Terbisil Hap Nedir? Neden Kullanılır?

Terbisil hap, etken madde olarak terbinafin içeren bir ilaçtır. Terbinafin, mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antifungal (antimantar) ajandır. Terbisil, mantarın büyümesini engelleyerek enfeksiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Terbisil, genellikle deri ve tırnak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Özellikle tırnak mantarı (onychomycosis) ve deri mantarı (tinea corporis, tinea cruris, tinea pedis vb.) gibi mantar kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmek için etkilidir.
Terbisil

Terbisil Hap Nedir?

Mantar hapı Terbisil, 14 ya da 28 tabletten oluşan bir kutudur ve blister ambalajlarda sunulur. Tabletlerin beyaz ya da sarımsı beyaz renkli olduğunu görebilirsiniz. Hap tabletleri renkli ve yuvarlaktır. Hafif bikovenstebletler şeklinde kutunun içinde sunulur. Terbisil tabletlerinin bir yüzü çentiklidir ve T logosu bulunur. Peki, bu haplar ne işe yarar? Terbisil Neden kullanılır?

Terbisil Neden Kullanılır ?

Etkin bir madde olan terbinafin içeren mantar hapı Terbisil, el ve ayak tırnaklarında olan mantarlar için kullanılmaktadır. Elde ve ayaklarda, deride maya enfeksiyonları olması durumunda doktorlar tarafından reçete yazılarak tavsiye edilebilir. Kafa derisi, saç ya da kasıklarda yer alan mantarlar, diğer vücut bölgelerine de yayılmış olabilir. Bu durumda tedavi için doktorların reçete ettiği ilaçlar arasında Terbisil’de olabilir. Ayrıca ayaklarda tinea mantar atlet ayağı olarak da ifade edilen enfeksiyonlar için tercih edilen bir ilaçtır.

Terbisil Nasıl Kullanılır ?

Hap şeklinde üretilmiş olan terbisil, ağız yolu ile alınmaktadır. Vücutta mantara neden olan enfeksiyonların ortadan kalkması için bağışıklık sistemini harekete geçirmede görev almaktadır. Mantar hücrelerinin öldürülmesi, mantar hücrelerinin üremesinin durdurulması gibi pek çok husus için etkili bir şekilde hareket edebilir. Bu durumda tedavi sürecinde kullandığınız bu hap mantar enfeksiyonunun farklı bölgelere yayılmasının da önüne geçebilir. Konusunda uzman doktor reçete yazarken uyulması gereken dozu ve kullanım şeklini anlatacaktır. Doktor reçetesi olmadan kulaktan dolma bilgiler ile kesinlikle ilaç kullanmayın.

Tablet şeklinde satılan bir ilaç olduğundan, kullanım yaş durumuna ya da diğer özel durumlara göre belirlenecektir. Doktorunuzun önerisi olması durumunda, öncesinde karaciğer gibi iç organların incelenmesi yapılacaktır. Ardından hapın verilmesi sağlandığından, herhangi bir şekilde yan etki görülmesi gibi ihtimallerin de en aza indirilmesi söz konusu olacaktır.

250 mg lik tabletler oluşturulmuştur. Normal doz olarak belirlenmiş olan bu tabletler, yetişkin olan kişilere günde bir kere önerilir. Bu durumda direkt olarak kişinin mantar enfeksiyonundan kurtulması için günde bir kere ağız yolu ile alarak, tedaviye başlaması söz konusudur.

Çocuklar için ise bu tabletin kullanılması uygun görülmüyor. 2 yaş altı kullanmamalı. Ancak bunun dışında çocuklar için terbisil direkt olarak doktorların önerisi olmadan kullanılmıyor.  Elbette onlar için ölçü de değişiyor. Kullanacak olan çocuğun kilosuna göre, yaşına göre ne kadar kullanacağı da yeniden şekilleniyor.

Terbisil Kullanım Talimatı

Kullanmanız için doktor tarafından uygun görülebilir. Bu durumda mantar tedavisi için ilaç kapsamında bu tablet önerilmiş olabilir. Direkt olarak düzenli bir kullanım gerektiriyor. Mantarların üremesinin yavaşlatılarak durdurulması ve diğer şekilde mantar bulaşmasının da önüne geçilmesi açısından doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanız gerekmektedir.

Terbisili Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Bu ilacı kullanırken ayrıca dikkat etmeniz gerekenler de bulunmaktadır. İlacı kullanırken etkili bir sonuç alması ve herhangi bir sorun yaşamaması için bu önerilere göre hareket edilmesi gereklidir. Doktorunuz gerekli uyarıları ve kullanım şeklini verecektir.

  • Alerjiye Dikkat: İçeriği inceleyerek, herhangi bir alerji durumunuz varsa kullanmamanız öneriliyor.
  • Karaciğer Hastalığı: Geçmişte ya da hapı kullanmaya başlayacağınız dönemde herhangi bir karaciğer problemi varsa kullanmamanız daha faydalı olacaktır. Doktorunuz ile bu durumu yeniden görüşmeniz önerilir.
  • Böbrek Problemi: Kullanılması uygun görülmeyen sağlık problemleri arasında böbrek hastalıkları var.
  • Ek İlaç: Farklı ilaç kullanan, sürekli ilaç kullanan kişiler için mantar tedavisi ilacı olarak terbisil kullanacak olan kişi bunları da göz önünde bulundurmalıdır. Doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Terbisil Yan Etkiler

Yan etkilerin ortaya çıkması durumunda kullanmamanız öneriliyor. Peki, Terbisil yan etkiler nelerdir? İlk olarak kullanım sonrasında bulantı, kusma, göğüs ağrısı gibi problemlerin ortaya çıkması durumunda tüm ilaçlarda olduğu gibi Terbisili de kullanmayı bırakmalısınız.  Ayrıca gözlerde akıntı ve sararma gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Bu durumda direkt olarak ilacın bırakılması önerilir.

Ciltte döküntü, kızarıklık meydana gelebilir ki bu ilacın yan etkileri arasında görülmektedir. Gözlerde ve ağızda kabarcıkların olması halinde de hap kullanımı bırakılmalıdır. Deride kalınlaşma olabilir, morarma ya da kanama da olabilir. Sık tekrarlayan bu enfeksiyonlar direkt olarak terbisil yan ektileri kapsamında verilmiştir. Herhangi bir şekilde böyle bir durum ile karşı karşıya kalmanız durumunda ilacı kullanmayı bırakarak önlem almanız gereklidir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı adı altında sunulan bilgiler; Alerjik bir reaksiyon ya da yan etki ortaya çıkarmayacak şekilde bir ilaç kullanıyorsanız sorun yaşamazsınız. Ayrıca verilen diğer ilaçlar ile kullanım talimatını okuyarak, bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak kesinlikle konusunda uzman bir doktor tarafından reçete edildikten sonra kullanılmalı ve doktorun belirttiği şekil, doz ve sürede kullanılmalıdır.

Terbisil Nasıl İçilir ?

Hap tüketimi aç ya da tokken olabilir. Nasıl içilir sorusunun yanıtı, size önerildiği şekilde ya da eczacının tavsiye ettiği şekilde kullanabilirsiniz şeklinde yanıtlanabilir. Bakıldığında direkt olarak tüketimin etkili ve sorunsuz olmasını sağlamak açısından kullanım talimatını okuyarak, ona göre hareket etmeniz avantajlı olacaktır.

Hamile olanların kullanımı;

Hamile olanların kullanması için uygun olan bu hap, kullanıldıktan sonra kişinin hamile olduğunu fark etmesi durumunda doktora danışmayı gerektiriyor. Direkt olarak doktorun uyarısına göre hareket edebilir, sağlık problemi yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Emzirme;

Emziren kadınların ilacı almadan önce mutlaka doktora danışması gerekiyor. Size bu hapın önerilmesi durumunda direkt olarak emzirdiğinizi de bildirmeniz önerilir.

Hapı kullanacak olan kişilerin verilen detaylara göre hareket etmesi durumunda mantar tedavisinde kullanılan haplar arasından onun için en doğrusunu seçmesi kolaylaşacaktır. Gerek kullanımın sizin için faydalı olması gerekse direkt olarak kullanımın sorunsuz şekilde gerçekleşmesi açısından sorunsuz şekilde mantar tedavisinin gerçekleşmesi mümkün olabiliyor.

Yetişkinlerin Kullanması;

Normal doz alarak günde bir kere 250 mg içiliebilir.

Çocuklar;

12 yaş altında olan çocuklar için kesinlikle uzman bir doktorun görüşü dikkate alınmalıdır.

Mantar hastalığına iyi gelebilir… Bunun için düzenli kullanım ve kontrollü kullanım olması önemlidir.

Terbisil Hangi Mantarlar İçin Kullanılır

Terbisil, tablet olarak sunuluyor. Doktorunuzun önerisi ile kullanılıyor. Mantar tedavisi için hap dendiğinde ilk akla gelen haplar arasında. Kullanımının doktor önerisi ile olması önemlidir. Tabletin düzenli olarak içilmesi, nasıl içilecek olduğu, etkileri gibi pek çok soruyu ilacı alırken eczacıya ya da direkt olarak doktorunuza sorabilirsiniz. Mantar tedavisinin gerçekleşmesi için direkt olarak hap önerilmesi durumunda sizin için herhangi bir sağlık sorunu olmaması durumunda kullanabilirsiniz.

Ayak mantarı

Terbisil Hangi mantar oluşumunda kullanılır sorusu sorabilirsiniz. Üretilen terbisilisin ayak mantarına iyi gelmesi sağlanabilir. Düzenli şekilde kullanılan haplar, ayak mantarının oluşumu ya da yayılmasını önleyerek direkt olarak ayak mantarı tedavisinde faydalı olması sağlanabilir.

El mantarı

Ellerinizde oluşan mantarlar, kısa süre içinde tüm vücuda yayılması en kolay olan mantar türüdür. Bu sebeple önlemi hemen alınması gerekir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek mantarlardan korunmasını sağlamak açısından direkt olarak önerilebilir. Terbisil tablet ile mantar tedavisi el mantarları için de geçerlidir. Bu durumda direkt olarak el mantarının da önlenmesi ya da var olan mantarın ortadan kalkması, bulaşıcılığının azalması için kullanılması sağlanabilir.

Vajinal mantar

Vücutta vajina bölgesinde de dönem dönem mantar oluşumu olabiliyor. Doktorlar bu bölgede meydana gelen mantarların da ortadan kalkması için bu hapı önerebilir. Eğer sizin için kullanılmasında herhangi bir aksi durum yoksa, hap ile mantar tedavisinin sağlamış olduğu faydaları elde edebilirsiniz. Vajina bölgesindeki mantar tedavisine hapın destek olması sağlanabilir.

Vücut mantarı

Genel olarak bakıldığında sunulan bu tablet ürünün vücutta ki her türlü mantar için kullanılabilir şeklinde kullanım talimatında yazdığı biliniyor. Bu nedenle vücudunuzda herhangi bir bölgede kol, bacak gibi bir bölgede mantar oluşumu görülmesi durumunda direkt olarak tedavi için tercihinizi mantarın yayılmasını önlemek adına düzenli kullanarak ortadan kaldırabilirsiniz.

Saç ve deri enfeksiyonları

Bakıldığında saç ve deride meydana gelen mantar sorununda da direkt olarak hapın kullanılabileceği talimatta yer alıyor. Derinizde meydana gelen mantar enfeksiyonunun saçınız ile başka bölgelere yayılmasını engellemek açısından direkt olarak hap kullanımının başlaması istenebilir. Önerileri dikkate alarak, saç ve deriniz için enfeksiyon üremesi olması durumunda kullanarak mantar tedavinize destek olmasını sağlayabilirsiniz.

Verilen mantar bölgeleri, mantar çeşitleri üzerinden kullanım olacaktır. Doktorunuzun önerisi olması durumunda sağlıklı şekilde var olan mantarlardan kurtulmanız da mümkün olabilir. Bunu değerlendirerek, dilediğiniz şekilde mantar oluşumunun önüne geçmek adına hareket edebilirsiniz.

Terbisil Tedavi Süresi

İlacı kullanmaya başladığınız anda direkt olarak etki etmeye başlayabilir. Bu durumda enfeksiyonun şiddeti çok değilse, kısa süre içinde iyileşme de sağlanabilir. Direkt olarak hapı bırakarak, normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Doktor görüşü ilk etapta sizin tableti ne zaman bırakmanız gerektiğiniz yönünde bir bilgi sunmuş olabilir. O zaman bu durumda direkt olarak kişinin tableti bırakması için doktorun sunmuş olduğu süreye göre hareket etmesi önemli olacaktır. Bunu kontrol ederek, o zaman bırakmanız avantajlı olacaktır.

Yan etkiler olumsuz durumlar görülmesi halinde bırakmalısınız. Uzman doktor desteği almalısınız.

Ciltte döküntüler olması, morarma olması, ciltte kızarmalar olması, sebebi bilinmeyen mide bulantısı, kusma olması gibi durumlarda mutlaka hapın bırakılması gerekiyor. Alerjik bir durum olup olmadığı konusunda hapın içinde yer alan kullanım talimatına göre hareket etmelisiniz.

Terbisil kullanarak mantar geçer mi sorusunun yanıtını merak edebilirsiniz. İlacı nasıl kullanacağınız konusunda verilen bilgilerin ardından, doğru ve etkili bir kullanım ile mantarların iyileşmesine fayda sağlayabilir. Mantarların iyileşmesi, vücudun farklı bölgelerine yayılmasının önlenmesi gibi durumların ortadan kalkmasına destek olacağı söyleniyor. Doktorunuzun önerisi ile kullanabilir, doktorunuzdan kullanmadan önce bilgi alabilirsiniz. Terbisil ilacı detaylarına göre hareket edip, tedavide değerlendirebilirsiniz.

Terbisil Hap, Terbisil Tablet, Terbisil Sprey Farkları Nedir?

Terbisil, bir antifungal ilaç olan terbinafin içerir. Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır ve çeşitli formlarda mevcuttur: tablet (veya hap), sprey ve topikal krem. Bu formların her biri, belirli türden mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır ve uygulanma yöntemleri ve dozları farklıdır.

  1. Terbisil Tablet (Hap): Terbisil’in tablet formu genellikle ağızdan alınır ve tırnak mantarı (onychomycosis) veya deri mantarı (tinea corporis, tinea cruris, tinea pedis) gibi ciddi mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bunlar genellikle doktor reçetesi gerektirir ve belirli bir süre boyunca düzenli olarak alınması gerekmektedir.
  2. Terbisil Sprey: Sprey formu, genellikle ayak mantarı (athlete’s foot), kasık mantarı (jock itch) veya yüz mantarı (tinea versicolor) gibi daha hafif, yüzeyel mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Sprey, genellikle enfekte olan bölgeye doğrudan uygulanır ve genellikle reçetesiz satılır.
  3. Terbisil Krem: Terbisil’in topikal krem formu da yüzeyel mantar enfeksiyonları için kullanılır. Krem doğrudan enfekte olan bölgeye uygulanır ve genellikle reçetesiz satılır.

Hangi formun kullanılacağı, enfeksiyonun ciddiyetine, yerine ve kişinin genel sağlık durumuna bağlıdır. Tüm ilaçlar gibi, Terbisil de yan etkilere neden olabilir, bu nedenle her zaman bir sağlık profesyoneli tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmalıdır. İlacın herhangi bir formunu kullanmadan önce veya kullanırken herhangi bir yan etki veya endişeniz varsa, bir sağlık profesyoneli ile görüşmelisiniz.

terbisil-250-mg-tablet

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Takip Et