Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi nedenleri ve saç dökülmesi durdurmanın yolları hakkında her şeyi öğrenmek için saç dökülmesi nedenleri ve önleme yöntemleri nelerdir yazımızda36 min


Saç Dökülmesi Nedenleri ve Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları Nelerdir ?
Saç Dökülmesi Nedenleri ve Saç Dökülmesini Durdurmanın Yolları Nelerdir ?

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır, vitamin eksikliği stres bozukluğu yemek yeme düzeni gibi faktörler saçların dökülmesinde etkili olabilir. Saçlarınızın daha sağlıklı olmasını istemeniz gayet normaldir. Saçlarınızın güzel bir görüntüye sahip olması herkes için çok önemlidir. Saç dökülmesi yaşayan insanlardansanız hazırladığımız yazımız tam size göre.. Saç dökülmesi nedenleri, bitkisel çözümleri, saç dökülmesi engellemenin yolları hazırladığımız yazımızda…

Saç Dökülmesi Durdurmak İçin Öneriler

Saçların seyrekleşmesi, küçük ve orta derecede saç dökülmesi anlamına gelir. Yaygın saç dökülmesinin aksine, saçın inceltilmesi kesin olarak kelliğe yol açmaz. Bununla birlikte, başınızda daha ince saç lekeleri görünümü verir. Saçların dökülmesi yavaş yavaş olur, bu da nedenleri tespit etmek ve en iyi tedavi önlemlerini bulmak için zamanınız olduğu anlamına gelir.

Saç Dökülmesi Sebepleri

Saç dökülmesi; yaşam tarzı alışkanlıklarından, genetik olarak veya her ikisinden de kaynaklanabilir. Bazı tıbbi durumlar da saçın incelmesine neden olabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) , günde 50 ila 100 tüy kaybetmenin normal olduğunu bildirmiştir.

Yaşam tarzı alışkanlıkları saç dökülmesine önemli bir katkıda bulunur. Bunlar:

 • Saçınızın aşırı yıpranması. Buna renk tedavileri, perma, gevşetici ve daha fazlası dahildir.
 • Saçta uzun süre kalan saç spreyleri ve jeller gibi sert saç ürünleri kullanmak. açları boyamakta saç sağlığını olumsuz etkileyebilir.
 • Diyetinizde yeterince demir, folik asit ve diğer mineralleri almamak. Tüm bunlar foliküllerin doğal olarak saç üretmesine yardımcı olur.
 • Kontrolsüz stres yaşamak. Stres, kortizol benzeri hormonlardaki artışla ilişkilidir. Çok fazla stres hormonu, saç köklerinden büyümeye çalışan yeni tüyleri öldürebilir.

Saç dökülmesi kalıtsal olabilir. Altta yatan tıbbi hususlar da bu duruma yol açabilir. Aşağıdaki durumlarda saç dökülmesi yaşanabilir:

 • Yakın zamanda doğum yapmış olmak,
 • Doğum kontrol hapı kullanmayı bırakmak,
 • Hormonal değişiklikler yaşamak,
 • Kısa sürede 20 kilodan fazla kilo kaybetmek,
 • Bir otoimmün hastalık için tedavi görmek,
 • Bağışıklık sisteminin güçsüz olması
 • Bir cilt bozukluğu veya enfeksiyonunun olması.

Daha az yaygın olarak, saç dökülmesi aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Kendi saçını çekmek,
 • Yeme bozuklukları,
 • Yüksek ateş.

Saç dökülmesi kimi zaman alopesi (saç kıran) ile karıştırılır . Saçların incelmesi eninde sonunda saç dökülmesine yol açsa da, bu iki durum mutlaka aynı şey değildir.

Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri

Saç inceltme vakalarının çoğu evde tedavi edilebilir. Aşağıdaki 12 seçeneği göz önünde bulundurun ve herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuşun.

1. Derisi masajı

Daha kalın saç elde etmenin en ucuz yöntemi kafa derisi masajıdır. Hiçbir maliyeti yoktur ve hiçbir yan etkisi yoktur.

Saçınızı yıkarken, kan akışını teşvik etmek için kafa derisi etrafına parmak uçlarınızla hafifçe basınç uygulayın. Daha da fazla fayda için, ölü cilt hücrelerini de çıkarmak için elde taşınabilir bir kafa derisi masajı deneyebilirsiniz .

2. Uçucu yağlar

Uçucu yağlar belirli bitkilerden elde edilir ve esas olarak aromaterapi ve diğer alternatif tıp türlerinde kullanılır. Mayo Kliniğe göre, lavanta yağı kellik problemi olan bazı kişiler tarafından başarı ile kullanılmaktadır. Bu yağ genellikle biberiye ve kekik gibi diğer türlerle birleştirilir .

Yine de, uçucu yağların kellik veya saç dökülmesini tedavi edebileceğine dair yeterli kanıt yoktur. Bu tedaviyi denemeye karar verirseniz, kolunuzda az miktarda yağı test edip herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin. Kızarıklık, kurdeşen veya döküntü gibi durumlar alerjik reaksiyona işaret edebilir.

3. İnceltici şampuan

İnceltici şampuan iki şekilde çalışır. İlk olarak, bu tür ürünler saçlarınız için hacim sağlar, bu nedenle daha kalın görünür. Bu, inceltme veya doğal olarak ince saçları olan insanlar için yararlı olabilir.

Saç veya saç dökülmesinin inceltilmesi için şampuanlar ayrıca zaman içinde daha fazla saç üretmesi için daha sağlıklı bir kafa derisi vaat eden vitaminler ve amino asitler içerir. En iyi sonuçları almak için ürünleri her gün kullanın. Ayrıca sağlık uzmanınızdan şampuanın reçete gücü olan bir versiyonunu da sorabilirsiniz.

4. Multivitaminler

Sağlıklı saçlar genel sağlıkla da ilişkilidir. Yetersiz beslenme veya belirli yeme bozuklukları durumunda, foliküllerden yeni saçlar üretilemeyebilir. Sağlık uzmanınız tarafından yapılan bir kan testi, herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğinizin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir .

Eğer bir eksikliğiniz varsa, sağlık uzmanınız günlük bir multivitamin önerebilir . Saçların sağlıklı, kalın ve güçlü büyümesi için demir, folik asit ve çinkoya ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte, Mayo Klinik , ihtiyacınız olan besinleri zaten alıyorsanız ekstra vitamin almamanızı tavsiye eder. Bunun nedeni, saçın inceltilmesini tersine çevireceğine dair bir kanıt bulunmamasıdır. Ayrıca, bazı besin maddelerinin çok fazla elde edilmesi aslında yarardan çok zarar verebilir.

5. Folik asit takviyeleri

Folik asit , yeni hücre üretimi için önemli olan bir B vitamini türüdür. Saç inceltme açısından folik asidin, foliküllerin saçsız alanlarda yeni saçlar oluşturmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yine de, multivitaminlerde olduğu gibi, saçınızın daha kalın olmasına yardımcı olmak için folik asidin garanti edildiğine dair yeterli kanıt yoktur.

6. Biyotin

Biyotin veya B-7 vitamini, fındık, mercimek ve karaciğer gibi gıdalarda doğal olarak bulunan suda çözünür bir besindir. Dengeli bir diyet uygularsanız, biyotin takviyesine ihtiyaç duymazsınız. Bununla birlikte, kısmen bu tür ürünlerle daha fazla enerji ve daha iyi saç büyümesi vaat eden pazarlamacılar sayesinde, biyotinin ek formları son yıllarda artmaktadır. Biyotin vücudunuzdaki enzimleri parçalamaya yardımcı olurken , saçları inceltmeye yardımcı olabileceğine dair çok az kanıt vardır. B-5 vitamini takviyesi alırsanız biyotin almamalısınız – birlikte alındığında bunlar birbirlerinin etkinliğini azaltabilir.

7. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri

Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerine esansiyel yağ asitleri denir. Çünkü insan vücudu tarafından yapılamazlar. Omega-3, vücudunuzun sayısız durumun altında yatan bir neden olan iltihapla savaşmasına yardımcı olur. Erken saç dökülmesi iltihaplanma ile de ilişkili olabilir. Öte yandan Omega-6, kafa derisine fayda sağlayabilecek genel cilt sağlığı için önemlidir.

Bitki bazlı yağlar birincil omega-6 kaynaklarıdır, omega-3 yağ asitleri ise balıklarda bulunur . Normalde bu tür yiyecekleri tüketmiyorsanız, gıda takviyesi kullanma konusunda doktorunuzla konuşun .

8. Minoksidil

En iyi markası Rogaine olarak bilinen minoksidil, tezgahta mevcut olan ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan bir saç dökülmesi tedavisidir. Doğrudan kafa derisine günde iki kez uygulandığında, yavaşça saçsız noktalarda daha kalın saçlar görebilirsiniz. Ürün, tercihlerinize bağlı olarak sıvı veya köpük olarak mevcuttur.

Rogaine göre, tam etkili olması 16 haftaya kadar sürebilir. Ürünü tutarlı bir şekilde kullanmanız önemlidir, aksi takdirde sonuçları göremeyebilirsiniz. Kafa derisi tahrişi ve yüz ve boyundaki istenmeyen saç büyümesi dikkat edilmesi gereken bazı yan etkilerdir.

9. Spironolakton

Spironolakton (Aldakton), androjen üretimi ile ilgili saçları incelten kişiler için reçete edilir. Teknik olarak bir “su hapı” olsa da, Aldakton da bir anti-androjendir. Kadınlarda, bu ilaç saç dökülmesinin ve hormonal dalgalanmalarla ilişkili saç dökülmesinin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu tayini önceden yapmak için bir kan testi gereklidir.

10. Finasterid

Finasteride (Propecia) reçeteli bir saç dökülmesi ilacıdır. Sadece erkekler için. Minoksidil gibi topikal tedavilerin aksine, Propecia erkeklerin saç dökülmesi için aldığı günlük bir hap olarak gelir. Kadınlar, özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız, ciddi yan etkiler nedeniyle bu ilaçlardan kaçınmalıdır.

11. Kortikosteroidler

Kortikosteroidler, altta yatan enflamasyona bağlı durumlar için kullanılan reçeteli tedavilerdir. Bazen, enflamatuar durumlar saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir.

12. Evde lazer tedavisi

Lazer tedavisi genellikle dermatologlar ve diğer cilt uzmanları tarafından kullanılır. Şimdi, FDA bazı ürünlerin evde kullanılmasının önünü açtı. Evde saç için lazer tedavisi, saçlarınızı yeniden kalınlaştırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda daha kalın hale getirir. Sonuçların etkili olması birkaç ay sürebilir.

Evde lazer tedavisinin en büyük dezavantajı maliyettir. Bazı makineler yüzlerce dolar satılıyor ve çalışmayabilir. Bu kadar büyük bir yatırım yapmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

 

Saç Büyümesi İçin Vitaminler

Birçok insan sağlıklı görünen saçları sağlık veya güzelliğin bir işareti olarak görür. Vücudunuzun diğer bölümleri gibi saçların da sağlıklı olması ve büyümesi için çeşitli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Aslında, birçok beslenme eksikliği saç dökülmesine bağlıdır. Yaş, genetik ve hormonlar gibi faktörler de saç büyümesini etkilerken, optimal besin alımı önemlidir. Aşağıda saç büyümesi için önemli olabilecek 5 vitamin ve diğer 3 besin bulunmaktadır.

1. A Vitamini

Tüm hücrelerin büyüme için A vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, insan vücudunda en hızlı büyüyen doku olan saçı içerir.

A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde yapmasına yardımcı olur. Sebum kafa derisini nemlendirir ve saçların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. A vitamini eksikliği olan diyetler saç dökülmesi ile ilgilidir. Yeterli A vitamini almak önemli olmakla birlikte, çok fazla tehlikeli olabilir. Çalışmalar, aşırı dozda A vitamininin saç dökülmesine de katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak ve lahana, A vitamini haline getirilen beta-karoten bakımından yüksektir. A vitamini süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunabilir. Morina karaciğeri yağı özellikle iyi bir kaynaktır. A vitamini takviyelerini çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz. Saçınızın nemlendirilmesi ve büyümesi için A vitamini gerekir. İyi kaynaklar tatlı patates, havuç, ıspanak, lahana ve bazı hayvansal gıdaları içerir.

2. B-Vitaminleri

Saç büyümesi için en iyi bilinen vitaminlerden biri biyotin adı verilen bir B vitaminidir. Saç Dökülmesi üzerine yapılan araştırmalar biyotin eksikliğini insanlarda saç dökülmesi ile ilişkilendiriyor.

Biyotin alternatif bir saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılmasına rağmen, eksik olanlar en iyi sonuçlara sahiptir. Bununla birlikte, eksiklik çok nadirdir, çünkü çok çeşitli gıdalarda doğal olarak ortaya çıkar. Sağlıklı bireylerde biyotinin saç büyümesi için etkili olup olmadığı hakkında da veri eksikliği vardır.

Diğer B vitaminleri, kafa derisi ve saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yardımcı olur. Bu işlemler saç büyümesi için önemlidir. Kepekli tahıllar, badem, et, balık, deniz ürünleri ve koyu, yapraklı yeşillikler de dahil olmak üzere birçok gıdadan B vitaminleri alabilirsiniz. Saç dökülmesi engellenmesi için ek olarak, hayvansal gıdalar B12 vitamininin tek iyi kaynaklarıdır. Bu yüzden vejetaryen veya vegan bir diyet uyguluyorsanız , ek almayı düşünün. B vitaminleri saç büyümesine yardımcı olan saç derinize oksijen ve besin taşımaya yardımcı olur. Kepekli tahıllar, et, deniz ürünleri ve koyu, yapraklı yeşillikler iyi B-vitamin kaynaklarıdır.

3. C Vitamini

Saç dökülmesi gibi cilt hasarını büyümeyi engelleyebilir ve saçınızın yaşlanmamasına neden olabilir.

C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Ek olarak, vücudunuzun saç yapısının önemli bir parçası olan kolajen olarak bilinen bir protein oluşturmak için C vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini ayrıca vücudunuzun saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demiri emmesine yardımcı olur.

Çilek, biber, guava ve turunçgiller iyi C vitamini kaynaklarıdır. Kollajen yapmak için C vitamini gereklidir ve saçların yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabilir. İyi kaynaklar biber, turunçgiller ve çilekleri içerir.

4. D Vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri saç dökülmesi için teknik bir terim olan alopesi ile bağlantılıdır (7 Güvenilir Kaynak).

Araştırmalar ayrıca D vitamininin yeni foliküllerin yaratılmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor – saç derisindeki yeni saçların büyüyebileceği küçük gözenekler.

D vitamininin saç üretiminde rol oynadığı düşünülmektedir, ancak çoğu araştırma D vitamini reseptörlerine odaklanmaktadır. D vitamininin saç büyümesinde gerçek rolü bilinmemektedir. Bununla birlikte, çoğu insan yeterli D vitamini almaz ve yine de alımınızı arttırmak iyi bir fikir olabilir.

Vücudunuz güneş ışınlarıyla doğrudan temas ederek D vitamini üretir. İyi D vitamini kaynakları arasında yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, bazı mantarlar ve takviye edilmiş gıdalar bulunur.

D vitamini takviyeleri çevrimiçi olarak mevcuttur . D vitamininin saç büyümesindeki gerçek rolü anlaşılamamıştır, ancak saç dökülmesinin bir şekli eksikliklerle bağlantılıdır. Güneşe maruz kalma veya belirli yiyecekleri yiyerek D vitamini seviyelerini artırabilirsiniz.

5. E Vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır. Saç dökülmesi ile ilgili bir çalışmada, saç dökülmesi olan kişiler 8 ay boyunca E vitamini takviyesi yaptıktan sonra saç büyümesinde% 34.5’lik bir artış yaşadı

Plasebo grubunda sadece% 0.1’lik bir artışı. Ayçiçeği tohumları, badem, ıspanak ve avokado , iyi bir E vitamini kaynağıdır. Saç dökülmesi engellemek için ayrıca E vitamini takviyelerini çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz. E vitamini oksidatif stresi önlemeye ve saç büyümesini arttırmaya yardımcı olur. İyi diyet kaynakları arasında ayçiçeği tohumu, badem, ıspanak ve avokado bulunur.

6. Demir

Demir, kırmızı kan hücrelerinin hücrelere oksijen taşımasına yardımcı olur. Bu, saç büyümesi de dahil olmak üzere birçok vücut fonksiyonu için önemli bir mineral yapar. Anemiye neden olan demir eksikliği, saç dökülmesinin önemli bir nedenidir. Özellikle kadınlarda yaygındır.

Demir bakımından zengin gıdalar arasında istiridye, istiridye, yumurta, kırmızı et, ıspanak ve mercimek bulunur. Demir eksikliği, özellikle kadınlarda saç dökülmesinin önemli bir nedenidir. En iyi demir kaynakları istiridye, istiridye, yumurta, kırmızı et, ıspanak ve mercimektir.

7. Çinko

Çinko saç dokusunun büyümesinde ve onarımında önemli bir rol oynar. Ayrıca foliküllerin çevresindeki yağ bezlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Saç dökülmesi çinko eksikliğinin yaygın bir belirtisidir. Saç dökülmesi ile ilgili araştırmalar çinko takviyelerinin çinko eksikliğinden kaynaklanan saç kaybını azalttığını gösteriyor. Bununla birlikte, çok yüksek bir dozla takviyenin saç dökülmesine de katkıda bulunabileceği bazı anekdot raporları vardır.

Bu nedenle, çinkoyu tüm gıdalardan almak daha iyi olabilir. Çinko bakımından zengin gıdalar arasında istiridye, sığır eti, ıspanak, buğday tohumu, kabak çekirdeği ve mercimek bulunur. Mineral çinko, eksikliği olan insanlarda saç büyümesini artırabilir. İyi kaynaklar istiridye, sığır eti ve kabak çekirdeğini içerir.

8. Protein

Saç neredeyse tamamen proteinden yapılır . Yeterince tüketmek saç büyümesi için önemlidir.

Hayvan çalışmaları, protein eksikliğinin saç büyümesini azaltabileceğini ve hatta saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, gerçek protein eksikliği Batı ülkelerinde oldukça nadirdir. Günümüzde Batı ülkelerinde bir protein eksikliği nadir olmakla birlikte, saç büyümesi için yeterli protein yemek önemlidir.

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözümler

Saç dökülmesi birçok erkek ve kadın için ortak bir sorundur. Genetik ve vitamin eksikliklerinden hormon değişikliklerine kadar saçınızın dökülmesinin birçok nedeni vardır . Tiroid hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar da saçların incelmesine veya düşmesine neden olabilir.

Büyüyen saçlar için sihirli bir şey yoktur, ancak araştırmalar bazı bitkilerin saç dökülmesini yavaşlatabileceğini veya yeni büyümeyi desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, araştırmaların çoğunun hayvanlar üzerinde yapıldığını belirtmek önemlidir. İnsanlar üzerindeki etkinliğini kanıtlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Saç büyümenizi iyileştirmek için bitkisel ilaçların nasıl kullanılabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Özellikle saç dökülmesi tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, günlük rutininize bitki eklemeden önce Doktorunuzla Danıştığınızdan emin olun.

Bitkisel Saç Yağları

Saç tonikleri olarak da adlandırılan saç yağları, bir taşıyıcı yağ bazında karıştırılmış bitkisel özlerdir . Bazı saç yağları birden fazla bitki ve taşıyıcı yağ içerir.

Bitkisel yağları yapmak için kullanılan popüler taşıyıcı yağlar:

 • Hindistancevizi yağı
 • Tatlı badem yağı
 • Ceviz yağı
 • Zeytin yağı
 • Mineral yağ
 • Jojoba yağı
 • Buğday tohumu yağı

Bitkisel saç yağlarında kullanılan bazı otlar şunlardır:

 • Çin ebegümeci ( Hibiscus rosa sinensis)
 • Brahmi ( Bacopa monnieri )
 • Ceket düğmeleri ( Tridax procumbent)
 • Jatamansi (Nardostachys jatamansi)
 • Ginseng (Panax ginseng)

Bazı saç yağları, bir şampuan veya saç bırakma saç bakımı olarak kullanılmak üzere formüle edilmiştir, bu nedenle üreticinin talimatlarını not edin. Etiket nemli veya kuru saça uygulanıp uygulanmayacağı konusunda size tavsiyede bulunur.

Temiz eller kullanarak, saç yağına doğrudan kafa derinize masaj yapın ve talimatlara göre durulayın.

Poliherbal merhemler

Bazen bitkisel merhem adı verilen bitkisel merhemler genellikle bitkileri lanolin veya vazelin ve su gibi bir yağla birleştirerek yapılır. Diğer bileşenler balmumu veya kakao yağı içerebilir. Poliherbal merhemler tipik olarak çoklu bitkisel özler içerir.

Poliherbal merhemlerde kullanılan bazı otlar şunlardır:

Bektaşi üzümü (Emblica officinalis)
Gotu kola (Centella asiatica)
Aloe vera (A. Barbadensis Mill.)
Kutsal fesleğen ( Ocimum sanctum)

Nasıl kullanılır

Poliherbal merhemler genellikle doğrudan kafa derinize uygulanır. Temiz ellerle, merhemleri üreticinin talimatlarına göre emilene kadar kafa derinize masaj yapın.

Bitkisel Kremler

Bitkisel kremler ayrıca bitki infüzyon yağları ve sudan yapılır. Bitkisel merhemlerden daha az yağ ve daha fazla su içerirler ve cildiniz tarafından kolayca emilirler.

Bitkisel Jeller

Bitkisel jeller, jel bazında bitkisel özler içerir. Genellikle yağ içermezler.

Sağlıklı saçları desteklemek için bitkisel jellerde kullanılan otlar şunları içerebilir:

Çemen otu ( Trigonella foenum-graecum ): Çemen otu bezelye ailesinin bir üyesidir. Saç büyütme potansiyelleri olan popüler bir pişirme baharatıdır. 2006’daki araştırmaya göre , çemen tohumu özü, orta derecede saç dökülmesi olan erkek ve kadınlarda saç hacmini ve saç kalınlığını geliştirdi.
İşaretleme somunu ( Semecarpus anacardium ): Bu bitki Himalaya’nın altında bulunur ve Ayurveda ve Siddha tıbbında saçların büyümesine yardımcı olmak için kullanılır . Etkinliğini ve güvenliğini belirlemek için işaretleme somunu üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Nasıl kullanılır

Temiz eller kullanarak, jeli kafa derinize masaj yapın veya saçınıza üreticinin talimatlarına göre köklerden ipuçlarına uygulayın.

Kübozomal süspansiyon

Cubosomlar sıvı, kristal nanoparçacıklardır. Cubosomal süspansiyonlar, ilaçların verilmesini ve bazı durumlarda bitkisel ilaçları hedeflemek için kullanılır.

Saç büyümesi için kubozomal süspansiyonlarda kullanılan bazı otlar şunlardır:

Oriental arborvitae ( Mazı orientalis ) : Oriental mazı, yaprak dökmeyen bir ağaçtır ve selvi ailesinin bir üyesidir. Kellik için geleneksel bir ilaçtır. Göre2013 çalışma Güvenilir Kaynak, bitki dinlenme saç köklerinde büyüme aşamasını uyararak saçın büyümesine yardımcı olur.
Espinosilla ( Loeselia mexicana ): Espinosilla Meksika’da yetiştirilir. Saç köklerini güçlendirmek ve sağlıklı bir kafa derisinin korunmasına yardımcı olmak için kullanılır. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre , espinosilla erkek farelerde bir miktar saç uzaması gösterdi.
Goji berry ( Lycium chinense Mill ): Bu meyve taşıyan çalı, geleneksel Çin tıbbında saç büyümesini teşvik etmek için kullanılır. Goji berry, saç dökülmesine neden olabilecek kepekleri önlemeye yardımcı olmak için kafa derisine yağ sürdüğü düşünülen bir mineral olan çinko içerir .
Yumru fleeceflower ( Polygonum multiflorum ) : Bu yumru saç dökülmesi için geleneksel bir Çin tıbbı ilaçtır. 5a redüktaz enzimlerini inhibe eden bileşikler içerir. Ayrıca saç köklerinde büyüme evresini uyarmaya yardımcı olur .
Nasıl kullanılır

Temiz eller kullanarak, saçınızı kökten uca veya başka şekilde talimat verildiği şekilde tarayın veya uygulayın. Doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bitkisel kübozomal süspansiyonları kullanın.

Olası yan etkiler ve riskler

Bitkisel saç büyüme ürünlerinin ana riski alerjik reaksiyondur. Herhangi bir bitki kullanmadan önce alerjik reaksiyonu kontrol etmek için her zaman bir yama testi yapmalısınız.

Bunu yapmak için: Bileğinizin içine az miktarda ürün uygulayın.En az 24 saat bekletin. Bir gün içinde herhangi bir tahriş yaşamadıysanız, başka bir yere uygulamak güvenli olmalıdır.

Alerjik bir reaksiyon yaşıyorsanız şunlar olabilir

 • Döküntü
 • Kurdeşen
 • Kırmızılık
 • Kaşıntı
 • Nefes almada zorluk
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı

Topikal bitkisel saç büyüme ürünlerinin potansiyel yan etkileri şunlardır:

 • Seyrekleşen saç
 • Artan saç dökülmesi
 • Kuru kafa derisi
 • Kafa derisi kızarıklığı veya tahrişi

Çoğu bitkinin saç büyümesi için yan etkileri insanlarda iyi çalışılmamıştır. Dozlama önerilerini standartlaştırmak için yeterli bilgi yoktur. Hamile veya emziren kadınlar, bir doktorun veya nitelikli bir doğal sağlık pratisyeninin gözetiminde olmadığı sürece saçları büyütmek için otlar kullanmamalıdır.

Saç Dökülmesi Önleyen Besinler

On beş yaşından büyükseniz, en kalın saçlarınızın dönemi geldi ve gitti. Şu andan itibaren, oyunun adı o kadar çok şeyi kafanızda tutmak. (Ve parlaklığını, gücünü ve parlaklığını korumak için.)

Saç dökülmesinin nedenleri çok fazla olsa da – genetik, yaş, hormonlar, besin eksiklikleri, toksisite, ilaçlar ve otoimmünite dahil – diyetinizi değiştirmek birçok durumda yardımcı olabilir. CDS , DC, CDN’den beslenme uzmanı Joseph Debé “Doğru diyet ve takviyeler saç dökülmesini yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir ve saçları daha kalın ve daha sağlıklı hale getirebilir” diyor .

1. Ispanak

Bazı durumlarda (özellikle kadınlarda), saç dökülmesinin nedeni mineral eksikliği. FAAD’dan dermatolog  Carolyn Jacob , “Diyetinizde saç dökülmesine yol açabilecek bir şey olmadığından emin olmak önemlidir.” Diyor .

Ispanak demir açısından zengindir ve saçlar için doğal bir saç kremi görevi gören sebum içerir. Yapraklı yeşil ayrıca omega-3 asitleri, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir sağlar. Hepsi saçları parlak, parlak ve en önemlisi drenajdan uzak tutmaya yardımcı olur.

2. Ay çekirdeği

Ayçiçeği tohumları, kafa derisine kan akışına ve saç büyümesine yardımcı olan B5 vitamini (pantotenik asit olarak bilinir) açısından zengindir. Bir göre Klinik ve Deneysel Dermatoloji raporunda, pantotenik asit eksiklikleri saç dökülmesine bağlı bir besin olarak tespit edilmiştir. Tohumların sadece bir onsu, vitamin DV’nizin yüzde 20’sini oluşturur.

3. Somon

İnsan vücudu güneş ışığını kemik güçlendirici D vitaminine dönüştürmek gibi birçok çılgınca şey yapabilir. Ancak yapamayacağı bir şey omega-3 yağ asitleri yapmaktır . Zinde ve hastalıksız kalmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, omega-3’ler saç büyümenizi ve parlak ve dolu kalmanızı sağlar.

“Omega-3’ler anti-enflamatuar. Saç dökülmesine neden olan iltihaplarınız varsa yardımcı olabilirler” diyor Dr. Jacob. Omega-3’leri somon ve sardalya ve uskumru gibi soğuk su balıkları gibi doğal kaynaklardan elde etmek en iyisidir. Bağırsaklarınızı iyileştiren, yaşlanma belirtilerini yavaşlatan ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

4. Pancar

Bu yakut kırmızısı kök nitrat olarak bilinen doğal kimyasallar açısından zengindir. Vücudunuzda parçalandıktan sonra , saç foliküllerinize oksijen ve besin maddeleri getirebilecek olan İngiliz Klinik Farmakoloji Dergisi’ne göre, bu kimyasallar dolaşımın artmasına katkıda bulunabilir.

5. Yulaf Ezmesi

Yulaf, bir tür çözünür lif olan beta-glukanlar açısından zengindir . Debé’ye göre, hem erkek tipi saçsızlık hem de kadınlarda saç dökülmesi sıklıkla insülin direnci ile ilişkilidir. Yüksek lif konsantrasyonu nedeniyle, yulaf ezmesi vücudun insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olan bir besindir .

6. Tavuk

Bir Dermatoloji Annals çalışma arakidonik asit (AA) olarak bilinen çok-doymamış yağlı asitler-omega-6 yağ asidi tek tip kalınlıkta ve sağlıklı hale saç büyümesini teşvik -olarak keşfedilmiştir. Göre 2005-2006 Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Taraması (NHANES), tavuk Amerika’da AA alımının en iyi kaynağıdır. 1 bardak kavrulmuş tavuk porsiyonunda 154 miligram araşidonik asit bulunur.

7. Kırmızı Dolmalık Biber

C vitamini saçların kırılgan ve kırılmasını önler. Journal of Clinical and Estesth Dermatology’de yayınlanan çift kör, plasebo kontrollü 2012 çalışmasında , araştırmacılar saçları inceleyen kadınlarda C vitamini içeren bir oral takviyeyi test etti. Ekin “geçici saç incelmesi olan kadınlarda önemli saç büyümesini” desteklediğini buldular. Her ne kadar portakalları en iyi C vitamini kaynağı olarak görsek de, orta kırmızı dolmalık biberlerin sadece yarısı besin öğelerinin DV’sinin yüzde 158’ini paketler .

8. Yumurtalar

Yumurtalar, saçın büyümesine ve kırılgan tırnakları güçlendirmeye yardımcı olan biyotin adı verilen bir B vitamini ile doludur. Saç dökülmesi olan bir grup kadından, yüzde 36’sının Uluslararası Trikoloji Dergisi çalışmasında biyotin eksikliği olduğu tespit edildi . Bu vitaminin yeterli miktarda olmaması saç dökülmesine neden olabilir. Diğer iyi biyotin kaynakları: badem, avokado ve somon.

9. Mercimek

Protein, demir, çinko ve biyotin dolu mercimeklerde ayrıca bol miktarda folik asit bulunur. Johns Hopkins Medicine’e göre vücudun cilde ve saç derisine saç sağlıklı oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını iyileştirmek için folik aside ihtiyacı var .

10. İstiridyeler

Çinko, genel sağlık için önemli bir mineraldir. Yeterli olmadığında, kirpiklerinizde bile saç dökülmesi yaşayabilirsiniz! Biyolojik İz Element Araştırması’na göre Dr. Debé, polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlarda çinko desteğinin saç kaybını iyileştirdiğini belirtti . Nasıl? Çinko, saç yapımından sorumlu hücrelerin işlerini yapmasına yardımcı olur. Sığır eti, yengeç ve ıstakozda zengin çinko mağazaları da bulabilirsiniz.

11. Yağsız Kıyma

Belirtildiği gibi, demir eksikliği en çok kadınlarda saç dökülmesine yol açabilir . Demir, dost ıspanak (ve diğer koyu yapraklı yeşillikler), soya fasulyesi, mercimek, güçlendirilmiş tahıllar ve makarna gibi bitki bazlı kaynaklarda bol miktarda bulunur. Bununla birlikte, vücut hayvan kaynaklarından üç kat daha fazla demir emer , bu nedenle en iyi bahsiniz haftada birkaç kez yağsız, kıyılmış sığır eti tercih ediyor olabilir. USDA Ulusal Besin Veri Tabanı’na göre, 4 onsluk bir porsiyon pişmiş, yüzde 93 yağsız sığır eti, günlük demir değerinizin yüzde 20’sinden fazlasını sunuyor.

12. Yalın Kümes Hayvanları

Yeterli protein almadığınızda kaslarınızın nasıl büyümediğini (hatta küçüldüğünü) fark ettiniz mi? Aynı şey saçınıza da gelebilir. Yeterli diyet proteini olmadan, saç esasen grev yapar. Daha az yeni saç dökülenin yerini alacak (günde yaklaşık 50-100 saç) ve net bir saç dökülmesi yaşayacaksınız. Etten protein almak için tavuk, balık veya yağsız tavuk filetosu gibi yağsız seçenekler seçin. Süpermarkette strafor bulaşıklarda mühürlü bulacağınızdan daha az doymuş yağa sahiptirler.

13 Arpa

E vitamini, zararlı UV ışığını gerçekten emebilen ve cilt hücrelerini koruyabilen güçlü bir antioksidandır. Ayrıca saç derisinde güneş hasarını onarır, bu da saçın incelmesine neden olabilir. Bir çalışmada, “Tokotrienoller veya farklı tipte E vitamini takviyeleri, saç dökülmesi olan hastalarda sekiz ay boyunca çalışıldı” diyor Dr. Debé. Otuz sekiz kişi ek aldı ve bazıları plasebo aldı. Takviye edilen grubun saç büyümesinde yüzde 34 iyileşme oldu. “Dr. Debé, bu çalışmada kullanılan tokotrienol miktarının sadece diyetten elde edilmesinin zor olmasına rağmen, arpanın çok iyi bir kaynak olduğunu belirtiyor.

14. Kuruyemiş ve Tohumlar

Debé, “Erkek tipi kellik için araştırılması kanıtlanmış birkaç seçenek var” diyor. “Bunlara tokotrienoller, testere palmetto ve beta-sitosterol dahildir. Beta-sitosterol için iyi bir besin kaynağı antep fıstığıdır.” Ceviz ve diğer fındıklar saçlarınızdaki elastin miktarına katkıda bulunan yağlar içerir. Elastin saçları esnek tutar ve kırılmasını önler.

15. Yoğurt

İki eser mineral de saç büyümesine bağlıdır: selenyum ve iyot. Her iki mineral de tiroid bezinin düzgün çalışması için gereklidir ve her birindeki eksiklikler saç dökülmesine neden olabilir . Her iki mineralin de düzenli bir diyet kaynağını tutmak için kahvaltıda veya egzersiz sonrası atıştırmalık olarak yoğurt almayı düşünün. Süt ürünleri minerallerle doludur. Aslında, bir fincan sade az yağlı Yunan yoğurdu günlük iyotunuzun yarısını ve DV selenyumunuzun yüzde 34’ünü içerir. Tatlı kilitler için, Kilo Kaybı için en iyi yoğurtlar için seçimlerimizi kaçırmayın.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

1. Androjenetik Alopesi

Saç dökülmesinin olası nedenleri arasında androjenetik alopesi, hamilelik ve telojen effluvium bulunur.
Androgenetik alopesi erkek veya kadın tipi kellik için başka bir terimdir . Bu ise çok yaygın saç dökülmesinin nedeni.

Hem erkek hem de kadın tipi kellik genetiktir. Erkekler, başın tapınaklarından ve taçlarından saç kaybetme eğilimindedir. Kadınlarda saç genellikle başın her tarafında incelir.

Androjenetik alopesi, bir kişi yaşlandıkça daha olasıdır, ancak ergenlikten sonra herhangi bir noktada başlayabilir . Androgenetik alopesi yaşayan birçok kadın , menopozdan geçtikten sonra bunu geliştirir . Bu, hormonların onunla bir ilgisi olabileceği anlamına gelir.

Bu durumu saç büyümesi için bir ilaç olan minoksidil ile tedavi etmek mümkündür.

2. Hamilelik

Bazı kadınlar doğumdan kısa bir süre sonra aşırı saç dökülmesi yaşayabilir. Bu östrojen seviyelerindeki azalmadan kaynaklanmaktadır . Bu tip saç dökülmesi geçici bir durumdur ve genellikle bir yıl veya daha kısa sürede düzelir.

Saçın normal durumuna dönmesine yardımcı olmak için şunları deneyin:

 • Hacim veren bir şampuan ve saç kremi kullanarak
 • İnce saçlar için tasarlanmış ürünleri kullanma
 • İnce saçlar için çok ağır olabileceğinden yoğun saç kremlerinden veya saç şampuanlarından kaçınmak
 • Saç dökülmesini önlemek için saç derisi yerine saç uçlarına saç kremi uygulamak

3. Telojen Effluvium

Telojen effluvium , saçın büyüme döngüsünün telojen (doğal dökülme) aşamasında kaldığı bir durumdur. Bu, bazen avuçlarda daha fazla saç dökülmesine neden olur.

Telojen effluvium genellikle zaman içinde düzelen geçici bir durumdur. Nedeni bulmak için bir doktora görünmeniz önerilir.

Bazı olası nedenler şunlardır:

 • Şiddetli stres
 • Cerrahlık
 • Çocuk doğurma
 • Hızlı kilo kaybı
 • Tiroid problemleri
 • Bazı ilaçlar
 • Bir doktorun telojen effluvium’un altta yatan nedenlerini tedavi etmesi gerekecektir.

Bir doktor belirli ilaçların saç dökülmesine neden olduğundan şüphelenirse, bunları değiştirebilir.

4. Anagen effluvium

Anagen effluvium , saç döngüsünün anajen (büyüme) aşamasında büyük miktarda saçın hızla düşmesine neden olur.

Durum, saçın kafadan, ayrıca kaşlar ve kirpikler de dahil olmak üzere vücudun diğer kısımlarından düşmesine neden olabilir.

Anagen effluvium’un nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Kemoterapi
 • Radyasyon
 • Mantar enfeksiyonları
 • Otoimmün rahatsızlığı

Bu durumun tedavisi nedene bağlıdır, ancak topikal bir minoksidil çözeltisi içerebilir.

Bir kişinin kemoterapiye girmesi sonucu anagen effluvium varsa , prosedür sırasında kafa derisinin soğutulması yardımcı olabilir. Saçlar kemoterapiyi durdurduktan 3-6 ay sonra tekrar uzar.

5. Alopesi areata

Alopesi areata , saçların aniden düşmesine neden olan otoimmün bir durumdur. Bağışıklık sistemi, vücudun diğer sağlıklı kısımlarıyla birlikte saç köklerine saldırır.

Saç derisinden saçlar, kaşlar ve kirpikler, küçük parçalar halinde dökülebilir.

Bir kişi bu duruma sahipse, bir doktora görünmelidir. Bir doktor saçın büyümesine yardımcı olmak için ilaç reçete edebilir.

6. Çekiş alopesi

Çekiş alopesi , saçı sıkı saç stillerine çekmesi nedeniyle saç dökülmesidir, bu da kırılmasına ve gevşemesine neden olur. Bu durumla ilişkili saç modelleri şunları içerir:

sıkı çörekler veya at kuyruğu
örgü
Arada başka bir sıra
uzantılar
Çekiş alopesi devam ederse, bir kişi kel lekeler ve saçın incelmesi gelişebilir.

Kendi kendine bakım açısından, sıkı saç stillerinden kaçınmak genellikle daha fazla hasarı önleyecektir .

7. İlaçlar

Bazı ilaçların saç dökülmesine neden olabilecek yan etkileri vardır.

Bu tür ilaçlara örnekler:

varfarin gibi kan sulandırıcı
Accutane, akne tedavisinde
Prozac ve Zoloft dahil antidepresanlar
beta blokerler
Lopid gibi kolesterol düşürücü ilaçlar
Bir kişi saç dökülmesinin aldıkları bir ilaçtan kaynaklanabileceğini düşünüyorsa, değerlendirme için bir doktora görünmeyi düşünmelidir. Doktor dozu azaltabilir veya kişiyi farklı bir ilaca geçirebilir.

8. Beslenme yetersizlikleri

Beslenme yetersizlikleri saç dökülmesine neden olabilir. Protein açısından çok düşük olan aşırı diyetler ve demir gibi bazı vitaminler bazen aşırı saç dökülmesine neden olabilir.

Bir kişi, saçlarının dökülmesi neden olabilecek bir beslenme eksikliğine sahip olup olmadığını kontrol etmek için bir kan testi için doktora görünmelidir.

9. Doğum kontrol hapları

İnsanlar doğum kontrol haplarını kullanırken saç dökülmesi yaşayabilirler . Diğerleri saç dökülmesini bıraktıktan birkaç hafta veya ay sonra yaşayabilirler. İnsanlar doğum kontrol hapları alıyorsa, düşük androjen endeksine sahip olanları seçebilirler. Bu saç dökülmesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha düşük bir androjen indeksine sahip doğum kontrol haplarının örnekleri şunları içerir:

 • Desogen
 • Orto-cept
 • Orto-Cyclen
 • Ovral ve Loestrin daha yüksek bir androjen indeksine sahiptir.

İmplantlar ve cilt lekeleri gibi hormonları etkileyen diğer doğum kontrol şekilleri de saç dökülmesine neden olabilir. Amerikan Saç Dökülmesi Derneği doğum kontrol dışı bir hormon türü için genetik saç dökülmesi opt riski insanları önerilir.

10. Saçkıran

Saçkıran , saç dökülmesine neden olabilecek bir mantar enfeksiyonudur. Saçlı derideki saçkıran veya tinea capitis , kafada geçici kel alanlara neden olabilir.

Belirtiler şunları içerir:

 • Cildin pullu, kel lekelerine neden olan daha büyük hale gelen küçük bir nokta
 • Kolayca kırılan kırılgan saçlar
 • Etkilenen bölgelerde kaşıntılı, kırmızı cilt lekeleri
 • Kafa derisi üzerinde kabarcıklar sızmaya
 • Halka benzeri yamalar, kırmızı bir dış ve çemberin içi cilt tonuyla eşleşir
 • Saçkıran kendi kendine iyileşmezse, bir doktor antifungal bir ilaç reçete edebilir. Alternatif olarak, Griseofulvin gibi bir antibiyotik reçete edebilirler .

Kişisel Bakım

Saç dökülmesini önlemek için insanlar denemek isteyebilir:

 • Stresi azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri
 • Proteinler, yağlar ve bazı vitamin ve mineralleri içeren besleyici bir diyet yemek

Aşağıdakiler ayrıca saç dökülmesinin durdurulmasına yardımcı olabilir:

 • Saçları tartmaktan kaçınmak için hafif bir şampuan ve saç kremi kullanmak
 • Sıkı saç modellerinden kaçınmak
 • Saça zarar verebilecek ısıtma işlemlerinin kullanımını sınırlamak

Her gün belirli bir miktarda saçın dökülmesi normaldir. İnsanlar genellikle her gün 100’e kadar tüy kaybeder. Bir kişi normalden daha fazla saç kaybettiğini fark ederse, altta yatan bir durumu olabilir. Bu durumda, bir doktora görünmeli ve en iyi tedavi seçeneklerinin ne olduğu konusunda tavsiye almalıdırlar. Birçok durumda, bir doktor altta yatan durumu tedavi ettikten sonra bir kişinin saçları normal durumuna döner.

Saç Dökülmesine Yol Açan Şeyler

İnsanlar genellikle günde yaklaşık 100 tüy kaybederler. Bu genellikle kafa derisi saçlarının gözle görülür incelmesine neden olmaz çünkü yeni saçlar aynı zamanda büyür. Saç dökülmesi, bu saç büyümesi ve dökülmesi döngüsü bozulduğunda veya saç folikülü yok edildiğinde ve skar dokusu ile değiştirildiğinde meydana gelir.

Saç dökülmesi tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilişkilidir:

 • Aile öyküsü (kalıtım). Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, erkek tipi kellik veya kadın tipi kellik olarak adlandırılan kalıtsal bir durumdur. Genellikle yaşlanma ve öngörülebilir desenlerde yavaş yavaş ortaya çıkar – erkeklerde azalan bir saç çizgisi ve kel noktalar ve kadınlarda saç incelmesi.
 • Hormonal değişiklikler ve tıbbi durumlar. Gebelik, doğum, menopoz ve tiroid problemlerine bağlı hormonal değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli durumlar kalıcı veya geçici saç dökülmesine neden olabilir. Tıbbi durumlar arasında düzensiz saç dökülmesine, saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonlarına ve trikotillomani (trik-o-til-o- MAYIS-nee-ah).
 • İlaçlar ve takviyeler. Saç dökülmesi, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, gut ve yüksek tansiyon için kullanılanlar gibi bazı ilaçların yan etkisi olabilir.
 • Kafaya radyasyon tedavisi. Saç eskisi gibi geri uzamayabilir.
 • Çok stresli bir olay. Birçok insan, fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra saçlarda genel bir incelme yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir.
 • Bazı saç modelleri ve tedavileri. Aşırı saç şekillendirme veya saçlarınızı pigtails veya cornrows gibi sıkı çeken saç modelleri, çekiş alopesi adı verilen bir tür saç dökülmesine neden olabilir. Sıcak yağlı saç tedavileri ve kalıcıları saç dökülmesine yol açan saç foliküllerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Yara izi oluşursa, saç dökülmesi kalıcı olabilir.

Risk faktörleri

Saç dökülmesi riskinizi artırabilecek bir dizi faktör vardır:

 • Ebeveynlerinizin ailelerinden birinde aile saçsızlığı geçmişi
 • Yaş
 • Önemli kilo kaybı
 • Diyabet ve lupus gibi bazı tıbbi durumlar
 • Stres

Saç Dökülmesi Önleme

Çoğu kellik genetik (erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik) neden olur. Bu tip saç dökülmesi önlenemez.

Bu ipuçları, önlenebilir saç dökülmesi tiplerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir:

 • Örgüler, çörekler veya at kuyruğu gibi sıkı saç stillerinden kaçının.
 • Saçlarınızı zorla bükmekten, ovalamaktan veya çekmekten kaçının.
 • Yıkama ve fırçalarken saçlarınızı nazikçe tedavi edin. Geniş dişli bir tarak, saçın çekilmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Sıcak silindirler, kıvırma demirleri, sıcak yağ tedavileri ve kalıcı maddeler gibi sert tedavilerden kaçının.
 • Saç dökülmesine neden olabilecek ilaçlar ve takviyelerden kaçının.
 • Saçınızı güneş ışığından ve diğer ultraviyole ışık kaynaklarından koruyun.
 • Sigara içmeyi bırak. Bazı çalışmalar erkeklerde sigara içme ve kellik arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.
 • Kemoterapi ile tedavi görüyorsanız, doktorunuza bir soğutma başlığı sorun. Bu kapak kemoterapi sırasında saç kaybetme riskinizi azaltabilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir