Connect with us

SAĞLIKLI YAŞAM

Zolax

Adını belki de sıkça duyduğunuz Zolax nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Bu makalede tıbbi bir ilaç olan Zolax hakkında bilgi vereceğiz. 

Published

on

Zolax Nedir? Neden Nasıl Kullanılır? Mantar İlacı Zolax

Zolax Nedir?

Adını belki de sıkça duyduğunuz Zolax nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Bu makalede tıbbi bir ürün olan Zolax hakkında bilgi vereceğiz.  Bu ilacı incelediğinizde beyaz ve homojen bir toz içeren sıfır nolu beyaz jelatin kapsüller olduğunu göreceksiniz. Antifungal ilaç grubunda yer almaktadır. Bu ilaç, etkin bir madde olan flukonazöldür.

Zolax hakkında detaylı bilgiye girmeden önce Mantar Hastalığı hakkında bilinçlenmek çok daha faydalı olacaktır. 

Zolax Neden Kullanılır?

Zolax neden kullanılır? Mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonların tedavisi için kullanılmaktadır ve mantar enfeksiyonlarında sık sık önerilir. Aslında mantar enfeksiyonlarının nedenleri başında gelen şey Candida adında bir mayadır. Zolax bir mantar ilacı olmasına rağmen asıl etkisini aşağıdaki tür mantarlarda göstermektedir.

  • Mukozal Pamukçuk: Bakıldığında ağzı içinde oluşan mukozal pamukçuk olarak ifade edilen ağız mantarları olabilir. Bu durumda ağızda ve boğazda oluşabilecek olan bu mantar türleri için direkt olarak ilaç kullanımı önerilir. Mantarların etkisiz hale gelmesi sağlanabilir ya da mantarların geçmesinin hızlanması sağlanabilir. Ayrıca yayılması konusunda da önleyici olabilir. Normal ya da bağışıklık sistemi bozulmuş olan hastalar için önerilmektedir.
  • Deri Enfeksiyonları: Hastalara Zolax ilacı önerilen bir diğer sorun ise deri enfeksiyonunlarının oluşması durumundadır. Deride meydana gelen mantarların önlenmesi açısından kullanılabilir. Ayak mantarı, kaşıntı ya da mantar hastalığı gibi teşhislerin konması durumunda direkt olarak ilacın doktorunuz tarafından önerilmesi söz konusu olabilir.
  • İç Sistemik Sorunlar: Kan dolaşımında mantar kaynaklı birporlbme olabilir. Vücut organlarında karın zarı, kalp, akciğer ya da kalbin içini örten bir sıra yassı epitel dokudan oluşan zar, zarar görebilir. Bu alanda mantar oluşumu başlayabilir. Göz ve idrar yolunda bulunan candida olması halinde önerilen zolax tedavisi önerilebilir. Beraberinde menenjit, akciğer kaynaklı sorunlarda da direkt olarak ilacın kullanılması önerilebilir.
  • Mantar Enfeksiyonu: Kişinin bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyor ise vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan mantar enfeksiyonuna karşı gard alamaz. Bu sebeple mutlaka ayrıca bir ilaç ile tedavinin yapılması gerekir. Enfeksiyonun ortadan kalkmasını desteklemek açısından kullanılır. Ayrıca bu enfeksiyonun geri gelmesini önlemek için de kullanılabilir. Bu durum genellikle AIDS hastaları için uygulanır.

Yukarıda verilen durumların söz konusu olması halinde, doktorunuz tarafından ilaç önerilebilir. Tedavide kullanılması mantar sorununun ortadan kalkmasını destekleyebilir. Kısa süre içinde var olan mantar sorununun ortadan kalkmasını da sağlayabilir.

Zolax Kullanma Talimatı

Zolax nasıl kullanılır sorusunun yanıtı, kullanım talimatı üzerinden yanıtlanıyor. Alacağınız doğru ve net bilgi sayesinde, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zolax bir kapsüldür ve direkt olarak ağızdan alınır. Her kapsül 200 mg flukonazol içermektedir. Yardımcı maddeleri ise laktoz, silikondioksit, nişasta, kolloidal, magnezyum streat, sodyum lauril sülfat, titanyum dioksit gibi maddeler de bulunmaktadır. Kullanım talimatına göre ve doktorunuzun da önerisine göre kapsül ağızdan alınır ve gün içinde bir kere ya da iki kere alınıp alınmayacağı doktor önerisi ile sunulur. Bunun dışında ilacın temin edildiği eczane tarafından da kullanım talimatı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Kullanım talimatı detaylar;

  • Hamile Olanlar: İlacı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı. Herhangi bir şekilde kişi bu ilaca kendi isteği ile başlayamaz. Doktorunuz tersini söylemediği sürece, sizin Zolax kullanmanız uygun olmayacaktır. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu durumda anında doktorunuza ya da eczacınıza danışmanız gerekecek. İlacı kaç gündür kullandığınız bu durumda önemli olacak.
  • Emzirme: Emziren annelerin de bu ilacı kullanmadan önce doktora danışması önemlidir. Doktorun aynı şekilde aksini söylemediği durumlarda Zolax kullanmak doğru olmayacaktır.
  • Araç – Makine Kullananlar: İlacın etkileri arasında, araç ve makine kullananlar için zaman zaman baş dönmesi etkisi yaratabildiği sonucu çıkarılmıştır. Bunun için mutlaka kullanım öncesinde koşullarınızı da düşünerek hareket etmelisiniz.

Yukarıda verilenler direkt olarak kişinin ilaç kullanımında yanlış herhangi bir durumun içinde bulunmaması içindir. Doğru bir kullanım ile sorun yaşanmadan, kişinin ilaç kullanımını avantajlı hale getirmesi söz konusu olabilir. Doktor tarafından önerilen bu ilacın mantar oluşumunu iyileştirmesinde faydalı olabileceği söylenir.

Kutu İçinden çıkan kullanma talimatı;

KULLANMA TALİMATI
ZOLAX 200 mg kapsül Ağızdan alınır.
Etkin madde:
Her kapsül 200 mg flukonazol içerir.
Yardımcı maddeler:
Laktoz, Nişasta, Kolloidal silikondioksit, Magnezyum stearat, Sodyum lauril sülfat, Jelatin, Titanyum dioksit (El 71)
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. ilaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Zolax Kullanımında Özel Durumlar

Kişilerin özel durumları dikkate alınarak zolax nasıl kullanılır sorusuna verilen yanıta göre hareket etmek gerekiyor. Özel durumları göz önünde bulundurarak direkt olarak ilaç kullanımının ona göre olmasını sağlayabilirsiniz. 7

Advertisement

Yaşlılar;

Yaşlı olan kişilerde eğer böbrek yetmezliği gibi bir problem yoksa, normal doz yaşlı olan kişiler için de verilecektir. Ancak böbrek yetmezliği olan kişilerde tek bir yoz gerektiren bir ayarlama gerekmektedir.

Hastalığı olanlar;

Kişinin kronik bir rahatsızlığı olması, mevcut rahatlığı olması gibi durumlarda mutlaka bu sorunun ortadan kalkması için tedavide kullanılan ilaçlar olabilir. Elbette aynı anda kullanılacak olması halinde bilgi alınması önemlidir.

Zolax ilaç tedavisi ile mevcut olan sorunlarınız ortadan kalkabilir. Elbette bunun için dikkat etmeniz gereken doğru bir kullanım sağlamak. Sağlığınız için belirtilen detaylara uyum sağlayın.

Zolax Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, ZOLAX’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, derhal doktorunuza bildiriniz.

• Ani hırıltı, nefes alma zorluğu veya göğüste sıkışma
• Göz kapaklan, yüz veya dudaklarda şişme
• Tüm vücutta kaşıntı, ciltte kızarma veya kaşıntılı kırmızı lekeler
• Deri döküntüsü
• Kabarmaya neden olan, döküntü gibi şiddetli deri reaksiyonları (ağzı ve dili de etkileyebilir)
• AIDS hastasıysanız, ZOLAX dahil ilaçlara şiddetli deri reaksiyonları gösterme olasılığınız daha yüksektir.

Advertisement

KULLANMA TALİMATI – ZOLAX 200 mg Kapsül

ZOLAX, antifungal adı verilen ve mantar hastalıklarına karşı kullanılan bir grup ilaçtan biridir. Etkin madde flukonazoldür. Zolax kullanma talimatı ve zolax hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki pdf dökümanını inceleyebilirsiniz.

zolax-200-mg-kullanma-talimati

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel kaynakları takip etmekte ve gerekli gördüğüm alanlarda kurslar alarak kendimi geliştirmekteyim. Yetkin olduğum konular üzerinde çalışmaya ve üretmeye devam ediyorum. Şu anda Beşiktaş'ta bulunan ofisimde danışan kabul etmekteyim.

İlginizi Çekebilir

Aşil Tendonu Aşil Tendonu
SAĞLIKLI YAŞAM3 saat ago

Aşil Tendonu

Aşil tendonu, vücudun en büyük ve en güçlü tendonlarından biridir. Bacak kaslarından, özellikle baldır kaslarının (gastroknemius ve soleus kasları) alt...

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor
SAĞLIKLI YAŞAM8 saat ago

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor

FDA, Kan Bağışı Kısıtlamalarını Yeniden Düzenliyor: Eşcinsel ve Biseksüel Erkeklere Yeni Yaklaşım Kan bağışı kriterlerini belirleyen Amerikan Gıda ve İlaç...

Kesme ve Kendine Zarar Verme Kesme ve Kendine Zarar Verme
SAĞLIKLI YAŞAM8 saat ago

Kesme ve Kendine Zarar Verme

Kendinizi incitmenin sizi daha iyi hissettirebileceği fikri bir çelişki gibi görünüyor. Ancak Harvard Üniversitesi psikoloji bölümü başkanı Matthew Nock, ergenler...

Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar Fiziksel Sınırlamalarınıza Rağmen Aktif Kalmanın Yolu: Uyarlanabilir Sporlar
SPOR8 saat ago

Uyarlanabilir Sporlar

Aktif olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının temel taşlarından biridir. Ancak bir yaralanma, kronik bir hastalık veya yaşın getirdiği zorluklar, fiziksel...

Hiperhidroz: Aşırı Terleme Hiperhidroz: Aşırı Terleme
SAĞLIKLI YAŞAM2 gün ago

Hiperhidroz

Hiperhidroz, hava sıcaklığı veya egzersizle ilgili olmayan sürekli aşırı terleme durumudur. Hiperhidrozla başa çıkmak için adım atın! Terlemeyi kontrol altına...

Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Atriyal Fibrilasyon (A-fib): Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM2 gün ago

Atriyal Fibrilasyon

Atriyal fibrilasyon (A-fib), kalp ritminin düzensizleştiği ve hızlandığı bir aritmi türüdür. Bu makalede A-fib'in nedenleri, belirtileri ve tedavi seçenekleri hakkında...

Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Kadınlarda Meme Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri
SAĞLIKLI YAŞAM2 gün ago

Kadınlarda Meme Ağrısı

Kadınlarda meme ağrısı hakkında kapsamlı bilgilere erişin. Meme ağrısının olası nedenlerini, belirtilerini ve tedavi seçeneklerini öğrenin. Hormonal dalgalanmalar, yaralanmalar, göğüs...

Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri Dış Gebelik: Teşhis, Tedavi ve Risk Faktörleri
SAĞLIKLI YAŞAM2 gün ago

Dış Gebelik

Dış gebeliğin nasıl teşhis edildiğini, tedavi seçeneklerini ve risk faktörlerini detaylarıyla anlatan bir kaynak. Gelecek gebeliklerin nasıl etkilendiğini ve hangi...

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları
SAĞLIKLI YAŞAM2 gün ago

Sağlıklı Yaşam İçin İpuçları

Sağlıklı yaşam için dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve sağlık önerileriyle ilgili ipuçları ve bilgiler. Beslenme düzeni, kilo kontrolü, stres yönetimi,...

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları
DİYET2 gün ago

Egzersiz Yapmanın Vücudumuza Yararları

Bu detaylı blog yazısı, düzenli egzersizin sağlık üzerindeki muazzam etkilerini keşfeder. Fiziksel ve zihinsel sağlıktan sosyal ve duygusal yararlara kadar,...

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları
DİYET2 gün ago

Kilo Vermek İçin Doğru Beslenme İpuçları

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için izlemeniz gereken adımlar mı arıyorsunuz? Bu kapsamlı rehberde, kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için...

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı 10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı
SAĞLIKLI YAŞAM2 gün ago

10 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Bu detaylı rehberde, daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmanızı sağlayacak 10 basit ve etkili adımı keşfedin. Dengeli beslenme, düzenli...

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi
VİTAMİN2 gün ago

D Vitamini: Görünmeyen Sağlık Bekçisi

D Vitamini'nin hayati rolünü anlamak ve güneş ışığından gelen sağlığı nasıl en iyi şekilde elde edebileceğinizi öğrenmek için bu ayrıntılı...

Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi Kanser Nedir? Kanser Türleri ve Kanser Tedavisi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Kanser

Kanser, vücudumuzdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalıp yayılması durumudur. Sağlıklı bir hücre, vücutta belirli bir işlevi yerine getirirken, kanser hücreleri...

Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri Addison Hastalığı: Belirtiler, Nedenler ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Addison Hastalığı

Addison hastalığı, adrenal bezlerinin yetersiz çalışmasına neden olan bir durumdur. Bu yazıda, Addison hastalığına dair geniş bilgiler vereceğiz. Addison Hastalığı:...

Adet Düzensizliği Adet Düzensizliği
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği, genellikle kadınların adet döngüsünün normalden farklı bir şekilde ilerlemesi durumudur. Normal bir adet döngüsü genellikle 28 gün sürer,...

Adet Gecikmesi Adet Gecikmesi
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesiyle ilgili tüm detayları keşfedin. Nedenlerini, belirtilerini ve çeşitli tedavi yöntemlerini derinlemesine inceleyin. Sağlıklı bir adet döngüsü için gerekli...

Adet Öncesi Gerginlik (PMS) Adet Öncesi Gerginlik (PMS)
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Öncesi Gerginlik (PMS)

Bu kapsamlı makalede Adet Öncesi Gerginlik (PMS) hakkında geniş bilgi edinin. PMS'nin nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemlerini keşfedin. Kadın...

Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Adet Sancısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
SAĞLIKLI YAŞAM3 gün ago

Adet Sancısı

Adet sancısıyla ilgili bilmeniz gereken her şey burada! Adet dönemi ağrısının nedenleri, belirtileri ve etkili tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi...

Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler Selülit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözümler
SAĞLIKLI YAŞAM6 gün ago

Selülit Nedir?

Selülitle savaşmanın zamanı geldi! En son bilgileri edinin, kanıta dayalı yöntemleri deneyin ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için adımlar atın....

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı