İskandinav Diyeti Listesi

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
İskandinav Diyeti Listesi

İskandinav Diyeti Nasıl Yapılır ?

İskandinav diyeti, İskandinav ülkelerindeki insanlar tarafından yaygın olarak tüketilen yiyecekleri içerir.  Birkaç çalışma, bu yeme şeklinin kilo kaybına neden olabileceğini ve en azından kısa vadede daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz. Bu makale, yenilmesi ve kaçınılması gereken yiyeceklerin yanı sıra potansiyel sağlık yararları da dahil olmak üzere İskandinav diyetini gözden geçirmektedir.

İskandinav Diyeti Nedir?

İskandinav diyeti, İskandinav ülkelerinde (Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya ve İzlanda) geleneksel ve doğal yiyeceklerin içerdiği bir diyet listesi yada beslenme biçimi diyilebilir.

2004 yılında bir grup beslenme uzmanı, bilim insanı ve şef tarafından İskandinav ülkelerinde artan obezite oranları ve sürdürülemez tarım uygulamalarını ele almak için oluşturuldu.

Yerel kaynaklı ve sürdürülebilir şekilde yetiştirilen gıdaları beslenme hedefi haline getirdiği için iskandinavya diyeti doğru bir diyet olabilir. Ortalama bir Batı diyetiyle karşılaştırıldığında , daha az şeker ve yağ içerir, ancak lif ve deniz ürünlerinin iki katı içermektedir.

Yenmesi ve Kaçınılması Gereken Yiyecekler

İskandinavya diyeti, sağlıklı besinlerden yemeyi öncelik haline getirmiş bir diyet biçimidir. Bu diyet planında geleneksel ve doğal besinlerden beslenmeye dikkat etmeniz gerekmektedir bu diyetin en önemli kuralıdır.

Sık sık yiyin: meyveler, meyveler, sebzeler, baklagiller, patatesler, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar, çavdar ekmekleri, balık, deniz ürünleri, az yağlı süt ürünleri, otlar, baharatlar ve kolza (kanola) yağı
Ölçülü yiyin: av etleri, serbest dolaşan tavuk yumurtaları , peynir ve yoğurt.
Nadiren yiyin: diğer kırmızı etler ve hayvansal yağlar
Yemeyin: şekerle tatlandırılmış içecekler, ilave şekerler , işlenmiş etler, gıda katkı maddeleri ve rafine hızlı yiyecekler

İskandinavya diyeti, Akdeniz diyetine çok benzer . En büyük farkı sızma zeytinyağı yerine kanola yağına ağırlık vermesidir.

İskandinav diyeti üzerine yapılan eleştiriler arasında bu diyetin içerisinde yer alan yiyeceklerin yüzyıllar önce iskandinav topraklarında yetişmediği yönündedir. Yine de nordik diyeti, İskandinav halkının yüzlerce yıl önceki diyetini yansıtacak şekilde tasarlanmamıştı. Bunun yerine, günümüz İskandinavya’sında yerel olarak temin edilen sağlıklı yiyecekleri bulunmaktadır.

İskandinav Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

İskandinav diyeti üzerine yapılan bir kaç çalışma bulunmaktadır. nordik diyetini uygulayan bir grup insan diyetin zayıflama ve sağlıklı yaşam için çok uygun olduğunu savunmuştur diğer grup ise sağlıklı besinler içerdiğini savunmasının yanı sıra zayıflamak için çok fazla yardımcı olmadığını savunmuştur. nordik diyeti üzerine yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yaşlanma Karşıtı 11 Besin

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edebilirsiniz.

İnstagram:  Zayıflama ve Diyet Listesi

Facebook: Zayiflamagentr

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Dukan Diyeti

Dukan Diyeti

Dünya çapında popülerliğiyle bilinen Dukan Diyeti, kilo verme

Kinoa

Kinoa, son yıllarda sağlıklı beslenme dünyasında neden bu

Beta HCG

Beta HCG

Beta HCG Beta HCG’yi genellikle gebe kalmaya çalışanlar

Takip Et