Omega 5

3 min


Omega 5
Omega 5

Omega 5 Nedir?

Omega 5, nar çekirdeğinin içinde bulunan bir Omega yağ asididir. Nar Türkiye, İran, Irak, Akdeniz ülkeleri, Kuzey Hindistan, Çin ve Himalayalarda yetişen bir meyvedir  ve geçmişi milattan 3000 yıl öncesine kadar dayanır. Nar’ın %55-75 nar suyu;% 25-15’i nar çekirdeğidir Nar çekirdeğinin de %12- 20 si yağdan oluşur. Ayrıca B5, C vitaminleri, fito östrojen, ellagic asit polifenoller, fitosteroller, potasyum ve magnezyum vardır. Omega 5, nar çekirdeği yağında %65 oranında yer alır. Nar hemen hemen 1000’lerce yıldır tüm Dünya’da yetişebilen bir meyvedir. Uzun ömrün meyvesidir.

Omega 5 çoklu doymamış yağ (PUFA=Poly Unsaturated Fatty Acid) asididir. En yaygın Omaga 5 asitleri, Myristoleik Asit (MA) ve Punisik Asit (PA)’dir. Ayrıca Konjuge Linolenik asit olduğu bilinmektedir. Güçlü bir antioksidandır. Asit olmayan yağ asididir. Michigan Üniversitesinde yapılan bir çalışmada Omega 5’in cildin yenilemesi tespit edilmiştir. Derideki keratinosit hücrelerinin çoğalmasını sağlar. İnsan sağlığına oldukça faydalıdır.

Omega 5’in Faydaları?

Kansere Karşı Etkisi

Özelikle östrojene duyarlı göğüs kanserlerini önleyicidir. Yapılan bilimsel çalışmalar göğüs kanser hücrelerinin %86-91ölmesini sağlıyor. Göğüs kanserlerinde %90 oranında MCF-7 nin inhibisyonu(engellemesi) nu sağlıyor. Bir başka deyişle göğüs kanserlerinde kullanılan Tamoksifen gibi etki gösteriyor. Ayrıca Prostat, kalın bağırsak ve pankreas kanserlerinde de oldukça etkili savaşçıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İltihap Önleme

Vücut iltihaplarında çok önemli bir rol alan 5-lipoksigenase’ı önler. Dolayısıyla dizde, belde artroz dediğimiz kireçlenme ağrılarına iyi gelir. Nar çekirdeğinin içinde oldukça fazla flavanoid vardır. Romatoid arterite de iyi gelir.

Yaşlanmaya Karşı Etkisi

Deriyi nemlendirir. Yaşlanmayı geciktirir. Deri altı toksinlerini azaltır. Derinin incelmesini ve sarkmasını önler. Güneş ultraviyole (UVA ve UVB) ışınlarının hasarlarını önler. Deri altı kolejinin artmasını sağlar. DNA yapısını onarır. Deri hücrelerini onarıp güçlendirir. Derideki kaşıntı ve kızarıklığı azaltır. Egzamada oldukça etkilidir. Cildi nemlendirir. Elastikiyetini artırır. Cildi gençleştirir. Saçları güçlendirir. Dökülmeyi azaltır. Tırnakları güçlendirir.

Antioksidan Özelliği

Omega 5 çok güçlü bir antioksidandır. ORAC değeri 13.000/gr dir. Antioksidan gücü, üzüm çekirdeği ekstresinin 6 katıdır. Zarar görmüş hücre zarının onarılmasına yardımcı olur.

Şeker Hastalığı

Tip 2 diyabetle savaşan omega 5, kan şekerini düzenler ve insülin direncini azaltır.

Naturbes-Omega
Naturbes Omega İçinde Omega 3-5-6-7-9 ve 11 (Cod Liver Oil) Bulunmaktadır. Naturbes Omega Sadece Eczanelerde Satılır.

Menapoz

Omega 5 (nar çekirdeği) içinde bulunan doğal östrojen sayesinde menopozun belirtileri ile özellikle sıcak basmaları, terleme vs ile savaşarak hormonal dengeyi sağlar.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Omega 5, kan serumundaki yağları azaltığı gibi damar sertliğini de azaltır. Kolesterol ve Trigliserid’i düşürmeye yardımcıdır.

Beyin Sağlığı

Alzheimer ve Demans(bunama) rahatsızlıklarına iyi gelir. Loma Linda Üniversitesinde yapılan bir çalışmada Omega 5’in hafızayı artırdığı gösterilmiştir. Multiple skleroz(MS) hastalığının belirtilerini de azaltır.

Cinsel Sağlığa

Edinburg Queen Maargaret Universitesinde yapılan bir araştırmada Omega-5 doğal viagra olarak nitelendirilmiştir. Tetsteronu artırdığı cinsel isteği artırdığı açıklanmıştır. Dolayısıyla impotansa da iyi gelmektedir.

Omega 5 Nelerde Bulunur?

Omega-5, Nar çekirdeği yağı, cüce palmiye, Alaska somon balığı, makademiya fındığı, tropikal yağlar (hindistancevizi ve hurma çekirdeği)


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir