SAĞLIKLI YAŞAM

Zolax

Adını belki de sıkça duyduğunuz Zolax nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Bu makalede tıbbi bir ilaç olan Zolax hakkında bilgi vereceğiz. 

Zolax Nedir?

Adını belki de sıkça duyduğunuz Zolax nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Bu makalede tıbbi bir ürün olan Zolax hakkında bilgi vereceğiz.  Bu ilacı incelediğinizde beyaz ve homojen bir toz içeren sıfır nolu beyaz jelatin kapsüller olduğunu göreceksiniz. Antifungal ilaç grubunda yer almaktadır. Bu ilaç, etkin bir madde olan flukonazöldür.

Zolax hakkında detaylı bilgiye girmeden önce Mantar Hastalığı hakkında bilinçlenmek çok daha faydalı olacaktır. 

Zolax Neden Kullanılır?

Zolax neden kullanılır? Mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonların tedavisi için kullanılmaktadır ve mantar enfeksiyonlarında sık sık önerilir. Aslında mantar enfeksiyonlarının nedenleri başında gelen şey Candida adında bir mayadır. Zolax bir mantar ilacı olmasına rağmen asıl etkisini aşağıdaki tür mantarlarda göstermektedir.

  • Mukozal Pamukçuk: Bakıldığında ağzı içinde oluşan mukozal pamukçuk olarak ifade edilen ağız mantarları olabilir. Bu durumda ağızda ve boğazda oluşabilecek olan bu mantar türleri için direkt olarak ilaç kullanımı önerilir. Mantarların etkisiz hale gelmesi sağlanabilir ya da mantarların geçmesinin hızlanması sağlanabilir. Ayrıca yayılması konusunda da önleyici olabilir. Normal ya da bağışıklık sistemi bozulmuş olan hastalar için önerilmektedir.
  • Deri Enfeksiyonları: Hastalara Zolax ilacı önerilen bir diğer sorun ise deri enfeksiyonunlarının oluşması durumundadır. Deride meydana gelen mantarların önlenmesi açısından kullanılabilir. Ayak mantarı, kaşıntı ya da mantar hastalığı gibi teşhislerin konması durumunda direkt olarak ilacın doktorunuz tarafından önerilmesi söz konusu olabilir.
  • İç Sistemik Sorunlar: Kan dolaşımında mantar kaynaklı birporlbme olabilir. Vücut organlarında karın zarı, kalp, akciğer ya da kalbin içini örten bir sıra yassı epitel dokudan oluşan zar, zarar görebilir. Bu alanda mantar oluşumu başlayabilir. Göz ve idrar yolunda bulunan candida olması halinde önerilen zolax tedavisi önerilebilir. Beraberinde menenjit, akciğer kaynaklı sorunlarda da direkt olarak ilacın kullanılması önerilebilir.
  • Mantar Enfeksiyonu: Kişinin bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyor ise vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan mantar enfeksiyonuna karşı gard alamaz. Bu sebeple mutlaka ayrıca bir ilaç ile tedavinin yapılması gerekir. Enfeksiyonun ortadan kalkmasını desteklemek açısından kullanılır. Ayrıca bu enfeksiyonun geri gelmesini önlemek için de kullanılabilir. Bu durum genellikle AIDS hastaları için uygulanır.

Yukarıda verilen durumların söz konusu olması halinde, doktorunuz tarafından ilaç önerilebilir. Tedavide kullanılması mantar sorununun ortadan kalkmasını destekleyebilir. Kısa süre içinde var olan mantar sorununun ortadan kalkmasını da sağlayabilir.

Zolax Kullanma Talimatı

Zolax nasıl kullanılır sorusunun yanıtı, kullanım talimatı üzerinden yanıtlanıyor. Alacağınız doğru ve net bilgi sayesinde, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zolax bir kapsüldür ve direkt olarak ağızdan alınır. Her kapsül 200 mg flukonazol içermektedir. Yardımcı maddeleri ise laktoz, silikondioksit, nişasta, kolloidal, magnezyum streat, sodyum lauril sülfat, titanyum dioksit gibi maddeler de bulunmaktadır. Kullanım talimatına göre ve doktorunuzun da önerisine göre kapsül ağızdan alınır ve gün içinde bir kere ya da iki kere alınıp alınmayacağı doktor önerisi ile sunulur. Bunun dışında ilacın temin edildiği eczane tarafından da kullanım talimatı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Kullanım talimatı detaylar;

  • Hamile Olanlar: İlacı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı. Herhangi bir şekilde kişi bu ilaca kendi isteği ile başlayamaz. Doktorunuz tersini söylemediği sürece, sizin Zolax kullanmanız uygun olmayacaktır. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu durumda anında doktorunuza ya da eczacınıza danışmanız gerekecek. İlacı kaç gündür kullandığınız bu durumda önemli olacak.
  • Emzirme: Emziren annelerin de bu ilacı kullanmadan önce doktora danışması önemlidir. Doktorun aynı şekilde aksini söylemediği durumlarda Zolax kullanmak doğru olmayacaktır.
  • Araç – Makine Kullananlar: İlacın etkileri arasında, araç ve makine kullananlar için zaman zaman baş dönmesi etkisi yaratabildiği sonucu çıkarılmıştır. Bunun için mutlaka kullanım öncesinde koşullarınızı da düşünerek hareket etmelisiniz.

Yukarıda verilenler direkt olarak kişinin ilaç kullanımında yanlış herhangi bir durumun içinde bulunmaması içindir. Doğru bir kullanım ile sorun yaşanmadan, kişinin ilaç kullanımını avantajlı hale getirmesi söz konusu olabilir. Doktor tarafından önerilen bu ilacın mantar oluşumunu iyileştirmesinde faydalı olabileceği söylenir.

Kutu İçinden çıkan kullanma talimatı;

KULLANMA TALİMATI
ZOLAX 200 mg kapsül Ağızdan alınır.
Etkin madde:
Her kapsül 200 mg flukonazol içerir.
Yardımcı maddeler:
Laktoz, Nişasta, Kolloidal silikondioksit, Magnezyum stearat, Sodyum lauril sülfat, Jelatin, Titanyum dioksit (El 71)
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. ilaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Zolax Kullanımında Özel Durumlar

Kişilerin özel durumları dikkate alınarak zolax nasıl kullanılır sorusuna verilen yanıta göre hareket etmek gerekiyor. Özel durumları göz önünde bulundurarak direkt olarak ilaç kullanımının ona göre olmasını sağlayabilirsiniz. 7

Yaşlılar;

Yaşlı olan kişilerde eğer böbrek yetmezliği gibi bir problem yoksa, normal doz yaşlı olan kişiler için de verilecektir. Ancak böbrek yetmezliği olan kişilerde tek bir yoz gerektiren bir ayarlama gerekmektedir.

Hastalığı olanlar;

Kişinin kronik bir rahatsızlığı olması, mevcut rahatlığı olması gibi durumlarda mutlaka bu sorunun ortadan kalkması için tedavide kullanılan ilaçlar olabilir. Elbette aynı anda kullanılacak olması halinde bilgi alınması önemlidir.

Zolax ilaç tedavisi ile mevcut olan sorunlarınız ortadan kalkabilir. Elbette bunun için dikkat etmeniz gereken doğru bir kullanım sağlamak. Sağlığınız için belirtilen detaylara uyum sağlayın.

Zolax Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, ZOLAX’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, derhal doktorunuza bildiriniz.

• Ani hırıltı, nefes alma zorluğu veya göğüste sıkışma
• Göz kapaklan, yüz veya dudaklarda şişme
• Tüm vücutta kaşıntı, ciltte kızarma veya kaşıntılı kırmızı lekeler
• Deri döküntüsü
• Kabarmaya neden olan, döküntü gibi şiddetli deri reaksiyonları (ağzı ve dili de etkileyebilir)
• AIDS hastasıysanız, ZOLAX dahil ilaçlara şiddetli deri reaksiyonları gösterme olasılığınız daha yüksektir.

KULLANMA TALİMATI – ZOLAX 200 mg Kapsül

ZOLAX, antifungal adı verilen ve mantar hastalıklarına karşı kullanılan bir grup ilaçtan biridir. Etkin madde flukonazoldür. Zolax kullanma talimatı ve zolax hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki pdf dökümanını inceleyebilirsiniz.

zolax-200-mg-kullanma-talimati

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap