Sindirime Yardımcı Besinler

Sindirim sisteminiz, genel sağlığınızın temel taşlarından biridir, peki onu desteklemek için hangi besinleri tüketmelisiniz? Bu blog yazısında, sindirim sağlığınızı destekleyen ve rahatlatan besinleri inceleyeceğiz. Sağlıklı bir sindirim sistemi için bu besinleri diyetinize nasıl dahil edebileceğinizi öğrenin.
Sindirime Yardımcı Besinler Nelerdir

Sindirime Yardımcı Besinler Nelerdir ?

Sindirime yardımcı besinler nelerdir ? biliyor musunuz sindirim sisteminizin sağlığı için neler yemeniz gerektiğini bilmek gün içerisinde size daha rahat ve sağlıklı bir yaşantı imkanı sunar yediklerinize dikkat etmeniz hem hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur hem’de neleri yemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu yazıda, sindirim sistemi için iyi olan yiyecekleri listeliyoruz. Ayrıca hangilerinden kaçınmamız gerektiğini’de kapsar.

Zencefil İçeren Besinler

Zencefil şişkinliği ve diğer sindirim sorunlarını azaltabilen bir bitkidir. Kurutulmuş zencefil tozu yemeklerin tadına bakmak için mükemmel bir baharattır zencefilli çay sağlık açısından’da faydalıdır. Lezzetli yemek için kaliteli bir zencefil kökünü denemelisiniz.

Derili Sebzeler

Derili Sebzeler, sindirim için önemli bir besin maddesi olan lif bakımından zengindir .Dışkıyı vücuttan çıkarmak için bağırsakları uyarır. Sebzelerin derileri genellikle lif bakımından zengindir ve hepsini tüketmek en iyisidir. Deriden zengin lifli bazı sebzeler arasında patates, baklagil ve baklagiller bulunur.

Meyve

Birçok meyve de lif bakımından zengindir.Sindirime yardımcı besinler nelerdir sorusuna Ayrıca, C vitamini ve potasyum gibi sindirim için iyi olan vitamin ve mineralleri de içerirler. Örneğin, elmalar , portakallar ve muzlar sindirime yardımcı olabilecek besleyici meyvelerdir.

Tahıl

Tam tahıllı gıdalar ayrıca sindirime yardımcı olan yüksek bir lif içeriğine sahiptir. Vücut yavaş yavaş kepekli tahılları parçalayarak kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Kahverengi pirinç ve kinoa dahil olmak üzere birçok tahıl ürünü mevcuttur .

Yoğurt

Sindirime yardımcı besinler nelerdir sorusuna Pek çok yoğurt ürünü probiyotik içerir . Bunlar sindirim sistemi için yararları olabilecek canlı bakteri ve mayalardır.

Kefir

Kefir , dolum yapan ve probiyotik içeren fermente bir süt içeceğidir. Yukarıda belirtildiği gibi, bunlar daha iyi sindirim ve bağırsak sağlığını teşvik edebilir.

Papatya Çayı

Papatya çoklu hastalıklar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Natüralistler, mide, kolik ve bulantı gibi sindirim problemlerini, ayrıca kaygı ve uykusuzluğu tedavi etmek için papatyayı kullanılır. Ragweed gibi bazı bitki alerjileri olan insanlar, muhtemelen papatyaya karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Herhangi bir papatya çayını kullanmadan önce daima doktorunuzla görüşün.

Enginar

Enginar yaprağı  hazımsızlık semptomlarını hafifletebilir. Günlük kullanıldığında, özü bulantı, kusma, gaz ve karın ağrısını azaltıyor gibi görünüyor. Aynı zamanda sindirim tedavisine yardımcı olabilir, krampları ve karın ağrısını azaltır.enginar ilaçlarla bilinen bir etkileşimi yoktur. Ancak, zararlı otlara ve ilgili polenlere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Nane Yağı

Araştırmacılar bazı çalışmalar’da nane yağının Sindirim ile birlikte gelen ağrıyı ve şişmeyi azaltabileceğini göstermektedir. Enterik kaplı kapsüller midede çözünmez. Yağın salındığı küçük ve kalın bağırsaklara geçer. Küçük dozlarda, nane yağı güvenli görünmektedir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Kaçınılması gerekenler

Çok hızlı yemek, sindirimi engelleyebilir. Her ne kadar yiyeceklerin çoğu sağlıklı olarak tüketilse de, bazıları sindirime yardımcı değildir.

Bazı yiyecek ve içecekler şişkinlik, mide ekşimesi ve ishal riskini arttırır. Bunlara örnekler :

  • Şeker alkolleri gibi suni tatlandırıcılar
  • Gazlı içecekler veya şekerli tatlandırılmış içecekler
  • Beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlar ve alkol

 

Bazı alışkanlıklar da sindirimi engelleyebilir. Bunlar çok hızlı yemek yemeyi ve yemekten hemen sonra yatmayı içerir. Vücudun, bazı insanlar için sorunlu olabilecek büyük öğünleri sindirmesi daha uzun sürebilir. Sindirimi arttırmak için büyük yerine birkaç küçük öğün yemek en iyisidir. Bununla birlikte, herkesin sindirim sistemleri değişkenlik gösterir. Örneğin, bazı insanlar yiyecek tahammülsüzlüğü ve alerjisine sahip olabilir. Bir doktor, bunlar gibi sindirim problemleri olan kişilerin yiyecek günlüğü tutmasını önerebilir. Bu, sindirim sorunlarını tetikleyen yiyecek ve içecekleri tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Sindirim Sisteminize dikkat etmezseniz oluşabilecek bazı semptomlar
  • Şişkinlik
  • Gaz
  • Kabızlık
  • İshal
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Mide ekşimesi

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Kinoa

Kinoa, son yıllarda sağlıklı beslenme dünyasında neden bu

Duygusal Yeme ve Fiziksel Açlık

Duygusal Yeme

Bireyler olumsuz duygu durumları ile karşı karşıya kaldıklarında

Takip Et