Connect with us
Protelan Zayıflama Ürünü

VİTAMİN

K2 Vitamini

Published

on

K2 Vitamini

K2 Vitamini Nedir?

Kemik sağlığı üzerinde sağlamış olduğu etkiler nedeniyle K vitamini tüketiminde özellikle K2 vitamininin etkisi oldukça önemlidir. Güçlü kemiklere sahip olmak isteyenler için K2 vitamini oldukça önemlidir. D vitamininin yanı sıra magnezyum ile birlikte alınması gereken vitaminlerden biridir. K vitaminleri vücudun ihtiyaç duyduğu ve yağda çözünen vitaminler olarak bilinmektedir. K1 ve K2 vitaminleri besinlerde bulunan önemli vitaminlerdir.

K1 vitamini kanın pıhtılaşması üzerinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra K2 vitamini ise damarların daha sağlıklı olması ve aynı zamanda kemik yapısının güçlenmesi amacıyla ihtiyaç duyulan vitamindir. K2 vitamini aynı zamanda damarlarda kalsiyumun birikmesini engellemek için etkili olmaktadır.

K2 Vitamini Faydaları

 • Özellikle otuzlu yaşlardan itibaren yaşanacak olan kemik minerallerinin yoğunluğundaki azalma karşısında K2 vitamini faydaları etkili olmaktadır. Genç yaşlarda kemiklerin güçlenmesi için kalsiyumun yeterli oranda alınması ilerleyen dönemlerde yaşanacak olan problemlerin önlenmesini sağlayabilir.
 • K2 vitamini kalsiyumun kemiklerde depolanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Aynı zamanda atardamarların duvarlarında sertliğe yol açan kalsiyum birikimini de önlemektedir.
 • Kemik sağlığını korumak isteyenler için oldukça önemlidir. K2 vitamini kalp ve damar sağlığının yanı sıra kemik sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle yeterli miktarda alınması gerekir.
 • K2 vitamini sağlıklı arter ve kemiklere sahip olmak isteyenler için gerekli vitaminlerden biridir.
 • Damarların temizlenmesini sağlarken ve aynı zamanda kemiklerde kalsiyumun toplanmasına yardımcı olmaktadır.
 • K2 vitamini aynı zamanda kıkırdaklarda oluşacak kireçlenme probleminin de önlenmesi üzerinde etkili olmaktadır.

K2 Vitamini Eksikliği

Vücuda özellikle yeteri oranda K2 vitamini alınmaması durumunda kalsiyumun damarlardan temizlenmesinin sürecinin aksamasına neden olmaktadır. Yeterli miktarda vücuda K2 vitamini alınması halinde kalp damar sisteminin olumlu şekilde etkilendiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle oldukça önemlidir. K2 vitaminin yeterli miktarda alınması damar duvarlarındaki kalsiyum birikmesinin engellenmesi üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır.

Aksi durumda özellikle K2 vitamini eksikliği olması durumunda kişilerle görülecek olan sağlık problemlerinin başında damarlarda özellikle kalsiyum birikmesi problemi yer almaktadır. Bunun yanı sıra yumuşak doku kalsifikasyonu, kemik erimesi ve kemik yoğunluğunda azalma gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda da artan problemler üzerinde daha da etkili olmaktadır. Bu nedenle kişilerin genç yaşta yeterli miktarda K2 vitamini alması oldukça önemlidir.

Damar sertliğine neden olması nedeniyle K2 vitamini eksikliğinin olması kişilerde rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolaylı olarak kalp hastalıkları üzerinde de etkili olmaktadır. Bu nedenle K2 vitamini alımı konusunda kişilerin özellikle hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

K2 Vitamini Faydası

Vitaminler konusunda özellikle tercih edilmesi gereken vitaminlerden biri olması nedeniyle vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda alınması önemlidir. Vücutta özellikle kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle güçlü kemiklere sahip olmak isteyenler için kemik yapısı üzerinde etkili olması nedeniyle yeterli oranda alımı yapılması önemlidir. Çocukluk döneminin yanı sıra ergenlik döneminde de düzenli olarak alınması gerekmektedir.

K2 Vitamini Nasıl Alınır?

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra özellikle K2 vitamini alımı konusunda kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. K2 vitamini almak isteyenler için bu vitaminin yapılma bakteriler tarafından sağlanmaktadır.

K2 vitamini takviye olarak almak isteyenler bu konuda doktor önerisine uygun şekilde hareket edebilirler. Doğru tercihlerin yapılabilmesi için özellikle uzman doktorlar tarafından verilecek olan önerilere uygun şekilde hareket edilmesi önemlidir. Kullanım dozu kişinin ihtiyacına uygun şekilde belirlenmektedir. Yapılacak olan kontroller sayesinde vücutta ihtiyaç duyduğunuz oranda alım yapmanız sağlanarak daha sonrasında ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara karşı etkili olması sağlanmaktadır.

K2 Vitamini Nelerde Bulunur?

K2 vitamini almak isteyenler için özellikle akıllarda yer eden sorulardan birisi de K2 vitamini nerelerde bulunur? Sorusudur. Güçlü kemiklere sahip olabilmek için ihtiyaç duyulan K2 vitamini için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar önemlidir.

K2 vitamini peynir gibi tüketilecek olan fermente gıdalarda bulunmaktadır. Süt ürünlerinin yanı sıra yumurta sarısında da bulunduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda sığır etinde de bulunmaktadır. Bu nedenle doğal yollardan K2 vitamini almak isteyenlerin özellikle tüketmesi gereken besinleri oluşturmaktadır. Aynı zamanda dışarıdan takviye olarak alınması da mümkündür.

K vitamini K1 ve K2 vitamini olarak bulunmaktadır. K1 vitamini özellikle yeşil salatalarda ve Ege otları olarak adlandırılmakta olan yeşilliklerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle vücuda özellikle K1 vitamini almak isteyenler için maydanoz, ıspanak, tere, Marullar bol miktarda tüketilmesi durumunda istenilen etkinin elde edilmesini sağlamaktadır. K1 vitamini doğal bir şekilde vücuda alınabilir. Buna oranla K2 vitamini kolay bulunmamaktadır.

K2 Vitaminin Sağlığa Etkileri

K2 Vitamininin Kalp Sağlığına Etkileri

K vitamini tüketimi özellikle damarlarda olduğu gibi yumuşak dokularda da kalsiyumun kireçlenme yapmasını önlemektedir. Bu sayede damarlarda oluşacak daralmanın önlenmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda damar esnekliğinin devamı üzerinde de etkili olmaktadır. Doğal yollardan alımı zor olması nedeniyle K2 vitamini almak isteyenlerin takviye olarak kullanması mümkündür.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre K vitamininin sağlamış olduğu faydalar arasında kalp sağlığı üzerindeki etkileri de yer almaktadır. K vitamininin yeterli miktarda alınması özellikle kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlayarak kalp hastalıklarının %50 oranında azalmasını sağlamaktadır. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenler için K2 vitamini takviyesi kalp sağlığı üzerinde de oldukça önemlidir.

Vücut açısından önemli olması nedeni ile kalsiyum, D vitamini ve magnezyum desteğinin yanı sıra K2 vitamininde vücut üzerinde sağlamış olduğu olumlu etkiler nedeniyle mutlaka alınması gerekir. Kalsiyum desteği almakta olan kişiler aynı zamanda KS vitaminini kullanarak aynı zamanda oluşacak olan toksik etkilerden de korunabilirler.

K2 Vitamini ve Kemik Sağlığı

“Gözenekli kemikler” anlamına gelen Osteoporoz, Batı ülkelerinde sık görülen bir sorundur. Özellikle yaşlı kadınlarda görülen bu problem kemiklerin kırılma riskini arttırmaktadır. Yukarıda bahsedildiği gibi, K2 vitamini, kemiklerinizde ve dişlerde bulunan ana mineral olan kalsiyum metabolizmasında merkezi bir rol oynar. K2 Vitamini iki proteinin kalsiyum bağlama etkilerini aktive eder – matriks GLA proteini ve osteokalsin, kemiklerin oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur.

K2 Vitaminin kemik sağlığı için yapılan çalışmalarda önemli faydalar sağlayabileceği konusunda kanıtlar elde edilmiştir. Bu çalışmada;

Postmenopozal 244 kadından oluşan 3 yıllık bir çalışma sonucunda, K2 vitamini takviyesi alanların yaşa bağlı kemik mineral yoğunluğunda çok daha yavaş azaldığı bulunmuştur.

Japon kadınlarında uzun vadeli çalışmalar da benzer faydalar görmüştür – bu vakalarda çok yüksek dozlar kullanılmasına rağmen. 13 çalışmadan sadece bir tanesinde kayda değer iyileşme görülmemiştir.

Kırılmayı dikkate alan çalışmaların yedisi, K2 vitamininin omurilik kırılmalarını % 60, kalça kırılmalarını % 77 ve tüm omurilik dışı kırıkları % 81 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda Japonya’da osteoporozun önlenmesi ve tedavisi için K vitamini takviyesi resmi olarak önerilmektedir.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar ikna olmamış – iki büyük inceleme çalışması, bu amaçla K vitamini takviyesi önerildiğine dair kanıtın yetersiz olduğu sonucuna varmıştır.

Diş Sağlığını Artırabilir

Araştırmacılar, K2 vitamininin diş sağlığını etkileyebileceğini belirtse de bu konuda hiçbir insan üzerinde doğrudan bir çalışma yapılmamıştır. Hayvan çalışmalarında ve K2 vitamininin kemik metabolizmasında oynadığı rolü temel alarak, bu beslenmenin diş sağlığını da etkilediğini varsaymak mantıklıdır. Diş sağlığında ana düzenleyici proteinlerden biri osteokalsindir – kemik metabolizması için kritik olan bu düzenleyici proteini de aktive eden ve K2 vitaminidir. Osteokalsin, diş minesi altındaki kalsifiye doku olan yeni dentin büyümesini uyaran bir mekanizmayı tetiklemektedir. A vitamini ve D Vitamini, K2 vitamini ile sinerjistik olarak çalışarak diş sağlığında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.

K Vitamini İle Yapılmış Bazı Bilimsel Çalışmalar

Çölyak Hastalığı ve K Vitamini

Çölyak Hastalığı Olan Çocuklarda Kemik Mineral Yoğunluğu ve K Vitamini İlişkisi

Yazar bilgileri

Volkan B., Fettah A., İşlek A., Kara SS., Kurt N., Çayır A.
1- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Gastroenterolojisi, Erzurum, Türkiye.
2- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Pediatri Bölümü, Erzurum, Türkiye.
3- Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Gastroenterolojisi Anabilim Dalı, Erzurum, Türkiye.
4- Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Biyokimya Anabilim Dalı, Erzurum, Türkiye.
5- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Endokrinolojisi Bölümü, Erzurum, Türkiye.

AMAÇ / AIMS:

Çölyak hastalığı (CD) olan çocuklarda kemik mineral yoğunluğunu (KMY) araştırmak ve K vitamini düzeyleri ile osteoporozarasındaki ilişkiyi değerlendirmek .

MALZEMELER VE YÖNTEMLER:

Çalışmaya CD’li ve yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrol grubu çocukları prospektif olarak dahil edildi. BMD ölçülmüş ve serum anti-doku transglutaminazı, ferritin, folat, vitamin B12, 25-hidroksi Vitamin D ve K2 , kalsiyum, fosfat, alkalin fosfataz, ve parathormon tüm deneklerde test edilmiştir.

SONUÇLAR:

Toplamda 72 hasta (ort. Yaş 11.69 ± 3 yıl,% 59.7 kadın) ve 30 sağlıklı hasta (ort. Yaş 12.27 ± 2.12 yıl,% 63.3 kadın) çalışmaya dahil edildi. Çölyak grubunun ortalama KMY Z skoru kontrol grubundan anlamlı olarak düşüktü (-1.23 ± 1.07 vs. -0.35 ± 1.04, p = 0.001). Vitamin D ve K2 değerleri iki grup arasında (p> 0.05) arasında anlamlı bir fark yoktu. BMD pozitif olarak D vitamini (r = 0.198, p = 0.001) ve negatif olarak PTH (r = -0.397, p = 0.002) ile korele idi.

SONUÇ:

Çölyak hastalarının KMY kontrol grubundan daha düşüktü. İki grup arasında vitamin D ve K2 düzeyleri açısından fark yoktu . K vitamininin CD’deki kemik üzerindeki seviyesini ve etkisini araştıran daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29749330

202 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Okumaya Devam Et
Yorumlar İçin Tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VİTAMİN

B6 Vitamini

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Published

on

B6 Vitamini (Pridoksin)

B6 Vitamini Nedir ?

B6 vitamini nedir ? Diye merak ediyorsanız Bilinen diğer adı “Piridoksin” olan, vücudun sayısız biyolojik fonksiyonunda çok önemli rol oynayan, B grubu vitaminleri arasında yer alan ve suda çözünen bir organik bileşiktir.

Formül: C8H11NO3
IUPAC numarası: 4,5-Bis(hydroxymethyl)-2-methylpyridin-3-ol
Molar kütle: 169,18 g/mol
Erime noktası: 159 °C
İçinde çözündüğü madde: Su
ChEBI Kimliği: 16709

B6 Vitamini Özellikleri

B6 vitamini özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Suda çözünen bir vitamin olduğu için yağda çözülen vitaminlere göre çok daha kısa sürede vücuttan atılır.
 • Vücutta depolanmadan idrar ile birlikte dışarı atılan bir vitamindir.
 • Pridoksal 5 – fosfat, pridoksamin, pridioksal gibi türevlere sahip olan bir vitamindir.
 • Özellikle kan akışı ve hareket gibi vücut fonksiyonlarını düzenleyici etkisi ile ön plana çıkan bir vitamindir.
 • Bu vitamine duyulan ihtiyaç yaşa, cinsiyete, kilo gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak gebelik, emzirme gibi dönemlerde ihtiyaç artacaktır.

B6 Vitamininin Faydaları

 • Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltır
 • Beyin Gelişimini Destekler
 • Mutluluk Hormonu Salgılanmasını Tetikler
 • Kansızlığa Karşı Savaşır
 • Eklem ve İskelet Sistemini Destekler
 • Regl Sancılarını Azaltır
 • Astım Ataklarını Azaltır
 • Mide Bulantısını Azaltır
 • Böbrek Taşı Oluşumunu Önler
 • Uykuyu Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kalp Damar Hastalıkları

Kan damarlarını koruyucu özellik gösteren ve böylelikle dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlayan bir organik bileşiktir. B6, Omega 3 gibi tansiyon ve kolesterolü düşürür aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları oluşma riskini azaltır.

Beyin Gelişimi

Beyin gelişimini destekleyen ve beynin işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olan bir vitamindir. Özellikle hafıza ile ilgili problemlerin giderilmesinde aktif olarak rol oynayan B6 Alzheimer tedavisinde de etkilidir.

Mutluluk Hormonu

Ruh halinin iyileştirilmesini, depresif moddan çıkılmasını sağlayan B6 seratonin ve norepinefrin hormonlarının üretilmesini sağlayarak konsantrasyonunuzu arttırmanızı ve stresinizi azaltmakta size yardımcı olmaktadır.

Kansızlık

Hemoglobinin oluşmasında önemli rol oynayan B6 anemi belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Eklem ve İskelet Sistemi

B6 vitamini romatoid artrit gibi eklem iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlıkların belirtilerinin önlenmesinde ve yine bu rahatsızlıklar sonucu meydana gelen ağrıların azalmasında önemli rol oynamaktadır.

Regl Sancıları

Beyinde ağrı yönetiminden sorumlu plan nörotransmitterler üzerinde oldukça etkili olan B6 adet öncesi semptomların ve adete bağlı olarak gelişen ağrıların azalmasını sağlamaktadır.

Astım Atakları

Astım ataklarını azaltan B6 yine bu ataklar esnasında oluşan hırıltıların oluşmasını önleyerek atakları daha hafif atlatma konusunda astım hastalarına yardımcı olmaktadır.

Mide Bulantısı

Bu vitaminin yararları arasında hamilelik sırasında oluşan mide bulantılarını azaltıcı özellik göstermesi de yer almaktadır. Gebelikte oluşan mide bulantılarının önüne geçmek için B6 kullanabilirsiniz.

Böbrek Taşı Oluşumu

Magnezyum ile birlikte alındığı takdirde böbrek taşı oluşumunu engelleme konusunda sizlere yardımcı olan bir organik bileşiktir.

Uykuyu Düzeni

Uyku düzenlenmesinde melatonin hormonu aktif olarak rol oynayan bir hormondur. B6 bu hormonun sentezlenmesinde görevli olduğu için uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B6 tüketilmesi gereken miktarda tüketilmez ya da vücutta yeteri miktarda emilmezse B6 vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak vücutta birtakım semptomlar görülebilir. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:

 • Psikolojik Gelgitler Yaşanması
 • Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk
 • Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar
 • Kilo Kaybı
 • Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması
 • Eklem Rahatsızlıkları

Psikolojik Gelgitler Yaşanması

Depresyona yatkınlık, duygu durum bozuklukları, ansiyete ve sinirlilik gibi psikolojik problemlerin yaşanması en sık karşılaşılan semptomlardır.

Kas Ağrıları, Sürekli Yorgunluk

Sürekli yorgunluk, enerji düşüklüğü, kas ağrıları, adet ağrısının artması ve anemi gibi sorunlar görülebilir.

Beyin ve Sinir Sisteminde Görülen Rahatsızlıklar

Migrenin pek çok nedeni olsa da B6 eksikliği de migren ve kronik baş ağrısına neden olabilir. Bu bulguların yanı sıra nöropsikiyatrik bozukluklar da ağrıya eşlik edebilir. Aynı zamanda beyin ve sinir fonksiyonlarının yerine getirilememesinden kaynaklanan hafıza zayıflığı ve uyku düzensizlikleri de gözlemlenebilir.

Kilo Kaybı

B6 eksikliği belirtileri arasında iştahsızlık ve iştahsızlığa bağlı zayıflama da görülmektedir. Kilo kaybına özellikle sürekli yorgun hissetme ve baş ağrısı da eşlik ediyorsa B6 eksikliğinin bu semptomlara neden olması olası olacaktır.

Kalp ve Damar Rahatsızlığı Riskinin Artması

Kalp ve kalp damarlarının fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan bir vitamin olduğu için eksikliği söz konusu olduğunda kalp hastalığı ve damar rahatsızlıkları görülebilir.

Eklem Rahatsızlıkları

Eklem ve iskelet sistemini destekleyen bir vitamindir ve eksikliği durumunda romatoid artrit rahatsızlığı ve diğer iskelet sistemi rahatsızlıkları gözlemlenebilir.

B6 Vitamini İçeren Besinler

B6 içeren pek çok besin kaynağı bulunmaktadır. Ancak bazı besinler diğer besinlere göre çok daha fazla oranda içermektedir. B6 vitamini içeren besinler aşağıdaki gibidir:

 • Fındık
 • Kepekli tahıllar
 • Balık
 • Kurutulmuş baharatlar
 • Ay çiçeği ve susam
 • Antep fıstığı
 • Ciğer
 • Sarımsak

Günlük B6 Vitamini İhtiyacı

B6 vitaminin günlük olarak ne kadar alınması gerektiği kişinin yaşına, cinsiyetine göre değişim göstermektedir. Aşağıda günlük B6 tüketimi konusunda sizlere yardımcı olacak bilgiler sunuyoruz:

 • 0 – 6 ay arası bebeklerin günlük olarak 0,3 mg B6 alması gerekir.
 • 1 – 8 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,5 – 0,6 mg B6 alması gerekir.
 • 4-16 yaş grubundaki çocukların günlük olarak 0,6 – 1 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 14-18 yaş grubundaki erkek ve kadınlarda günlük olarak 1,2 – 1,3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 19 – 50 yaş grubunda yer alan kadınların ve erkeklerin günlük olarak 1.3 mg B6 alması gerekmektedir.
 • 51 yaş üstü kadınların günlük olarak 1,5 mg B6 alması gerekir.
 • 51 yaş üstü erkeklerin günlük olarak 1,7 mg B6 alması gerekir.
 • Hamile kadınların günlük olarak 1,9 mg B6 alması gerekir.
 • Emziren kadınların günlük olarak 2 mg B6 alması gerekir.

Bu oranlarda B6 vitamini kullanımı gerçekleştirirseniz organizmanız uyum içerisinde ve dengeli bir şekilde çalışacaktır ve B6 vitaminin düzenli olarak alınması sizi bu vitaminin eksikliği halinde görülecek rahatsızlıklardan koruyacaktır.

B Vitaminleri

B vitaminleri, çeşitli metabolik süreçler için gerekli olan ve 8 farklı vitaminden oluşan, suda çözünür vitamin topluluğudur. Bu vitaminlerin çoğu vücut tarafından depolanamaz ve bu sebeple tükettiğimiz gıdalardan veya vitamin takviyelerinden temin etmemiz gereklidir. Tavsiye için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

444 Görüntülenme

Makalemizi Nasıl Buldunuz?

Lütfen Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin

Ortalama Puan 5 / 5. Oy Sayısı: 1

Çok Şanslısın Senden Önce Kimse Bu Makaleye Puan Vermemiş. İlk SEN OL!

Devamını Göster

Popüler Makaleler