Zayıflatan Meyveler ve Kilo Verdiren Sebzeler

Zayıflatan Meyveler ve Kilo Verdiren Sebzeler Nelerdir ? Sağlıklı kilo vermek için öğrenmeniz gereken her şey yazımızda hemen bakın...
Zayıflatan Meyveler ve Kilo Verdiren Sebzeler

Kilo Verdiren ve Zayıflatan Sağlıklı Sebze ve Meyveler

Meyve, doğanın vitamin, lif ve sağlıklı beslenmeyi destekleyen diğer besinlerle dolu hazır çerezidir. Meyve de genellikle kalorisi düşük ve lif bakımından zengindir, bu da kilo vermenize yardımcı olabilir. Aslında, meyve yemek daha düşük bir vücut ağırlığına ve daha düşük diyabet, yüksek tansiyon, kanser ve kalp hastalığı riskine bağlıdır. Meyveler zayıflamanız için sağlıklı ve doğru bir yol olabilir meyveler ihtiyacınız olan vitamini almanıza ve sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir işte her şey Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler yazımızda.

1. Greyfurt

Greyfurt, bir pomelo ve bir portakal arasında bir haçtır ve genellikle diyet ve kilo kaybı ile ilişkilidir.

Yarım greyfurt sadece 39 kalori içerir, ancak C vitamini için günlük günlük alım miktarının (RDI)% 65’ini sağlar. Kırmızı çeşitler ayrıca A vitamini için RDI’nın% 28’ini sağlar. Dahası, greyfurtun düşük glisemik indeksi (GI) vardır, bu da şekeri kan dolaşımınıza daha yavaş salması anlamına gelir. Bir düşük GI diyet kanıtlar (örneklerle sınırlı kalmasa da, kilo kaybı ve ağırlık bakım yardım edebilir.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler ile ilgili bir araştırma şöyle: 85 obez kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca yemeklerden önce greyfurt yemek veya greyfurt suyu içmek, kalori alımında azalma, vücut ağırlığında% 7.1 azalma ve kolesterol seviyelerinde iyileşme ile sonuçlandı. Ek olarak, yakın tarihli bir derleme, greyfurt tüketiminin kontrol gruplarına kıyasla vücut yağını, bel çevresini ve kan basıncını azalttığını bulmuştur. Greyfurt kendi kendine yenilebilirken, salatalara ve diğer yemeklere de harika bir katkı sağlar. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında yer alan Greyfurt kalorisi çok düşük ve A ve C vitaminleri yüksektir. Genel gıda alımınızı azaltmanıza yardımcı olmak için ana yemeklerden önce sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.

SAĞLIKLI MEYVELER HANGİLERİDİR HEMEN TIKLAYIN

2. Elma

Elmalar kalorisi düşük ve lif bakımından yüksektir, büyük meyveler (223 gram) başına 116 kalori ve 5.4 gram lif. Ayrıca kilo kaybını destekledikleri bulunmuştur. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler ile ilgili Bir çalışmada, kadınlara 10 hafta boyunca günde üç elma , üç armut veya aynı kalori değerine sahip üç yulaf kurabiyesi verildi. Elma grubu 2 kilo (0.91 kg) ve armut grubu 1.6 kilo (0.84 kg), yulaf grubunun ağırlığı değişmedi.

Buna ek olarak, 124.086 kişide yapılan gözlemsel bir çalışma, elma yiyen kişilerin dört yıllık bir süre boyunca günde ortalama 1.24 kilo (0.56 kg) kaybettiğini belirledi. Elma gibi düşük kalorili meyveler daha fazla doldurduğundan, gün boyunca daha az başka yiyecekler yiyebilirsiniz. Özellikle, bir elma bir çikolata barından neredeyse üç kat daha fazladır.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler ile ilgili yapılan Araştırmalar, elmaların açlığı azaltmak ve iştahı kontrol etmek için en iyi meyve suyu yerine tamamen yenildiğini gösteriyor. Elmaların hem pişirilmiş hem de çiğ olarak çeşitli şekillerde tadını çıkarabilirsiniz. Sıcak ve soğuk tahıllara, yoğurt, güveç ve salatalara eklemeyi veya kendi başlarına pişirmeyi deneyin.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında yer alan yeşil ve kırmızı elmalar kalorisi düşük, lif oranı yüksektir ve çok dolgundur. Çalışmalar, kilo kaybını destekleyebileceklerini göstermektedir.

Nar ve Nar Suyunun Faydaları HEMEN TIKLAYIN

3. Meyveler

Meyveler düşük kalorili besin güç merkezleridir. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler ile ilgili Örneğin, 1/2 bardak (74 gram) yaban mersini sadece 42 kalori içerir, ancak C vitamini ve manganez için% 12 RDI ve K vitamini için% 18. Bir bardak (152 gram) çilek 50 kalorinin altındadır ve 3 gram diyet lifi, ayrıca C vitamini için RDI’nın% 150’si ve manganez için neredeyse% 30’u sağlar.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler ile ilgili bir çalışma da Meyvelerin de doldurduğu gösterilmiştir. Küçük bir çalışma, 65 kalorili bir meyveli atıştırmalık verilen kişilerin, bir sonraki öğünde aynı sayıda kalorili şeker verilenlerden daha az yemek yediğini buldu.

Ek olarak, meyveleri yemek, özellikle aşırı kilolu insanlar için yararlı olabilecek kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan basıncını azaltmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Taze veya dondurulmuş meyveler kahvaltıda tahıl veya yoğurt içine eklenebilir, sağlıklı bir smoothie ile karıştırılabilir, fırınlanmış mallara karıştırılabilir veya bir salataya atılabilir.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler Meyveler düşük kalorilidir ve birçok önemli vitamin içerir. Ayrıca kolesterol seviyeleri, kan basıncı ve iltihap üzerinde olumlu etkileri olabilir.

HEMEN TIKLAYIN: Ananasın Faydaları

4. Çekirdekli Meyveler

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler çekirdek barındırır Drupes olarak da bilinen taş meyveler, etli bir dış cepheye ve içeride bir taş veya çukura sahip mevsim meyveleri grubudur. Şeftali, nektarin, erik , kiraz ve kayısı içerir. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler ile ilgili bir çalışma da Örneğin, bir orta şeftali (150 gram) 58 kalori içerirken, 1 bardak (130 gram) kiraz 87 kalori sağlar ve iki küçük erik (120 gram) veya dört kayısı (140 gram) sadece 60 kalori içerir.

Cips veya kurabiye gibi sağlıksız atıştırmalık yiyeceklerle karşılaştırıldığında, taş meyveler daha besleyici-yoğun bir doldurma seçeneğidir. Çekirdekli meyveler düşük GI, düşük kalorili ve C ve A vitaminleri gibi besinler açısından zengindir – bu da onları kilo vermeye çalışan insanlar için harika kılar.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında yer alan şeftali, nektarin ve erik gibi sert çekirdekli meyveler düşük kalorili, mevsimlik bir atıştırmalıktır. Cips, kurabiye veya diğer abur cuburlara iyi bir alternatiftir. Kilo Aldırmaya şeftali gibi Çekirdekli meyveler taze olarak yenebilir, meyve salatalarında doğranabilir, doyurucu bir püresi içine karıştırılabilir veya hatta ızgara veya güveç gibi tuzlu yemeklere eklenebilir.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI MEYVE VE SEBZELER İÇİN TIKLAYIN

5. Çarkıfelek Meyvesi

Güney Amerika kökenli tutku meyvesi güzel, çiçekli bir asma üzerinde yetişir. İçinde yenilebilir, posa tohumu kütlesi olan sert bir dış kabuğu mor veya sarı renkli vardır. Bir meyve (18 gram) sadece 17 kalori içerir ve zengin bir lif, C vitamini, A vitamini, demir ve potasyum kaynağıdır. Böyle küçük bir meyve için, tutku meyvesi bol miktarda diyet lifi tutar. Aslında, beşi RDI’nin% 42’sini 100’den az kalori veriyor. Lif sindiriminizi yavaşlatır, daha uzun süre daha dolgun hissetmenize ve iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında yer alan bir Güney Amerika meyvesi olan tutku meyvesi, kan basıncı ve insülin duyarlılığına faydalı olabilecek düşük kalorili, yüksek lifli bir meyvedir ve potansiyel olarak kilo kaybı için idealdir. Kilo kaybı için, tutku meyvesi en iyi tüketilir. Tek başına yenebilir, tatlılar için bir dolgu veya dolgu olarak kullanılabilir veya içeceklere eklenebilir. Ek olarak, tutku meyve tohumları, kan basıncındaki düşüşlere ve aşırı kilolu erkeklerde gelişmiş insülin duyarlılığına bağlı bir madde olan piceatannol sağlar. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır .

6. Ravent

Ravent zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında iki grupta da yer almaktadır ancak Avrupa ve Kuzey Amerika’da genellikle bir meyve gibi hazırlanır. Sap başına sadece 11 kalori olmasına rağmen, hala yaklaşık 1 gram lif ve K vitamini için RDI’nın yaklaşık% 20’sini paketler. Ek olarak, ravent lifi, kilolarıyla mücadele eden insanlar için yaygın bir sorun olan yüksek kolesterolü azaltmaya yardımcı olabilir.

Ravent sapları haşlanabilir ve yulaf lapası veya en sevdiğiniz tahıl ile servis edilebilir. Tatlılar da dahil olmak üzere birçok şekilde kullanılabilse de, kilo vermeye çalışırken düşük şekerli ravent yemeklerine yapışmak en iyisidir.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler Kalorisi düşük ve lifi yüksek olan ravent, kilo kaybına yardımcı olabilir ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Aterosklerozlu – atardamar hastalığı olan 83 kişide yapılan bir çalışmada, altı ay boyunca vücut ağırlığının kilogramı başına (kg başına 50 mg) 23 mg kurutulmuş ravent özütü verilenler, kolesterolde önemli bir düşüş yaşadı ve kan damarı fonksiyonunda iyileşme sağlayabilir.

7. Kivi

Kivi, parlak yeşil veya sarı eti ve küçük siyah tohumları olan küçük, kahverengi meyvelerdir. Çok besleyici yoğun, kivi mükemmel bir C vitamini, E vitamini, folat ve lif kaynağıdır ve önemli sağlık yararları vardır.

Bir çalışmada, prediyabetli 41 kişi 12 hafta boyunca günde iki altın kivi yedi. Daha yüksek C vitamini seviyeleri, kan basıncında azalma ve bel çevresinde 1,2 inç (3,1 cm) azalma yaşadılar. Ek çalışmalar, kivi kan şekerini kontrol etmeye, kolesterolü iyileştirmeye ve bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Kivi düşük bir GI’ye sahiptir, bu nedenle şeker içerdiklerinde daha yavaş salınır – daha küçük kan şekeri artışlarına neden olur. Ayrıca, kivi diyet lifi bakımından zengindir. Küçük, soyulmuş bir meyvede (69 gram) 2 gramdan fazla lif bulunurken, tek başına cilt 1 ekstra gram lif sağlar. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler den elde edilen lif bakımından zengin diyetlerin kilo kaybını arttırdığı, dolgunluğu artırdığı ve bağırsak sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Kivi çiğ, soyulmuş veya soyulmamış yenildiğinde yumuşak, tatlı ve lezzetlidir . Ayrıca, meyve suyu, salatalarda kullanılabilir, sabah tahılınıza eklenebilir veya pişmiş mallarda kullanılabilir. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında bulunan kivi meyveleri oldukça besleyicidir ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Yüksek lif ve düşük kalorili içeriği onları kilo kaybı için ideal kılar.

8. Kavun

Kavunlar kalorisi düşüktür ve yüksek su içeriğine sahiptir, bu da onları kilo vermeyi kolaylaştırır. Honeydew veya karpuz gibi sadece 1 bardak (150-160 gram) kavun, mütevazi 46-61 kalori sağlar. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında yer alan kavun Kalorileri düşük olmasına rağmen, kavunlar lif, potasyum ve C vitamini, beta-karoten ve likopen gibi antioksidanlar açısından zengindir.

Zayıflatan meyveler arasında yer alan kavunun, yüksek su içeriğine sahip meyveleri tüketmek ekstra kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, karpuzun yüksek bir GI’si vardır, bu nedenle porsiyon kontrolü önemlidir.

Kavunlar taze, küp şeklinde pişirilebilir veya meyve salatası canlandırmak için toplanabilir. Ayrıca kolayca meyve smoothies içine karıştırılır veya meyve popsicles içine dondurulur. Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler den kavunlar kalorilerde çok düşüktür ve yüksek su içeriğine sahiptir, bu da kilo vermenize ve nemlendirmenize yardımcı olabilir.

9. Portakallar

Tüm turunçgiller gibi portakal da kalorisi düşük, C vitamini ve lif bakımından yüksektir. Onlar da çok dolduruyor. Aslında, portakallar bir kruvasandan dört kat daha fazla ve müsli bar kadar iki kat daha doludur.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzelerle ilgili yapılan araştırmalar da birçok kişi portakal dilimleri yerine portakal suyu tüketirken, çalışmalar meyve suları içmek yerine bütün meyveleri yemenin sadece daha az açlık ve kalori alımıyla değil, aynı zamanda dolgunluk hissi ile sonuçlandığını bulmuştur. Bu nedenle, kilo vermeye çalışıyorsanız, portakal suyu içmek yerine portakal yemek daha iyi olabilir. Meyve tek başına yenebilir veya en sevdiğiniz salata veya tatlıya eklenebilir. Zayıflatan meyveler arasında yer alan portakal C vitamini ve lif bakımından zengindir. Dahası, kendinizi tam hissetmenize yardımcı olabilirler.

10. Muzlar

Kilo vermeye çalışırken, bazı insanlar yüksek şeker ve kalori içeriği nedeniyle muzlardan kaçınırlar. Zayıflatan meyveler arasında yer alan muz diğer pek çok meyveden daha fazla kalori yoğun olsa da, aynı zamanda potasyum , magnezyum, manganez, lif, çok sayıda antioksidan ve A, B6 ve C vitaminleri sağlarlar. Düşük ve orta GI’ları insülin seviyelerini kontrol etmeye ve kilo düzenlemeye yardımcı olabilir özellikle diyabetli insanlar için.

Zayıflatan meyveler ve kilo verdiren sebzeler arasında yer alan Muz gibi yüksek kaliteli, besin açısından yoğun ve düşük kalorili yiyecekler, herhangi bir sağlıklı kilo verme planı için hayati önem taşır. Muzları hareket halindeyken uygun bir atıştırmalık olarak kendi başına yiyebilir veya çiğ veya çok çeşitli yemeklere pişirilebilir. Zayıflatan Meyveler olarak muzun geniş besinleri ve lifleri, onları sağlıklı bir kilo verme planının ideal bir parçası haline getirir.

Ek olarak, bir çalışma, günde bir muz yemenin yüksek kolesterolü olan kişilerde hem kan şekerini hem de kolesterolü azalttığını gösterdi.

11. Avokado

Avokado, ılıman iklimlerde yetişen yağlı, kalorili yoğun bir meyvedir. Yarım avokado (100 gram) 160 kalori içerir, bu da onu en kalorili meyvelerden biri yapar. Aynı miktar K vitamini için RDI’nın% 25’ini ve folat için% 20’sini sağlar. Yüksek kalorili ve yağ içeriğine rağmen, avokado kilo kaybını teşvik edebilir.

Diğer çalışmalar, avokado yemenin dolgunluk hislerini artırabileceğini, iştahı azaltabileceğini ve kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini bulmuştur. Avokado, ekmek ve tostta tereyağı veya margarin yerine kullanılabilir . Ayrıca salatalara, smoothie’lere veya daldırmalara da ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kilo Vermenin İpuçları

Yorum Yap

İlginizi Çekebilir

İsilik

İsilik

İsilik Bir çeşit cilt rahatsızlığı olan isilik ortamda

Takip Et