SAĞLIKLI YAŞAM

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Sağlıklı bir yaşam için cild sağlığı oldukça önemlidir cilde iyi gelen vitaminler nelerdir bilmeniz gerekir her şey cilde iyi gelen vitaminler yazımızda..

Cilt Sağlığı için Faydalı 4 Vitamin

Doğru vitaminleri almak cilt sağlığınız için oldukça önemlidir, Sağlıklı yemekler yemek hayatınızın önemli bir parçası olmalıdır. Sonuçta, beslenmek sağlığınız için önemlidir. Sağlık uzmanlarının ilk söylediği şey genellikle zararlı ışınlardan korunmak için krem kullanmanın önemi olacaktır, bu listemiz de cilde iyi gelen vitaminler nelerdir sizler için hazırladık. Sağlıklı bir yaşam için hazırladığımız cilde iyi gelen vitaminler adlı yazımız da ihtiyacınız olan vitaminleri listeledik.

D Vitamini

D vitamini, çoğunlukla güneş ışığı cildiniz tarafından emildiğinde oluşur. Bu olduğunda kolesterol D vitaminine dönüşür. D vitamini daha sonra karaciğeriniz ve böbrekleriniz tarafından alınır ve sağlıklı hücreler oluşmasına yardımcı olmak için vücutta taşınır. Bu, D vitamini cilde iyi gelen vitaminler arsında yer alır ve D vitamininin cilt tonunda önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Sedef hastalığının tedavisine bile yardımcı olabilir .

Kalsitriol, insanların doğal olarak ürettiği bir tür D vitamininin insan yapımı bir versiyonudur. Kalsitriol, sedef hastalarının tedavisinde etkili olan topikal bir kremdir. 2009 yılında yayınlanan bir çalışmaUyuşturucu ve Dermatoloji Dergisi Güvenilir Kaynak kalsitriol uygulanmasının sedef hastalığı olan kişilerde cilt iltihabı ve tahriş miktarını azalttığını ve az sayıda olumsuz yan etki ürettiğini bulmuştur.

Cilde iyi gelen vitaminler arasında yer alan D vitamini içeren besinler:

 • Kahvaltılık Gevrekler
 • Portakal Suyu
 • Yoğurt
 • Somon
 • Ton Balığı
 • Morina Balığı

C vitamini

C vitamini, epidermiste (cildin dış tabakası) ve dermiste (cildin iç tabakası) yüksek seviyelerde bulunur. Kanserle mücadele (antioksidan) özellikleri ve kolajen üretimindeki rolü cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle C vitamini, birçok antiaging cilt bakım ürününde bulunan önemli bileşenlerden biridir.

C vitamini oral olarak almak, güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için cildinize uygulanan güneş kremlerinin etkinliğini artırabilir. Bunu hücre hasarını azaltarak ve bedensel yaraların iyileşme sürecine yardımcı olarak yapar. C vitamini ayrıca vücudun doğal kollajen sentezindeki hayati rolü nedeniyle yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. Hasarlı cildi iyileştirmeye yardımcı olur ve bazı durumlarda kırışıklıkların görünümünü azaltır. Yeterli C vitamini alımı kuru cildin onarılmasına ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Tezgah üstü ürünlerde, diyet takviyelerinde ve yediğimiz gıdalarda C vitamini yaygınlığı nedeniyle, bu besini eksikliği nadirdir. Tavsiye günde 1.000 mg’dır. Diyetinizde yeterli C vitamini almadığınızı fark ederseniz, şunları yapabilirsiniz:

Portakal gibi daha fazla narenciye yemeği için yiyin. Çilek, brokoli ve ıspanak gibi diğer bitki bazlı C vitamini kaynaklarını tüketebilirsiniz portakal suyu içebilirsiniz.

E Vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de bir antioksidandır. Cilt bakımındaki ana işlevi güneş hasarına karşı korumaktır. E vitamini cilde uygulandığında zararlı UV ışığını güneşten emer. Foto koruma, vücudun UV ışınlarından kaynaklanan hasarı en aza indirme yeteneğini ifade eder. Bu, karanlık lekelerin ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Normalde vücut, cildin gözeneklerinden yayılan yağlı bir madde olan sebum yoluyla E vitamini üretir. Doğru dengede sebum, cildin koşullu kalmasına yardımcı olur ve kuruluğu önler. Özellikle kuru bir cildiniz varsa, E vitamini sebum eksikliğine karşı yardımcı olabilir. E vitamini ayrıca cilt iltihabının tedavisinde de yardımcı olur.

E vitamini birçok cilt bakım ürününde mevcut olsa da, sorun güneşe maruz kaldığında herhangi bir etkinin en aza indirilebilmelidir. Diyetinizde yeterli miktarda E vitamini almak oldukça önemlidir. Çoğu yetişkinin günde yaklaşık 15 mg E vitaminine ihtiyacı vardır.

Cilde iyi gelen vitaminler arasında yer alan E vitamini içeren besinler: Badem, fındık ve ayçiçeği tohumu gibi daha fazla fındık ve tohum yemek faydalı olabilir.

K Vitamini

K vitamini, vücudun yaraları, çürükleri ve ameliyattan etkilenen alanları iyileştirmesine yardımcı olan kan pıhtılaşma sürecine yardımcı olmak için gereklidir. K vitamininin temel işlevlerinin, aşağıdaki gibi belirli cilt koşullarına yardımcı olduğu düşünülmektedir:

 • Deri çatlağı
 • Örümcek damarları
 • Yara izleri
 • Karanlık noktalar
 • Gözlerinin altındaki inatçı daireler

K vitamini cilt için birçok farklı topikal kremde bulunabilir ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Doktorlar sıklıkla şişlik ve morarmayı azaltmak için ameliyat olmuş hastalarda K vitamini içeren kremleri kullanırlar. Bu, cildin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, K vitamininin cilt üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar E ve C vitaminleri için olandan daha sınırlıdır.

Florida Üniversitesi’ne göre , Amerika Birleşik Devletleri’nde K vitamini eksiklikleri nadirdir. Yetişkinlerin günde 90 ila 120 ug arasında olması gerekir. Yemeğinizi yiyerek artırabilirsiniz:

Cilde iyi gelen vitaminler arasında yer alan K vitamini içeren nesinler

 • Süs lahanası
 • Ispanak
 • Marul
 • Lahana
 • Yeşil fasulyeler

Kısaca Cilde İyi Gelen Vitaminler

Vitaminler sağlığınız ve vücut işlevlerimiz için gerekli olduğundan, vitamin eksiklikleri cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. C ve E vitaminleri cildinizi güneşten korumada böyle önemli roller oynadığından, her iki vitamindeki eksiklikler de cilt kanseri de dahil olmak üzere cilt hasarı riskini artırabilir. Cilde iyi gelen vitaminler  nelerdir bunları öğrenmek hem sağlıklı bir yaşam için size oldukça faydalı olacaktır. Cilde iyi gelen vitaminler nelerdir ? olarak hazırladığımız listemiz de bahsettiğimiz 4 vitamin hakkın da daha çok bilgiye ulaşmak için vitaminler kategorimize bakabilirsiniz.

Güneş ışığı günlük 10-15 dakikalık maruziyet ciltte D vitamini üretimine yardımcı olur. D vitamini, C, E ve K vitaminleri ile birlikte cilde iyi gelen vitaminler arasın da yer alır.

Yeterli vitamin aldığınızdan emin olmak cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir. Bu, aşağıdakilerdeki azalmaya dönüşebilir:

 • Siyah Noktalar
 • Kırmızılık
 • Kırışıklıklar
 • Aşırı kuruluk

İhtiyacınız olan cilde iyi gelen vitaminler hazırladığımız yazımız da mevcuttur, ancak cilt bakım ürünlerinde de bulunabilir.

Diyetisyenler, bireysel ve daha geniş halk sağlığı düzeyinde diyet ve beslenme sorunlarını değerlendiren, teşhis eden ve tedavi eden nitelikli ve düzenlenmiş sağlık uzmanlarıdır. Diyetsiyenler insanların uygun yaşam tarzı ve yiyecek seçimlerini…

Mail Listemize Üye Ol

Mail listemize üye olarak sitemizdeki güncellemelerden herkesten önce haberdar olabilirsiniz.

Üye Ol

Bu İçeriğe Tepki Vermelisin

Benzer Makaleler

Yorum Yap