İlginizi Çekebilir

ANTİOKSİDAN

Koenzim Q10

Koenzim Q10 Nedir?

Koenzim Q10, enzimlerin aktif hale gelmesini sağlayan, ancak enzimin proteini olmayan organik yapısıdır. Çoğu zaman fosfat içerir ve proteine göre çok daha küçük bir yapısı vardır.

Enzimlerde gerekli işi yapan kısım, koenzimlerdir. Ayrıca bu kısım protein kısmından da ayrılabilir. Aynı zamanda koenzimin bünyesinde pek çok vitamini barındırdığı da bilinmektedir. Bu vitaminlerin tamamı vücut içerisinde gerekli enerji yakımı görevini üstlenir.

Vücuttaki bazı enzimler saf protein molekülleridir. Bu gruptaki enzimlerin yapısında aminoasitten başka basit enzim bulunmaz. Bu nedenle aktivite gösterebilmeleri için inorganik metal iyonlarına ya da koenzimlere ihtiyaç duyarlar.

Koenzimin Faydaları Nelerdir?

Koenzim aslında bir vitamin ve mineral gibi vücuda, insan sağlığına faydalı bir yapıdır. İşte koenzimin faydaları;

  • Spor yapanlar için atletik performansı artırır,
  • Yaşlanmayı geciktirici etkileri saptanmıştır,
  • Hipertansiyon hastalarında koenzim kullanılmaya başlandı. Bu hastalarda günlük yaklaşık 120 mg koenzim iyileşme göstermiştir,
  • Mitokondrial olarak da bilinen bir şeker hastalığının tedavisinde de koenzimlerden faydalanılır,
  • Sperm sayısını artırır ve canlandırıcı bir etkisi saptanmıştır,
  • Damar sertliği tedavisinde kullanılır,
  • Kardiyomyopati olarak da bilinen kalp hastalığı üzerinde faydalı etkileri saptanmıştır,
  • Kalp yetmezliği hastalığında da faydalı olduğu düşünülmekte ancak henüz konu ile ilgili araştırmalar devam etmektedir,
  • Mitokondriyal hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır,
  • B6 vitamin eksikliğinde destek alınmaktadır,

Kısırlık Tedavisi

Koenzimin faydaları aslında bunlarla da sınırlı değil. Örneğin pek çok insanın çare aradığı kısırlık tedavisinde de koenzimlerden destek alınmaktadır. Yaşla birlikte azalan yumurta kalitesini artırmak için özellikle koenzimlerden destek alınmaktadır. Özellikle vücudumuzda yumurtaları koruyan CoQ10 maddesi yaş aldıkça azalmaktadır. Koenzim Q10 içerikli takviyeler sayesinde yumurta kalitesi uzun yıllar korunmaya devam eder.

Cilt Sağlığı

Yaşlanmaya başlı cilt sorunların çözümünde yine koenzim çok sık kullanılmaktadır. Cildin neminin azalması, zararlı UV ışınların etkisi, cilt katmanlarının incelmesi, diğer dış etkenlerden kaynaklanan hasarlar koenzim Q10 tedavisi ile azaltılmaktadır.

Baş Ağrısı

Hemen her yaştaki insanın temel sorunlarından biri olan baş ağrısı da koenzim ile tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Mitokontriyal sorunlar beyin hücrelerinde enerji kaybına yol açabiliyor ve baş ağrısına neden olabiliyor. Özellikle migren ataklarının tetiklenmesinde bu durumun payı büyük. Mitokontriyal yapının onarılmasını sağlayan Koenzim Q10 migren ağrıları üzerinde de oldukça etkilidir.

Kas Fonsiyonları

Kas fonksiyonunu artırma gibi bir özelliği de bulunan koenzim, egzersiz performansı için de kullanılmaktadır. Anormal mitokondriyal fonksiyonlar kaslar üzerinde olumsuz etki yaratıp, enerji kaybına yol açabilir. Bu durumda kaslar etkili bir şekilde kasılmayacak ve egzersiz hedefine ulaşmayacaktır. Koenzim Q10 enzimleri mitokondriyal fonksiyonlarını iyileştirici etkiler sağlamaktadır. Bu sayede egzersiz sırasında gücün arttığı kişi tarafından da hissedilebilir.

Kanser Riski

Oksidatif stres kanseri tetikleyen bir zemin oluşturur. Ayrıca hücre hasarına neden olur ki bu durum kanser riskini iki katına çıkarır. Koenzim Q10 enzimleri oksidatif stres ile etkin bir şekilde savaşmaktadır. Dolayısıyla yüksek kanser riski kişilerde dahi oldukça etkili sonuçlar gözlemlenmiştir. Ayrıca daha önce kanser hastalığını atlatmış kişilerde kullanılan koenzim Q10, kanserin tekrarlama riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Astım Koah

Oksijen ile sürekli etkileşim halinde olan akciğerler, oksidatif hasarlara karşı oldukça hassas bir yapı haline gelmiştir. Bu da astım ve KOAH gibi ciddi rahatsızlıklara sebep vermektedir. Zaten bu hastalık ile yüzleşen kişilerde Koenzim Q10 seviyesinin daha az seyrettiğini de gözlemlenmiştir. Koenzim Q10 desteği ile akciğer sağlığı sağlanmış olacaktır. Ayrıca beyin sağlığı üzerinde de etkili olan Koenzin mitokondriyal fonksiyonların beyin hücrelerini öldürmesini engelliyor. Görüleceği üzere Koenzim insan sağlığı açısından son derece önemli bir noktaya sahiptir.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap