Mantar Hastalığı

Mantar Kremi Nedir ? Mantar Kremi Hakkında Bilinmeyenler...10 min


Mantar Kremi
Mantar Kremi

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar kremi anlatmadan önce mantar nedir? Sorusunun cevabını vermek ve mantarın ne olduğundan kısaca bahsetmek daha iyi olacaktır. Mantar, ıslak ve nemli ortamlarda meydana gelen organizmalara verilen isimdir. Bu mantarlar faydalı olabileceği gibi bazı durumlarda zararlı da olmaktadırlar. Özellikle canlılarda oluşan mantar hastalıkları mantar kremi ile tedavi edilmektedir. Mantar bulaşıcı bir sağlık sorunudur ve insandan insana bulaşabildiği gibi, hayvanlardan da insanlara bulaşması söz konusudur. Bulaşmanın önüne geçmek için yapılması gereken en önemli şey mantar sorunu yaşayan kişilerin eşyalarını kullanmamak olmalıdır. Mantar kremleri bu gibi durumlarda devreye girerek mantar hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Mantar Neden Olur?

Çok sayıda kişide görülen mantar problemi neden oluyor? Doğada en çok nemli ve havasız olan yerlerde üremeye elverişli olan bu canlılar, vücuda çabuk bulaşma özelliğine sahiptir. Ayrıca kişinin kendi vücudunda da kendi içinde hızlıca bulaşma gibi bir problemi olacaktır. Mantarlar vücuda hemen bulaşır ve hemen yayılma etkisine sahiptir.

Mantar Oluşumuna Neden Olan Durumlar

Aslında bakıldığında mantar oluşumuna neden olan çok sayıda durum var. Bu sebeple, mantarın bir kişide görülmesinin tekbir neden üzerinden ortaya çıkması da söz konusu değildir. Farklı birden fazla neden ile mantarın vücutta görülmesi söz konusu olabiliyor.

 • Bulaşıcılık: İlk olarak birinde mantar olması, diğer bir kişiden bulaşması durumunda olabiliyor. Mantar hastalığı olan kişi ile cilt temasının oluşması durumunda, direkt olarak karşı tarafa da bulaşması gibi bir sonuç ortaya çıkabiliyor.
 • Mantar hastalığı olan kişiler ile hiçbir şekilde havlu, tarak, nevresim takımı, çorap, terlik gibi kişisel eşyaların hiçbir şekilde ortak kullanılmaması önerilir. Eşyaların ortak kullanılmamasına dikkat edilerek, mantardan uzak durulabilir.
 • Bağışıklık Sisteminin Güçsüzlüğü: Mantarın kişinin vücudunda oluşmasına neden olan durum, bağışıklık sisteminin güçsüz olması söz konusu olabiliyor. Bu durumda direkt olarak kişide mantar oluşumu görülebiliyor.
 • Kirli Su: Su kullanımı, içilen su gibi suyla vücudun etkileşim halinde olduğu her alanda suyun temizliği önemlidir. Mantara neden olan durumlar arasında suyun kirli olması da sayılıyor. Bunun önüne geçmek adına, mutlaka temiz olan sular ile temas etmeye dikkat edilmelidir.
 • Islak Zemin: Islak zeminlerde mantar üremesi hızlanır. Bu sebeple mutlaka ıslak olmayan zeminlerde temas halinde olmaya dikkat edin. Islak olan zeminlerde ise mutlaka ayaklarınızı ve ellerinizi koruyun.
 • Mantar Hastalığı Olan Diğer Canlılar: Sadece insanlar ile değil, aynı zamanda hayvanların da bu etki ile mantar bulaştırdığını bilmelisiniz. Mantar olan diğer canlılar için de insanlara bulaştırma özelliği var diyebiliriz.
 • Şeker Hastalığı: Normal kişilere göre, şeker hastası olan kişiler mantar oluşumuna elverişli olurlar. Bu sebeple şeker hastası olmak da direkt olarak mantar oluşumu için tehlike olarak gösterilebilir.

Yukarıda verilen sebepler ile mantar bulaşması, mantar oluşumunun gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Elbette bu durumun ortadan kalkması, tedavinin olması ve daha çok bulaşmanın olmasını engelleyerek direkt olarak çözümün sağlanması mümkün olabilir.

Mantar Hastalığı Çeşitleri

Mantarı incelediğimiz de çok sayıda mantar çeşidinin olduğu görebiliyoruz. Gerek krem tedavileri gerekse bitkisel tedaviler ile bu sorunların ortadan kaldırılması destekleniyor. Sizin için farklı yöntemler sunulacak olduğundan, direkt olarak uzman desteği alarak da bu problemin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Peki, mantar çeşitlerine göre tedavi yöntemleri nasıl belirleniyor?

Öncelikle zolax gibi kullanılan kremler var. Yine de mantara yakalandığınızda yapmanız gereken bir doktora başvurmak ve yakalanılan mantar çeşidine göre doktorun yazacağı merhemi kullanmak olmalıdır. Çünkü bir çok mantar çeşidi bulunuz ve buna uygun tedavi uygulanması oldukça önemlidir. Bunu göz önünde bulundurarak direkt olarak mantarın yayılmasını önleyebilir, tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz. Mantar çeşitleri neler diye bakacak olursan, en çok bilinen mantar çeşitleri;

Cilt Mantarı ve Cilt Mantarı Tedavisi

Mantar Kremi Vücutta mantar oluşumu bir enfeksiyondur ve bulaşıcı olduğundan hemen tedavi edilmelidir. Cilt mantarının tam olarak neden olduğunu kesin olarak söylemek zordur. Çünkü çok fazla sebepten meydana gelebilmektedir, ancak tedavisi olan bir mantar türüdür. Bu konuda bilinmesi gereken bir diğer konuda cilt mantarının kendi içinde çeşitlerinin olduğudur. Doktorunuz bu konuda gerekli incelemeleri yaparak uygulanması gereken tedavi için sizi yönlendirecektir.

 • Keriyon Mantarı: İyileşme aşamasında su toplayarak bu çeşidi olduğunun anlaşılmasını kolaylaştırır. Daha çok hayvancılık ile uğrayan kişilerde görülmesi söz konusu.
 • Anüler Cilt Mantarı: Mantar türleri arasında en sık karşılan mantar türü olduğunu söyleyebiliriz. Cilt mantarı olan bu mantar kabarık ve kırmızıdır.
 • TineaVersicolor Cilt Mantarı: Daha çok ter problemi olan kişilerde ortaya çıkması söz konusu olabilir. Kol ve bacak bölgesinde kırmızı kabarcıklar oluşabilir.

Cilt mantarı en çok ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Bunun dışında el ve ayak ıslaklığı sorunu yaşayan kişilerde de oluşabiliyor. Aşırı ter sorunu olan, sıkı ayakkabı giyen kişilerde cilt mantarı görülebilir. Peki, tedavisi nasıl olacak?

Cilt Mantarı Kremi;

Ciltte ki mantar sorununun çözülmesi için mantar kreminin tercih edilmesi söz konusu olabilir. Günümüzde oldukça basit şekilde günümüzün teknolojisi sayesinde tedaviler olabilmektedir. Ciltlerde oluşan mantar için konusunda uzman bir dermatolog mantar sorunun ortadan kalkması için gerekli bilgiyi ve öneriyi sağlayacaktır. Eğer böyle bir sorununuz varsa farklı bir tedavi yöntemi uygulamadan önce uzman bir dermatolog ile görüşmelisiniz. Piyasada farklı mantar kremleri olsa bile bunları kendiniz değil doktorunuzun önermesi gereklidir.

Ayak Mantarı ve Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarının oluşmasında en önemli nede deri rahatsızlığıdır. Ayak mantarı farklı türleri olan bir mantar türüdür. Kendisini hemen hemen aynı belirtiler ile gösterir. Kişi ayağında mantar oluşumunu kısa süre içinde tespit edebilir.Ayak parmakları arasında yarılmalar olması, iltihaplanma olması, ayaklarda kaşıntı, içi su dolu kabarcıklar, kızarma, benzer yaralar olması gibi durumlarda ayak mantarı tedavisinin kaçınılmaz olduğunu bilmelisiniz.

Mantar oluşumuna neden olan ortamlardan uzak durun…

Mantar Kremi İlk olarak mantarın bulaşıcı bir hastalık olduğunu bilerek, direkt olarak kurtulmak için oluşuma neden olan durum ve koşullardan uzak durmaya gayret gösterin. Sonrasında tedavi yöntemlerinin de etkisi ile mantar oluşumuna engel olmak mümkün olabilir.

Ayak mantarı kremi;

Ayakların düzenli bir şekilde temizlenmesi önerilir. Sonrasında doktorunuzun önerdiği bir krem ile ayaklarınızda olan mantarlara yüzeysel şekilde sürebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu işlemi yaparken mümkün olduğunca temizliğin sağlanmış olması. Yeniden üremeye imkan tanımamak için mutlaka temiz bir şekilde krem uygulamalarının gerçekleşmesi gerekiyor.

Vajinal Mantar ve Vajinal Mantar Tedavisi

Kaşıntı, akıntı, yanma gibi etkiler ile ortaya çıkan vajinal mantar, tedavisi olan bir problem. Özellikle yaz aylarında kadınlarda sıkça görülebilir. Vajinal bölgede ciddi anlamda yanma olacaktır. Bu durum bakteri ve mantar oluşumunun o bölgede yer almasından kaynaklanmaktadır. Bakterilerin ilk olarak orada bulunması sonrasında büyümesi ile mantara dönüşmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Vajinal mantarın belirtileri;

 • Rahim ağzı yaralarının olması
 • Vücut direncinin düşük olması
 • Kaşıntı
 • Akıntı artması

Gibi durumlar vajinada mantar oluşumunun olduğunun göstergesi olabilir.

Vajinal mantara neden olan durumlar;

Vajinal mantara neden olan durumlarda arasında regl döneminde ki kullanılan ped, tampon gibi materyaller olabilir. Bunun dışında şeker hastalığı, hormon kullanılması, spiral, naylon iç çamaşırı, doğum kontrol hapının kullanılması, kilo almak, hamile kalmak gibi hususlarda vajina mantarı neden olur sorusunun yanıtları arasında sayılır. Peki, nasıl tedavi edilir? Nasıl önlem alınabilir?

Vajina mantarı tedavisi;

Tedavi için önerilen temizleme ürünleri var. Bu şekilde bir sorun yaşanması durumunda, kişinin vajina temizliğine dikkat etmesi gerekiyor. Sonrasında kaşıntı azalacak, vajinada mevcut olan bu problemlerin ortadan kalkması sağlanacaktır.

Doktor ile iletişime geçmek, mantar çeşidine göre, mantarın bulunduğu alana göre tedavinin gerçekleşmesini sağlamak önemlidir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, direkt olarak tedavi için harekete geçebilirsiniz. Mantar tedavisi kapsamında sizin için sunulan önerileri dikkate alabilir, tedavi sürecinin hızlandırılmasını sağlayabilirsiniz.

Mantar Kremi ile Mantar Tedavisi

Mantar Kremi Mantar İlacı Mantar oluşumunun söz konusu olması durumunda, direkt olarak krem önerilir. Tıbbi olan ilaçlar ile mantar oluşumunun engellenmesi sağlanabiliyor. Çok sayıda mantar kremi çeşitlerolduğundan, direkt olarak mantar tedavisinin gerçekleşmesi için bu kremlerden biri kullanılabilir.

Mantar Kremi Çeşitleri

Travazol mantar kremi;

Mantar sorununun ortadan kalkmasında tercih edilen kremler arasında travazol kremi var. Bu krem ile mantarların hem giderilmesi hem de farklı alanlara da bulaşma durumunun önüne geçilmesi sağlanabiliyor. Göz önünde bulundurarak tedavi için doktorunuz tarafından önerildiğinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doax mantar kremi;

Farklı bir mantar kremi olan Doax mantar kremi de mantarın giderilmesini sağlayabilir. Direkt olarak mantar oluşumunun görülmesi durumunda çözüm için kremlerden faydalanılması sağlanabilir.

Travocort mantar kremi;

Mantar hastalığında doktorlar tarafından önerilen kremler arasındadır. Doktorunuzun önerisi olması durumunda tercih edebilirsiniz. İlaç değiştirmek ya da farklı bir ilaç kullanmak istemeniz durumunda direkt olarak kremi doktorunuza da sorabilirsiniz.

Ketoral mantar kremi;

Mantar Kremi Mantar İlacı, Mantar kremi çeşitleri içinde yer alan mantar ilacı adı altında ketoral de sunulabilir. Mantarın vücudunuzda yayılmasına neden olmadan, kremi düzenli bir şekilde kullanarak mantarın engellenmesi sağlanabilir.

Diğer Mantar İlaçları;

Mantar Kremi Mantar İlacı Farklı çok sayıda ilacın mantar tedavisi için kullanıldığını bilmelisiniz. Önerilen ve piyasada olan farklı ilaçlar da tercihiniz olabilir. Doktorunuzdan bilgi alarak, kendi tedaviniz için tercihinizi bu kremlerden yana kullanabilirsiniz. Fungostatin, Oxezole, Dermoksin, Fungajen, Demo – rest, İzocort, Zolax 200 mg, Mikroday 500 mg tablet, erbinol gibi ilaçlar da kullanılan mantar ilaçları arasındadır.

Mantar İçin Özel Şampuan

Tercih edeceğiniz mantar şampuanları da olabilir. Titiz bir şekilde mantar oluşumundan uzak durmak açısından içeriğinin doğal olduğu sağlıklı şampuanları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde avantajlı şekilde mantar olan bölgede temizliğin sağlanması mümkün olacaktır.

 • Ketoral Şampuan: Temizlik için önerilen şampuanlar arasında ketoral şampuan yer alıyor. Günlük kullanıma uygundur. Mantar oluşumunu engelleyebilir, temizliğinin sağlanmış olduğu bölgeden diğer bölgelere ulaşması zorlaşabilir. Bu şekilde mantarın yayılmaması açısından da faydalı olabilir.
 • Konazol: Matar tedavisi kapsamında değerlendirebilecek olduğunuz bir diğer şampuan ise konazol olarak isimlendirilmiştir. Mantar tedavisinde temizlik özel şampuanlar ile yapılabilir. Çok daha hijyenik sonuçlar alabilir, bulaşıcı olan bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Şampuan kullanmak, krem kullanmak, doğal çözümler gibi pek çok husus ile mantar tedavisi krem ya da buna benzer ilaçlarla olabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Maydonoz Suyu


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir