Papatya Çayının Faydaları

10 min


Papatya Çayı Faydaları
Papatya Çayı Faydaları ve Zararları

Papatya Çayı Nedir?

Hoş kokusu ile hem salatalarda hemde papatya çayı olarak tüketilebilen papatya hakkında merak edebileceğiniz konuları sizler için toplardık. Çiçekli bitkilerde Asteraceae olarak bilinen papatya Compositae familyasına aittir . Papatyalar kuzey ve orta Avrupa’ya özgü bir çiçektir ve bahar aylarının müjdecisidir. Papatya kelimesinin kökeni, tam anlamıyla günün gözü anlamına gelen şafakta, gün başlarken yeni başlayan olarak adlandırılmaktadır. Papatya, masumiyet, saflık dışında yeni başlangıçları sembolize edebilmektedir. Papatya’nın çiçek olarak anlamı “sadık aşk”  ve “asla söylemeyeceğim”‘dir.  Papatya çiçeği, beyaz yaprakları ve sarı bir merkezden oluşur, ancak çiçek bazen pembe veya gül rengine sahip olabilir.

Papatyalar Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

 • Papatya, yaprak dökmeyen yıllık bir bitkidir.
 • Papatya çiçeği büyüyen bir yayılma alışkanlığına sahiptir.
 • Papatyalar ilkbaharda veya geç sonbaharda ekim tohumları yoluyla yayılabilir.
 • Papatya çiçekleri şafakta açılır ve birçok küçük böcek tarafından ziyaret edilir.
 • Papatyalar çocuklar tarafından papatya zincirleri yapmak için kullanılır.
 • Papatya yaprakları yenilebilir ve salatalarda kullanılabilir.
 • Papatyanın gövdeleri pürüzsüz ve yapraksızdır ve tek bir çiçeği destekler.
 • Papatya bitkileri 10-15 cm çiçek saplarına sahiptir.
 • Kurutulmuş papatya çiçeği papatya çayı yapmak için kullanılır.

Papatya Çayı

Son dönemin popüler içecekleri arasında papatyada yer almaktadır. Papatyadan yapılan çayın faydaları merak ediliyor olabilirsiniz. Günlük olarak tükettiğiniz papatya çayı ne gibi faydalara sahiptir. Tüketimin ne kadar olması gerekiyor? Merak ettiğiniz çay içeriği ve çayın faydaları verilmiştir. Doğru ve düzenli kullanımı ile elde edebileceğiniz sağlıklı sonuçlar nelerdir?

Papatya çayı çok uzun bir geçmişe sahip halk arasında ilaç olarak çok çeşitli sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Günümüzde araştırmacılar, kanser ve diyabet de dahil olmak üzere hastalıkların tedavi yöntemlerinde papatyanın etkinliğini araştırmaktadır. Çoğu insan insan için sağlık sorunlarında ek takviye olarak papatya çayı tüketmesi zararlı değildir. Fakat ciddi hastalıkları olan kişilerin mutlaka ana tedavi yönetiminin konusunda uzman bir doktor ve sağlık kuruluşu olmalıdır.

Papatya çaylarının gücü, kullanılan papatya çeşidine ve ölçüsüne göre değişir. Daha güçlü çayların, kendilerine karşı hassas olan kişilerde yan etkilere neden olma olasılığı da daha yüksektir. Sonuç olarak, düşük bir dozajla başlamak ve yavaşça daha büyük dozlara kadar çıkmak en güvenli yoldur. Papatya flavonoid denilen kimyasal madde içerir. Bu flavonoidler, birçok bitkide bulunan bir besin türüdür ve papatya’nın tıbbi etkilerinde önemli bir rol oynarlar. Araştırmacılar, özellikle papatya içerisinde başka hangi kimyasal maddelerin bulunduğundan emin değillerdir.

Papatya Çay Tarifi

Papatya çay tarifi; 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin üzerine yarım litre kaynamış su ekleyin. 3-5 dakika beklemek demlenmesi için yeterli olacaktır. Sonrasında hazırladığınız papatya çayını süzerek çayınızı içebilirsiniz. Papatya çayı şeker ile tavsiye edilmez bu sebeple eğer çayınızı tatlandırmak isterseniz içine bal ekleyebilirsiniz. Bir kaç damla limon ekleyerekte tadını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca zayıflama veya diyet sırasında tüketiyorsanız öğünler arası tüketmeniz tavsiye edilir. Papatya çayı diğer bitki çayları gibi günde 1-2 bardantan fazla içilmemelidir.

Papatya Çayının Faydaları

Uyku ve Papatya Çayı

Genel olarak çok sayıda kişi tarafından bilinen uyku kalitesini arttırdığı sonucu var. Yani kişinin uyuyamıyor olması ya da uyku sırasında hafif uyku sebebi ile uyanarak, uykusunun zaman zaman bölünüyor olması gibi sorunlar söz konusu olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için önerilenler arasında.

Uyku kalitesini arttırıyor mu?

Sık sık duyduğunuz faydaları arasında uyku kalitesini arttırdığı söylenir. Bunun sebebi ile papatya çayının içeriğidir. İçinde apigenin adında antioksidan bulunur. Bu madde kişide uyku halini yaratır. İnsomni gibi kronik uyku problemi olan kişiler için papatya çayının tüketilmesi önerilebilir. Sahip olduğu içeriği sayesinde mevcut olan uyku probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olabiliyor. Düzenli tüketerek, vücudun uyku problemine yönelik bir çözüm olması sağlanabilir.

Yapılan Araştırmalar;

Çayın içeriği ve faydaları göz önünde bulundurularak araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda papatya çayı tüketen kişilerin 15 dakika daha erken uykuya daldığı sonucu çıkmıştır. Bunun için 28 gün boyunca günde iki defa 270 miligram papatya özü tüketen kişilerin uykularından daha az uyandığı gibi bir sonuç da çıkarılmıştır.

Uykuya dalma, daha derin uyuma gibi çözümleri olabilir. Papatya uykusuzluğa faydası kapsamında, uykuya dalmanızda faydalı olabileceği söylenebilir. Bunun dışında uykunun daha uzun sürmesi, deliksiz olması gibi etkileri de olabilir.

Sindirim Sistemi ve Papatya Çayı

Düzenli şekilde papatya çayının tüketilmesinin sindirim sistemi ile ilişkisi nasıldır? Bakıldığında sindirim sistemi problemi olanlara bitki çayı önerildiği sonucu çıkıyor. Peki, papatya çayının sindirim sistemine etkisi nasıl oluyor? Sindirim sistemi vücudun sağlığı için en etkili sistemdir. Yapılan bazı araştırmalarda sindirim sistemi problemlerinin papatya çayı tüketimi olması halinde minimum orana düştüğü sonucu çıkarılmıştır.

Sindirimi hızlandırır mı?

Yeşil – bitkisel çayların tüketiminin bağırsakların çalışmasını sağladığı yönünde bir düşünce var. Bu durumda kişinin düzenli olarak tüketmesi durumunda sindirimi hızlandırması da mümkün olabilir. Kalınbağırsakların temizlenmesini kolaylaştırması açısından kişinin beslenme düzenini de papatya çayına göre programlanması önerilir. Bu durumda çok daha faydalı olma ihtimali olabilir. Düzenli ve dengeli kullanımlar ile sindirim sisteminize faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kanser ve Papatya Çayı

Faydaları kapsamında yapılacak olan değerlendirmede, papatya ve kanser ilişkisi de önemli olacak. Papatyada bulunan bazı antioksidanlar için belli kanser tiplerine riski azalttığı öngörülebilir. Faydalı olması beklenen bu durum, elbette düzenli tüketim ile olabilir. İçeriğinde yer alan papatya çayı apigesi, antioksidan etkisi yaratır. Yapılan pek çok deneyde kanser hücrelerinin oluşumunda savaşan bir etki gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sebeple sindirim sistemi, deri, rahim kanseri gibi kanser çeşitlerine faydalı olabilir. Ayrıca meme kanseri, prostat gibi hastalıklara karşı da savaşan bir güç olabilir.

Kan Şekeri ve Papatya Çayı

Papatya çayının kan şekerine de etki ettiği söyleniyor. Peki, nasıl? Kronik olarak yüksek olan kan şekeri için faydalı olabilir mi? Pankreas kan şekerini düşürmeyi sağlayan hormonun üretilmesini sağlayabilir. Bu etkiyi sağladığı yönünde bir içeriğe sahip olduğu biliniyor. Bu durumda kronik olarak yüksek şeker sorunu yaşayan kişiler için faydalı olabilir. Üretilen insülin hormonu ile yüksek şeker sorununun yaşanmaması adına etkili olabilir.

Yapılan araştırmalar;

Şeker hastası olan kişiler üzerinde araştırma yapılmıştır. Toplamda 64 kişilik bir grup üzerinde yapılan araştırma sonucunda, sekiz hafta boyunca yemekle birlikte papatya çayı tüketilmesi sağlanmıştır. Papatya çayı içenlerin şekerlerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Doğru ve kararında bir tüketim ile kan şekeri konusunda faydalı olması sağlanabilir. Yemeklerden sonra aniden yükselen kan şekerleri için faydalı olabilir.

Tansiyon ve Papatya Çayı

Peki, papatya çayının tansiyon ile ilişkisi nasıldır? Papatya çayı flavonoid grubundan olan antioksidanlar ile dolu bir çaydır. Bu sebeple kalp hastalıklarına iyi gelebilir. Yüksek tansiyonu düşürmede etkili olabilir. Kolesterolün ve tansiyonun düşmesinde etkili olabilir.

Yapılan araştırmalar;

Tansiyon için de araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda yemeklerle birlikte papatya çayı tüketiminin daha düşük kolesterol, LDL ve trigliserit oranları olduğu sonucuna varılmıştır.

Çay tüketiminin doğru ve etkili olması, tansiyon ve kolesterol konusunda başarılı bir ilişkinin sağlanmasını da destekleyebilir.

Cilt Sağlığı ve Papatya Çayı

Papatya çayının içeriğinde losyon bulunuyor. Bu losyon genel olarak yapılan göz kremleri ve sabun gibi temizleme ürünlerinde kullanılıyor. Tüketilen çayın da deride bu şekilde olumlu bir etki yaratması sağlanabilir. Kişinin cildinin temizlenmesi, cildinin sağlıklı olması, varsa cilt problemlerinin ortadan kalkması gibi etkileri olabilir.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) ve Papatya Çayı

Kemik erimesi belli bir yaştan sonra çok sayıda kişinin problemleri arasındadır. Peki, papatya çayının kemik erimesi ile ilişkisi nasıldır? Papatya çayının içeriği sayesinde kemik erimesine karşı olumlu bir etkinin ortaya çıkması sağlanabilir.

Adet Sancıları ve Papatya Çayı

Birçok çalışmada papatya çayı, menstrüel krampların şiddetinin azalmasına bağlanmıştır. Bir çalışmada 2010 , örneğin, bir ay boyunca papatya çayı tüketen menstrüel kramp ağrıları azaltabileceğini bulundu. Çalışmadaki kadınlar ayrıca , dönem ağrısı ile ilişkili olarak daha az endişe ve sıkıntı bildirmiştir.

Grip ve Papatya Çayı

Anekdot kanıtları ve bazı çalışmalar, papatya özü ile buhar solumasının, soğuk algınlığı grip semptomlarının bazılarını hafifletebileceğini göstermektedir. Ancak bu fayda henüz bilimsel olarak kanıtlanmadı.

Papatya Çayı’nın Zararları

Çok sayıda faydası ile bilinen papatya çayı tüketimi doğru ve dengeli olduğu sürece etkili olabilir. Şekersiz tüketilmesi faydalı olmasını sağlayacaktır.

Aşağıdaki gruplar, doktor tarafından aksi önerilmedikçe papatyadan kaçınmalıdır:

Özellikle polenlere karşı ciddi alerji öyküsü olan kişiler: Papatya diğer bitkilerden gelen polenlerle kirlenebilir , bu yüzden alerjik reaksiyona neden olabilir.
Daha önce papatya ürünlerine karşı hafif bile olsa alerjik reaksiyonu olan insanlar: Alerjik reaksiyonlar zamanla kötüye gidebileceğinden, papatyadan kaçınmalıdır.
Bebekler ve çok küçük çocuklar: Bal ve diğer bazı doğal ürünlere benzer şekilde papatya çayı botulizm sporları ile kirlenmiş olabilir. Sağlıklı yetişkinlerin çoğu enfeksiyonla savaşabilir, ancak bebekler yapamayabilir. Birçok doktor bebeklerin ve küçük çocukların baldan uzak durmasını ve ayrıca papatya ürünlerinden de uzak durmasını tavsiye eder.

Ayrıca, kanıtlanmış tıbbi tedavilerin yerine papatyayı kullanmak güvenli değildir. Birisi herhangi bir ilaç alıyorsa, doktorlarına papatya çayı ile olası etkileşimler hakkında sorular sormalıdır.

Sonuç Olarak

 • Sağlıklı bir içecektir.
 • Kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olabilecek bazı güçlü antioksidanlar bakımından zengindir.
 • Yapılan ilgili araştırmalar umut verici olmakla birlikte, sağlık üzerindeki etkileri hakkında bir sonuca varmak için yeterli çalışma olmamıştır.
 • Yapılan çalışmaların birçoğu hayvanlarda ve test tüplerinde yapılmıştır ve sonuçlar insanlara çevrilemez.
 • Bununla birlikte, papatya içmek için çok güvenlidir ve birçok kişi lezzetli tadı ve rahatlatıcı aroması için içmekten hoşlanır.
 • Papatya potansiyel faydalarını keşfetmek istiyorsanız, günlük beslenme programınıza dahil etmeye değer.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir