K2 Vitamini

K2 Vitamini, genellikle göz ardı edilen ancak kemik ve kalp sağlığı için hayati öneme sahip bir vitamindir. Vücudumuzun kalsiyumu düzgün bir şekilde yönetmesine yardımcı olan bu benzersiz vitamini, hayvansal ürünlerden ve fermente gıdalardan alabiliriz. Ancak, K2 Vitamininin tam olarak ne olduğunu, hangi besinlerde bulunduğunu ve sağlığınıza nasıl katkıda bulunduğunu tam olarak biliyor muyuz? Bu makalede, K2 Vitaminini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak tüm bilgileri bulabilirsiniz.
K2 Vitamini

K2 Vitamini Nedir?

Kemik sağlığı üzerinde sağlamış olduğu etkiler nedeniyle K vitamini tüketiminde özellikle K2’nin etkisi oldukça önemlidir. Güçlü kemiklere sahip olmak isteyenler için K2 vitamini oldukça önemlidir. D vitamininin yanı sıra magnezyum ile birlikte alınması gereken vitaminlerden biridir. K vitaminleri vücudun ihtiyaç duyduğu ve yağda çözünen vitaminler olarak bilinmektedir. Ayrıca K1 ve K2 vitaminleri besinlerde bulunan önemli vitaminlerdir.

K1 vitamini kanın pıhtılaşması üzerinde etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra K2 vitamini ise damarların daha sağlıklı olması ve aynı zamanda kemik yapısının güçlenmesi amacıyla ihtiyaç duyulan bir vitamindir. K2 aynı zamanda damarlarda kalsiyumun birikmesini engellemek için etkili olmaktadır.

K2 Vitamini Faydaları

  • Özellikle otuzlu yaşlardan itibaren yaşanacak olan kemik minerallerinin yoğunluğundaki azalma karşısında K2 vitamini faydaları etkili olmaktadır. Genç yaşlarda kemiklerin güçlenmesi için kalsiyumun yeterli oranda alınması ilerleyen dönemlerde yaşanacak olan problemlerin önlenmesini sağlayabilir.
  • K2 vitamini kalsiyumun kemiklerde depolanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Aynı zamanda atardamarların duvarlarında sertliğe yol açan kalsiyum birikimini de önlemektedir.
  • Kemik sağlığını korumak isteyenler için oldukça önemlidir. K2 vitamini kalp ve damar sağlığının yanı sıra kemik sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle yeterli miktarda alınması gerekir.
  • K2 vitamini sağlıklı arter ve kemiklere sahip olmak isteyenler için gerekli vitaminlerden biridir.
  • Damarların temizlenmesini sağlarken ve aynı zamanda kemiklerde kalsiyumun toplanmasına yardımcı olmaktadır.
  • K2 vitamini aynı zamanda kıkırdaklarda oluşacak kireçlenme probleminin de önlenmesi üzerinde etkili olmaktadır.

K2 Vitamin Eksikliği

Vücuda özellikle yeteri oranda K2 alınmaması durumunda kalsiyumun damarlardan temizlenmesinin sürecinin aksamasına neden olmaktadır. Yeterli miktarda vücuda K2 vitamini alınması halinde kalp damar sisteminin olumlu şekilde etkilendiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle oldukça önemlidir. K2 yeterli miktarda alınması damar duvarlarındaki kalsiyum birikmesinin engellenmesi üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır.

Aksi durumda özellikle K2 vitamin eksikliği olması durumunda kişilerle görülecek olan sağlık problemlerinin başında damarlarda özellikle kalsiyum birikmesi problemi yer almaktadır. Bunun yanı sıra yumuşak doku kalsifikasyonu, kemik erimesi ve kemik yoğunluğunda azalma gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda da artan problemler üzerinde daha da etkili olmaktadır. Bu nedenle kişilerin genç yaşta yeterli miktarda K2 alması oldukça önemlidir.

Damar sertliğine neden olması nedeniyle K2 vitamini eksikliğinin olması kişilerde rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolaylı olarak kalp hastalıkları üzerinde de etkili olmaktadır. Bu nedenle K2 alımı konusunda kişilerin özellikle hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

K2 Vitamini Faydası

Vitaminler konusunda özellikle tercih edilmesi gereken vitaminlerden biri olması nedeniyle vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda alınması önemlidir. Vücutta özellikle kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle güçlü kemiklere sahip olmak isteyenler için kemik yapısı üzerinde etkili olması nedeniyle yeterli oranda alımı yapılması önemlidir. Çocukluk döneminin yanı sıra ergenlik döneminde de düzenli olarak alınması gerekmektedir.

K2 Vitamini Nasıl Alınır?

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra özellikle K2 vitamini alımı konusunda kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. K2 vitamini almak isteyenler için bu vitaminin yapılma bakteriler tarafından sağlanmaktadır.

K2 takviye olarak almak isteyenler bu konuda doktor önerisine uygun şekilde hareket edebilirler. Doğru tercihlerin yapılabilmesi için özellikle uzman doktorlar tarafından verilecek olan önerilere uygun şekilde hareket edilmesi önemlidir. Kullanım dozu kişinin ihtiyacına uygun şekilde belirlenmektedir. Yapılacak olan kontroller sayesinde vücutta ihtiyaç duyduğunuz oranda alım yapmanız sağlanarak daha sonrasında ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara karşı etkili olması sağlanmaktadır.

K2 Vitamini Nelerde Bulunur?

K2 vitamini almak isteyenler için özellikle akıllarda yer eden sorulardan birisi de K2 vitamini nerelerde bulunur? Sorusudur. Güçlü kemiklere sahip olabilmek için ihtiyaç duyulan K2 vitamini için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar önemlidir.

K2 peynir gibi tüketilecek olan fermente gıdalarda bulunmaktadır. Süt ürünlerinin yanı sıra yumurta sarısında da bulunduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda sığır etinde de bulunmaktadır. Bu nedenle doğal yollardan K2 almak isteyenlerin özellikle tüketmesi gereken besinleri oluşturmaktadır. Aynı zamanda dışarıdan takviye olarak alınması da mümkündür.

K vitamini K1 ve K2 olarak bulunmaktadır. K1 vitamini özellikle yeşil salatalarda ve Ege otları olarak adlandırılmakta olan yeşilliklerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle vücuda özellikle K1 vitamini almak isteyenler için maydanoz, ıspanak, tere, Marullar bol miktarda tüketilmesi durumunda istenilen etkinin elde edilmesini sağlamaktadır. K1 vitamini doğal bir şekilde vücuda alınabilir. Buna oranla K2 vitamini kolay bulunmamaktadır.

K2 Vitaminin Sağlığa Etkileri

K2 Vitamininin Kalp Sağlığına Etkileri

K vitamini tüketimi özellikle damarlarda olduğu gibi yumuşak dokularda da kalsiyumun kireçlenme yapmasını önlemektedir. Bu sayede damarlarda oluşacak daralmanın önlenmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda damar esnekliğinin devamı üzerinde de etkili olmaktadır. Doğal yollardan alımı zor olması nedeniyle K2 vitamini almak isteyenlerin takviye olarak kullanması mümkündür.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre K vitamininin sağlamış olduğu faydalar arasında kalp sağlığı üzerindeki etkileri de yer almaktadır. K vitamininin yeterli miktarda alınması özellikle kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlayarak kalp hastalıklarının %50 oranında azalmasını sağlamaktadır. Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenler için K2 vitamini takviyesi kalp sağlığı üzerinde de oldukça önemlidir.

Vücut açısından önemli olması nedeni ile kalsiyum, D vitamini ve magnezyum desteğinin yanı sıra K2 vücut üzerinde sağlamış olduğu olumlu etkiler nedeniyle mutlaka alınması gerekir. Kalsiyum desteği almakta olan kişiler aynı zamanda KS vitaminini kullanarak aynı zamanda oluşacak olan toksik etkilerden de korunabilirler.

K2 Vitamini ve Kemik Sağlığı

“Gözenekli kemikler” anlamına gelen Osteoporoz, Batı ülkelerinde sık görülen bir sorundur. Özellikle yaşlı kadınlarda görülen bu problem kemiklerin kırılma riskini arttırmaktadır. Yukarıda bahsedildiği gibi, K2 vitamini, kemiklerinizde ve dişlerde bulunan ana mineral olan kalsiyum metabolizmasında merkezi bir rol oynar. K2 iki proteinin kalsiyum bağlama etkilerini aktive eder – matriks GLA proteini ve osteokalsin, kemiklerin oluşturulmasına ve korunmasına yardımcı olur.

Kemik sağlığı için yapılan çalışmalarda önemli faydalar sağlayabileceği konusunda kanıtlar elde edilmiştir. Bu çalışmada;

Postmenopozal 244 kadından oluşan 3 yıllık bir çalışma sonucunda, K2 vitamini takviyesi alanların yaşa bağlı kemik mineral yoğunluğunda çok daha yavaş azaldığı bulunmuştur.

Japon kadınlarında uzun vadeli çalışmalar da benzer faydalar görmüştür – bu vakalarda çok yüksek dozlar kullanılmasına rağmen. 13 çalışmadan sadece bir tanesinde kayda değer iyileşme görülmemiştir.

Kırılmayı dikkate alan çalışmaların yedisi, K2 omurilik kırılmalarını % 60, kalça kırılmalarını % 77 ve tüm omurilik dışı kırıkları % 81 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda Japonya’da osteoporozun önlenmesi ve tedavisi için K vitamini takviyesi resmi olarak önerilmektedir.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar ikna olmamış – iki büyük inceleme çalışması, bu amaçla K vitamini takviyesi önerildiğine dair kanıtın yetersiz olduğu sonucuna varmıştır.

Diş Sağlığını Artırabilir

Araştırmacılar, K2 vitamininin diş sağlığını etkileyebileceğini belirtse de bu konuda hiçbir insan üzerinde doğrudan bir çalışma yapılmamıştır. Hayvan çalışmalarında ve K2 vitamininin kemik metabolizmasında oynadığı rolü temel alarak, bu beslenmenin diş sağlığını da etkilediğini varsaymak mantıklıdır. Diş sağlığında ana düzenleyici proteinlerden biri osteokalsindir – kemik metabolizması için kritik olan bu düzenleyici proteini de aktive eden ve K2 vitaminidir. Osteokalsin, diş minesi altındaki kalsifiye doku olan yeni dentin büyümesini uyaran bir mekanizmayı tetiklemektedir. A vitamini ve D Vitamini, K2 vitamini ile sinerjistik olarak çalışarak diş sağlığında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır.

K Vitamini İle Yapılmış Bazı Bilimsel Çalışmalar

Çölyak Hastalığı ve K Vitamini

Çölyak Hastalığı Olan Çocuklarda Kemik Mineral Yoğunluğu ve K Vitamini İlişkisi

Yazar bilgileri

Volkan B., Fettah A., İşlek A., Kara SS., Kurt N., Çayır A.
1- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Gastroenterolojisi, Erzurum, Türkiye.
2- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Pediatri Bölümü, Erzurum, Türkiye.
3- Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Gastroenterolojisi Anabilim Dalı, Erzurum, Türkiye.
4- Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Biyokimya Anabilim Dalı, Erzurum, Türkiye.
5- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Endokrinolojisi Bölümü, Erzurum, Türkiye.

AMAÇ / AIMS:

Çölyak hastalığı (CD) olan çocuklarda kemik mineral yoğunluğunu (KMY) araştırmak ve K vitamini düzeyleri ile osteoporozarasındaki ilişkiyi değerlendirmek .

MALZEMELER VE YÖNTEMLER:

Çalışmaya CD’li ve yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrol grubu çocukları prospektif olarak dahil edildi. BMD ölçülmüş ve serum anti-doku transglutaminazı, ferritin, folat, vitamin B12, 25-hidroksi Vitamin D ve K2 , kalsiyum, fosfat, alkalin fosfataz, ve parathormon tüm deneklerde test edilmiştir.

SONUÇLAR:

Toplamda 72 hasta (ort. Yaş 11.69 ± 3 yıl,% 59.7 kadın) ve 30 sağlıklı hasta (ort. Yaş 12.27 ± 2.12 yıl,% 63.3 kadın) çalışmaya dahil edildi. Çölyak grubunun ortalama KMY Z skoru kontrol grubundan anlamlı olarak düşüktü (-1.23 ± 1.07 vs. -0.35 ± 1.04, p = 0.001). Vitamin D ve K2 değerleri iki grup arasında (p> 0.05) arasında anlamlı bir fark yoktu. BMD pozitif olarak D vitamini (r = 0.198, p = 0.001) ve negatif olarak PTH (r = -0.397, p = 0.002) ile korele idi.

SONUÇ:

Çölyak hastalarının KMY kontrol grubundan daha düşüktü. İki grup arasında vitamin D ve K2 düzeyleri açısından fark yoktu . K vitamininin CD’deki kemik üzerindeki seviyesini ve etkisini araştıran daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29749330

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

Omega 6

Omega 6

Omega-6 yağ asitleri, sağlıklı bir vücut için önemlidir.

Cüzzam Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Cüzzam

Cüzzam Nedir? Cüzzam, bakteriyel bir enfeksiyon olan Mycobacterium

Distoni

Distoni

Distoni Distoni hastalığını kısaca hareket bozukluğu olarak adlandırabiliriz.

Kinoa

Kinoa, son yıllarda sağlıklı beslenme dünyasında neden bu

Takip Et