Göz Hastalıkları Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

3 min


Göz Hastalıkları Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz Hastalıkları Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz hastalığı, nedenleri açısından bakıldığında ilk olarak genetik faktörler sonrasında çevresel faktörler gelir. Gözü çevreleyen ve göz ile ilgili olan herhangi bir dokunun, sinirlerin hasar görmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Örneğin göz zarında, gözyaşı kanallarında oluşan hasarlar sonucu bu hastalık ortaya çıkar.

Başlıca Göz Hastalıkları Nelerdir?

Göz tansiyonu bunlardan biridir. Göz tansiyonu, göz içinde bulunan sıvının dışarı akıtılmamasıdır. dışarı akıtılmaması nedeniyle basınç artar ve göz sinirlerinde hasara yol açar. Bu defa şiddetli geçen baş ve göz ağrısı, bulanık görme şikayetleri artar. Göze perde inmesi diğer bir adı ile katarakt olarak binine bu göz hastalığı, ilerleyen yaşlarda ve genellikle şeker hastalarında görülür.

Ağrısız sızısız geçen bu sürecin diğer tarafı ise ışığa karşı hassasiyet kazanma, bulanık ve puslu görme beraberinde gelir. Renk körlüğü diğer göz hastalıklarından birisi olup adından da anlaşılacağı üzere renklerle ilgili olup 3 renk adı geçer. Bunlar: Kırmızı, yeşil ve mavi renkleridir. Renk körlüğü, renkleri ayırt etmemizi sağlayan pigmentlerin olamamasına veya olması gerektiğinden daha az bulunmasıyla alakalı bir durumdur.

Şaşılık ise doğuştan, kazadan veya ateşli hastalık sonrası kalan hasarlardan biridir. En sık rastlanılan göz hastalıklarından birisi de alerjik göz rahatsızlığıdır. Mevsim geçişlerinde yaşanan veya makyaj malzemelerine karşı oluşan alerjik reaksiyondur. Bir de son olarak yaş ilerlemesinin de beraberinde gelen yaşa bağlı olan göz kapağı sarkmaları da göz hastalıklarındandır.

Göz Hastalıkları Belirtileri

Yaşamımız boyunca her organın yeri önemi ayrı olsa da göz bizi yaşam sonuna kadar taşıyacak olan önemli organlarımızdan sadece biridir. Göz hastalıları belirtileri kolayca fark edilebilir. En temel belirtisi görmede azalmadır. Sonrasında ise arkasından bir sürü sorun beraberinde gelir. Gözü kısarak bakma, yabancı bir cisim var gibi hissetme, şiddetli göz kaşıntıları, gözde yanma hissi ve kızarıklık, gözlerde ağırlık ve ağrılardır.

Göz Hastalıklarında Tedavi

Göz bizler için son derece önemli ayrıca göz de oluşan herhangi bir sorun görme yetisini azaltacağı gibi yaşam standartlarınızı da değiştirir. Doğuştan veya çevreden kaynaklı göz hastalıklarında farklı tedaviler uygulanır. Gözlük kullanımı, ilaç tedavisi ve son olarak cerrahi yöntemlerden sizin durumunuza uygun tedavi yöntemi doktor tarafından size bildirilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir