Varikosel Nedir?

2 min


Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Varikosel, testis ve spermatik kortta oluşan varisli damarlardır. Varikosel, erkekler arasında en sık görülen hastalıklardan biridir ve çoğu zaman hoş olmayan sonuçlara yol açar. Kan, testis ve çevresindeki dokulardan kalbe akar. Bu durumda kan, yer çekimine karşı aşağıdan yukarıya doğru akar.

Normalde venöz duvarı adı verilen özel bir kapak, kanın damarlardan ters akışını engeller. Damarlar genişlediğinde, bu kapakçıklar çalışmayı durdurur ve bunun sonucunda kan, damarda sarkaç benzeri hareketler yapmaya başlar. Sonuç olarak, kan akışı önemli ölçüde yavaşlar ve testise bir bütün olarak iletilen kan akışı yüzünden damarlar zarar görür.

Nedenleri

Varikosel iki nedenle gelişir;

  • Vasküler duvarın doğuştan zayıflığı: Çoğu zaman varikosel, bu tür sorunlara genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişir.
  • Küçük pelvis veya skrotum damarlarında yüksek kan basıncı: Bazen damarlarda basınç artışına yol açan o kadar belirgin anatomik değişiklikler olur ki bu faktör varikoselin nedeni olur.

Daha az yaygın olarak, bir damardaki kan basıncındaki artış genel fenomenlerden kaynaklanır. Kronik kabızlık veya ishal, ağır kaldırma, karın kaslarının gerginliği, vb. Bu faktörler varikosel gelişimine katkıda bulunabilir, ancak hastalığa neden olma olasılığı düşüktür.

Belirtileri

Daha önce de belirtildiği gibi varikoselde testis fonksiyonu zarar görür. Bu iki şekilde kendini gösterebilir veya testislerde ağrı ya da rahatsızlık oluşturur. Başka bir ihtimal ise erkeğin kısırlaşmasıdır.

Tarif edilen semptomlar, varikoseli olan farklı erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkar. Varikoselden muzdarip tüm erkekleri % 100 olarak alırsak, yarısında hastalığın herhangi bir belirtisi olmayacak,% 25’i testiste hoş olmayan hisler yaşayacak ve% 25’i kısırlıktan mustarip olacaktır. Üstelik bu rakamlar hastalığın evresine bağlı değildir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel için sadece cerrahi tedaviler yapılır. Bir yerlerden varikoselin ameliyatsız tedavisi olduğunu duyarsanız buna itibar etmeyin. Varikosel için ameliyatsız etkili bir tedavi yoktur. Varikosel ameliyatı, hastalık skrotumda ağrı veya kısırlık olarak kendini gösteriyorsa, başarısızlıkla gerçekleşebilir.

Varikoseli olan bir erkek hiçbir şeyden endişe duymuyorsa, ameliyat ihtiyacı tartışmalı bir konudur. Genellikle kısırlık olasılığı göz önünde tutulur. Bir erkek hala çocuk sahibi olmak istiyorsa, o zaman ameliyatı yapmak daha iyidir. Çoğu zaman, genç bir erkekte varikosel bulunursa, o zaman hastalıktan kurtulmanın mantıklı olduğu düşünülür fakat varikosel yaşlı bir erkekte bulunuyorsa ameliyata gerek duyulmaz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir