Connect with us

Diyet

Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay Diyeti hakkında merak edilenler… Karatay diyeti Nedir? Karatay diyeti nasıl uygulanır? Karatay diyetinin zararları ve püf noktaları bu makalemiz de

Canan Karatay Diyeti Nedir?

Karatay Diyeti

Beslenme ve kilo verme yanında sağlıklı bir hayat tarzı benimsemek için bazı diyet listelerine uymak gerekmektedir. Canan Karatay diyeti de bilinen en popüler diyetlerden biridir. Şimdi hep birlikte bu diyeti derinlemesine inceleyelim…

Son derece etkili ve hızlı kilo verdiren Karatay diyeti son dönemlerde en fazla konuşulan zayıflama yöntemlerinin başında yer almaktadır. Profesör Canan Karatay tarafından ortaya çıkarılan diyet yöntemi çeşitli zayıflama uygulamaları ile farklı yollardan tok kalarak vücutta bulunan fazla yağların en kısa sürede erimesine yardımcı olmaktadır.

Karatay diyeti hem bedenin estetik görünümünde başlayan bozuklukları ortadan kaldırmakta hem de daha sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam etmeniz için fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Diğer diyet programlarında yer alan az ve sık yeme yönteminden farklı bir bakış açısı ile daha hızlı ve kolay kilo verme yöntemi uygulanmaktadır. Besleyici gıdalar ile beslenerek öğün sayısı en aza çekilerek sağlıklı kilo vermeyi esas almaktadır.

Canan Karatay Diyeti Nedir?

Beslenme esnasında temel amaç sağlıklı bir şekilde vücuda gıdaların alımını sağlamaktır. Bazı hallerde kilo kaybı yani zayıflama da amaçlanabilir. Canan Karatay diyeti nedir sorusuna verilecek en iyi yanıtlardan biri sağlıklı bir yeme alışkanlığı kazanmaktır. Yaygın ismiyle Karatay diyeti yapılırken temel olarak zararlı ürünlerden kaçınmak amaçlanmaktadır. Bir çok açıdan verilen diyet tarifi aslında katı bir diyet listesinden ziyade iyi alışkanlıklar hedefleyen bir durum olarak düşünülebilir. Örneklendirmek gerekirse, ekmek uzak durulması gereken en temel karbonhidratlardan biridir. Şeker de zararı en çok olan tatlı hatta Canan Hanımın gözünde zehir gibi de isimlendirilen maddelerdir. Bir diğer açıdan Karatay diyetinin temelinde yapay tatlılar da en büyük düşmanlardır. Çünkü insülin direnci ve kilo alımı ile ilgili doğrudan alakası olan maddelerdir. Kilo alımı ve yağlanmaya bağlı sağlık sorunlarını engellemek için uzun vadede bir çözüm arayışına girilmelidir.

Glisemik indeksi düşük besinlerin alımı, kilo yapan ürünlerden uzak durmak anlamına gelmektedir. Elbette yüksek kalorili ürünlerde de glisemik indeks düşük olabilir. Ancak miktarla beraber ayarlama yapılmalıdır.  Glisemik indeksi yüksek olan besinlerin yağ yapması çok kısa sürede gerçekleşir. Diğer yandan düşük glisemik indeksli madde ise hemen kan şekerini yükseltmemesine bağlı olarak daha az yağlanma süreci demektir.

Canan Karatay Diyeti Nasıl Uygulanır?

Bir diyeti uygulamadan önce kişinin diyeti kendi bünyesinde benimsemesi ve ruhsal olarak, fiziksel açıdan hazırlanması gerekir. Canan Karatay diyeti nasıl uygulanır sorusuna gelince, önceliğin protein ve sağlıklı karbonhidratlar da olduğunu hemen vurgulamak gerekir. Sağlıklı yağlar da bu ilk sıralara listelenebilir. İşlem görmemiş, doğal yağlar vücuda katkı sağlar.

Güçlü protein kaynaklarına örnek verilirse balık, et çeşitleri, yumurta, yoğurt ve peynir badem, fındık gibi gıdalar sıralanabilir.  Sağlıklı karbonhidratlar ise ek yağ ve sos katılmayan makarna, arpa şehriyesi gibi sıralanabilir. Bu gıdalar günlük hayata yerleştirilmelidir ve harcanan enerji de dikkate alınarak miktarı belirlenmelidir. Yoğun spor yapan kişilerin harcayacağı miktar daha farklı olacaktır.

Karatay Diyetinin Genel Özellikleri

 • Pirinç ve patates, nişasta barındırır ve yağlanmada etkilidir. Sadece haşlama olarak sınırlı şekilde tüketilmelidir.
 • Unlu gıdalardan her zaman uzak durmak gerekir. Sağlıklı ve glisemik indeksi düşük unlara yönelim olmalıdır.
 • Ay çiçek yağı veya mısır özü yağları yerine zeytinyağı ve tereyağı ile yemekler pişirilmelidir.
 • Kuru yemiş türleri, en doğal halinde tüketilmeye çalışılmalıdır. Yani üzeri yağ ve tuzlu biçimde tatlandırılan çerezler yine kilo aldırır ve sağlıksızdır.
 • Kahvaltı öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Özellikle protein açısından zenginleştirilen besinlere odaklanılarak güçlü bir kahvaltı yenmelidir. Sabah kahvaltısı olmadığı zaman, gün içinde çok fazla yemek yeme eğilimi olacaktır.
 • 24 saat içerisinde en çok 3 öğün yemek yenmelidir. Ara öğün olmaması gerekir ve 4 saatlik aralarla ana yemekler yenmelidir. İçecek olarak su dışında limonlu su, şekersiz çay, ayran gibi içecekler tüketilebilir. Halsizlik hissi olursa ayran iyi bir dengeleyici olacaktır.
 • Akşam 20.00’den sonraya öğün bırakılmamalıdır.
 • Karatay diyetinde yemekleri nasıl pişirdiğinize önem vermeniz gerekir. Düşük ısıda ve uzun bir süre boyunca pişirilen yemekler tüketilmelidir.
 • Ana öğünlerin yanında salata, ev yapımı turşu (Az tuzlu) tüketilmelidir. Salataya eklenen yağ zeytinyağı, keten tohumu yağı olabilir. Sirke ve limon suyu eklenmesi tat verir, çok az kalorileri vardır.
 • Alkol kan akışını ve organların işleyişini kötü etkileyen bir maddedir. Canan Karatay diyeti boyunca alkollü, gazlı içeceklerden ve meyve sularından uzak durmak gerekir. Yani paketlenmiş içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Halsizlik hissi olmaması ve tok kalmak için günde 2 litre su içilmesi önemlidir.
 • Beslenmeye ek olarak sağlıklı bir diyet süreci için günlük işleyişe ek olarak 40 dakika ile 1 saat arasında etkinlik yapılmalıdır. Yürüyüş, aşamalı artırılmalı, hareketli spor yapılıyorsa kişinin fiziksel durumuna göre ayarlanma yapılmalıdır.

Canan Karatay Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Canan Karatay diyetinde dikkat edilmesi gerekenler diyetin başarılı olması için önemlidir.

 • Uykunuzu alarak uyanmanız en önemli konulardan biridir.
 • Meyve dahil akşam 8 sonrası hiçbir şey tüketmemek gerekir.
 • Boş toksik karbonhidratların hepsinden uzak durmak önemlidir.
 • Glisemik indeks listelerine göre hareket etmek önemlidir. Yani en düşük olan doğal yiyecekler tüketilmeli, yüksek olanlardan uzak durulmalıdır.

Kalori hesabı ile kilo vermek Karatay diyetine göre çok da geçerli değildir. Doğal bir yağdan alınan kalori ile besin değeri olmayan şekerden alınan kalori farklı olacaktır.  Tereyağından alınan kalori sağlıklı bir kaloriyken şeker kilo yapan bir kalori barındırır.

Düzenli spor yapan kişilerin doğal gıdalardan doyasıya kadar tüketmesi fayda sağlayacaktır. Karaciğerinde yağ olmayan ve insülin değeri 5 olanlar porsiyonlarda doyuncaya kadar kriterini benimseyebilir.

Canan Karatay Diyeti Zararları

Diyetlerin hepsi tamamen kusursuz demek yanlış bir bakış açısı olacaktır. Çünkü neticede herkesin metabolizması farklıdır ve kişisel görüşlerinin de aynı olması beklenmez. Farklı görüşler de vardır. Bu açıdan Canan Karatay diyeti zararları gibi bir konu da açılabilir.  Örneğin doğal karbonhidratların çok kısıtlanması ve hayvansal gıdalara aşırı yönlendiren bir diyet listesi bazı diyetisyenler için zararlı görülmektedir. Çünkü metabolizmadaki temel enerji kaynağı tahıl grubu ürünlerdir. Yani meyve, sebze, bulgur gibi besinlerin çok kısıtlanması bazı vitaminleri de eksik almamıza neden olabilir.  Diğer yandan doğal bir kaynak olduğu halde karbonhidratların aşırı kısıtlanması ve hayvansal gıdalara daha çok odaklanılması kolesterolü de kötü etkileyebilir.

 • Kas yapısı açısından proteinlerle beraber karbonhidratların da önemi büyüktür. Doğal karbonhidratlar, maddelerin taşınmasındaki enerjiyi de sağlar. Ayrıca kendinizi diyet esnasında daha az halsiz hissetmenizi sağlar. Hiç karbonhidrat alımının olmaması, halsiz bir beslenme ve kasların sağlıklı oluşmamasına neden olabilir.
 • Doymuş yağ oranı çok olan protein kaynağı etler, karaciğeri yoran bir etki yapmaktadır.
 • Ürik asit ve böbreklere aşırı yüklenme de diğer zararlardandır.
 • Doğal enerji kaynaklarının çok az alınması, bazı depresyon gibi seratonin eksikliğine bağlı hastalıklara neden olabilir. Doğal karbonhidratların bazılarında mutluluk veren maddeler yer alır.

İnsanların Karatay Diyetine Bakış Açıları

İnsanların Karatay diyetine bakış açıları oldukça değişik bir biçimde olmakla beraber hem yaptıklarında olacağını düşünen bir kesimle birlikte hiçbir şekilde bu diyetin işe yaramayacağını düşünen bir kesimde mevcuttur.

Karatay Diyeti İle İlgili Olumsuz Düşünceler

Her fikrin veya düşüncenin olumlu yönde destekleyen belli sevenleri olduğu gibi bu konuyu yanlış bulanlarda mevcuttur. Onların düşüncelerine belli bir açı ile bakılması sonucunda aslında her iki tarafında kendilerince belli konularda haklı oldukları yerler vardır. Tereyağlı çay içmeyi sevmeyen kişilerin Sayın Karatay’a karşı çıkmaları çok da saçma bir durum olmaması ile birlikte aslında bu Karatay diyeti bir bakımdan da komik bir hal almış bulunmaktadır.

Olur mu öle şeyler diyen bir sürü kişinin olması ile birlikte bu kadar fazla şekilde yağ tüketimi sonucunda nasıl sağlıklı olacağız düşünceli kapılan kişiler de kendilerince haklıdırlar fakat sağlıklı besin tüketmek içinde doğaya sırtımızı yasladığımızda aslında tereyağı da bize dolaylı yollardan doğanın verdiği sadece bazı notlarında bizim aracı olduğumuz bir besin değimlidir. Aslında Karatay diyetini savunmayıp ama diğer diyetlerle ortak olduğu bir nokta daha vardır buda şeker tüketimidir.

Karatay Diyeti Hakkındaki Olumlu Düşünceler

Belli bir kesimi kaplayan bu insan grupları Karatay diyetinin doğru uygulanması koşulu ile yararlı olabileceği fikrindeler. Aslında Karatay diyeti eski zamanlarda yaşayan insanların yaşama stillerinin şu an ki zamana doğru şekilde dayatmaktan başka bir şey değildir. Tereyağının önemini sürekli vurgulayan Sayın Karatay aslında eski zamanlarda ki gibi dedelerimizin ve ninelerimizin de yaptıkları gibi siz de tere yağ tüketin bakın tüketenler ne kadar sağlıklı asıl tüketmeyenler sağlık sıkıntısı çekiyor gibi yaklaşımlarda bulunuyor.

Advertisement

Ama herkesin de Karatay diyetiyle aynı düşündükleri fikir ise un tüketiminin olmaması gerektiğidir çünkü bütün diyetlerde un tüketimi kalori bakımından gereğinden fazla olduğu gibi kalorisinin fazla olması da zaten diyet yapan kişinin yememesi için yeterli bir sebep olacaktır. Karatay diyetini uygulaması sonucunda sağlıklı bir yaşama kavuşan insanlar vardır ama bu sağlıklı yaşam bu diyet konusunda ne kadar da istikrarlı olduğumuzla da alakalı bir durumdur.

Canan Karatay Diyeti Yorumları

Birçok diyet hakkında kullanıcılar yorum yapar ve Canan Karatay diyeti yorumları da incelendiği zaman genellikle bireysel deneyimlerle paralel bir durum vardır.  Diyetin neye göre başarılı olduğu ve neye göre kötü yorumlandığı noktasında ise uygulanırken yaşanan zorluklar epey belirleyici denebilir. Bu açıdan Karatay diyeti yaşam tarzını da düzenlemeye yönelik pozitif etkili bir uygulamadır. Proteine odaklandığı için kilo verme süreçlerinde belirgin bir fark yaratabilir. Ancak bazı yorumlarda diyetteki tutarsızlıklar da yer bulmaktadır.

Karatay diyeti içinde şeker tüketilmemesi önemlidir, meyve de şeker barındırdığı için doğal da olsa zararlı olarak görülüyor. Ancak meyvenin çok sayıda faydası vardır ve bu açıdan çelişkili ve sağlıklı yaşam odağından uzaklaşan bir durum söz konusudur.  Meyveler kansere karşı vücudun direncini geliştirir ve kansere karşı da uzun vadede güçlü bir destek sağlar. Kadınların menopozu sağlıklı geçirmelerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Yasaklanan bazı maddeler faydalı olduğu halde kullanılmadığı için çelişkili bir diyet olduğu yönünde yorumlar vardır.

Kaya tuzu ile ilgili bir durum da yine tutarsızlıkla anılmaktadır. Yorumlara göre kaya tuzunda 84 mineral olduğu bilgisi yanlıştır ve Karatay diyetinin önerdiği gibi doğrudan tüketilmeden arındırılması gerekmektedir. Bu durumun da nedeni radyum ve talyum maddelerinin kaya tuzunda yer alması, kansere neden olma potansiyeli bulunmasıdır.

Karatay Diyeti İle 10 Kilo Verdim

Günümüzün en popüler diyeti olan ve çok sayıda kişi tarafından uygulana Karatay diyeti ile 10 kilo verdim gibi yorumlar çok fazla yapılmaktadır. Fazla kilolarından şikayetçi olan ve bu kilolara dayalı belli başlı hastalıkları olan kişilerin denediği diyet programından genel olarak olumlu yorumlar yapılmaktadır. Düzenli bir şekilde yapılan diyet istenilen süre içinde istenilen oranda kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bu kiloları vermek için kesinlikle Karatay diyetinin düzenlediği programa harfiyen uyulması gerekmektedir. Canan Karatay tarafından sunulan diyette belirli kurallar bulunmaktadır. Sunmuş olduğu kurallar son derece önemli olup uyulduğunda sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olmaktadır. En önemli kurallardan biri akşam saat 7 veya 8’den sonra hiçbir şey yenilmemelidir.

Canan Karatay Diyet Listesi 

Canan Karatay Diyeti | 2 Ekim 2023Hem internet platformunda hem de günlük yaşamın diğer alanlarında çok fazla adı duyulan Canan Karatay diyeti sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermeye yardımcı olduğundan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Prof. Dr. Canan Karatay tarafından oluşturulan diyet programında önermiş olduğu besin gıdaların tüketilmesi ve yasaklı olan yiyecek ya da içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Çok fazla tercih edilen diyetin içeriğinde gün içinde en fazla 3 ana öğünle beslenilmesi gerekir ve ara öğünlerde gıda tüketiminden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Sağlıklı olan yağlar ve bol proteinli beslenme şekline dayanan diyetin ana teması tok kalarak zayıflamaktır. Bu sayede verilen kilolar daha sonra tekrar alınmaması ve kalıcı olmasıdır.

Son günlerde çok popüler olan sağlıklı zayıflama diyetleri arasında yer alan Karatay diyeti ile herkes formunu doğal yollardan koruması mümkün olmaktadır. Doktor Canan Karatay tarafından düzenlenen ve Karatay diyeti olarak bilinen diyet programını düzenli bir şekilde yapılması ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Canan Karatay Diyet Listesi 1

Birinci Gün:

 • Kahvaltıda 2 yumurta, 10 zeytin, beyaz peynir,3 kayısı kurusu, 1 bardak bitki çayı, avuç içi kadar ceviz
 • Öğle yemeğinde kırmızı et, yeşilliği bol salata, bir bardak tuzsuz ayran, sebze yemeği
 • Akşam yemeğinde kızartılmış balık, salata tüketilir.

İkinci Gün:

 • Kahvaltıda yine 2 tane yumurta, 10 zeytin, beyaz peynir,2 tane çarliston biber, 3 tane çeri domates, 1 avuç fındık
 • Öğle yemeğinde barbunya yemeği, karnabahar yemeği, alternatif olarak etli sebze yemeği, bir kâse yoğurt veya bir bardak tuzsuz ayran
 • Akşam yemeğinde tavuk eti, haşlama ya da ızgara balık ile yeşil salata

Üçüncü Gün:

 • Kahvaltıda 2 yumurtayla yapılmış menemen, beyaz peynir, şekersiz bitki çayı,6-7 tane fındık ya da badem
 • Öğle yemeğinde zeytinyağlı sebze yemeği, 3 tane ızgara köfte, uzsuz salata ve tuzsuz ayran
 • Akşam yemeğinde kuzu eti veya istenen başka bir et, fasulye gibi sebze yemeği, salata

Dördüncü Gün

 • Kahvaltıda 2 yumurtalı omlet, 7 tane zeytin, yeşillik, bitki çayı
 • Öğle yemeğinde kereviz gibi sebze yemeği, dana – kuzu eti, bir kâse yoğurt
 • Akşam yemeğinde barbunya, balık- tavuk ızgara, soğan roka vs. karışık yeşil salata tüketilir. Diyetin diğer günlerinde benzer gıdaların alternatifleri oluşturulabilir.

Canan Karatay Diyet Listesi 2

Canan Karatay diyet listesi içinde her zaman ekmek ve tahıl gruplarından uzak durulmasının yanı sıra karbonhidrat içeren besin maddeleri de diyet programının içinde yer almaz. Diyet listesinde yapılması gerekenler;

Kahvaltı:

 • Rafadan ya da kayısı kıvamında iki tane yumurta veya tereyağlı peynirli omlet,
 • 8 ya da 10 tane yeşil veya siyah zeytin,
 • Bir küçük çay bardağı ekmek yerine ceviz içi,
 • Bir avuç içi kadar beyaz peynir,
 • 4 veya 5 tane gün kurusu kayısı,
 • Şekersiz çay, su,

Öğlen;

 • 1 avuç içi kadar dana söğüş,
 • Zeytinyağlı fasulye,
 • Mevsim sebzelerinin bulunduğu salata içine doğal sirke, limon ve sızma yağ eklenebilir,
 • 1 su bardağı tuzsuz ayran,

Akşam;

 • Izgara ya da buğulama bir porsiyon balık,
 • Mevsim sebzeleri ile hazırlanmış ve içine keten tohumu eklenmiş salata,

Canan Karatay Diyet Listesi 3

Genel olarak pek çok kişi tarafından uygulanan ve olumlu sonuçlar aldıran Karatay diyeti için belli başlı günler belirlenmiştir. 3 günlük Karatay diyet listesi içinde yer alanlar;

1. Gün

 • 2 tane haşlanmış yumurta, domates, beyaz peynir, fındık, fıstık, şekersiz çay,
 • Zeytinyağlı fasulye yemeği, haşlanmış tavuk göğsü, yeşili bol salata, şekersiz çay ya da tuzsuz bir bardak ayran,
 • Balık, yeşili bol ve limonlu salata, tuzsuz ayran, 1 tatlı kaşığı keten tohumu,

2. Gün

 • 2 tane yumurta, domates, peynir,
 • 3 veya 4 kuzu pirzola, salata,
 • Barbunya pilaki, ızgara balık, 1 muz,

3. Gün

 • Menemen, domates, peynir,
 • 3 veya 4 ızgara köfte, taze fasulye, 1 kase yoğurt, salata, 1 tatlı kaşığı keten tohumu,
 • Normal boy bonfile ızgara, enginar veya bakla, salata 1 tatlı kaşığı keten tohumu,

Canan Karatay Şeker Diyeti

Her yerde çok fazla konuşulan ve deneyenler tarafından olumlu sonuçlar elde edilen Karatay diyeti her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca Prof. Dr. Canan Karatay tarafından kaleme alınan Obezite ve Diyabete çözüm var kitabında şeker hastaları için gerekli olan Canan Karatay şeker diyeti ile sağlıklı kilo verdirmeyi başarmıştır. Düzenli bir şekilde uygulanan diyet programı sayesinde daha hızlı kilo vermek mümkün olmaktadır.

Karatay Mutfağı

Türkiye’yi zayıflatan profesör lakabını alan ve her söylediği diyet menüleri ile olay olan Dr. Canan Karatay sağlıklı bir şekilde kilo verdiren diyet listelerinin yanı sıra yazmış olduğu Karatay mutfağı kitabı ile çok daha fazla konuşulmaktadır. Kitabın içeriğinde yer alan yemek tarifleri ile pek çok kişinin sağlıklı ve kalıcı olarak kilo vermesi sağlanmaktadır.

Türk mutfağına ait olan yemek kültürünü bozmadan en güvenli şekilde düzenleyen profesör sağlıklı pişirme yöntemleri, doğal ve organik besin seçimi, yoğurt ya da tere yağ gibi evde yapılacak ürünlerin en doğal nasıl yapacağı gibi tarifleri kitabında yazmıştır. Bu sayede diyet yaparken ya da sağlıklı bir yaşam için en doğru yöntemleri uygulamak çok daha kolay olacaktır. Diyet süresince hiç kimse strese girmeden düzenli olarak diyetini devam ettirecektir.

Canan Karatay Kimdir?

Canan Karatay Diyeti | 2 Ekim 2023Uzun bir süredir televizyon ve gazetelere konu olan Prof.Dr. Canan Karatay kimdir? 1943 yılında Elazığ’da dünyaya gelmiştir. Liseyi Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde bitirmiş, sonrasın da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.  1967 yılında üniversiteyi bitiren Karatay, bundan 5 sene sonra İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları eğitimi almış ve İngiltere’deki üniversiteden burs almıştır. Kardiyoloji alanındaki tecrübesi burada başlar. Karatay, 1976 senesinde adı geçen tedavi kliniğinde baş asistan olmuştur.

Canan Karatay tıp alanındaki katkılarıyla da isminden bahsetmektedir. Cerrahi müdahale olmadan takılan kalp pili implantasyonu tekniği elde ettiği başarılardan biridir. Bu uygulama geçici ve kalıcı kalp pilleri için geçerlidir. Karatay ayrıca 1976-78 seneleri arasında dünyadaki ilk kalp nakli ameliyatında da bulunmuştur.  Kalp nakli alanında daha sonra doçentlik tezini sunmuş ve bir sene sonra da doçent unvanı almıştır. Canan Karatay’ın önemli diğer çalışmaları ve yaptıkları şöyle sıralanabilir:

 • Türkiye’de ilk defa Judgkin olarak da bilinen koroner anjiyografi tekniğini kullanmış ve ülkede kalıcı yer edinmesini sağlamıştır. Bu tekniği Cape Town’da aldığı eğitimle beraber ülkemize getirmiştir. Tekniğin uygulanması esnasında femorel arter yolu kullanılmaktadır.
 • Kalp hastalıkları alanındaki çalışmalarının önemli bir bölümü 1987 ve 1995 seneleri arasında gerçekleşmiştir. State University of New York Health Science’de bu süreç tamamlanmıştır.
 • İstanbul ve Gaziantep’te birçok laboratuvar kurmuştur. Özellikle 1995-1997 yılları arasında çok sayıda hastanede koroner yoğun bakım alanında oluşumlara imza atmıştır.
 • Canan Karatay uzun yıllar üniversitede öğretim üyeliği yapmıştır. 5 yıl Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 4 yıl da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev almıştır. Ayrıca rektörlük görevlerinde de bulunmuştur. 2006 ve 2010 seneleri arasında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde bunu gerçekleştirmiştir. Aynı üniversitede hala öğretim görevlisi olarak yer almaktadır.

Merhaba, ben Uzm. Dyt. Ayşenur Aköz. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi İstanbul Medipol Üniversitesi'nde tamamladım. Bir çok farklı kurumdave farklı alanda staj yapıp, eğitimim sonrasında yetişkin beslenmesi üzerine çalıştım. Bu alanda güncel kaynakları takip etmekte ve gerekli gördüğüm alanlarda kurslar alarak kendimi geliştirmekteyim. Yetkin olduğum konular üzerinde çalışmaya ve üretmeye devam ediyorum. Şu anda Beşiktaş'ta bulunan ofisimde danışan kabul etmekteyim.

Son Eklenenler

Troid ve Gluten Troid ve Gluten
Beslenme3 ay ago

Troid ve Gluten

Troid bezinin fonksiyonları, metabolik süreçler, protein sentezi, vücut sıcaklığı ve daha fazlası gibi vücuttaki bir dizi önemli işlevi düzenler. Troid...

Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller Cilt Sağlığına Faydalı Besinler Cilt Dostu Besinler Vitamin ve Mineraller
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Cilt Dostu Besinler

Cilt sağlığınız için gerekenler, her biri özenle seçilmiş ipuçları ve taktiklerle bir tık ötenizde. Şimdi okuyun ve cilt sağlığınızı en...

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur? Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Obezite ve Hastalıklar Bir yemek kültürüne sahip olan toplumumuzda, yemek sadece bir ihtiyaç değil, aynı zamanda bir neşe kaynağı, bir...

Glisemik İndeks ve Glisemik Yük Glisemik İndeks ve Glisemik Yük
Beslenme3 ay ago

Glisemik İndeks (GI)

Glisemik indeks (GI), yiyeceklerin kan şekerini yükseltme yeteneğini ölçen bir sistemdir. Bir besinin glisemik indeksi, o besinin içindeki karbonhidratların kan...

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı MS (Multipl Skleroz) Hastalığı
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

MS (Multipl Skleroz) Hastalığı

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sistemi olan beyin ve omurilikteki sinir liflerini etkileyen kronik bir hastalıktır. Multipl skleroz, bağışıklık sisteminin...

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalığı
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Yaygın olarak görülen İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) otoimmün hastalıklar sınıfında yer alan kronik bir sağlık sorunudur. Ülseratif kolit ve crohn...

İltihaplı Romatizma İltihaplı Romatizma
Sağlıklı Yaşam3 ay ago

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir?

Romatoid artrit, bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine saldırması sonucu oluşan kronik bir enflamatuar hastalıktır. Bu durum, özellikle eklemleri etkiler ve...

Cinsel İsteksizlik Cinsel İsteksizlik
Cinsel Sağlık3 ay ago

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, cinsel dürtü eksikliği veya libidoda azalma olarak tanımlanır ve birçok erkek ve kadını etkileyebilir. Cinsel isteksizliğin nedeni fiziksel,...

Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Penis Eğriliği Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Cinsel Sağlık3 ay ago

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği, ereksiyon halinde penisin yana, yukarı veya aşağı doğru bükülmesi durumudur. Bu durum, Peyronie hastalığı olarak da bilinir ve...

Kolesterol Nedir Kolesterol Nedir
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Kolesterol

Bu makale, HDL ve LDL olmak üzere iki farklı kolesterol türünü ve bunların diyabetle olan ilişkisini anlatır. Kolesterol seviyelerinin önemini...

Diyabetik Ketoasidoz Diyabetik Ketoasidoz
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Diyabetik Ketoasidoz

Diyabetik Ketoasidoz (DKA), yüksek kan şekeri seviyeleri ve vücutta asidin birikmesi ile karakterize bir durumdur. Genellikle tip 1 diyabetli kişilerde...

Şeker Hastalığı Diyabet Şeker Hastalığı Diyabet
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Şeker Hastalığı (Diyabet)

Şeker hastalığı (diyabet), vücudun kan şekerini (glikoz) düzgün bir şekilde kullanamadığı bir durumdur. Glikoz, vücudun enerji kaynağıdır ve yiyeceklerden elde...

Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi Panik Atak Nedir? Nasıl Teşhis Edilir? Belirtileri ve Tedavisi
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Panik Atak

Panik ataklar, beklenmedik bir anda yaşanabilen, yüksek seviyede korku ve rahatsızlık hissiyle karakterize durumlardır. Bu durumlar genellikle belirli bir tehlike...

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı
Spor4 ay ago

Messi’nin Diyet ve Antrenman Programı

Lionel Messi, dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ancak, Messi'nin üstün yetenekleri sadece doğuştan gelen...

Futbolcular Neler Yememeli Futbolcular Neler Yememeli
Spor4 ay ago

Futbolcular Neler Yememeli?

Futbolcular Neler Yememeli: İdeal performans için hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini öğrenin. Futbolcuların diyetinden çıkarılması gereken gıdalar hakkında bilgi edinin ve...

Ezekiel Ekmeği Ezekiel Ekmeği
Diyet4 ay ago

Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği, tam tahıl ve baklagillerin birleşimiyle oluşturulan sağlıklı ve besleyici bir ekmek çeşididir. Yüksek lif, protein ve sağlıklı yağlar...

Veganlık ve vejetaryenlik Veganlık ve vejetaryenlik
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Veganlık ve Vejetaryenlik

Veganlık ve vejetaryenlik, sağlık, etik ve çevre konularında bilinçli beslenme tercihleridir. Bu makalede, veganlık ve vejetaryenliğin faydaları, beslenme önerileri ve...

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi
Vitaminler4 ay ago

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

D vitamini, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan güçlü bir vitamindir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivasyonunu artırır, aşırı bağışıklık...

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

Kalp Sağlığını Destekleyen Besinler

Sağlıklı bir kalp için beslenme çok önemlidir. Bu makalede, kalp sağlığını destekleyen en iyi besinleri keşfedin. Omega-3 yağ asitleri içeren...

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi
Sağlıklı Yaşam4 ay ago

En İyi Uyku Alışkanlıkları ve Uykunun Önemi

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve gün içinde enerjik olabilmek için kaliteli bir uyku almak önemlidir. Bu makalede, size en iyi...

Etiketler

Zayiflama.Gen.TR editörleri tarafından hazırlanan bu web sitesindeki bilgiler tıbbi tavsiye yerine geçmemesi gereken bilgileri sağlar. Tıbbi tavsiyeler konusunda uzman sağlık hizmeti sağlayan doktor, kayıtlı diyetisyen, eczacı vb. kişiler tarafından verilmelidir. Diyet, zayıflama veya genel sağlık sorunlarınız hakkında tıbbi desteği konusunda uzman kişilerden almalısınız. Ayrıca sitemizde yayınlanan ürün, hizmet veya kuruluşlar zayiflama.gen.tr tarafından onaylanmaktadır anlamına gelmez. Sitemizi ziyaret eden tüm kullanıcılar bu uyarılarımızı dikkate almış olarak kabul edilir.

© 2023 Zayiflama.GEN.TR. Web Tasarımı SEOLOG SEO Ajansı