Connect with us

OMEGA

Omega 6

Omega-6 yağ asitleri, sağlıklı bir vücut için önemlidir. Ancak, aşırı tüketim zararlı olabilir. Omega-6 yağ asitleri hakkında bilgi almak isteyenler için detaylı bir makale. Omega-6’nın faydaları ve kaynaklarına dair her şey burada!

Published

on

Omega 6

Omega 6 Nedir?

Omega-6, vücut için esansiyel bir yağ asidi olan linoleik asitten türetilen bir yağ asidi türüdür. İnsan vücudu omega 6 yağ asitlerini kendisi üretemez, bu nedenle besinlerden alınması gerekmektedir. Omega 6, hücre zarı yapısını oluşturmak, inflamasyon (iltihaplanma) süreçlerini düzenlemek, beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarını desteklemek gibi birçok önemli vücut fonksiyonunda görev alır.

Omega-6 yağ asitleri çok farklı kullanım alanlarında farklı faydaları olsa da bilim adamlarının kanıtladığı en önemli faydası oro-6 yağlı asit olan araşidonik asitin bebeğin gelişimini iyileştirmesidir. Ayrıca omega-6 yağ asitleri, kalp hastalığı riskini azaltmak, kolesterol seviyelerini dengelemek, kötü kolesterol olan LDL’yi düşürüp, iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmeye yardımcıdır. Kanser riskini azaltmayada yardım eder. Omega-6 yağ asitleri omega 11 gibi pek bilinmeyen bir omega yağ asididir.

Omega-6 yağ asitleri, et, süt ürünleri, tahıllar, bitkisel yağlar (özellikle ayçiçek, mısır, soya, aspir ve pamuk yağı) gibi birçok gıdada bulunur. Ancak, modern diyetlerde omega-6 yağ asitlerinin aşırı tüketimi, omega-3 yağ asitleri ile dengenin bozulmasına ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Omega-6, yağları vücut için önemli bir enerji kaynağı olan esansiyel yağlardır. Özellikle Akdeniz ve Avrupa ülkelerinin günlük besin düzeninde tükettikleri yiyecekler ile bolca aldığı bir besin kaynağıdır. Omega-6 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleridir (PUFA). Omega-6 hakkında yapılan bilimsel araştırmaların çoğu omega-6 içeren bitkisel yağların incelemelerinden kaynaklanmaktadır.

Omega 6 Yağ Asidi Çeşitleri

Omega 3 yağ asitleri gibi omega-6 yağ asitleri de çoklu doymamış yağ asitleridir. Tek fark, son çift bağın, yağlı asit molekülünün omega ucundan altı karbon olmasıdır. Omega-6 yağ asitleri farklı türleri vardır. Bazıları şunlardır:

 1. Linoleik Asit: Omega-6 yağ asitlerinin en yaygın türüdür ve bitkisel yağlarda (ayçiçek, mısır, soya, aspir, pamuk yağı) bol miktarda bulunur. Konjuge linoleik asit (CLA), bazı sağlık yararları olan başka bir form olan omega-6 yağdır. Örneğin, büyük bir çalışmada günde 3.2 gram CLA takviyesinin alınmasının insanlarda vücut yağ kütlesini etkili bir şekilde azalttığı bulunmuştur. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17490954).
 2. Arakidonik Asit: Omega-6 yağ asitlerinin diğer bir türüdür ve vücutta inflamasyon (iltihap) süreçlerinde görev alır. Hayvansal gıdalarda (et, yumurta, süt ürünleri) bulunur.
 3. GLA (Gamma-Linolenik Asit): Bazı bitkilerde (örneğin siyah dut, borage tohumu, kenevir) bulunur. Vücutta arakidonik aside dönüştürülebilir ve inflamasyon süreçlerinde önemli bir rol oynayabilir. Bir çalışma, yüksek dozda GLA takviyesi almanın romatoid artritin bir takım semptomlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Bir başka ilginç çalışma, meme kanseri ilacına ek olarak GLA takviyelerinin alınmasının, meme kanserinin tedavisinde yalnızca ilaca kıyasla daha etkili olduğunu bulmuştur (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10699943).

Omega-6’nın Faydaları

Omega-6 yağ asitleri vücut için birçok fayda sağlar. Bazıları şunlardır:

 1. Hücre zarı yapısını korur: Omega-6 yağ asitleri, hücre zarlarının yapısında yer alır ve hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 2. İnflamasyon süreçlerini düzenler: Omega-6 yağ asitleri, inflamasyon (iltihap) süreçlerini düzenleyen önemli bir rol oynar.
 3. Beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarını destekler: Omega-6 yağ asitleri, beyin fonksiyonları ve sinir sistemini destekler ve geliştirir.
 4. Cilt sağlığı için faydalıdır: Omega-6 yağ asitleri, cilt sağlığı için önemlidir ve cilt kuruluğunu önleyebilir.
 5. Sağlıklı kalp fonksiyonları için önemlidir: Bazı araştırmalar, omega-6 yağ asitlerinin sağlıklı kalp fonksiyonları için faydalı olduğunu göstermektedir.

Omega-6 yağ asitleri, vücut için birçok önemli fonksiyonda görev alır ancak dengeli tüketilmesi önemlidir. Aşırı tüketimi, inflamasyon süreçlerinin artmasına ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin dengeli tüketimi önerilir.

Bebeklerde Zihinsel Gelişimin

Aramikonik asidin (bir omega-6 yağ asiti) bebek formülüne eklenmesi, 18 aya kadar olan bebeklerde zihinsel gelişmeyi veya büyümeyi arttırdığı görünmemektedir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Erken araştırmalar, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin 3-6 ay boyunca günde iki kez alınmasının, çoğu çocukta DEHB belirtilerini iyileştirmediğini düşündürmektedir.

Advertisement

Göz Kapağı Şişmesi

Erken araştırmalar, göz kapaklarının temizlenmesi, yağ bezlerinin tıkanması ve göz kapağı şişmesi ile 180 gün boyunca günde bir kez omega-6 yağ asitleri içeren özel bir ürün (Medilar Fidia Oftal Bausch & Laomb Pharmaceuticals) almanın önerildiğini göstermektedir. Göz kapağı içinde yağ bezleri ile ilgili bir sorun nedeniyle bir göz kapağı şişmesi olan kişilerde.

Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu

Erken araştırmalar, 3 ay boyunca omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin bir arada kullanılmasının okuma, yazım ve davranışları geliştirebileceğini, ancak DCD’li çocuklarda koordinasyon veya hareket etmeyebileceğini düşündürmektedir.

 • Kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
 • İyi kolesterol (HDL) seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.
 • Saçların ve derinin sağlıklı büyümesine yardımcı olur.
 • Metabolizmayı düzenler.
 • Sağlıklı kemiklerin oluşumuna yardımcı olur.
 • Sağlıklı üreme sistemini korur.
 • Kalp ve Damar hastalıkların riskini azaltabilir.

Omega 6 İçeren Besinler

Omega 6 İçeren Besinler

Omega 6 İçeren Besinler

Omega-6 yağ asitleri, çeşitli bitkisel yağlarda bulunur. Bunlar arasında mısır yağı, çuha çiçeği tohumu yağı, aspir yağı ve soya fasulyesi yağı yer alır. Siyah frenk üzümü tohumu, hodan tohumu ve akşam çuha çiçeği yağları, özellikle omega-6 yağ asitleri bakımından zengindirler. Hodan yağı da özellikle Y-linolenik asit (GLA) bakımından zengin bir kaynaktır.

Ayrıca, omega-6 yağ asitleri et ve yumurtalarda da bulunur. Ancak, modern hayvan yemi diyetleri, hayvanların omega-6 yağ asitlerinin oranını arttırmıştır. Bu nedenle, bazı uzmanlar, hayvansal kaynaklardan omega-6 yağ asitleri alımının sınırlandırılması gerektiğini önermektedirler.

Omega 6’nın Bilimsel İsimleri

Omega 6’nın diğer bilimsel isimleri;

 • Acides Gras Essentiels N-6,
 • Acides Gras Oméga-6,
 • Acides Gras Omégas 6,
 • Acides Gras Polyinsaturés,
 • Acidos Grasos Omega-6 ,
 • AGE,
 • AGPI,
 • Huiles d’Oméga 6,
 • N-6,
 • N-6 EFA’lar,
 • N-6 Esansiyel Yağ Asitleri,
 • Omega-6,
 • Omega-6 Çoklu Doymamış Yağ Asitleri,
 • Omega-6 Yağları,
 • Çoklu Doymamış Yağ Asitleri,
 • PUFA’lar.

Omega 6’nın Zararları

Herşeyde olduğu gibi aşırı tüketiminde Omega-6’nın zararları oluşabilmektedir. En çok bilinen Omega 6’nın zararları aşağıda listelenmiştir.

 1. İnflamasyonu arttırabilir: Aşırı omega-6 tüketimi, vücutta inflamasyon seviyelerini artırabilir. Bu, kronik hastalıkların ve hatta kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının gelişme riskini artırabilir.
 2. Kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir: Omega-6 yağ asitleri, aşırı tüketildiğinde, kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Yüksek omega-6 seviyeleri, LDL kolesterol seviyelerini artırabilir ve HDL kolesterol seviyelerini düşürebilir, bu da kalp hastalığı riskini artırabilir.
 3. Hormonal dengesizliklere neden olabilir: Omega-6 yağ asitleri, hormonal dengesizliklere neden olabilir. Aşırı tüketim, özellikle kadınlarda adet döngüsü bozukluklarına ve hatta kısırlığa neden olabilir.
 4. Bağışıklık sistemi fonksiyonunu etkileyebilir: Omega-6 yağ asitleri, aşırı tüketildiğinde, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu, enfeksiyonlara karşı daha düşük direnç ve daha yavaş iyileşme süreleriyle sonuçlanabilir.
 5. Beyin sağlığına zarar verebilir: Aşırı omega-6 tüketimi, beyin sağlığına zarar verebilir. Araştırmalar, yüksek omega-6 seviyelerinin depresyon, anksiyete ve hatta Alzheimer hastalığı riskini artırabileceğini göstermiştir.

Bu nedenlerden dolayı, omega-6 yağ asitlerinin aşırı tüketiminden kaçınmak ve dengeli bir omega-6/omega-3 oranı korumak önemlidir.

Omega 6 ve Omega 3 Dengesi

Omega-6 ve omega-3 yağ asitleri, vücut için önemlidir ancak dengeli bir tüketimleri önemlidir. İdeal omega-6 ve omega-3 dengesi 1:1 ila 4:1 arasındadır. Ancak, modern beslenme alışkanlıkları ve işlenmiş gıdaların fazla tüketimi nedeniyle, birçok kişi bu oranı 15:1 veya daha yüksek oranlarda tüketmektedir.

Omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin dengesinin bozulması, inflamasyon (iltihap) süreçlerinin artmasına ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle, omega-6 yağ asitlerinin aşırı tüketimi, kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Omega-6 ve omega-3 dengesini korumak için, şu önlemler alınabilir:

Advertisement
 1. Omega-6 içeren yiyeceklerin tüketimini azaltın: Omega-6 yağ asitleri, özellikle işlenmiş gıdalarda ve cips, kraker gibi abur cubur ürünlerinde bolca bulunur. Bu tür gıdaların tüketimini azaltmak, omega-6 tüketimini de azaltacaktır.
 2. Omega-3 içeren yiyecekler tüketin: Omega-3 yağ asitleri, özellikle somon, sardalye, uskumru, keten tohumu, chia tohumu gibi balık ve bitkisel kaynaklı gıdalarda bolca bulunur. Bu gıdaların tüketimi omega-3 tüketimini artırır.
 3. Omega-3 takviyeleri alın: Balık yağı veya bitkisel kaynaklı omega-3 takviyeleri alarak, omega-3 tüketimini artırabilirsiniz.
 4. Tereyağı, ayçiçek yağı gibi omega-6 yağ asitleri yüksek yağları azaltın: Tereyağı, ayçiçek yağı gibi yağlar yüksek miktarda omega-6 içerirler. Bu nedenle, bu tür yağların tüketimini azaltmak, omega-6 tüketimini azaltır.
 5. Tam tahıllı gıdaları tüketin: Tam tahıllı gıdalar, özellikle yulaf, esmer pirinç, tam buğday ekmeği gibi gıdalar, omega-6 ve omega-3 dengesini korumak için faydalıdır.

Omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin dengesini korumak, sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Dengeli beslenme alışkanlıkları ve omega-6 yağ asitleri yüksek yağlardan kaçınmak, omega-6 ve omega-3 dengesini sağlamak için önemlidir.

Omega 6 Eksikliği

Omega 6 yağ asitleri, vücut için önemli olan bir besin maddesidir. Ancak, sağlıklı bir diyetin parçası olmalarına rağmen, bazı durumlarda omega 6 eksikliği ortaya çıkabilir. Omega 6 eksikliğinin belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

 • Ciltte kuruluk ve kaşıntı
 • Saç dökülmesi
 • Kısırlık
 • Büyüme geriliği
 • İştah kaybı
 • Kas ağrıları ve zayıflık
 • Hormonal dengesizlikler
 • Kalp krizi ve felç riskinde artış

Omega 6 eksikliği genellikle beslenme bozukluğu veya malabsorpsiyon gibi faktörlere bağlıdır. Omega 6 içeriği düşük bir diyet tüketmek veya diyetinize yeterli miktarda yağ eklememek de eksikliklere neden olabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir diyetin parçası olarak yeterli miktarda omega 6 alınması önemlidir. Ancak, aşırı omega 6 tüketimi de sağlık sorunlarına neden olabileceğinden dengeli bir tüketim önerilmektedir.

Daha Fazla Omega 6

Bazı omega 6 ile ilgili PubMed makalelerinin bağlantıları:

 1. “The Role of Omega-6 Polyunsaturated Fatty Acids in Heart Failure: A Systematic Review and Meta-Analysis”: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31132991/
 2. “Dietary Omega-6 Fatty Acid Intake and Inflammatory Bowel Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis”: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28933738/
 3. “Omega-6 Fatty Acids and Cardiovascular Disease: Friend, Foe, or Simply Inconclusive?”: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29526429/
 4. “Omega-6 Polyunsaturated Fatty Acids and Children’s Respiratory Health”: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28443802/
 5. “Omega-6 Fatty Acids in Adipose Tissue and Risk of Myocardial Infarction: A Mendelian Randomization Study”: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30561797/

Umarım işinize yarar.

 

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini yapmalarını sağlamak için pratik rehberliğe dönüştürdükleri gıda, sağlık ve hastalık üzerine en güncel halk sağlığı ve bilimsel araştırmaları kullanırlar.

İlginizi Çekebilir

Aşil Tendonu Aşil Tendonu
SAĞLIKLI YAŞAM18 saat ago

Aşil Tendonu

Aşil tendonu, vücudun en büyük ve en güçlü tendonlarından biridir. Bacak kaslarından, özellikle baldır kaslarının (gastroknemius ve soleus kasları) alt...

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor
SAĞLIKLI YAŞAM23 saat ago

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor: Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklere Yeni Yaklaşım Kan bağışı kriterlerini belirleyen Amerikan Gıda ve İlaç...

Kesme ve Kendine Zarar Verme Kesme ve Kendine Zarar Verme
SAĞLIKLI YAŞAM23 saat ago

Kesme ve Kendine Zarar Verme

Kendinizi incitmenin sizi daha iyi hissettirebileceği fikri bir çelişki gibi görünüyor. Ancak Harvard Üniversitesi psikoloji bölümü başkanı Matthew Nock, ergenler...

Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar
SPOR24 saat ago

Uyarlanabilir Sporlar

Aktif olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının temel taşlarından biridir. Ancak bir yaralanma, kronik bir hastalık veya yaşın getirdiği zorluklar, fiziksel...

Hiperhidroz: Aşırı Terleme Hiperhidroz: Aşırı Terleme
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Hiperhidroz

Hiperhidroz, hava sıcaklığı veya egzersizle ilgili olmayan sürekli aşırı terleme durumudur. Hiperhidrozla başa çıkmak için adım atın! Terlemeyi kontrol altına...

Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Atriyal Fibrilasyon

Atriyal fibrilasyon (A-fib), kalp ritminin düzensizleştiği ve hızlandığı bir aritmi türüdür. Bu makalede A-fib'in nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri hakkında...

Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Kadınlarda Meme Ağrısı

Kadınlarda meme ağrısı hakkında kapsamlı bilgilere erişin. Meme ağrısının olası nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini öğrenin. Hormonal dalgalanmalar, yaralanmalar, göğüs...

Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Dış Gebelik

Dış gebeliğin nasıl teşhis edildiğini, tedavi seçeneklerini ve risk faktörlerini detaylarıyla anlatan bir kaynak. Gelecek gebeliklerin nasıl etkilendiğini ve hangi...

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Sağlıklı yaşam için dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve sağlık önerileriyle ilgili ipuçları ve bilgiler. Beslenme düzeni, kilo kontrolü, stres yönetimi,...

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları
DİYET3 gün ago

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları

Bu detaylı blog yazısı, düzenli egzersizin sağlık üzerindeki muazzam etkilerini keşfeder. Fiziksel ve zihinsel sağlıktan sosyal ve duygusal yararlara kadar,...

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları
DİYET3 gün ago

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için izlemeniz gereken adımlar mı arıyorsunuz? Bu kapsamlı rehberde, kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için...

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı 10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Bu detaylı rehberde, daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmanızı sağlayacak 10 basit ve etkili adımı keşfedin. Dengeli beslenme, düzenli...

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi
VİTAMİN3 gün ago

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi

D Vitamini'nin hayati rolünü anlamak ve güneş ışığından gelen sağlığı nasıl en iyi şekilde elde edebileceğinizi öğrenmek için bu ayrıntılı...

Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Kanser

Kanser, vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalıp yayılması durumudur. Sağlıklı bir hücre, vücutta belirli bir işlevi yerine getirirken, kanser hücreleri...

Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Addison Hastalığı

Addison hastalığı, adrenal bezlerinin yetersiz çalışmasına neden olan bir durumdur. Bu yazıda, Addison hastalığına dair geniş bilgiler vereceğiz. Addison Hastalığı:...

Adet Düzensizliği Adet Düzensizliği
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği, genellikle kadınların adet döngüsünün normalden farklı bir şekilde ilerlemesi durumudur. Normal bir adet döngüsü genellikle 28 gün sürer,...

Adet Gecikmesi Adet Gecikmesi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesiyle ilgili tüm detayları keşfedin. Nedenlerini, belirtilerini ve çeşitli tedavi yöntemlerini derinlemesine inceleyin. Sağlıklı bir adet döngüsü için gerekli...

Adet Öncesi Gerginlik (PMS) Adet Öncesi Gerginlik (PMS)
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Öncesi Gerginlik (PMS)

Bu kapsamlı makalede Adet Öncesi Gerginlik (PMS) hakkında geniş bilgi edinin. PMS'nin nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemlerini keşfedin. Kadın...

Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Sancısı

Adet sancısıyla ilgili bilmeniz gereken her şey burada! Adet dönemi ağrısının nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi...

Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler
SAĞLIKLI YAŞAM7 gün ago

Selülit Nedir?

Selülitle savaşmanın zamanı geldi! En son bilgileri edinin, kanıta dayalı yöntemleri deneyin ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için adımlar atın....

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı