Romatizma hastalığı sizi rahatsız ediyorsa hazırladığımız Romatizma Bitkisel Tedavi adlı yazımız önemli bilgiler içermekte işte hazırladığımız listemiz....
Romatizma Bitkisel Tedavi

Romatizma Bitkisel Tedavi

Romatizma Bitkisel Tedavi, Romatizma nedir ? eklemleri tutabilen bir kronik iltihap hastalığıdır. Romatizma bitkisel tedavi nasıl olur? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtı.

Bakıldığında romatoidartritolarak ifade edildiğini görebilirsiniz. Romatizma bitkisel tedavi ise bu iltihabın etkisini azaltmak amaçlıdır. Romatizma hastalığına iyi gelmesi sağlanabilir, faydalı olabilir. Bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha fazla görülüyor.

Romatizma Nasıl Bir Hastalık?

Tedavi aşamasına geçmeden önce hastalık hakkında bilgi veriliyor. Bu hastalık her yaşta görülme ihtimali olan bir hastalık. Türkiye’de çok sayıda bu hastalıkla mücadele eden hasta olduğu biliniyor. Tutulan eklemler kızarık, ağrılı ve şiş oluyor. Ayrıca birden fazla eklemin aynı anda tutulması da söz konusu olabiliyor. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ise el ve ayak eklemlerinde yapısal bozuklukların ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Buna deformite deniyor. Kişinin belli bölgelerde ağrıyı daha çok hissetmesine neden olabiliyor.

Nasıl ortaya çıkar?

Hastalığın nasıl ortaya çıktığı merak ediliyor. Bakıldığında ramotoidartrit hastalığının otoimmün hastalık olduğu görülüyor. Bu durum bağışıklık sisteminin yanlış ve aşırı cevap vermesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Bağışıklık sistemi, eklem dokusunu yabancı doku gibi algıladığından, eklem dokusunu oluşturan bileşenlere karşı antikorlar geliştirecektir. Bu yanlış cevabın ise neden kaynaklandığı bilinmiyor. Direkt olarak hastalığın ortaya çıkma aşamasına geçiliyor. Hastalarda görülen etki ise şiddetli eklem ağrılarının olması. Aynı zamanda hareket güçlüğünün ortaya çıkması ya da sabah sertliği gibi problemlerin olması da söz konusu olabilir. Yaşam şartlarının zorlaşmasına neden olan bir hastalıktır.

Romatizma Tedavisi

Romatizma Bitkisel Tedavi, Genel olarak pek çok hasta romatizma tedavisi için ilk etapta tıbbi tedavi görüyor. Bu durumda kullanılan uzun süreli kortizonlar oluyor. Ayrıca ağrı kesici ve özellikle aspirin kullanımı da hastalarda bağışıklık sistemini etkiliyor. Modern tıpta kullanılan ilaçlar ile bağışıklık sisteminin baskılanması sonucu doğabilir.

Fizyoterapi;

Modern tıbbın yapmış olduğu uygulamalarda, fizyoterapi de var. Bakıldığında direkt olarak fizyoterapi uygulamasının tıbbi ilaç tedavisinden daha avantajlı olduğu söylenebiliyor. Bu durumun nedeni ise direkt olarak ilaç tedavisinde kullanılan ilaçların pek çoğunun yan etkisinin olmasıdır. Sağlıklı çözümler getirilmesi açısından fizyoterapist tedavisinin olması önemlidir. Doktorunuzun önerisine göre hareket etmeniz önemlidir.

Yapılan tedavilere bakıldığında, bir taraftan da romatizma hastalığı için saldırgan olduğu teşhisinin konması ile tedavinin yetersiz kalması söz konusu olabilir sonucu çıkıyor. Bu durumda ise akıllara bitkisel tedaviler ile hastalığın önüne geçilmesi geliyor. Bitkisel tedavinin hastalığa iyi gelmesi sağlanabilir. Doğru ve etkili tedavi yöntemleri ile bitkisel olarak hastalığa müdahale edilmesi söz konusu olabilir.

Romatizma Doğal Tedavi Yöntemleri

Romatizma Bitkisel Tedavi, Bitkisel ilaçların kullanılması ile romatizma doğal tedavi yöntemleri uygulaması yapılabilir. Tamamen doğal olan bitkiler ile yapılan kürlerin uygulanması, yapılan karışımların içilmesi gibi farklı seçenekler olacaktır. Bunlar arasından seçiminizi yaparak, mümkün olduğunca doğal tedavi yöntemleri ile bu hastalığın hafifletilmesini sağlayabilirsiniz.

Beslenme düzeninin doğal gıdalardan olması;

Romatizma Bitkisel Tedavi, İlk olarak romatizma hastalığının önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken en önemli husus mutlaka beslenme düzeninin kontrol altında olması. Bakıldığında kimyasal özelliği çok olan, katkı maddesi bulunan pek çok gıda için ne yazık ki romatizmayı tetiklediği sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun önüne geçmek için beslenme düzeninin doğal olması gerekiyor.

Beslenme ile kollajen alma;

Önemli sağlık problemleri arasında aynı zamanda romatizma tedavisinin ihtiyaç haline gelmesine neden olan doğal kollajenlerin alınmıyor olması var. Bakıldığında kollajen alımının az olması da eklemlerde bu şeklide bir problemin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bunun için mutlaka beslenem düzeninin kollajen alımını da arttıracak şekilde düzenlenmesi öneriliyor.

Hazır mayadan uzak durulması, bağırsak geçirgenliğinin bozulmasının önüne geçer. Çünkü maya direkt olarak bağırsak geçirgenliğini bozuyor. Bu durumun önüne geçmek için maya tüketimden uzak durmak faydalı olabilir. Peki, hazır mayalar ne olacak? Dışarıdan alınan gıdaların çoğunda hazır maya yer alır. Hazır maya ve peynirden uzak durmak, son derece önemlidir.

Romatizma Tedavisinde Bitkisel Karışım

Romatizma Bitkisel Tedavi, Bitkisel öneriler, romatizma tedavisine bitkisel çözüm direkt olarak farklı karışımlar ile sizlere ulaştırılıyor. Bitki çayları ile ağrının azaltılması sağlanacak olduğundan, direkt olarak tedavide tercih edilebilir.

  • Isırgan
  • Zencefil
  • Papatya
  • Kuşburnu
  • Meyan Kökü
  • Zerdeçal

Gibi bitkilerin ağrı kesici özelliği olduğundan, mutlaka romatizma tedavisinde önerilenler arasında yer alıyor. Bu bitkilerden yapılan doğal çaylar ile ağrıların büyük ölçüde azaltılması sağlanabilir.

Peki, çaylar nasıl yapılacak ?

Dilerseniz bir tatlı kaşığı ısırgan yaprağı, 1 yemek kaşığı kuşburnu ve bir tatlı kaşığı tane karabiberi karıştırın. Ayrıca bir tatlı kaşığı papatya ve zencefil ile çayınızı demleyebilirsiniz. Bu çay sizin ağrıların azaltılmasında etkili olacaktır.

Günlük romatizma çayı;

Günlük olarak tüketmeniz önerilen romatizma çayı ise 1 çay kaşığı zerdeçal, bir tatlı kaşığı meyan kökü, bir tatlı kaşığı ısırgan yaprağı, bir tatlı kaşığı lavanta ve çeyrek elma ile günlük olarak içeceğiniz bir çay hazırlayabilirsiniz. Romatizmaya iyi gelebilir.

Ağrıları azaltacağı söylenen karışımlar ile dilediğiniz gibi tüketimin olmasını sağlayabilirsiniz. Sizin için uygun olan romatizmaya iyi gelen bitki çayları ile düzenli olarak ağrıların azalması mümkün olabilir. İyileşme için de faydalı olabilecek olan bu çaylar sayesinde, düzenli şekilde bitkisel tedavi ile çay tüketiminin faydalı olması sağlanıyor. Düzenli şekilde çay içebilirsiniz.

ilginizi Çekebilir:  İltihaplı Romatizmaya ne iyi gelebilir

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Takip Et