İlginizi Çekebilir

SAĞLIKLI YAŞAM

Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama Aracı

Tüp Bebek Başarı Oranınızı Hesaplayabilirsiniz!

Tüp bebek tedavisi, dünya genelinde çocuk sahibi olmakta zorluk çeken çiftlere sağladığı başarılı sonuçları ile popülerliğini giderek arttıran bir yardımcı üreme tedavisi seçeneğidir.

Teknolojik gelişmeler ile birlikte, sonuçlar giderek daha fazla yüz güldürücü olsa da, her çift bireyseldir ve bir döngüdeki başarı şansı, bireysel faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bununla birlikte, kadının yaş faktörünün tüp bebek tedavisinde en önemli faktörlerden biri olduğu unutulmamalıdır. 35 yaş civarında, kadının doğurganlığının azalması ile birlikte ve onu takip eden yıllarda, tüp bebek tedavisinde başarı oranları da düşmektedir.

35 yaşın altındaki kadınlar için tüp bebek tedavisi ile canlı doğum oranları ortalama %54.5 iken, 35 yaşından sonra bu oran %42’ye, 40 yaş civarında %26.6’ya, 40 yaşın üzerinde ise %13.3’e düşmektedir. 43 yaşından sonra gerçekleştirilen bir tüp bebek tedavisinde canlı doğum elde etme oranı ise ortalama %3.9’dur.

Tabi ki, yaş faktörünün dışında doğurganlığı ve tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen çok çeşitli faktörler de vardır. Bir Tüp Bebek Başarı Şansı Hesaplama Aracı ile, bu faktörleri göz önünde bulunduran bir hesaplama ile, canlı doğum elde etme şansınızı hesaplayabilirsiniz.

Tüp Bebek Başarı Şansı Hesaplama Aracı

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, online bir hesaplama aracı kullanarak tüp bebek tedavisi döngüsünde bebek sahibi olma şansını öğrenebilir.  Tüp bebek hesaplama aracına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama Aracı

Tüp Bebek Başarı Oranı Hesaplama Aracı | 19 Mart 2023
Tüp Bebek Başarısı

Tüp Bebek Başarı Şansı Hesaplama Aracı; bir kadın ya da erkeğin doğurganlık sorunlarını temel alan ve tüp bebek tedavisi için başarısını tahmin etmek için tasarlanmıştır.

Hesaplama; annenin yaşı, kısırlık sorununa neden olan faktörler, annenin kilosu, erkek doğurganlık problemleri gibi tüp bebek tedavisinde başarı şansını doğrudan etkileyen faktörlere bakılarak yapılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavim Başarılı Olacak Mı?

Doktorunuz, size özel tedavi seçenekleri konusunda önerilerde bulunacak ve kısırlığı etkileyen faktörleri göz önüne alarak, başarı şansınızı açıklayacaktır.

Bir Tüp Bebek Başarı Şansı Hesaplama Aracı kullanılması, başarı şansınızı otomatik olarak hesaplamanıza yardımcı olabilir. Ancak, başarı oranları genelleştirildiğinden, her kadının bireyselliği nedeniyle, sonuçlar yanıltıcı olabilir.

Tedavi sırasında göz önünde bulundurulması gereken pek çok faktör vardır ve başarılı bir gebeliğin elde edilebilmesi için, hepsinin başarılı bir şekilde geçilmesi gereklidir.

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak değişebilir:

  • Genetik faktörler
  • Kadının yaşı
  • Doğurganlık geçmişi
  • Kilo problemleri
  • Sigara bağımlılığı ve alkol kullanımı gibi yaşam tarzı faktörleri
  • Kısırlığa neden olan durumlar
  • Yumurta kalitesi
  • Sperm kalitesi

Tüp Bebek Tedavisi Başarı Şansı Hesaplama Aracı, tüp bebek tedavisi için önemli veriler sağlamasına rağmen, başarı oranlarını etkileyebilen pek çok faktör vardır. Bu nedenle, bir doktor kontrolünde ilerlemek ve umutsuzluğa kapılmamak önemlidir. Tedaviye başlamadan önce tüm maddi, psikolojik ve tıbbi sorunların dikkatlice incelendiğinden emin olmalısınız.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansı Nasıl Arttırılır?

Sağlıklı bir kiloya ulaşın.

İdeal kiloda olmak, doğurganlığı ve tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak için son derece faydalıdır. Obez ya da aşırı zayıf olmak, başarı şansınızı olumsuz etkilemektedir. Aşırı kilolu olmak, yumurta toplama sırasında komplikasyon riskini de arttırmaktadır.

Sperm kalitesi ve sperm sağlığı

Erkeğin sağlıklı bir kiloda olması, sıkı iç çamaşırları giymekten kaçınması ve vitamin-mineral takviyesi kullanması, sperm sağlığını ve kalitesini arttırabilir.

Stresi iyi yönetin

Yüksek stres seviyeleri, doğal yolla ya da tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tedavileri ile hamilelik elde etme şansını olumsuz etkileyebilir. Bir tüp bebek tedavisi döngüsü sırasında stresi iyi yönetmek, bir kadın ya da erkek için zor bir durum olabilir. Bu süreçte; stres giderici teknikleri kullanmak, tedavide başarı şansını arttırabilir.

Sigara içmeyi bırakın

Sigara kullanmak, tüp bebek tedavisinde hem yumurta hem de sperm kalitesini etkileyebileceğinden, başarı şansını önemli ölçüde azaltabilir. Ancak, bunu kendi başınıza yapmak zorunda değilsiniz.

Sigarayı bırakmak kolay bir iş değildir ve çoğu zaman profesyonel bir yardım gerektirir. Bu süreçte, ailenizden de yardım isteyebilirsiniz.

Gıda takviyeleri kullanın

Yumurta sayısını ve kalitesini arttırabildiği belirtilen besin takviyelerine başlamak konusunda doktorunuzla konuşun.

D vitamini seviyeleri

Toplum genelinde, bireylerin %40’ından fazlasında D vitamini eksikliği görülmektedir. Bazı veriler, D vitamini eksikliği ve tüp bebek tedavisinde başarı şansının azalması arasında ilişki olabileceğini göstermektedir. Doktorunuzdan D vitamini seviyelerinizi ölçmesini isteyin ve gerekli durumlarda bir D vitamini takviyesi kullanın.

 

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel…

Benzer Makaleler