Connect with us

Diyet

Bel İnceltme Diyeti

Bel İnceltme Diyeti

Bölgesel kilo problemi bel bölgesinde olabilir. Ülkemizde genelde erkeklerde görülen bu sorun, bel inceltme diyeti ile yaşanan bölgesel kilo sorununa son verilebilir. Peki, bel inceltme diyeti nasıl yapılabilir? Genel anlamda kilo vermek için beslenme düzeninizi en iyi şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Bunun için diyetisyenden yardım almak en iyisi olabilir. Profesyonel anlamda zayıflamanın gerçekleşmesi, hızlı olması, size özel yapılan diyet programları ile olabilir. Diyet programını yaparak, doğru uygulama ile bel bölgenizin incelmesini sağlayabilirsiniz.

Bölgesel Kilo Alma Nedenleri

 • Genetik
 • Fiziksel aktivitenin yetersiz olması
 • Hormonal
 • Sağlıksız beslenme
 • Hızlı ve kontrolsüz yemek
 • Gece atıştırmalıkları ve geç saatte sağlıksız beslenme

Bel İnceltme Diyeti Nasıl Olur?

Yapılan bazı araştırmalar, belli besin gıdalarının belde incelme etkisi yarattığı sonuçlarını doğurmuştur. Bu durumda yapılan açıklamalar ve çeşitli dergilerde yayınlanan sonuçlar, bel incelmesine etki eden gıdaların açıklanmasını sağlamıştır. Uygulanacak olan diyet programında mümkün olduğunca bu yiyeceklerin de tüketilmesi ile bu bölgede incelmeye faydalı olabilir.

Diyet Programları;

Zayıflama aslında direkt olan kişinin tam anlamıyla, vücudundan dengeli şekilde kilo vermesi demek. Bunun için uygulanan çok sayıda diyet listesi olduğundan, direkt olarak düzenli uygulamalar ile kilo verebilirsiniz. Beslenmenin düzenli hale gelmesi, zayıflamak adına oluğunda mutlaka gün içinde alınan kalorinin az olması gerekiyor. Bunun için gün içinde yaktığınız kaloriyi de göz önünde bulundurarak diyet programınızı yapabilirsiniz. Uzman desteği almanız durumunda ise kısa süre içinde zayıflamak mümkün olabilir.

Özel Diyetler;

Bel bölgesi gibi yani bölgesel bir kilo problemi varsa, diyet programının tamamen bel bölgesini inceletecek şekilde oluşturulması sağlanabilir. Bu durumda direkt olarak kişinin bel bölgesinde incelenme olması için bu özelliklerde bir diyet seçmesi mümkün. Bölgesel kilo probleminizi alanında uzman olan doktor ile paylaşabilirsiniz. Akabinde uygun şekilde bir program yapılacak ve diyetiniz başlayacaktır.

Sizin için sunulan özel diyetler ve diğer seçenekler sayesinde, zayıflamak adına ilk adımı atabilirsiniz. Bel bölgenizin incelmesini sağlayacak olan diyet çeşitlerini tercih ederek, bel bölgesi nasıl incelir sorusunun yanıtına göre hareket edebilirsiniz.

Bel Bölgesini İncelten Yiyecekler

Be bölgesinin incelmesi için yapacaklarınız arasında tercih edeceğiniz yiyecekler olacak. Uzun yıllardır sağlıklı olduğu kabul edilmiş besin gıdaları içinde bel bölgesinin incelmesini sağlayacak olanlar olduğu söyleniyor. Yaptığınız diyete artı olarak etki eden, bel bölgenizde incelmeyi en iyi şeklide sağlama etkisi olan gıdalar ile kilo verebilirsiniz. Peki, bu yiyecekler hangileridir?

 • Zaytinyağı: Genel anlamda bel bölgesinin incelmesi konusunda faydalı olabilir. Tekli doymamış yağların faydaları kapsamında etki edecek ve kişinin kilo vermesine faydalı olabilecektir.
 • Fındık: Bel bölgesinin incelmesine faydalı olduğu söylenen gıdalar arasında fındık da var. Fındık yiyerek de bel bölgenizde incelmenin olması faydalı olabilir. Tüketimin doğru ve dengeli olması bu kapsamda önemlidir. Günde 1 avuçtan fazla tüketmemelisiniz.
 • Avokado: Meyvelerin de bel bölgesinde ki kalınlığın incelenmesi için faydalı olabileceği sonucu çıkarılmıştır. Bu meyveler arasında ilk akla gelen avokadodur. Bakıldığında bel bölgenizin incelmesine faydalı olabileceği sonucunu çıkaracaksınız.
 • Yeşil çay: Günde 2 bardak tükettiğiniz yeşil çay metabolizmanızın çalışmasını sağlayacak, sindirim sisteminizin aktif ve düzenli çalışmasını sağlayacak.
 • Ananas: Ananas içerdiği bromelan özellikle bel bölgesi olmak üzere yağ yakımına yardımcı oluyor.
 • Su: Düzenli su tüketimi yağ yakımına olumlu etki sağlayacak, acıkmanızı ve gece atıştırmalarınızı önleyecektir.

Belli bölgelerde biriken kiloların verilmesi için mutlaka ayrıca bir şey yapılması gerekiyor. Sebebi ise bu bölgelerde inatçı yağların birikmiş olması. Bu yağların yakılması için önemli olan direkt olarak hem beslenme düzeni ile hem de diğer faktörler ile bel bölgesinde ki yağların erimesini sağlamaktır. Bir arada sağladığınız çok sayıda faktör ile bel bölgesinin incelmesi sağlanabilir.

Bel Bölgesini İncelten Spor

Elbette bel bölgesini inceltmek için ayrıca önemli bir girişim, mutlaka bel bölgesinin spor yapılarak incelmesi. Bu durumun nedeni ise o bölgede yer alan inatçı yağların spor ile yakılmasını sağlamak. Bunu gerçekleştirmek için mümkün olduğunca karın bölgesini çalıştıran hareketleri yapmanız gerekiyor. Bu hareketleri gün içinde tekrar ederek, direkt olarak bel bölgenizin incelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca cardioda yapmalısınız ki genel incelmenize katkıda bulunsun.

Bel bölgesi inceltme hareketleri;

Karın çalışmak, bel bölgesini inceltmede faydalı olur. Fakat bunun dışında bel bölgesinin yan kısımları için de hareketler yapmalısınız. Bunun için bacakların bel bölgesinde doğru kaldırılması, yan kısımların erimesi için bir harekettir. Spor yaparak doğal şekilde bel bölgesinin incelenmesini isteyen kişiler için mutlaka buna dikkat etmek gerekiyor. Bölgede incelmenin gerçekleşmesi için farklı hareketleri de deneyebilirsiniz. Yarım şekilde bel bölgesinin sabit olarak arkaya doğru dönme hareketi aynı şekilde yan bölgelerin erimesi konusunda faydalı olabilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak direkt olarak bel bölgesinin erimesi için fayda sağlayabilir.

Bel bölgesinde incelme olması için beslenme düzenini kontrol altında tutmak, yani diyetisyen yardımı almak dışında mutlaka bu durumun spor ile desteklenmesi gerekiyor. Spor yaparak, bel bölgenizin incelenmesini desteklemek önemlidir.

Bel Bölgesini İnceltirken Nelerden Uzak Durulmalı?

Farklı çok sayıda etki ile bel bölgenizde ki kalınlığı inceltmek istiyorsunuz. Peki, bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ne? Nelerden uzak durmanız gerekiyor? Bel bölgesi incelmesi için dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka uzak durmanız gerekenler var. Bunlara göre hayatınızı şekillendirmeniz faydalı olabilir.

 • İşlenmiş Gıdalar – Tuz: Su sodyum ile tutulur. Bu sebeple incelmeye olumsuz etkisi vardır. Aşırı miktarda su tutulduğunda, şişman ve halsiz hissedebilirsiniz. Belinizi inceltmeye çalıştığınız bu dönemde uzak durun.
 • Fazla Karbonhidrat: Muz, simit, makarna gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmanız da faydalı olabilir.
 • Gazlı Yiyecekler: Karnınızı şişirecek olan gazlı yiyeceklerden uzak durmanız önemlidir.

Yukarıda verilen hususlar, uzak durmanız gerekenler arasında. Bel inceltme diyeti yapmak bu şekilde faydalı etkili olabilir.

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel kaynakları takip etmekte ve gerekli gördüğüm alanlarda kurslar alarak kendimi geliştirmekteyim. Yetkin olduğum konular üzerinde çalışmaya ve üretmeye devam ediyorum. Şu anda Beşiktaş'ta bulunan ofisimde danışan kabul etmekteyim.

Son Eklenenler

Troid ve Gluten Troid ve Gluten
Beslenme3 ay ago

Troid ve Gluten

Troid bezinin fonksiyonları, metabolik süreçler, protein sentezi, vücut sıcaklığı ve daha fazlası gibi vücuttaki bir dizi önemli işlevi düzenler. Troid...

Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Cilt Dostu Besinler

Cilt sağlığınız için gerekenler, her biri özenle seçilmiş ipuçları ve taktiklerle bir tık ötenizde. Şimdi okuyun ve cilt sağlığınızı en...

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur? Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Obezite ve Hastalıklar Bir yemek kültürüne sahip olan toplumumuzda, yemek sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir neşe kaynağı, bir...

Glisemik İndeks ve Glisemik Yük Glisemik İndeks ve Glisemik Yük
Beslenme3 ay ago

Glisemik İndeks (GI)

Glisemik indeks (GI), yiyeceklerin kan şekerini yükseltme yeteneğini ölçen bir sistemdir. Bir besinin glisemik indeksi, o besinin içindeki karbonhidratların kan...

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı MS (Multipl Skleroz) Hastalığı
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sistemi olan beyin ve omurilikteki sinir liflerini etkileyen kronik bir hastalıktır. Multipl skleroz, bağışıklık sisteminin...

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalığı
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Yaygın olarak görülen İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) otoimmün hastalıklar sınıfında yer alan kronik bir sağlık sorunudur. Ülseratif kolit ve crohn...

İltihaplı Romatizma İltihaplı Romatizma
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir?

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine saldırması sonucu oluşan kronik bir enflamatuar hastalıktır. Bu durum, özellikle eklemleri etkiler ve...

Cinsel İsteksizlik Cinsel İsteksizlik
Cinsel Sağlık3 ay ago

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, cinsel dürtü eksikliği veya libidoda azalma olarak tanımlanır ve birçok erkek ve kadını etkileyebilir. Cinsel isteksizliğin nedeni fiziksel,...

Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Cinsel Sağlık3 ay ago

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği, ereksiyon halinde penisin yana, yukarı veya aşağı doğru bükülmesi durumudur. Bu durum, Peyronie hastalığı olarak da bilinir ve...

Kolesterol Nedir Kolesterol Nedir
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Kolesterol

Bu makale, HDL ve LDL olmak üzere iki farklı kolesterol türünü ve bunların diyabetle olan ilişkisini anlatır. Kolesterol seviyelerinin önemini...

Diyabetik Ketoasidoz Diyabetik Ketoasidoz
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Diyabetik Ketoasidoz

Diyabetik Ketoasidoz (DKA), yüksek kan şekeri seviyeleri ve vücutta asidin birikmesi ile karakterize bir durumdur. Genellikle tip 1 diyabetli kişilerde...

Şeker Hastalığı Diyabet Şeker Hastalığı Diyabet
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı (diyabet), vücudun kan şekerini (glikoz) düzgün bir şekilde kullanamadığı bir durumdur. Glikoz, vücudun enerji kaynağıdır ve yiyeceklerden elde...

Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Panik Atak

Panik ataklar, beklenmedik bir anda yaşanabilen, yüksek seviyede korku ve rahatsızlık hissiyle karakterize durumlardır. Bu durumlar genellikle belirli bir tehlike...

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı
Spor4 ay ago

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı

Lionel Messi, dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ancak, Messi'nin üstün yetenekleri sadece doğuştan gelen...

Futbolcular Neler Yememeli Futbolcular Neler Yememeli
Spor4 ay ago

Futbolcular Neler Yememeli?

Futbolcular Neler Yememeli: İdeal performans için hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini öğrenin. Futbolcuların diyetinden çıkarılması gereken gıdalar hakkında bilgi edinin ve...

Ezekiel Ekmeği Ezekiel Ekmeği
Diyet4 ay ago

Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği, tam tahıl ve baklagillerin birleşimiyle oluşturulan sağlıklı ve besleyici bir ekmek çeşididir. Yüksek lif, protein ve sağlıklı yağlar...

Veganlık ve vejetaryenlik Veganlık ve vejetaryenlik
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Veganlık ve Vejetaryenlik

Veganlık ve vejetaryenlik, sağlık, etik ve çevre konularında bilinçli beslenme tercihleridir. Bu makalede, veganlık ve vejetaryenliğin faydaları, beslenme önerileri ve...

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
Vitaminler4 ay ago

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

D vitamini, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan güçlü bir vitamindir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivasyonunu artırır, aşırı bağışıklık...

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler

Sağlıklı bir kalp için beslenme çok önemlidir. Bu makalede, kalp sağlığını destekleyen en iyi besinleri keşfedin. Omega-3 yağ asitleri içeren...

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve gün içinde enerjik olabilmek için kaliteli bir uyku almak önemlidir. Bu makalede, size en iyi...

Etiketler

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı