Omega 6

5 min


Omega 6
Omega 6

Omega 6 Nedir?

Omega-6, yağları vücut için önemli bir enerji kaynağı olan esansiyel yağlardır. Özellikle Akdeniz ve Avrupa ülkelerinin günlük besin düzeninde tükettikleri yiyecekler ile bolca aldığı bir besin kaynağıdır. Omega-6 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleridir (PUFA). Omega-6 yağ asitleri çok farklı kullanım alanlarında farklı faydaları olsa da bilim adamlarının kanıtladığı en önemli faydası oro-6 yağlı asit olan araşidonik asitin bebeğin gelişimini iyileştirmesidir. Ayrıca omega-6 yağ asitleri, kalp hastalığı riskini azaltmak, kolesterol seviyelerini dengelemek, kötü kolesterol olan LDL’yi düşürüp, iyi kolesterol olan HDL’yi yükseltmeye yardımcıdır. Kanser riskini azaltmayada yardım eder. Omega-6 yağ asitleri omega 11 gibi pek bilinmeyen bir omega yağ asididir. Omega-6 hakkında yapılan bilimsel araştırmaların çoğu omega-6 içeren bitkisel yağların incelemelerinden kaynaklanmaktadır.

Omega 6 yağ asidi çeşitleri

Omega 3 yağ asitleri gibi omega-6 yağ asitleri de çoklu doymamış yağ asitleridir. Tek fark, son çift bağın, yağlı asit molekülünün omega ucundan altı karbon olmasıdır. Omega-6 yağ asitleri de gereklidir, bu nedenle bunları günlük beslenmenizde almanız gerekir. Omega-6 öncelikle enerji için kullanılır. En yaygın omega-6 yağı, arakidonik asit (ARA) gibi daha uzun omega-6 yağlarına dönüştürülebilen linoleik asittir. EPA gibi, ARA eikosanoidler üretmek için kullanılır. Bununla birlikte, ARA tarafından üretilen eikosanoidler daha fazla inflamatuardır.

 • Linoleik asit (LA),
 • Araşidonik (AA)

Pro-inflamatuar eikosanoidler bağışıklık sisteminde önemli kimyasallardır. Bununla birlikte, çok fazla üretildiğinde, iltihap ve inflamatuar hastalığı artırabilirler. Beslenme düzenine göre önerilen omega-6, omega-3 yağ asitleri oranı 4:1 ya da daha azdır. Bununla birlikte Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde bu oran 10: 1 ile 50: 1 arasındadır. Bununla birlikte, bazı omega-6 yağ asitleri, kronik hastalık semptomlarının tedavisinde yarar göstermektedir.

Gama-linolenik asit (GLA), çuha çiçeği yağı ve hodan yağı gibi bazı yağlarda bulunan bir omega-6 yağ asididir. Tüketildiği zaman, çoğu dihomo-gama-linolenik asit (DGLA) olarak adlandırılan başka bir yağ asidine dönüştürülür. Bir çalışma, yüksek dozda GLA takviyesi almanın romatoid artritin bir takım semptomlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Bir başka ilginç çalışma, meme kanseri ilacına ek olarak GLA takviyelerinin alınmasının, meme kanserinin tedavisinde yalnızca ilaca kıyasla daha etkili olduğunu bulmuştur (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10699943).

Konjuge linoleik asit (CLA), bazı sağlık yararları olan başka bir form olan omega-6 yağdır. Örneğin, büyük bir çalışmada günde 3.2 gram CLA takviyesinin alınmasının insanlarda vücut yağ kütlesini etkili bir şekilde azalttığı bulunmuştur (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17490954).

Vücutta Linoleik Asit; Gamma -Linolenik asitlerine dönüşür. Hepsi Omega-6 yağ asitleridir. Aynı zamanda esansiyeldir. (Vücutta üretilmezler; dışarıdan alınması gereklidir.) Linoleik asit normal beyin fonksiyonlarını ve vücudun büyümesini ve gelişimini düzenler. Hem omega-6 hem de omega-3 yağ asitleri hücre zarlarının önemli yapısal bileşenleridir.

Omega-6’nın Faydaları

Bebeklerde Zihinsel Gelişimin

Aramikonik asidin (bir omega-6 yağ asiti) bebek formülüne eklenmesi, 18 aya kadar olan bebeklerde zihinsel gelişmeyi veya büyümeyi arttırdığı görünmemektedir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Erken araştırmalar, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin 3-6 ay boyunca günde iki kez alınmasının, çoğu çocukta DEHB belirtilerini iyileştirmediğini düşündürmektedir.

Göz Kapağı Şişmesi

Erken araştırmalar, göz kapaklarının temizlenmesi, yağ bezlerinin tıkanması ve göz kapağı şişmesi ile 180 gün boyunca günde bir kez omega-6 yağ asitleri içeren özel bir ürün (Medilar Fidia Oftal Bausch & Laomb Pharmaceuticals) almanın önerildiğini göstermektedir. Göz kapağı içinde yağ bezleri ile ilgili bir sorun nedeniyle bir göz kapağı şişmesi olan kişilerde.

Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu

Erken araştırmalar, 3 ay boyunca omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin bir arada kullanılmasının okuma, yazım ve davranışları geliştirebileceğini, ancak DCD’li çocuklarda koordinasyon veya hareket etmeyebileceğini düşündürmektedir.

 • Kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
 • İyi kolesterol (HDL) seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.
 • Saçların ve derinin sağlıklı büyümesine yardımcı olur.
 • Metabolizmayı düzenler.
 • Sağlıklı kemiklerin oluşumuna yardımcı olur.
 • Sağlıklı üreme sistemini korur.
 • Kalp ve Damar hastalıkların riskini azaltabilir.

Omega 6 Nelerde Bulunur?

Omega-6 yağ asitleri, hodan yağı mısır, çuha çiçeği tohumu, aspir, soya fasulyesi yağları da dahil olmak üzere bazı bitkisel yağlarda bulunur. Siyah frenk üzümü tohumu, hodan tohumu ve akşam çuha çiçeği yağları türlerinde omega-6 yağ asitleri bulunur. Hodan yağı (Y linolenik asit (GLA) bakımından zengindir.) Ayrıca; et ve yumurtada da bulunur.

Omega 6’nın diğer bilimsel isimleri; Acides Gras Essentiels N-6, Acides Gras Oméga-6, Acides Gras Omégas 6, Acides Gras Polyinsaturés, Acidos Grasos Omega-6 , AGE, AGPI, Huiles d’Oméga 6, N-6, N-6 EFA’lar, N-6 Esansiyel Yağ Asitleri, Omega-6, Omega-6 Çoklu doymamış Yağ Asitleri, Omega-6 Yağları, Çoklu doymamış Yağ Asitleri, PUFA’lar.


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Geri bildirim: Hızlı Düşünme Sanatı, Nasıl Hızlı Düşünülür? - imrby.com
 2. Geri bildirim: Hızlı Düşünme Sanatı, Nasıl Hızlı Düşünülür? » TECHNOPOST