VİTAMİN

B12 Vitamini

B12 Vitamini (Siyanokobalamin) Nedir ?

B12, insan vücudunda sinir ve kan hücrelerini sağlıklı tutmaya yardımcı olan, hücrelerdeki genetik materyalin DNA olmasına yardımcı olan bir besindir. Ayrıca insanları yorgun ve halsiz hissetmesine sebep olan bir anemi olan megaloblastik rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur. Suda çözünen bir vitamindir.

Vücut B12 vitaminini iki adımda gıdalardan alabilir. İlk adımda, midedeki hidroklorik asit B12 vitamini ile B12 vitamininin gıdaya eklendiği proteinden ayırır. Bundan sonra, B12 vitamini içsel faktör olarak adlandırılan mide tarafından üretilen başka bir protein ile birleşir ve vücut tarafından emilir. Fakat bazı insanlar intrensek faktör yapamadıkları bir durum olan pernisiyöz anemiye sahiptir. Sonuç olarak, tüm yiyeceklerden B12 emiliminde sorun yaşayabilirler.

Günlük B12 İhtiyacı Ne Kadardır ?

Günlük B12 ihtiyacı yaşa göre değişir. Farklı yaşlar için ortalama günlük önerilen miktarlar; (Mikrogram (mcg) olarak listelenmiştir.)

6 aya kadar doğum 0.4 mcg
7-12 aylık bebekler 0,5 mcg
1-3 yaş arası çocuklar 0,9 mcg
4-8 yaş arası çocuklar 1,2 mcg
9-13 yaş arası çocuklar 1,8 mcg
Gençler 14-18 yıl 2,4 mcg
Yetişkinler 2,4 mcg
Hamile gençler ve kadınlar 2,6 mcg
Emziren gençler ve kadınlar 2,8 mcg

Hangi Gıdalar B12 Sağlıyor?

B12 vitamini doğal olarak çeşitli hayvansal gıdalarda bulunur. B12 en iyi kaynakları sığır karaciğeri ve istiridyedir. Bunlar dışında balık, et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve diğer süt ürünlerinde bulunur.

B12 Vitamini İçeren Gıda Takviyeleri

Neredeyse tüm multivitamin haplarında B12 bulunur. Sadece B12 ve diğer B vitaminlerini içeren gıda takviyeleri de mevcuttur. Eczanelerde bulabileceğiniz Naturbes Vitasmin içinde bilinen tüm vitaminleri barındıran en iyi multivitamin hapı diyebiliriz. B12, dil altı formlarında da mevcuttur (dilin altında çözülür). Dilaltı formlarının yutulan haplardan daha iyi emildiğine dair bir kanıt yoktur. Reçete ile yazılan B12 hapları da oldukça fazladır. Bu durum genellikle B12 vitamini eksikliğini tedavi etmek için kullanılır.

B12 Eksikliği

Çoğu insan, yedikleri gıdalardan B12 alsalar bile düzensiz yemek, fast food ve kalitesiz besinlerden maalesef yeteri kadar B12 almak zorlaştı. Bazı insanlarda ise B12  besinlerden emmekte zorluk çekiyorlar. Örneğin Amerika’da B12 eksikliği, halkın % 1.5 ile % 15’ini etkilemektedir. B12 eksikliğinizin olup olmadığını öğrenmek için yetkili bir labratuardan bu konuyla ilgili test yaptırabilirsiniz.

Bazı kişiler yeterli B12 alamazlar veya vücutları bunu yeterli kadar emmekte zorlabilir. Çünkü midelerinde yeterli hidroklorik asit bulunmayan, özellikle 50 yaşın üzerindeki insanlar, ihtiyaçlarının  çoğunu takviye edilmiş gıdalardan veya besin takviyelerinden almalıdır.

Gastrointestinal, kilo kaybı ameliyatı, sindirim bozukluğu olanlar, çölyak hastaları  ve Crohn hastalarında vücudun emebileceği B12 vitamini miktarını azalabilir.

Vejetaryen veya veganlar gibi hayvansal gıdaları az veya hiç tüketmeyen insanlarda B12 eksikliği görülebilir. Çünkü sadece hayvansal gıdalar doğal olarak B12 vitaminine sahiptir. Bebeklerini emziren hamile kadınlar eğer katı vejetaryen yada vejetaryen ise bebeklerine B12 yetmez.

B12 Vitamini Eksikliğinde;

B12 eksikliği, yorgunluk, halsizlik, kabızlık , iştahsızlık, kilo kaybı ve megaloblastik anemiye neden olur. Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma gibi sinir sorunları da oluşabilir. B12 vitamini eksikliğinin diğer semptomları arasında denge, depresyon, konfüzyon, demans , zayıf bellek ve ağız veya dil problemleri sayılabilir. B12 vitamini eksikliği anemisi olmayanlarda bile sinir sistemine zarar verebilir, bu nedenle B12 eksikliği olduğu durumlarda mümkün olan en kısa sürede tedavi olmak önemlidir.

Bebeklerde, vitamin B12 eksikliği belirtileri;

Bebeklerde büyüme geriliği, hareket ile ilgili sorunlar, tipik gelişim haritasında olması gereken hedeflere ulaşmakta gecikmeler gibi sorunlar olabilir.

B12 Vitamini Zararlı Olabilir Mi?

B12 vitamininin herhangi bir zarara neden olmadığı görülmüştür. B12 vitamini, aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir veya etkileşime girebilir ve bazı durumlarda, ilaçlar vücutta B12 vitamini düzeylerini düşürebilir.

Özet olarak;

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

 • Enerji seviyesini korur.
 • Uyumaya yardımcıdır.
 • Depresyonun azalmasına yardımcı olur
 • Hafızayı koruyucu özelliği vardır.
 • Sinir sistemine ve mizaç yapısını destek olur.
 • Kalp sağlığına yardımcı olur
 • Sağlıklı deri ve saç için önemlidir.
 • Sindirim sistemine yardımcı olur
 • Sağlıklı bir hamileliğe yardımcı olur
 • Kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olarak anemiyi önler
 • Eklem ve kemik sağılığı için önemlidir.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap