SAĞLIKLI YAŞAM

HDL Kolesterol

HDL Kolesterol

İnsanlarda dâhil olmak üzere tüm memeli canlıların hücrelerinin içerisinde kolesterol bulunuyor. Kolesterol yaşamsal aktiviteler için ihtiyaç duyulan yağımsı bir maddedir. Kalp, karaciğer, beyin, gibi daha başka birçok organımızda mevcut oluyor. D vitamini üretimin de ve safra asidi üretiminde vücut kolesterolü kullanıyor. Kolesterol çoğunlukla karaciğerden üretiliyor. Bir miktarı da yağlı besinlerden alınıyor.

Kolesterol yağ halinde bir madde olduğu için suda çözülemiyor ve vücudumuzda özel moleküller aracılığı ile yolculuk yapıyor. Kolesterolü taşına bu moleküllere lipoprotein deniyor. Kolesterolün kanda olağan miktarından fazla bulunması vücuttaki damarlara zarar veriyor. Kanda olması gerekenden fazla kolesterol bulunursa bir süre sonra damarı tıkıyor ve organlara giden besin yolunu kesiyor. Ülkemizde en sık görülen ölüm sebebi kalp damar rahatsızlığıdır.

HDL-K Nedir?

Tam adı yüksek yoğunlukta lipoprotein olan HDL-K, kolesterolü damarlardan karaciğere taşıdığı için kanda fazladan kolesterol bulunmasını engelliyor. Fazla kolesterol damar tıkanıklığına neden oluyor. HDL-K, kolesterolü kandan karaciğere taşıdığı için halk arasında iyi kolesterol olarak biliniyor.

Normal HDL-K Değeri Ne Olmalıdır?

Yetişkin bireylerde kalp ve damar rahatsızlık riskini düşürmesi için HDL düzeyinin erkeklerde 50 mg/dL kadınlarda 40 mg/mL olması bekleniyor. HDL-K değerinin tek başına yüksek olması pek bir şey ifade etmiyor. Sağlıklı bir birey için HDL-K’nın yüksek olması dışında kolesterolün 200 mg/mL’nin altında olması gerekiyor. HDL-K oranındaki 1 mg/mL artış kalp damar rahatsızlıklarının oluşma riskini %2 ya da %3 düşürüyor.

HDL-K Kolesterolünün Düşük Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çoğunlukla kan testi ile tespit edilir. Kan tahlili öncesinde 8 ile 12 saat arası yemek yememek gerekiyor. Ancak su içilmesi test sonucunda herhangi bir etki yapmıyor. Vücuttan alınan kan örneği ile HDL-K, LDL-K ve kolesterol değerleri ölçülüyor.

HDL-K Ne Zaman Ölçtürülmeli?

Eğer 20’li yaşlara kadar herhangi bir şikâyet yoksa 20’li yaşlardan sonra bütün kan yağları en az beş yılda bir ölçtürülmesi gerekiyor. Çocukluk ve ergenlik safhalarında kolesterol testi yapılması pek önerilmiyor. Ancak ailesinde kalp hastalığı olan çocuklar, aşırı kilolu çocuklar, obezite riski taşıyan ergenlere test yapılması cerrahlar öneriliyor.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap