Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Biliyor musunuz Mideniz bulandığında kendinizi kötü hissettiğinizde ilaçlar haplar kullanmak yerine doğal yöntemlerle kendinizi sağlıklı kılın işte her şey hazırladığımız listemizde7 min


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı

Mide bulantısı, kusma ile seyreden hoş olmayan duygu durumu olarak tanımlanıyor. Peki, mide bulantısına ne iyi geliyor? Aşağıda verilen öneriler, mide bulantısına iyi gelebilir. İşte detaylar…

Mide Bulantısında Yapmanız Gerekenler

Mide bulantısını hissetmeye başladığınız anda, sabit durmaya çalışmalısınız. Daha fazla hareket etmeden, derin nefes almanız önerilir. Elbette mide bulantısının kusma evresine geçtiği durumda, kişi kendini tutmaya çalışmadan kusacaktır. Ancak öncesinde kusma durumunun önüne geçmek açısından, herhangi bir şey yeyip içme çözümü aramadan kişinin bedensel olarak kendisini bu durumdan uzaklaştırması gerekiyor.

Midenizi Bulandıran Harici Bir Durum Varsa;

Midenizi bulandıran bir durum varsa bunu ortadan kaldırmanız öneriliyor. Nasıl mı? Araçta olmanızdan ötürü, gördüğünüz anormal bir şeyden ötürü mide bulantısı olabilir. Bu durumda direkt olarak bulantının önüne geçmek açısından bu durumun sonlandırılması gerekiyor. Direkt olarak mide bulantısının belli bir ölçüde azalması sağlanabilir.

Derin Nefes Alarak Bulantıyı Sonlandırmak;

Kişinin bazı zamanlarda bulunduğu ortamdaki havasızlık ya da buna benzer hususlar mide bulantısına neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için direkt olarak kişinin derin nefes alması önerilir. Bulantının psikolojik olarak da sonlandırılması son derece önemlidir. Her zaman nefes alınması önerilerek, bulantının azaltılması da sağlanabilir.

Ağır ve Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durmak;

Mide bulantısına neden olan bir diğer durum da ağır ve yağlı yiyecekler. Kişinin çok yemek yemesi durumunda, mide bulantısının olması söz konusudur. Bu durumda yapılması gereken, midenizin dur dediği yerde besin tüketimini sonlandırmaktır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanız mide bulantınızın önlenmesine iyi gelebilir.

Kötü Kokulardan Uzaklaşmak;

Mide bulantısı neden olur sorusuna verilecek yanıtlar arasında kötü koku ilk sırada yer almaktadır. Kişinin yapması gereken bu durumun kusmaya gitmeden mide bulantısının sonlanmasını sağlamak, bulantıya iyi gelebilen bir şeyler yapmak mutlaka kötü kokudan uzaklaşmak ile olacaktır. Ortamdan dolayı bir mide bulantısı yaşıyorsanız, anında ortamı terk etmeniz önemlidir.

Mide bulantısına neden olabilecek durumlar;

 • Sıcaklık ve nem,
 • Deniz yolculukları,
 • Parfüm ve yemek kokuları gibi keskin kokular,
 • Yanıp sönen ışıklar migren ataklarını tetikleyeceği için mide bulantısına neden olabilir.

Midenizde yaşanan bu durum bir hastalığın habercisi de olabilir. Kronikleşmiş olan bir mide bulantısı varsa bu durumda mutlaka bir doktor kontrolünün olması gerekiyor. Hem mide bulantısının nedeninin tespit edilmesi hem de direkt olarak mide bulantısının önüne geçilmesi açısından doktor kontrolünün olması gerekebilir.

Mide Bulantısının Geçmesine Faydalı Olan Besinler

Bulantı olması halinde kişinin duygu durumunu kontrol altında tutmaya çalıştığı davranışlar dışında gıdalar da tüketilebilir. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler adı altında sunulan yiyecekler de mide bulantısına faydalı olabilir. Mide bulantısının ortadan kalkması açısından destekleyici olabilir.

Peki, hangi yiyecekler mide bulantısına iyi geliyor?

Kendinizde tespit etmiş olduğunuz mide bulantısına iyi gelen yiyecekler olabilir. Dilerseniz önerilen yiyecekleri de zaman zaman deneyerek, mide bulantınızı geçirip geçirmediği yönünde kesin bir sonuca varabilirsiniz.

 • Zencefil: Bakıldığında mide bulantısına iyi gelebilecek olan yiyecekler arasında yerini almıştır. İçerisinde bulunan gingerol, paradol ve shogaol isimli biaktif bileşikler merkez sinir sistemi ve mide ile etkileşime girip mide bulantısı belirtilerini azaltmaktadır.  Mide bulantısı olması halinde, zencefilin sıvı ile tüketilmesi durumunda midede bulantıya iyi gelmesi sağlanabilir. Mideniz bulanması halinde 1 yemek kaşığı taze zencefili su ile kaynatıp çay haline getirip deneyerek, kesin sonuca varabilirsiniz.
 • Limonlu Su: Mide bulantısının ortadan kalkması için önerilen gıdalar arasında limonlu su var. Suya damlatılan birkaç damla limon ile midenizin yatışması sağlanabilir. Kısa aralıklar ile limon suyu içmeye devam edebilirsiniz. Bunun yanında temiz hava almaya, kolonya koklamaya da dikkat edebilirsiniz. Bu sayede bir nebze de olsa midenizin bulantısının yatıştırılması hedeflenmektedir.
 • Nane: Mide bulantısı dendiğinde akla ilk gelenler arasında nane var. Nane – limon yapılarak, mide bulantısı için içirilmesi, çok eski geleneklere dayanıyor. İçmek istemeyen ya da mide bulantısından dolayı naneyi o an tüketemeyen kişilerde nanenin koklanması da öneriliyor. Güzel kokusu sayesinde, midede rahatlama olması – psikolojik anlamda da kişinin kendisini iyi hissetmesi sağlanabilir.
 • Elma: Mide bulantısını yatıştırma ihtimali olan bir diğer yiyecek ise elma. Midenizi bastırması konusunda faydalı olabilir. Elma içerdiği karbonhidrat yapısı sayesinde midede salgılanan ve mide bulantısına neden olan sıvının toplanmasını sağlayabilir. Ayrıca elma pektin ismi verilen diyet lifi bakımından zengin olduğu için ishal ve mide bulantısı gibi durumlarda etkili bir besindir.  Yarım elma yiyerek mide bulantısına iyi gelen yiyecekler adı altında önerilen yiyecekleri deneyebilirsiniz.
 • Muz: Mide bulantısı hissi geldiği zaman bir şey yiyip içmek oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle bu durumda yediğimiz besinin besin ögesi ve enerji bakımından zengin olup vücut direncinin geri kazanılmasında yardımcı olması gerekmektedir. Muz besleyici bir meyvedir ve yemesi kolaydır. Mide bulantısı ile birlikte ishal ve kusma gibi şikayetleriniz de oluyorsa vücudun kaybettiği potasyumu yerine koyabilecek bir besindir.
 • Tuzlu Kraker ve Tost: Tuzlu kraker ve tost gibi kuru yiyecekler mide bulantısına iyi gelmektedir. Mide bulantısı hissi geldiği zaman mide güçlü tadı ve keskin kokusu olan besinlere tepki göstereceği için bu tip kuru besinler mide bulantısının kesilmesi için önerilmektedir.
 • Nişastalı Besinler: Pirinç, patates, makarna gibi nişastalı yiyecekler mideyi yatıştırarak bulantıya iyi gelmektedir. Kokusuz, renksiz, baharatsız yiyecekler mideyi uyarmaması açısından bulantı zamanında tüketilmesi gereken besin türleri arasındadır.
 • Proteinden Zengin Besinler: Bazı çalışmalar proteinden zengin besinlerin mide bulantısına iyi gelebileceğini göstermektedir. Bu görüşü ise mideden salgılanan gastrin hormonunun salınımını arttırarak mide aktivitesini normalleştirmesi ile ilişkilendirmiştir.

Mide bulantısına iyi geleceği düşünülen bu besinleri bulantı ağırlaşmadan tüketmeniz öneriliyor. Bulantının hafiflemesini sağlayabilir, bulantının kusma ile sonuçlanmasının önüne geçebilir. Genel olarak uzun yıllardır tercih edilen bulantı çözümleri de bu seçenekler arasında. Dilerseniz bu seçenekleri de değerlendirip, bulantının geçmesi için gıdaların yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Mide Bulantısına Tıbbi Çözüm

Kronik olan mide bulantısı için ise önerilen, doktor kontrolünde bir çözüm getirilmesidir. Mümkün olduğunca mide bulantısının ortadan kaldırılmasını desteklemek açısından tıbbi ilaçlar önerilebilir. Elbette doktor tarafından bulantının nedeni araştırılacaktır. Genel anlamda yapılacak olan araştırma sonucunda, mide bulantısının nedeni tespit edilerek bu nedenin ortadan kaldırılması üzerine hareket edilmelidir. Sigara tüketimi de mide bulantısını kronik bir hale getirebiliyor. Bu durumda çözüm için doktor kontrolünün olması, tıbbi bir çözüm getirilmesi kaçınılmaz oluyor. Kötü alışkanlıkları olan kişilerde mide bulantısının kronik hale gelmesine tıbbi bir çözüm getirilebilir.

 • Alkol
 • Addison hastalığı
 • Doymama hastalığı
 • Kanser
 • Diyabet
 • Grip

Gibi durumlarda mide bulantısı kronik bir hal alabiliyor. Bu durumda çözümünün gerçekleşmesi aynı şekilde doktor muayenesi sonrasında, doktorunuzun önerileri ile oluyor. Mide bulantısına doktor önerisi kapsamında, sunulan önerileri dikkate alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kilo Veremiyorum


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir