Hamburger Nasıl Yapılır?

Hamburger herkes tarafından oldukça sevilen bir yiyecek ancak dışarıda yediğiniz hamburger kadar lezzetli hamburgerler yapamıyorsanız tamda sizler için hazırladığımız nasıl hamburger yapılır adlı yazımıza bakabilirsiniz4 min


Hamburger Nasıl Yapılır
Hamburger Nasıl Yapılır

Hamburger Nasıl Yapılır

Merhabalar keyifli bir yemek olan hamburger herkes tarafından sevilmektedir, Hamburger kilo aldırmasının yanında sağlıksız olduklarından dolayı tercih edilmemektedir ancak kendi hamburgerinizi evinizde sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz peki hamburger nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını öğrenmek için nefis bir hamburger yapmanın tarifini sizler için hazırladığımız yazıdan öğrenebilirsiniz şimdiden afiyet olsun.

Hamburger Yapabilmek için Gerekli Olan Malzemeler

Hamburger hazırlamak için öncelikle gerekli olan malzemeleri edinmeniz gerekmektedir. Hamburger nasıl yapılır diye merak ediyorsanız öncelikle sağlıklı ve kaliteli gıda ürünlerinden bir hamburger hazırlamayı önceliğiniz haline getirmelisiniz. Malzemelerimizin kaliteli ve sağlıklı ürünler olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir eğer kaliteli gıda ürünleri kullanırsanız hazırladığınız hamburger’den keyif almanız da bir o kadar kolay olacaktır.

 • 500 gram yağsız kıyma
 • 2 Baş soğan
 • 1 çorba kaşığı kadar domates salçası
 • Tuz
 • Karabiber
 • Yuvarlak Sandviç Ekmeği

Hamburger Nasıl Yapılır? Sorusunun işte asıl tarifi buradan sonra başlamaktadır

 1. Yapılışı: Kıymaya rendelenmiş soğan, tuz ve karabiber konur ve iyice yoğrulur
 2. Yumurta iriliğinde parçalar koparılır, avuç içinde yuvarlayarak 1,5 parmak kalınlığında yuvarlak köfteler yapılır.
 3. Köfteler Izgarada pişirilir
 4. Ortasından kesilmiş sandviç ekmeklerinin arasına konur.
 5. Biraz salça sürüp lezzetli hamburgerlerinizi servis edebilirsiniz.

Hamburgerin Püf Noktaları Nelerdir?

Daha iyi bir hamburger nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız öncelikle hamburger yapmanın püf noktalarını öğrenmeniz gerekmektedir. Dışarıda yediğiniz hamburgerler kadar lezzetli ve doyurucu bir hamburger elde etmek oldukça zordur ancak püf noktalarını öğrendikten sonra muhtemelen kendi hazırladığınız hamburgerlerden bir tane daha sipariş etmek isteyebilirsiniz. Lezzetli bir hamburger nasıl yapılır merak ediyorsanız püf noktalarını okuyabilirsiniz.

 • Hamburgerin en önemli özelikleri arasında ilk başta et yer almaktadır. Etin dananın döş etinden olması gerekmekte ve sadece bir kez kıyma makinesinden geçmiş olması gerekmektedir.
 • Hamburger etinin içine tuz ve karabiber dışında koymamak gerekmektedir çünkü tadını bozabilir riske atmamak gerekmektedir.
 • Hamburger etlerinin pişmesinin süresi oldukça kısa olduğundan hamburgeri bir bütün haline getireceğiniz malzemelerinizi elinizin altında bulundurmanızı öneririz hamburgerlerin çok fazla yanmış olması damak tadınızı bozabilir.
 • Hamburger pişirmenin birçok yolu olduğu bilinmekte ama mangalda pişirmek kadar lezzetli olan döküm demir ızgarada pişirmektir. Önce döküm demir tavanızı önceden ısıtınız döküm tavanıza iki çorba kaşığı kadar zeytinyağı ekleyiniz ve hamburger köftelerinizi pişirmeye başlayabilirsiniz afiyet olsun.

Hamburger Nasıl Bulundu? Hamburgerin Tarihi

Hamburger nasıl yapılır ? sorusuna cevap verdikten sonra hamburgerin nasıl ortaya çıktığı ve bugün dünyanın dört bir yanında küresel bir yiyecek haline gelen amerikanın kendine ait bir kültürü olduğunu iddia ettiği ve daha iyi hamburger nasıl yapılır diye tartışmalar hakkında merak ettiğiniz şeyler varsa hemen yazıyı okuyabilirsiniz.

1800’lü yılların ortalarına doğru sanayi devriminin en yoğun şekilde hissedildiği yıllar da bir sanayi kenti olan Hamburg şehrinden bir iş adamı yeni ticaret yollarını keşfetmek için ortaya Asya’ya çıktığı bir seyahat sırasında tatarlar tarafından oldukça benimsenmiş bir tatar bifteğini keşfetti. Alman tüccar bir girişim olarak onu Hamburg’a getirdi ve daha sonra Hamburg şehrine ait bir Hamburg bifteğinin ortaya çıkmasına neden oldu. Hamburgerin asıl ortaya çıkışı bir aşçı tarafından keşfedilmesiyle oluştu, bu aşçı tatar bifteğini kızartarak müşterilerine sunmaya başladı ve herkes tarafından oldukça lezzetli ve doyurucu bulunan Hamburg bifteği herkes tarafından sevilince Hamburg’a ait olan hamburger adını aldı

Hamburg’a gelmesiyle ünlenen hamburger herkes tarafından sevilmesiyle artık ününü ülke dışına taşımayı başardı hamburgerin dünyaya yayılmasının hikâyesi şöyle; Hamburger Almanya’nın dışına iki şekilde çıktı. Bunlardan ilki, bir bilim adamı ve bununla birlikte gıda alanında uzman olan Dr. J.H. Salisbury’nin hamburgeri bir seyahat sırasında İngiltere’ye götürmesiyle ortaya çıktı. Salisbury sağlıklı bir yaşam sürmek için günde üç kere, önceden sıcak su ile yıkanmış biftek yenmesi gerektiğini savunmaktadır, bu savunması günümüzde hamburger severler tarafından çokça kullanılmaktadır.

Hamburgerin hazırlanma ve ortaya çıkış hikâyesi İngiltere’de adını Salisbury bifteği adını aldı. Hamburger ikinci yayılış hikâyesi şöyle; 1800’lü yılların sonlarına doğru Alman göçmenlerinin Amerika’ya göç etmesiyle oldu.  Hamburger etinden yapılan hamburger köftelerinin adı Amerika’da hiç değişmeksizin hamburger adını aldı.  Hamburger, Amerika’ya ait olduğu oldukça tartışılmaktadır Amerikan toplumu konu hamburger olduğunda konuyu ciddiye almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Canan Karatay Diyeti

 

 

 

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir